Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(44)


Recommended Posts

Buna, am citit din urma si m-am gandit la intrebarile si nedumeririle viitoarelor mamici. Poate ca eu sunt mai norocoasa, pt ca sunt o optimista, da puteti verifica si voi, la mine a mers... adica, ganditi-va la copilul vostru, asa cum va doriti sa fie, nu cum doriti sa nu fie! Stiu de ex ca Maica Tereza lupta pt pace, nu contra razboiului...asta ca sa exemplific ce vreau sa spun. Si pe mine ma pregatea sistemul pt un copil cu probleme, si mi s-a spus de foarte multe ori sa nu fac comparatii cu copiii nascuti de mine...n-am crezut, si acum am o fetita frumoasa, iubitoare si desteapta, desi a stat 1an si 2 luni in spital...Am stiut ca ma voi descurca, ca DD va fi linga mine in orice situatie, ca nici primul meu baiat n-a fost foarte sanatos in primii 2 ani de viata da uite ca e mare si sanatos...Femeia care a nascut-o e analfabeta, si ea la 3 ani scrie pe calculator:mama, mami, tata, Pati, Nuni, Nicu cu litere de tipar, stie citi cifrele si nr cu 2 cifre pana la 30...copiii mei nu stiau atatea, e tare dezghetata si discuta cu toata lumea...e o minune, e sanatoasa desi cand am cunoscut-o era fff bolnava, si mi s-a spus ca poate avea laringita nu stiu cum care o sufoca noaptea daca nu i se da oxigen...chiar nu m-a interesat, am stiut ca e a mea si voi lupta pt ea asa cum am luptat pt baietii mei! Asa ca acum ii multumesc la DD ca mi-a dat fetita pe care nici n-am putut-o visa asa de bine, asa pt mine, desi am stiut ca va fi bine...La un moment dat am vrut sa mi-o imaginez fizic, si atunci, privind pozele copiilor de pe forum, din aceasta familie, am gasit o fetite care mi-a mers la suflet, si am si scris:Aissa, Ale a ta e buna de model!!! si cand am pus pozele Patriciei, toata lumea a vazut asemanarea, fara sa spun eu nimic! In concluzie, viitoare mamici de bbici, inchideti ochii, respirati adanc si ganditi-va la puiutul de om care va cauta,cum arata, cum zambeste, cum il dragaliti, cum va spune:mami, esti o minune!!!-asa mi-a zis Pati intr-una din zile, si-mi spune si scumpete si ma stringe in brate. Si cand eu i-am zis:puiul meu, tu esti o minune! s-a iutat la mine asa sagalnic si a zis: mami, noi suntem doua minuni?Vai, nici nu va pot spune cat mi-e de draga, dar sunt convinsa ca si voi, viitoare mamici veti intelege...cand va veti strange copilul la piept. Deci, acesti copii sunt speciali, sunt facuti special pt noi, nu conteaza cine i-a nascut, si unde, conteaza familia care-i creste, mediul, dragostea, pt ca ei stiu dinainte de a se naste ca trebuie sa lupte pt a putea spune MAMA... a va mai spun, intr-o dim o duc grabita la gradi, si ea ma intreaba daca tata ma asteapta cu masina pana o las pe ea, si eu spun: sigur ca da, numai las coletul la gradi si plec-ea n-a inteles ce e acela colet si zic+bagaj, adica pe tine, si ea-mi spune:mami, eu nu sunt bagajul tau, sunt CADOUL tau...si asa si e, e un cadou extraordinar pe care DD ni l-a dat, si voi fi intotdeauna recunoscatoare pt asta! Va pup si va doresc sa ajungeti sa va umpleti sufletele de dragoste cat mai curand! Dora,o mamica fericita http://pg.photos.yahoo.com/ph/doramorodan/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, am citit din urma si m-am gandit la intrebarile si nedumeririle viitoarelor mamici. Poate ca eu sunt mai norocoasa, pt ca sunt o optimista, da puteti verifica si voi, la mine a mers... adica, ganditi-va la copilul vostru, asa cum va doriti sa fie, nu cum doriti sa nu fie! Stiu de ex ca Maica Tereza lupta pt pace, nu contra razboiului...asta ca sa exemplific ce vreau sa spun. Si pe mine ma pregatea sistemul pt un copil cu probleme, si mi s-a spus de foarte multe ori sa nu fac comparatii cu copiii nascuti de mine...n-am crezut, si acum am o fetita frumoasa, iubitoare si desteapta, desi a stat 1an si 2 luni in spital...Am stiut ca ma voi descurca, ca DD va fi linga mine in orice situatie, ca nici primul meu baiat n-a fost foarte sanatos in primii 2 ani de viata da uite ca e mare si sanatos...Femeia care a nascut-o e analfabeta, si ea la 3 ani scrie pe calculator:mama, mami, tata, Pati, Nuni, Nicu cu litere de tipar, stie citi cifrele si nr cu 2 cifre pana la 