Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lipsa dorintei sexuale .....la barbati


Recommended Posts

Stiu ca starea relatiei are legatura cu aceasta problema ,stiu ca trebuie multa rabdare ca sa se poata depasi asemenea situatie;stiu ca cea mai mare greseala ar fi sa exerciti presiuni in astfel de momente(referitoare la subiect).E foare ciudat .dar e adevarat ca si barbatii pot avea astfel de probleme. Nu e vorba de inselat din partea niciunuia;am avut conflicte care au lasat rani adanci si eu ma gandesc ca are legatura cu asta si ca in momentul in care o sa ne recapatam increderea unul in celalalt ar putea sa revina si dorinta . Am obosit sa ma intreb cum e posibil ca o femeie pe care ai iubit-o s i dorit-o sa nu-ti mai inspire nimic?El nu stie sa-si explice.. Mai are cineva vreo explicatie? Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simona draga,in cuplu apare,dupa o anumita perioada de timp,obisnuinta,monotonia.Dragostea nu are a face doar cu dorinta sexuala.Acesta dorinta se diminueaza in timp,atunci cand stii totul despre corpul femeii,despre felul in care se comporta in pat,despre ce-i place...Elementul surpriza nu mai exista,au fost parcurse toate etapele. Unii(si unele) aleg sa aiba aventuri care sa-i scoata din starea de monotonie sexuala.Si cuplul convietuieste in minciuna,fara sa se sesizeze ca ceva schioapata. Altii(ca sotul tau de exemplu) traieste lipsa dorintei sexuale,vorbeste despre ea,ar vrea sa dispara,isi pune intrebari,cea ce denota un vadit interes de ameliorare. Problemele pe care le-ati intampinat,fac parte din viata in cuplu.Stai linistita,ca putem numara pe degetele de la o mana cuplurile care traiesc intr-un rai etern,plin de dorinta si de iubire.Sincer,nici nu cred ca exista. In asemenea situatii,de lipsa a vietii sexuale,lipsa a dorintei,trebuie gasita o metoda de resuscitare a libidoului.Incet....nu dintr-o data.O cina romantica(singuri) mai multa atentie la nevoile celuilalt,un strop de schimbare(culoarea parului,garderoba,etc) idei noi de abordare a partenerului in legatura cu sexul.Discutie deschisa despre fantezii,vise,dorinte. Intr-un cuvant,o schimbare.Esti femeie si poti vedea sau intui cam ce l-ar pune pe jar pe sotul tau.Cumpara-ti corsete,lenjerie intima provocatoare,schimba tactica de abordare.S-ar putea sa ramai si tu surprinsa de cata imaginatie zace in tine. O viata sexuala sanatoasa este de cele mai multe ori motorul unei relatii. Cam astea ar fi sfaturile mele.Si sper sa te ajute.[flo] ladyJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Simona R. am avut conflicte care au lasat rani adanci si eu ma gandesc ca are legatura cu asta si ca in momentul in care o sa ne recapatam increderea unul in celalalt ar putea sa revina si dorinta . Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Sursa acestor conflicte ar putea sa-ti dea niste indicii si mai apoi, explicatii. Exista barbati carora le poti darima increderea in ei insisi (si in abilitatile lor de barbati, nu neaparat in legatura cu viata sexuala) cu doar citeva cuvinte, reprosuri sau nu ( adica lor li se par reprosuri), ironii sau nu. Depinde de personalitatea si trecutul lor. Un barbat interiorizat, sensibil, usor de ranit (sau ranit constant), poate obosit, ajunge intr-o buna zi la capatul puterilor si incepe sa se intrebe "la ce bun? si asa nu pot schimba nimic..." Ca e barbat sau ca e femeie, un partener care si-a pierdut interesul in sex sau in participarea la o viata de cuplu sa-i zicem pasionala, are nevoie de ajutorul celuilalt. In general oamenii spun: "da' de ce sa-l ajut eu? ce eu nu sint obosit/obosita? ce, eu nu am probleme? de ce eu? sa faca si el ceva..." Ori, raspunsul la intrebarile astea e ca ..."intr-o drumetie dificila, cel mai puternic trebuie sa tina pasul cu cel mai slab si sa nu-l paraseasca atunci cind acesta se prabuseste epuizat, daca vor sa cucereasca impreuna Everestul".