Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(44)


Recommended Posts

buna fetelor,va felicit pt alegerile facute si pt bb-ii vostrii si astept sa apara o raza de soare si pe drumul nostru.Am depus dosarul pt.atestat la sfarsitul lui dec.2007,au venit fetele de la DPC si au facut ancheta sociala,am inceput cursurile- vineri mergem la cel de al doilea,si am f.multe intrebari la care sper ca pe parcurs sa gasesc si raspunsuri.Ce ziceti ma primiti la voi in club? nusica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna seara dragele mele.va citesc de foarte mult timp,dar abia acum miam facut curaj sa scriu.pe scurt va voi spune povestea noastra.de 12 ani ne chinuim sa avem un bebe dar nu se poate.ne-am hotarat....adoptie.santem cu inima deschisa si cu speranta in suflet.nici nu am inceput bine sa ne informam si deja avem probleme.sotul meu este cetatean strain,cu rezidenta in romania.cei de la DPC au cerut o rezidenta permanenta pe care noi inca nu o avem,dar avem un certificat care atesta rezidenta pe termen nelimitat.poate cineva dintre voi sa ne ajute cu mai multe informatii?eu maine dimineata merg la DPC pentru discutii si va voi informa. [grup]pentru toate fetele si multumesc pentru ca santeti aici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici si viitoare mamici... Ce pot sa zic este ca, asa cum a spus si Carmen, multe am luat copiii mici cand nu stiau nici sa deschida ochii darmite altceva. Eu am adus-o pe Ale acasa la 2 luni, o gasisem cand avea 20 de zile. In tot timpul cat am vizitat-o nu am vazut-o niciodata treaza (era sedata, asa cred si acum), niciodata dezbracata. Am avut si eu emotii si atunci, si dupa aceea cand avea 7 luni si abia statea in fund, cand avea anul si nu se ridica in picioare in timp ce altii mergeau, cand avea 2 ani si nu vorbea desi altii vorbeau si desi eu sunt o moara stricata, vorbesc non stop si poate asta a fost "domeniul" in care a fost super stimulata ca i-am vorbit absolut mereu pe ton firesc ca unui om mare (sotul meu rade de mine ca ii explic pana si de ce imi pun uneori "pampers", i-am zis firesc ca asa fac fetele mai mari, cateodata le curge sange si ca sa nu murdarim chiloteii ne punem pampers). Si cu toate ca pot jura ca e un copil extrem de destept, ca doar e a mea, nu, este un copil mai puturos, care a facut totul mai tarziu. La 1 an si 10 luni facusem chiar un "dictionar" pt ca citisem undeva pe aici pe forum ca tb sa aiba nu stiu cate cuvinte in vocabular, ea avea niste cuvinte pocite, fara sa lege macar propozitii simple. Apoi, intr-un timp fantastic de scurt si-a dat drumul la vorba de ma zapaceste. Acum stie si in engleza sa numere, a invatat singura de la TV, programul favorit este BBC prime unde se uita la teletubbies, e mare dansatoare si viitoare vedeta TV, e toata ziua la calculator, apeleaza la telefon pe speed dial, e un copil perfect normal. Am scris toate astea pt a iti confirma faptul ca e normal sa ai temeri, e normal sa iti urmaresti copilul sa te asiguri ca e in limite normale, dar nu pleca de la premisa ca nu avem ce sa le cerem. Cum ti-am mai spus, vin majoritatea din mame needucate, da, alora nu avem ce sa la cerem. Copiii nostri insa sunt asa cum ii formam. Bun venit fetelor noi! Si succes! [url="http://community.webshots.com/user/aissa1973"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cons..am vazut pozele cu baietelul tau, intr-adevar ai o scumpete de baiat...si ff frumos...sa-ti traiasca!!![bonjovi][cheers] nicoll75, dalv..bine ati venit! si mult succes! [bis] aissa..f frumos ai scris si povestit[flo]..si eu am luat-o pe sabina la 3 luni si o vad de la 1 luna jumatate...din momentul in care am adus-o acasa deja incep sa se vada schimbarile in bine, copilul are nevoie de dragoste, atentie, stimulare si lucrurile incep sa mearga pe fagasul normal.. http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4dfaade12893646b285f7e&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup, fetelor! La semnatura gasiti trei albume cu fetita mea.[bis] __________________________________________________________ [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222383330/180"]Tzuni[/url] [sofer] mic si drag si scump si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2914630430102959331kzCctZ"]MARIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuni, ai o fata frumoasa![il][il][il] (as pune si eu poze pe semnatura, sa ma laud cu puiul meu[:D], dar habar n-am cum) Maimutzak, temerile sunt foarte normale, iar daca primele zile de stat impreuna cu Mihai al vostru ti se vor parea foarte grele, si asta e normal. Noi l-am luat pe Mihai (al nostru) cand avea un an si 6 luni (in curand facem anul) - recunosc ca mi-a fost greu, si pentru ca am schimbat radical un mod de viata si pentru ca Mihai era in plina perioada exploratorie. A vorbit mai tarziu decat copiii de varsta lui din parc, dar, dupa primele 5 cuvinte, si-a dat drumul intr-o mare viteza. Nu te speria de expresia "recuperare cognitiva si afectiva". Nu presupune ceva suplimentar si vor veni de la sine. Va descoperi lumea impreuna cu tine si ceea ce crezi ca este intarziere, se va duce fara sa-ti dai seama cand. Fiindu-i tot timpul aproape ca sa-l dragalesti sa-l iei in brate, sa-l iubesti o sa invete si el sa faca la fel. ioana, mama lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...