Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu stiu cum se numeste ceea ce traiesc eu


Recommended Posts

incognito ,stiu ca nu este usor sa pleci.. si mie mi-a trebuit un an sa-mi dau seama ce se intampla si ca trebuie sa fuggg cat mai e timp [fuga]. Bine ar fi daca ai pune cap la cap toate sfaturile fetelor, sa realizezi ce fel de viata ai si sa-ti faci curaj sa pleci, eu iti doresc mult noroc si mulltaa fericire pe viitor,meriti [flo] coltofeanu, eu iti inteleg spaima ...te ingrozesti cand vezi ce le poate pielea unor barbati si e drept ca-s multi da nu toti sunt la fel si mai ales un asfel de om fiolent or cat ar fi el de bun cu cei din jur sunt situatii cand se dau de gol singuri, asta cand ajungi sa-i cunosti mai bine ...o stiu ,am intalnit si astfel de ...oameni. Happy_in_TO... cate amintiri mi-a starnit mesajul tau , cata ura pentru cel care ma trezea noapte cu pumni, picioare in burta ...toate astea pana nu ma mai puteam misca/vorbi, cateodata lesinam si ma trezeam in pat cu el mangaindu-ma, tragand de mine sa ma dezbrace,violandu-ma si cerandu-mi sa-i spun ca-l iubesc [bang]...ce era in sufletul meu.Ooof Doamneee oare am sa uit vreodata cosmarul prin care am trecut,cu toate ca au trecut ani de atunci si acum am un sot minunat..nu mai pottt tremur toata[q][q] http://alina-vachim.magix.net AVoogt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nici eu nu am stiut ca poate exista asa ceva, asemenea barbati, asemenea reletii bolnave... Dar, am trait un abuz si de accea vorbesc despre el acum, pentru ca ma credeam singura, un caz izolat... Nimeni nu vorbeste despre asa ceva. De rusine, de teama... De asta i-am spus lui Icognito ca si eu am trecut prin violul conjugal, ca forma de abuz, de control. Ca sa stie ca nu este singura, sa nu creada ca a innebunit... Nu este normala comportarea lui! Am un singur sfat: protejeaza-te! O alta sarcina ti-ar ingreuna viata foarte mult! Ai grija de tine! Foloseste orice forma de contraceptie, numai nu te lasa la mina lui... Dintr-un episod din acela pe care l-ai descris poti ramine insarcinata... Steriletul mi se pare cel mai sigur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AVoogt, imi pare rau pentru ce ti s-a intimpat, pentru ce li se intimpla milioanelor de femei in fiecare zi!... Dar faptul ca astazi ai un sot care te iubeste si o familie frumoasa este dovada ca se poate, ca abuzul se poate opri, ca viata poate continua, frumoasa si linistita! Exista viata, iubire, liniste... in afara relatiei de abuz! Ai curajul sa lasi tot raul in urma, sa iti alegi o viata mai buna pentru tine si pentru copii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cumplit ce ti se intampla! Sper sa iesi cat mai repede din situatia asta abuziva. Insa, ma pune pe ganduri comportamentul sotului care nu este deloc unul normal din ce povestesti tu. Urmareste-l bine pentru ca schimbarile bruste de comportament de la calm la situatii de criza denota o instabilitate psiho-emotionala destul de puternica, ce-i poate genera o cadere nervoasa. Cu alte cuvinte, cred ca este in plin proces de a dezvolta o psihoza, chiar daca pare foarte constient de ceea ce spune! Cam asa debuteaza bolile psihice grave, cu, comportamente destul de ciudate de la calm la furie si nu strica sa fii cu ochii in patru, evident pentru linistea ta si a copiilor tai. In alta ordine de idei, stii bine si nu e cazul sa repet ca depresia, anxietatea sau nevrozele nu inseamna nebunie. Este foarte greu sa dovedesti in instanta ca un om este nebun adica lipsit de constiinta, asa ca ,cu un avocat bun vei rezolva problema respectiva. Nici nu trebuie sa te gandesti prea mult asupra acestui lucru. Poate sa aiba n retete cu antidepresive, nu cred ca va avea castig de cauza. pen ca av tau va cere pentru tine o expertiza psihiatrica complexa din care vei iesi ok. medicamentele in sine nu spun mai nimic. Nu stiu cat anume mai esti dispusa sa stai in aceasta relatie, dar este bine sa eviti situatiile de criza sau cum bine te-a sfatuit cineva sa incerci sa-i filmezi acele scene cumplite. Vor cantari mult mai mult in instanta decat diagnosticul de depresie. Numai bine iti doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a va spune despre vizita la medic.I-am spus ca am intrerupt medicatia desi stiam