Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu stiu cum se numeste ceea ce traiesc eu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu exista dect un singur raspuns. Divorteaza la modul demn. Amenintarile lui nu fac doi bani. Vorbe goale spuse de un om de nimic. Asa cum ai simtit ca in lipsa lui totul devine OK pot sa spun ca DA asa este pentru tine lipsa lui este un pas spre normalitate. Altfel ajungi unde nu trebuie sa ajungi. Nu-ti fie teama. Du-te mai departe. Sigur va fi mai bine decat acum. Un sfat. Nu discuta cu el despre asta. Niciodata nu vei obtine nimic. Este extrem de viclean. Te interesezi in mod particular, faci demersurile din proprie initiativa ai toate posibilitatile in acet sens nici o piedica si va primi direct citatia de la tribunal. Ceea ce ins va trebui sa ai in vedere este locul unde vei domicilia tu si copii. Nu va fi usor. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incognito, pot sa-ti spun din experienta mea personala ca nu merita sa faci astfel de compromisuri. Si eu am facut compromisuri destule, in speranta ca vom fi o familie asa cum trebuie dar viata mi-a demonstrat ca am gresit. Ar fi nedrept sa spun ca eu nu am avut nicio vina in destramarea mariajului, insa legate toate cap la cap, casnicia noastra nu mai avea niciun rost. Nu mai exista respect, comunicare, ca sa nu mai vorbesc de incredere si alte sentimente. Si intr-o buna zi m-am desteptat - mi-am dat seama ca nu-l mai iubesc de ceva vreme si ca ma aflu intr-o relatie care nu ma satisface pe niciun plan. Dupa ce m-am angajat, am inceput sa-mi iau viata in propriile maini, am locuinta mea ( dinainte de casatorie ) asa ca nu mai depind de el sub nicio forma. Si cel mai important,acum simt intr-adevar ca traiesc.Ajunsesem ca o leguma...[bang]Nu pune copiii pe primul plan atunci cand evaluezi relatia ta cu el, pentru ca prichindeii au viata lor si intr-o zi isi vor lua zborul. Depinde de tine ( si de el ) ca parinti sa stiti sa le faceti viata frumoasa.Iar puterea de a te desprinde doar in tine sta ! Ce pot sa te sfatuiesc este sa lupti pentru a fi propriul tau stapan ! Ai grija de tine si de cei mici si nu te lasa descurajata ! [flo] Mamica de copilasi nazdravani Good things last forever.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa citesc raspunsurile pe care le-ai primit pana acum, pot sa-ti spun ca stii foarte bine cum se numeste ceea ce traiesti tu: ABUZ. Nu incape nici cea mai mica indoiala. Iti doresc multa putere, sa iesi odata din cosmarul asta pe care tu il numesti 'casnicie'!
Felicia [gravi] 34+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iti face rau cu buna stiinta ....de fapt asta a fost si planul lui din momentul in care l-ai prins.Parerea mea e ca poti sa-l invingi cu armele lui.Fugi la banca si da cardul pierdut ....ti se va elibera altul in 2 saptamani maxim,fii dragastoasa(chiar daca iti este scarba) si nu in ultimul rand zii ca nu mai ai nevoie de tratament(nu inceta sa-l iei),ca singurul tratament este el.... si vezi atitudinea lui Vrem si noi un bebe http://tt.lilypie.com/z0OAp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incognito, cum ti-au zis si fetele, asta este o relatie abuziva! Probabil, el vrea sa se razbune pe tine ca nu l-ai "lasat" sa fie fericit... si acum, isi zice: "iete na! sa fii si tu nefericita!". Gandeste-te ca, daca el va continua asa, mediul asta ostil nu-i bun nici pentru copii si nici pentru tine! Fa ce este mai bine atat pentru tine cat si pentru copii! Bafta [pup]! "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - Denis Breeze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-am citit cu atentie inca de aseara.E bine ca pot vorbi cu voi.Nu am cu cine altcineva.I-am mai soptit cite ceva verisoarei mele bune dar mi-e rusine sa o incarc cu problemele mele cind ea le are pe ale ei-e bolnava de cancer si e in timpul tratamentului.Daca stau bine si ma