30...copiii mei nu stiau atatea, e tare dezghetata si discuta cu toata lumea...e o minune, e sanatoasa desi cand am cunoscut-o era fff bolnava, si mi s-a spus ca poate avea laringita nu stiu cum care o sufoca noaptea daca nu i se da oxigen...chiar nu m-a interesat, am stiut ca e a mea si voi lupta pt ea asa cum am luptat pt baietii mei! Asa ca acum ii multumesc la DD ca mi-a dat fetita pe care nici n-am putut-o visa asa de bine, asa pt mine, desi am stiut ca va fi bine...La un moment dat am vrut sa mi-o imaginez fizic, si atunci, privind pozele copiilor de pe forum, din aceasta familie, am gasit o fetite care mi-a mers la suflet, si am si scris:Aissa, Ale a ta e buna de model!!! si cand am pus pozele Patriciei, toata lumea a vazut asemanarea, fara sa spun eu nimic! In concluzie, viitoare mamici de bbici, inchideti ochii, respirati adanc si ganditi-va la puiutul de om care va cauta,cum arata, cum zambeste, cum il dragaliti, cum va spune:mami, esti o minune!!!-asa mi-a zis Pati intr-una din zile, si-mi spune si scumpete si ma stringe in brate. Si cand eu i-am zis:puiul meu, tu esti o minune! s-a iutat la mine asa sagalnic si a zis: mami, noi suntem doua minuni?Vai, nici nu va pot spune cat mi-e de draga, dar sunt convinsa ca si voi, viitoare mamici veti intelege...cand va veti strange copilul la piept. Deci, acesti copii sunt speciali, sunt facuti special pt noi, nu conteaza cine i-a nascut, si unde, conteaza familia care-i creste, mediul, dragostea, pt ca ei stiu dinainte de a se naste ca trebuie sa lupte pt a putea spune MAMA... a va mai spun, intr-o dim o duc grabita la gradi, si ea ma intreaba daca tata ma asteapta cu masina pana o las pe ea, si eu spun: sigur ca da, numai las coletul la gradi si plec-ea n-a inteles ce e acela colet si zic+bagaj, adica pe tine, si ea-mi spune:mami, eu nu sunt bagajul tau, sunt CADOUL tau...si asa si e, e un cadou extraordinar pe care DD ni l-a dat, si voi fi intotdeauna recunoscatoare pt asta! Va pup si va doresc sa ajungeti sa va umpleti sufletele de dragoste cat mai curand! Dora,o mamica fericita http://pg.photos.yahoo.com/ph/doramorodan/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am depus dosarul!Primul pas este facut.Multumesc din suflet pentru raspunsuri.Am atat de multe lucruri sa va spun dar si multe intrebari.In primul rand,dosarul este dar cererea abia saptamana viitoare sau peste inca una.aproape tot personalul este in concediu.cursurile peste doua saptamani.nu stiu daca sant timpi normali sau nu,dar voi trece si peste. Ce vroiam sa va intreb:cati copii a-ti avut voie sa vedeti pana sa-l gasiti pe cel nascut pentru voi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patri, ai dreptate cu sistemul. Si mie mi s-a spus ca de ce insist sa iau copilul pentru ca mama are doar doua clase, ca sta mai mult prin baruri. etc. Nu-mi venea sa cred, in loc sa ma convinga sa iau copilul incerca sa faca pe dos. Oare nu avea un interes? Nu stiu, dar parintiadoptatori trebuie sustinut si incurajati sa adopte copii, nu invers. Eu am spus-o si o mai spun. Conteaza foarte mult mediul in care traieste copilul, dragostea care i se ofera si preocuparea fata de acesta. Nimeni nu este nascut citit, nimeni nu se naste vorbind sau scriind, nimeni nu se naste cu foarte multe cunostinte. Da se naste cu o zestre genetica, dar daca acea zestre nu i-o cultivam copilului el va ramane un inapoiat. Acum cativa ani, am vazut o emisiune, numai stiu numele s-ar putea la ,,iarta-ma,,. Era vorba despre doi copii gemeni. Unul il aruncase fiinta care i-a dat viata la ghena, iar altul l-a lasat intr-un spital -n-am inteles de ce a facut asa ceva. Amandoi avusesera din nastere anumite defecte la picioare. Cel care a fost lasat la spital a fost adoptat, celalalt a trait in orfelinatele acestei tari. Nici nu sti ce diferenta era. Uimitoare, pur si simplu uimitoare. Cel din orfelinate era dur la expresii, avea privirea rece si foarte speriata, era trist si ponosit ca un cersetor. Celalat era frumos, bine aranjat, elegant, cultivat si cu vorba dulce, iar privirea o avea ca a unui om normal. Mediul conteaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patri si Cons atat de multa incredere mi-au dat cuvintele