ca nu e indicat si i-am povestit ce se intimpla acum.In afara noii scheme de tratament-un produs pe baza de plante dimineata cu efect usor dinamizant si anxiolitic,seara acelasi antidepresiv de pina acum,doza minima de intretinere,ca si asigurare intr-un fel sa nu se intimple sa cad iarasi-mi-a sugerat ca ar fi bine sa stea de vorba si cu el si cu noi doi in acelasi timp ori sa-l conving cumva sa mearga macar la un psiholog.Bineinteles ca la ideea asta am reactionat cum ma asteptam adica am simtit cum mi se ridica parul pe ceafa gindindu-ma cum va face daca ii propun acest lucru mai ales ca in viziunea lui toate problemele sint la mine,eu sint bolnava,el e o.k. si mai ales de cind cu depresia mea,el preluind mai multe sarcini din casa,se considera si mai o.k!L-am intrebat de depresie ca si arma impotriva mea in divort.Mi-a spus ca voi avea de furca cu asta,ca il avantajeaza desi nu e drept privind in ansamblu dar in instantele noastre uneori e posibil orice.Chiar daca mi-am pastrat insertia sociala pe perioada tratamentului,intr-adevar daca prezinta retetele imi pune bete in roate.Poate nu se va ajunge pina acolo incit sa cistige copiii dar cu siguranta voi avea nevoie de un avocat bataios.Cam asta a fost discutia si sa stiti ca am reinceput chiar de miercuri sa-mi iau pastilutele. Indiscutabil copiilor le este mai bine cu mine.De cresterea lor efectiva m-am ocupat numai eu pina la doi ani apoi reluindu-mi serviciul,m-am ocupat impreuna cu mama mea.El s-a implicat foarte putin,a contribuit financiar e drept,insa o relatie mai relatie ca sa zic asa,cu ei, a legat din urma cu un an si jumatate cind i-am demascat viata dubla. E de preferat sa nu stie ca scriu aici pentru ca se va infuria cu siguranta si ma va toca marunt-marunt pentru ca realizeaza cred ca vorbind cu voi usor-usor capat mai multa stapinire de sine si incredere in mine,ii scap de sub control evident. O idee foarte buna este sa inregistrez o scena.Asta m-ar ajuta extrem,mi-ar da cu adevarat credibilitate pentru ca judecind dupa reactia mamei mele-Vorbesti la figurativ,nu?,in sufletul ei cred isi dorea sa ma auda spunind da,-anturajul cu atit mai putin ma va crede. Mihaela_80,nu stiu cum sa explic de ce am ramas pe loc,sint multe aspecte care m-au priponit,ma priponesc inca si m-au lipsit de puterea de a ma rupe.Cred ca pare de necrezut.Stie foarte clar ca nu mai vreau sa ma culc cu el,i-am spus-o si verbal raspicat si n-am facut nimic.Tot s-a intimplat.La trei noaptea,trezita din somn...Cind am citit mesajele tale Happy_in_To,m-am citit pe mine. Sint o fire iertatoare intr-adevar,dar acum nu e numai asta.Nu mai stiu de capul meu.Nu mai inteleg cum si unde trebuie asezate niste limite intr-o relatie.In plus peste toate m-a facut sa-mi fie si frica pe toate planurile-frica sa actionez,frica sa reactionez,frica sa relationez cu alte persoane. Revin la aspectul cu intimitatea fortata-vedeti bine,mi-e frica sa-i spun viol,imi dau seama ca asa ceva nu trebuie sa se intimple si mai ales acum,ascultindu-te si pe tine Happy_in _To,deci nu am innebunit,nu-s eu nebuna.Mi s-a spus si mie ca sint o proasta,ca el ma iubeste si multe femei ar dori sa fie iubite si dorite asa cum sint eu dorita...ca ar trebui sa ma bucur si sa fiu fericita...Am fost devastata pe dinauntru evident nu de declaratiile lui ci de ceea ce se intimpla.Asa am ajuns sa dorm iepureste. Ei,si peste toate,perioadele bune ma omoara,imi pun capac in ale derutei.Cred ca si datorita lor imi este greu sa plec.Spre exemplu acum este o perioada de calm si imi da impresia ca si altadata ca problemele se vor stinge. Probabil voi avea adevarata putere sa plec la urmatoarea repriza,nu mai pot suporta asa ceva,cind va incepe imi voi lua copiii de mina si ma duc departe de el.De ce spun asta pentru ca fiecare repriza de rele imi aminteste si de relele anterioare si imi subliniaza fix in timpul cit se intimpla ca nu s-a stins nici o problema.Nu mai trebuie sa permit sa inceapa o noua perioada de calm pentru ca cred ca ma infund si mai mult si nu voi mai iesi niciodata. Intre timp,am dat cardul pierdut,a fost blocat si pina mi se va elibera altul am putut sa-mi scot salariul cu actele de identitate direct din casieria bancii.Si cind ma gindesc cum va face cind va afla...dar cred ca i-o voi lua inainte si ii voi spune eu.Trebuie sa inteleaga ca nu se poate chiar cum vrea el. Doamne-ajuta sa am puterea si intelepciunea necesare sa schimb viata asta! Va multumesc ca sinteti alaturi de mine. Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy_in_To,la aspectul cu sarcina chiar nu m-am gindit.Am facut socoteala acum si daca nu gresesc,era a opta zi.Sper sa nu am parte de asa o surpriza.Dupa regula calendarului nu ar fi posibil sa se intimple. Aoleu,mi se face rau!La asta chiar nu m-am gindit deloc!Dar deloc! Multumesc ca mi-ai atras atentia.Se impune sa iau masuri pentru asta. Va pup, Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas cu gindul la aspectul cu contraceptia si realmente cit este de adevarat ca m-as mai putea trezi si cu o sarcina. Cred ca incep sa ma dumiresc.Sa ma limpezesc... Asa ceva,adica sa fiu obligata sa am relatii intime,sub nici o forma nu trebuie sa mi se mai intimple!In primul rind!Si-apoi si celelalte. Ce fel naiba de om este cel ce ia cu forta asemenea lucru?Ma intreb eu dar ma intreb degeaba,mai bine sa ma gindesc la solutii adevarate pentru mine si copii. Cred ca asa este cel mai corect,nu? Va pup, Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fetelor prin ce ati trecut si prin ce trece Incognito. Nu am crezut ca pot exista asa barbati, am crezut ca sunt cazuri patologice si deci internati. Incognito nu te lasa. Nu poti fi sigura ca vrea sa ia copii sau doar sa te ameninte. Daca ai tratament nu inseamna ca nu te poti vindeca. Trebuie sa ai un plan. Pentru inceput mama sa nu mai plece de la tine. Orice ar fi sa nu mai plece. O sa ai un sprijin moral , o perioada de refacere si daca incepe sa se dea in stamba un martor. Vezi un avocat , vezi unde poti locui cu fetel si apoi da-i mutarea in plic pentru tribunal. Indiferent din ce motiv face asa inseamna ca nu este om si nu trebuie sa stati langa el. Daca vb cu niste detectivi poate iti aranjeaza ei ceva sa puteti inregistra in casa. Chiar daca nu se admit la proces tot poti sa le folosesti psihologic Este un film Lampa de gaz, in care sotul incearca sa-i inspire sotiei mai sensibile ca si-a pierdut mintile. Reia discret legatura cu prietenii, vorbeste cu ei dar nu la spune de la inceput ce traiesti. Socializeaza stai cu noi, informeaza-te. O casatorie NU este asa, o relatie intima trebuie sa faca placere ambilor participanti. Acesta este un ABUZ. De ce facea sa nu stiu si nici nu conteaza dar mintea lui a luat-o razna si isi foloseste inteligenta si viclenia pentru a te distruge
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Icognito, eu m-am trezit cu o sarcina conceputa intr-un act sexual nedorit, dar care nu l-am putut evita. Corpul nostru se comporta foarte diferit in perioade de stres maxim, cind ne simtim in primejdie. Perioada fertila poate fi in alte zile, poti pierde firul zilelor sichiar daca stii cu exactitate, poti fi fortata. Nu lasa la mina lui sa te protejeze! Mie mi s-a intimplat. Ti se poate intimpla si tie! Si asta iti va ingreuna foarte mult decizia finala. Vei fi intr-o situatie mult mai grea... Mie mi s-a parut ca steriletul este cel mai potrivit. Este inauntru, in corpul meu deci el nu poate controla nimic... Pastilele le poti uita sa le iei, te poate vedea, te va convinge sa nu le iei pentru diferite motive... unul dintre ele va fi ca ai amant si ca le iei ca sa nu ramiii insarcinata cu el...offf... ce joc oribil!!... Daca te duci sa il pui, nu ii spune! Cu o drama in plus iti va fi mai greu! Chiar daca alegi sa faci avort... iti va fi greu, infinit de greu... De aceea..protejeaza-te cit mai repede!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incognito, am plans azi citind prin ce treci. Stiu ce inseamna, si eu am fost abuzata la fel dar mai tarziu s-a dovedit ca sotul meu are o boala psihica. Te rog sa ai grija de tine si DA fugi cat mai poti, cat mai departe de el. Sa nu-ti fie frica ca-ti ia copii, eu cred ca el este cel bolnav si o poti chiar dovedi, dar asta inseamna sa mai stai langa el si sa pui copii in pericol NU se merita. Fa-ti un plan sigur inainte de a pleca, cauta dovezi si apoi fugi cat vezi cu ochii. Sunt alaturi de tine si cred ca multe fete la fel, iti doresc putere de a reusi! Andrusca si ingerasii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...