gindesc,subtil,m-a determinat sa renunt la toate legaturile cu prietenii in anul acesta si jumatate de cind am inceput reconstructia casniciei si relatiei noastre.Trec drept o ciudata.La mine in casa nu vine nimeni in afara maica-mii,nu ies la un suc ori la o cafea cu vreo colega de serviciu ori la cumparaturi ca intre fete.Mi s-au tot facut propuneri insa m-am scuzat de fiecare data invocind diverse incit acum toata lumea ma ocoleste.Deci treaba a inceput mai demult,acum incep sa-mi dau seama numai ca eu nu am inteles! M-am tot gindit si eu ca se razbuna pentru ca am intervenit in forta in viata lui dubla cerind ce se cuvenea mie si copiilor.Judecind ca de fapt i se potriveste situatia in care eu sint femeie maritata cu responsabilitatile aferente si reprezentind baza la care el sa se poata intoarce mereu fara sa i se reproseze ceva iar el cavaler,liber sa experimenteze orice isi doreste,realizez ca fara sa vreau i-am creat un complex foarte mare obligindu-l sa traiasca o viata care nu este a lui.Deci pentru el a fost un efort extraordinar de mare sa aiba comportamentul potrivit unei casnicii,de aici si dorinta ca eu sa repet permanent laudele pentru ceea ce face bun,lucruri care de altfel sint firesti intr-o casnicie-de exp.sa mearga sa plateasca facturile,sa se mai ocupe de cumparaturile zilnice,sa ia copii de la gradinita cind eu sint la serviciu,sa ma insoteasca cu ei la medic atunci cind e necesar...-in viziunea lui acestea par nemaipomenite pentru ca in 9ani de casnicie nu le-a facut niciodata pina acum,a adus numai bani in casa dar nu tot ce cistiga,in rest le-am facut eu pe toate. De ce spun ca sint derutata complet-pentru ca in perioadele de calm se poarta extrem de frumos,atit de frumos incit ajung sa ma intreb daca nu cumva eu sint nebuna cu adevarat,daca nu cumva fabulez.Dar nu fabulez cu nimic,pe cuvint.Nu am cum sa descriu scenele cu de-amanuntul,in orice caz incepe prin a-mi lua telefoanele,apoi ma toaca marunt,marunt...in timp ce copii sint trimisi in dormitor.Si dupa ce ma face cum ii vine,dupa ce ma acuza de de toate pleaca in final din casa spunindu-mi din usa ca eu sint vinovata pentru tot,ca eu distrug totul.Bineinteles ca dupa aceea nu mai sint buna de nimic.Pling si pling pina nu mai pot respira si am capul vraiste. Intr-o zi am citit si eu despre abuz,in urma mea a verificat si Doamne,ce mi-a facut-Adica ce,eu sint nebun?Aha,te informezi?Te cultivi?Ce vrei sa faci?Tu nu vezi ca nu esti in stare de nimic? Cine crezi ca te crede? M-am rugat de el sa ma lase sa plec promitindu-i ca nu iau nimic din casa,nici macar hainele,doar copiii si ies asa cum ma aflu.Imi deschide usa si ma invita afara-Copiii ramin aici.Tu,dispari!Maica-ta daca vrea poate veni in continuare sa le aiba de grija!Tu esti numai o ... nenorocita!Si dupa toate astea,capitolul cu intimitatea.Daca ma opun e nenorocire.Invariabil,-Ai pe altul.De,tu umbli cu din aia culti!Eu sint fraier pentru tine nu?Cred ca de fapt el nu cu mine vrea sa faca sex,poate fi oricine altcineva numai sa fie disponibila si in maniera pe care o doreste el,gen xxx.Ma iertati ca vorbesc despre asta dar asa este. Nu mai e vorba de iubire.Am ajuns sa-mi fie frica.Am ajuns sa ma rog sa gaseasca pe cineva disponibil si sa-si indrepte atentia catre acolo.Nu-mi vine sa cred ca este omul cu care m-am maritat.Nu-mi vine sa cred ca trec prin asta. Sint singura si azi,e plecat,si mi-e bine.Diseara vine mama mea si ramine pina la sfirsitul saptaminii.Sint oarecum relaxata stiind asta. Ca si prim pas,pentru ca am observat ca insistati sa nu abandonez tratamentul,de fapt si eu realizez ca nu trebuia sa intrerup,-am facut-o de frica ca si cum in secunda aceea ma tira in tribunal si punea toate retetele pe masa judecatorului si-mi lua copii irevocabil-mi-am sunat medicul si ma primeste miine dimineata la opt.Sint multe nopti de cind nu am mai dormit cum trebuie si pe oboseala teama