[:)] www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Stiu unde am gresit,si am gresit cam mult din pacate.....si exact asta este starea lui"La ce bun ,oricum nu se va schimba nimic!" Il cunosc foarte bine,problema este ca nimic din ce ii placea candva nu pare sa-l mai intereseze!Am incercat si faza cu schimbarile,dar nu vede nu aude.... Mi-e tare greu pt.ca pana acum el era ala puternic din relatie iar acum trebuie sa ma ajut si pe mine si pe el!Bineinteles ca el n-ar recunoaste (nici fata de el) ca ar avea nevoie de ajutor;simte ca ceva nu e in regula cu el dar nu crede ca se poate face ceva. Gelozia mea a fost una dintre probleme,iar pana sa inteleg eu ca asta poate sa distruga rau lucrurile se intamplase deja si apoi el a obosit sa incerce sa ma convinga ca totul e in ordine iar eu am interpretat aiurea totul...si uite asa am fost intr-un cerc vicios... Si pana m-am lamurit eu cum sta treaba cu increderea ,cu sufocarea am incurcat lucrurile rau de tot..... Ma enerveaza treaba cu teoria si practica si ma enerveaza ca simt ca nu am cata rabdare mi-ar trebui.... Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona,dau mare dreptate Danielei. Problema sotului tau nu este doar cea de ordin sexual ci este o problema generala,generata de multele discutii dintre voi. Daca tu spui ca ai incercat o ´´resuscitare´´ fizica a dorintei lui sexuale,si nu ai avut niciun rezultat,atunci problema este mult mai adanca,inradacinata in sufletul omului tau. Si,evident,starea de neimplinire din viata de cuplu se rasfrange si asupra vietii sexuale. Tu nu-ti vei putea ´´spala´´pacatele si sa stergi cu buretele toate greselile pe care le-ai facut.DAR poti incerca un alt unghi de abordare a vietii voastre,in general. Daca nu reusiti,iti recomand cu caldura un terapeut pe probleme de cuplu.Si asa,impreuna poate veti rezolva problemele care va apasa.IMPREUNA,deoarece tot impreuna ati intrat in bucluc. bafta, ladyJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Simona R.
!Am incercat si faza cu schimbarile,dar nu vede nu aude.... ...... Gelozia mea a fost una dintre probleme,iar pana sa inteleg eu ca asta poate sa distruga rau lucrurile se intamplase deja si apoi el a obosit sa incerce sa ma convinga ca totul e in ordine iar eu am interpretat aiurea totul...si uite asa am fost intr-un cerc vicios... Si pana m-am lamurit eu cum sta treaba cu increderea ,cu sufocarea am incurcat lucrurile rau de tot..... Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Simona, Pai poate ca n-ar trebui sa vada si sa auda ci sa...simta.[:)] Vezi tu, poate aici trebuie sa lucrezi: la tine, la nerabdarea si neincrederea ta. Pina si acum, cind vrei sa schimbi lucrurile...tu tot nerabdatoare esti. Pe unii oameni trebuie sa-i convingi cu usurelul, sa nu-i iei tare si nici repede. Iar schimbarea nu trebuie sa fie de suprafata. Daca te schimbi din lupul cel rau in mieluselul gingas, mai sigur e ca n-o sa te creada nimeni. Daca simti ca ai gresit fata de el, spune-i-o si fa-o din suflet. Spune-i ca te-ai gindit si sa repari ce ai gresit si ca ai un plan serios pentru asta. Chiar daca nu-ti arata incredere de la bun inceput, nu te abate de la plan. Nu uita ca, in primul rind, schimbarea o faci pentru tine si apoi pentru voi. Nu pe el "nu e voie" sa-l sufoci ci pe nimeni, intelegi...cu tine trebuie sa te muncesti ca sa intelegi asta. Probabil ca ai "spart" imaginea perfecta pe care o avea despre tine si acum se intreaba daca s-o lipeasca sau s-o arunce pe sistemul "la ce bun?" (dupa cum ai spus si tu). Ideea e ca trebuie sa-i arati LA CE BUN. Am auzit foarte multi barbati care au reusit sa fie fideli spunind: "nici prin cap nu mi-a trecut sa o insel fiindca aveam pentru ce sa ajung acasa cit mai repede " si te asigur ca nu se refereau la furouri rosii din satin sau la cine stie mijloace de seductie in...casa ci la atmosfera pe care o femeie intelegatoare, increzatoare in forta lor de barbati si increzatoare si-n fortele proprii stie sa o creeze. Nu ma refer la femeia supusa, umila, care inghite orice fara sa cricneasca ma refer ci la aceea inteleapta care stie sa dramuiasca bine totul, sa gaseasca un echilibru CU AJUTORUL barbatului de linga ea. Sigur, sint femei care n-o sa fie de acord cu mine care o sa spuna "pai bine...cind naiba sa mai am grija si de doi copii si sa mai fiu si echilibrata si intelegatoare" si ele au dreptate sa se intrebe, fiindca la naiba nu e usor si nici nu se