Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(44)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga nicoll75 ,mult succes cu depunerea dosarului ,cum spunea una dintre fete asta e partea cea mai usoara ,trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare in continuare.Vizitele la domiciliu vor fi 2 : una in care se va face evaluare sociala si materiala ,iar cea de a doua va fi evaluarea psihologica la care va participa un psiholog si asistentul social ,cel putin la noi asa a fost .[copil] Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt foarte trista , descurajata si imi vine sa plang de ciuda . ciuda pe sistem , pe tot . noi avem atestatul din iulie . azi am sunat la DPC , le-am amintit de cand e dosarul si ,cam mirata ,mi-a raspuns: " aaaa, pai din iulie e atat de putin timp . sunt sute de dosare aici si se asteapta 2 -3 ani . o sa cautam dosarul vostru,o sa-l reevaluam ",urmeaza sa sun din nou marti ,dar ..........am asa un gust amar si m-a descurajat asa de bine ca ................ vad ca unele de aici au atestatul din 2007 si deja au adoptat,imi vine sa fac ..nu stiu ce ..e normal sa ma intreb " ce se intampla oare ???? " stiu ca trebuie sa fim insistenti, ca altfel nu facem nimic ....aaaaaa,ne spune intr-una sa nu cautam singuri ! vad ca in alte judete e cu totul altfel . zau daca mai inteleg ceva din toata treaba asta . [url="http://s108.photobucket.com/albums/n32/cellyagl/INGERASUL%20RARES/"]INGERASUL RARES[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte trist ce aud pe aici,dar trebuie sa avem curaj si forta.Foarte multa rabdare si speranta.Din fericire la noi nu sant chiar atat de multe dosare,dar oricum am fost anuntata ca am de asteptat cel putin 3-4 luni.Oricum dupa atestare nu am de gand sa stau in asteptare. Am rabdat atatia ani,hai sa mai avem un pic de rabdare.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Nu am mai scris de mult pt ca bebelina mea imi ocupa tot timpul si este si un pic bolnavioara, practic de cand a venit la noi viata noastra s-a schimbat radical, nu este usor, dar este f frumos si suntem topiti dupa fetitza noastra, Sabina. Cand imi zambeste simt fluturasi in stomac...[olala][olala] dariastoica[pup]..este bine ca v-au dat liber la cautat bebe, pt ca odata gasit, probabil vor accepta si plasamentul de urgenta mai usor; cum il poti gasi? noi am cautat in maternitati, spitale cu sectii de copii abandonati, nu e usor sa intri dar se poate cu insistenta curaj, relatii; copii sub 2 ani numai asa ii poti gasi sau la asistenti maternali, dar ultima varianta e mai grea pt ca deja copilul e in sistem si nu prea il poti scoate de acolo decat dupa ce devine adoptabil; noi am participat la niste campanii de craciun cu donatii si asa am vaut-o pe fetitza noastra si apoi afland de ce sector apartine am facut tot ce ne-a stat in putinta sa o luam acasa in plasament de urgenta; nu e usor, si trebuie luptat, trebuie si noroc, dar daca bebele acela e sa fie al tau, va fi! Iti doresc mult succes si nu te descuraja...poti sa-mi trimit un pm daca vrei... dalv..ar fi minunat sa poti sa-i iei pe cei doi copii gemeni si din ce ne-ai zis lucrurile par sa se lege! Iti doresc multa rabdare si succes!!![flo] sabineta...articolul este f bun si la obiect si speram sa aibe ecouri pt ca sunt atatia copii care au nevoie de o familie sa-i iubeasca si sistemul actual este stupid si total impotriva interesului copilului! Multumim pentru ce faci![pup][pup][pup] nicoll75...succes la atestat!..la noi vizitele au decurs mai relaxant decat ma asteptam, cam la 2 saptamani dupa depundere, au venit un asistent social si un psiholog si am stat de vorba de cateva ori, ne-au adus la cunostinta cum vor decurge lucrurile si ne-au intrebat diverse, dar in mod decent...nu-ti face probleme!..o sa fie bine, incearca sa te imprietenesti cu ei...succes![olala] cellyagl ..nu fii dezamagita, asa ne-au zis si nou ca nu-s copii adoptabili, ca sa avem rabdare, ca sunt multe familii, ca sa nu ne cautam noi..etc si am stiu atunci ca nu ma pot baza pe ei si astepta sa ma sune ei la calendele grecesti... totusi...ei mai inchid ochii atunci cand gasesti copilasul...cel putin daca ai parte de oameni cu suflet si care inteleg situatia... iti doresc mult curaj![pup] anda[bis] http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4dfaade12893646b285f7e&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoll75 si eu sunt in asteptarea vizitei la domiciliu si din cate am inteles de la asistentele sociale,vin acasa insotite de un psiholog si ar fi bine sa fie prezenti prieteni,rude,vecini pentru detalii.Asa am inteles ca se procedeaza in ilfov,dar precum vezi fiecare directie are propriile ei "legi". PRIETENIA ESTE MAI PRESUS DE STAREA DE EXCELENTA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dragele mele ,bebicii mei sunt la o asistenta maternala ,inca nu vreau sa fac valuri ,astept pana pe 15.02 sa ridic atestatul si atunci o sa le intreb pe fetele de la DPC de bebici;imi este frica sa-i vad daca nu au inca o situatie juridica clara pt ca imi este teama ca o sa ma atasez de ei si apoi daca se razgandeste cinava din familie?Am zis sa merg pe mana DPC-ului sa nu cautam noi.Oricum nu mai am rabdare pana pe 15 cand ma duc dupa atestat,ne gandim in fiecare seara cand ajungem acasa cum ar fi daca.... nusica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...