cuibarita in suflet imi reteaza puterea de a lua initiativa. Arinaa,acum am vazut-nu m-am gindit la varianta asta cu cardul.Chiar azi ma voi duce. Si,oare acesta sa fi fost planul lui inca din momentul in care l-am prins?E posibil. Deci nu sint nebuna.Sigur nu sint nebuna.Deci asa ceva nu este normal sa se intimple.Deci e adevarat cum am simtit eu,ca trebuie sa termin si sa caut sa ies cit mai repede din asta.Cu multa atentie si grija si,asa cum spune Marius,fara sa stau sa discut prea multe cu el.Discret si din proprie initiativa. Va fi greu. Va multumesc mult.Tuturor va multumesc. Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este INCREDIBIL cum fix omul de langa noi ajunge ATAT DE REPEDE sa ne faca sa ne indoim de noi insine si de toate cele in care am crezut pana atunci. ORICAT de caineste s-ar purta, noi tot de noi insine incepem sa ne indoim ... tot pe cerintele lui incercam sa ne pliem ... sa fie "bine" cu orice pret. Tot noi trebuie sa gasim o solutie. Comportamentul abuzatului am reusit sa-l inteleg. Acuma stau si ma gandesc sincer la comportamentul abuzatorului. Ce DOAMNE iarta-ma te face sa incepi sa te comporti ca un caine turbat (sa ma ierte cainii ca i-am jignit) fix cu omul care iti este cel mai aproape de suflet??? Ce se intampla???? incognito trebuie sa realizezi ca asa va fi de acum incolo si sa te respecti suficient incat sa nu speri aiurea ca ceva miraculos se va intampla si lucrurile isi vor reveni. Daca in mintea ta poti duce faptul ca asa va fi viata ta, ok. Nu se va imbunatati nimic atata timp cat tu nu vei rupe pisica in doua, demonstrandu-i ca trebuie sa se replieze si sa terorizeze pe cine vrea muchii lui, dar nu pe tine. Atata vreme cata stai acolo si induri (cu toate micile tale revolte ... care mai mult in ambitioneaza) NICI EL INSUSI NU SE MAI POATE OPRI. Fa o lista: - cine sti tu? - ce iti doresti? - in ce crezi? - langa cine vrei sa traiesti? - ce vrei pentru copiii tai? (pune-te si in locul lor) - cati ani mai ai de trait si cum vrei sa-i traiesti? - peste ani ... cum vrei sa-ti amintesti viata ta, uitandu-te inapoi? (atunci cand nu vei mai putea schimba nimic ... pentru nimeni) - etc Vezi care este locul lui in raspunsurile astea. Si nu uita ca (,) comportamentul lui nu se va imbunatati. [gravi] 31S cu bb Vlad [baietel] http://bd.lilypie.com/STIcp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS Consulta un avocat. Doar informativ. Discutia cu el te va aduce in punctul in care ai idee pe ce nisipuri te misti si nu vei mai tremura la fiecare amenintare de mahala din partea lui (ca iti ia copiii). Daca spun bine, Marius este avocat (nu stiu ce experienta are pe Dreptul Familiei) si ti-a spus deja ca barbac'tu vorbeste prostii. Nici eu nu pot crede ca tratamentul unei depresii poate fi o arma pentru el. Dimpotriva, este clar in ce hal te aduce convietuirea cu el si faptul ca ai constientizat depresia si ai avut nervul sa te duci sa o tratezi - te arunca intr-o lumina buna. In fatza oricarui judecator, tu vrei doar sa fii o mama buna si nu ai timp de tratat depresii si de cules una bucata sotz de prin paturi. TU POTI SA TE RIDICI SI SA RASPUNZI INAPOI incognito. Da, tu ... cea fortata noaptea sa mimeze scene XXXXXXXXXXXXX. Iti spun asta pentru ca stiu ca momentele astea te fac sa te simti un obiect lipsit de valoare si poate ca sunt punctele care scad cel mai dramatic increderea in sine. [gravi] 31S cu bb Vlad [baietel] http://bd.lilypie.com/STIcp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o rugaminte.Cum sa fac sa nu mai vada pe unde am navigat eu de pe google.Nu stiu cum naiba e setat calculatorul dar stie de fiecare data ce am mai citit.Cind tastez vreun subiect mai jos apar toate celelalte pe unde am intrat.Asa afla el ce citesc.Pina mai acum citeva saptamini nu era asa.Nu stiu unde sa umblu sa dezactivez lucrul acesta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...