poate de una singura... Dar, daca nu e usor, poate fi totusi posibil, dar daca nu e posibil atunci trebuie sa renunti. Asta este cel mai dificil moment din viata celor care alcatuiesc un cuplu: cel in care realizezi daca e doar greu sau e imposibil. Cum am scris si mai sus: incearca sa te schimbi (serios) daca tu ai gresit. Daca si el a gresit, ati gresit amindoi, atunci amindoi trebuie sa cautati o cale, discutati si ginditi-va ( dar fara sa fortati nimic), fara ultimatumuri si fara amenintari ( de genul "eu ma fac cuminte dar daca mai primesti mesaje... ti-oi arata eu tie, tu n-ai voie, eu n-am voie...). Nu intelegi? Ideea este sa-ti gasesti libertatea individului in cadrul cuplului, nu poti functiona ca si cum traiesti intr-o colivie ce...pare ca devine din ce in ce mai mica (poate)! Nu stiu ce s-a intimplat intre voi, am presupus doar. Deci, daca am gresit intelegind altceva, imi cer scuze. Referindu-ma strict la sex, dupa parerea mea, acum nu-si au locul micile ademeneli ce (in general) pot construi o atmosfera fantastica, de fapt. Cred ca pina nu veti balansa ce s-a debalansat, in fond (in fundul sufletului vostru), rezolvarea va fi doar (eventual) una de moment, de-o seara, caci poti raspunde la stimuli dar nu poti garanta solutia "perfecta" pentru probleme ce sint poate foarte adinci. Sfatul meu este sa : -renunti deocamdata la a-l atrage in jocuri de seductie ce s-ar putea sa-i reaminteasca ca nu e capabil si chiar sa se simta vinovat ca "nu face fata". LE: adaug si de ce eu una nu consider oportun sa insisti in a planui scenarii "romantice" pe care nu le consider nefolositoare (ba chiar imi plac maximum[:D]:). Ideea e ca, din ce am desprins citind mesajul tau, nu trupului lui trebuie sa i te adresezi ci bucatii de ratiune care a fost lezata si care dicteaza sufletului si abia apoi poti presara petale de trandafiri pina la pat... Nu arde, deci, etapele[;)] -te concentrezi pe reabilitarea imaginilor voastre, fiecare in ochii celuilalt, incetul cu incetul -discutati despre noul an 2008 care va vor gasi si pe voi noi-nouti -ii scrii un biletel mic in cadoul pentru 2008 in care sa scrii sincer ce simti si sa-i spui (da! chiar pentru a mia oara!) cit inseamna el pentru tine si scrie si motivele. Nu folosi un ton nostalgic sau dramatic ci unul nostim ("nostim" e cuvintul meu preferat[:)]) -nu te temi sa spui "Imi pare rau, vreau sa o luam de la capat". Multi barbati refuza sa vada, auda, discute si se arata agasati de insistentele unei femei care ESTE nerabdatoare/neincrezatoare. Dar, tu Simona, tu... in 2008 nu vei mai fi chiar atit de nerabdatoare si neincrezatoare, nu-i asa?[pup] Bafta! www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea cred ca problemele in relatie duc in mod direct la scaderea interesului pentru sex, ci poate doar la scaderea interesului pentru apropiere, ceea ce e altceva. O belea si mai mare apare atunci cand oamenii (femei si barbati) incearca sa rezolve prin sex anumite probleme ale casniciei. Un exemplu cras ar fi al celor care se cearta sau se cotonogesc, pentru a se "impaca" apoi printr-o partida de sex fierbinte, care le lasa iluzia ca gata, acum totul ar fi ok intre ei. Nimic mai gresit. Am dat un exemplu extrem, in mod sigur aici nu se pune problema asa. Insa tu trebuie sa fii vigilenta si cu tine insati, sa abordezi problemele pe planul real, acolo unde exista ele. Si incearca sa il ajuti si pe el sa realizeze ca nu lipsa dorintei e chestiunea majora, ci mai degraba teama lui de apropiere din cauza conflictelor trecute.
Felicia [gravi] 14+
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miss Parker, unii barbati simt sexul foarte feminin. Daca sunt intr-o stare conflictuala cu partenera, n-au nici un chef. Intrebarea mea Simona e cat timp ati fost impreuna inainte sa aveti copilul. Se pare ca esti geloasa, a fost o problema de la inceput? Poate sa te iubeasca in continuare dar din cauza tensiunii sa nu isi doreasca apropiere fizica. Nu-l presa si in timp o sa isi revina. "Happy new year Happy new year May we all have a vision now and then Of a world where every neighbour is a friend"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...