voastre incat sunt sigura ca voi muta muntii din loc pentru copilul meu.Va multumesc fete inimoase pentru faptul ca ne incurajati si pe noi cele care deocamdata suntem aspirante la implinirea si dorinta noastra aceea de a fi MAMA.Acum pot sa visez cum va fi copilasul meu. PRIETENIA ESTE MAI PRESUS DE STAREA DE EXCELENTA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patri [pup], mi s-a facut pielea de gaina! Fetelor...stiu ca va spun asistentii sa asteptati dar...cum Dumnezeu sa ma exprim? Daca nu dati nici un semn, daca nu ii presati, daca nu stati pe capul lor...."ratacesc" dosarul. E adevarat, vad ca s-au mai schimbat niste chestii si mai sunt si cazuri in care DPC a prezentat copilul dar noi, cele mai multe, am fost "active" in cautare. Nu stiu daca e cel mai indicat, in acest caz, sa stam cuminti in bancuta si sa asteptam sa ne vina randul. Nicoll nu stiu daca exista vreo limita la cati copii sa vezi. Iar ajungem la chestia de mai sus, probabil DPC nu iti prezinta 20 de copii si asteapta sa te decizi la unul, dar eu de ex am vazut 2 copii la sect 2, am dat raspuns rapid ca nu suntem interesati ca sa lasam locul liber pentru alte cupluri, apoi am mers la alt DPC din afara Bucurestiului, am vazut-o pe Ale si in aceeasi zi am decis ca ea este, a 2-a zi am si anuntat DPC ca o vrem. dalv Doamne ajuta! Mai e putin pana pe 15, in cazul tau chiar e indicat sa stai cuminte si sa nu faci valuri. Succes mamica curajoasa de gemeni! [url="http://community.webshots.com/user/aissa1973"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Aissa,printre altele mi s-a spus ca daca vad doi copii si refuz,al treilea va fi si ultimul."nu santem la magazinul de jucarii"-expresia folosita.Mi s-a parut destul de dur dar stau cuminte pana obtin atestatul si apoi vom vedea.Pe mine exprimarea ma deranjat.Pentru mine si pentru toate femeile care nu au copii dar ii doresc enorm de mult este un pas decisiv in viata si sant convinsa ca stim toate ca nu cumparam o jucarie.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Buna, am citit din urma si m-am gandit la intrebarile si nedumeririle viitoarelor mamici. Poate ca eu sunt mai norocoasa, pt ca sunt o optimista, da puteti verifica si voi, la mine a mers... adica, ganditi-va la copilul vostru, asa cum va doriti sa fie, nu cum doriti sa nu fie!
Patri ,eu chiar asa gandesc . nici vorba sa cred ca va fi un copil cu probleme,nu imi trece prin cap asa ceva .mi-l inchipui frumos ,destept si iubitooooor !! nu stiu daca va fi blond ori brunet ,nu stiu ce ochi va avea ...astea nu au prea multa importanta . in acea cerere am scris ca dorim fie baietel, fie fetita ( pentru ca vrem un copil pana intr-un an si stiu ca e foarte greu de gasit !! ),dar sufletul meu se gandeste la o fetita mai mult . vorbeam zilele trecute cu sotul si m-a surprins:la fel doreste si el . in gand si in suflet avem o fetita,asta ne-am dori ,dar daca cei de la DPC ne prezinta un baietel si se "lipeste" de noi ,il iau imediat! pot spune ca am vazut aici un bebe (Rares Andrei,are cam 7-8 luni -nu mai retin numele mamicii )si mi-e drag de el de nu mai pot . cam asa il vad pe al nostru . sper sa ne implin visele ...........
quote:
...printre altele mi s-a spus ca daca vad doi copii si refuz,al treilea va fi si ultimul."nu santem la magazinul de jucarii"-expresia folosita.
la cursuri ne-a spus sa nu acceptam un bebe doar pt ca ne e rusine sa ii refuzam pe ei ;decat o adoptie nereusita ,mai bine un refuz !! asa ne-a invatat pe noi .
quote:
stiu ca va spun asistentii sa asteptati dar...cum Dumnezeu sa ma exprim? Daca nu dati nici un semn, daca nu ii presati, daca nu stati pe capul lor...."ratacesc" dosarul.
offff,mie mi-e atat de greu sa stau pe capul lor . nu sunt firea aia care sa pistonez omul ,sa il bat la cap . daca imi zice " NU " de cateva ori , ce-as mai putea sa intreb ??? adica ce motiv sa gasesc sa intru iar in vorba ????? mereu mi se spune ca nu sunt copii in sistem,data viitoare intreb iar si purtam aceeasi discutie,aceleasi cuvinte . deja devine penibil pt mine . offfff [url="http://s108.photobucket.com/albums/n32/cellyagl/INGERASUL%20RARES/"]INGERASUL RARES[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...