Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(44)


Recommended Posts

Multumesc pentru raspuns, Catalina.Problema e ca mama a beneficiat de o testare in centrul maternal, unde a stat o vreme cu copilul, inainte de a ajunge la asist maternala, si i s-a stab un IQ in jur de 60, ceea ce pare a fi groaznic.Desi copilul pare a fi ok.Oricum, eu asa zic, ca e normal.Trebuie sa ma gindesc foarte bine.Copilul e un scump.Va multumesc ca ma ascultati.O aspiranta disperata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Maimutzak cred ca foarte putine mame biologice nu au un IQ mare si nu neparat din cauze genetice ci mai ales din cauza mediului in care traiesc.Daca copilul e sanatos fizic si nu are probleme restul se rezolva.Un medic poate sa evelueze daca copilul are retard din cauza lipsei stimularii sau din alte cauze. Succes si ai incredere ca va fii bine. Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by buli

tzuni,imi amintesc de intrarea ta pe dc cind cind voiai "sa fii sefa" :))iata ca esti ceva muuult mai fain - esti mamica!felicitari din tot sufletul!@


id="quote">id="quote">[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]Asa e, buli scumpa [pup] ce-a mai trecut timpul! Multumesc mult pt urari! Sunt fericita, ce mai! Sunt sefa fericitelor! [^]__________________________________________________________Tzuni [sofer] mic si drag si scump si grasunel si... pisicos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maimutzak, cred ca trebuie sa faci ce simti, adica sa mergi inainte doar daca temerile tale sunt mai mici decat speranta ca trebuie sa fie bine. Temeri avem toate la inceput... Eu am un baietel adorabil de un an si trei luni, adoptat de la 5 luni, pe a carei mama naturala o cunosteam de zeci de ani (inclusiv pe doua surori ale lui mai mari, care au avut probleme cu scoala, ba chiar au abandonat-o, dar asta cred ca mai ales datorita conditiilor vitrege de viata pe care le aveau). Atat naturala cat si surorile nu mi-au parut niciodata a avea IQ foarte mare, dar am crezut cu tarie ca printr-o educatie buna si multa dragoste voi putea face minuni cu baietelul meu, ceea ce cred din ce in ce mai mult pe masura ce piticul creste si ne uimeste cate intelege, cate face, cate zice, cat de afectuos e... Si apoi, nu toata lumea trebuie sa ajunga cine stie ce scolita, uneori glumesc cu sotul ca daca nu o sa-i placa scoala il facem fotbalist[alcool]. Important e feelingul tau. Bazeaza-te pe asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Nico! asa i-am zis si eu sotului. La fel le raspund si la persoanele care imi pun intrebarea din ce mediu vine copilul. In fond si la urma urmei, uitati-va la ce salarii au profesorii si apoi mai vorbim noi cine o duce bine. Sanatos sa fie, iar restul vom mai vedea noi. ,,Minte sanatoasa intr-un corp sanatos" P.S.Va scriam in latina, dar nu mai stiu sigurcum se scrie, asa ca ma abtin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catty, stai linistita, e doar o etapa in adaptare. Si eu am trecut prin asta, dupa o saptamana plangeam de jalea mea si mila lui Mihai, ca nu are o mama buna, ca nu o sa fac fata, ca mai bine il lasam la maternala... Mi-a trecut si m-am linistit, insa el a continuat luni de zile sa se trezeasca intre 1 si 5 noaptea, bazait si marait. A doua zi el era vioi, eu zombi. M-am obisnuit si cu asta. Dupa care a mai crescut, se trezeste din ce in ce mai rar pe timpul noptii... ...Si votez alaturi de celelalte fete care spun ca trebuie sa o iei cat mai mult in brate (daca as fi fost mai desteapta cu 5 minute, l-as fi tinut in prima luna doar in brate, si as fi dormit cu el in pat; sigur ne-ar fi fost, amandurora, mult mai rapida adaptarea) Nu-ti face griji, nimic nu dureaza o vesnicie [:D]. Gandeste pozitiv, peste o luna va dormi bine (sau te vei fi obisnuit cu trezitul pe timpul noptii) si va trece la explorarea prizelor, obiectelor de sticla, cartilor, butoanelor, baltilor, noroiului... Maimutzak, sunt sceptica in ceea ce priveste modul in care au stabilit IQ mamei biologice (in mod cert, nu-i obligatoriu sa se transmita genetic copilului). Pe de alta parte, copiii au ritmuri diferite de dezvoltare, unii se dezvolta motric mai rapid, altii verbal. Mihai la varsta de 2 ani nu vorbea (stimulat verbal, avea un vocabular de 5 cuvinte), dupa care a inceput sa acumuleze exponential (acu' o saptamana a facut primul lui acord gramatical: "un ou, doi oi"... sunt tare mandra!). So, ca sa nu ma lungesc: se joaca? merge si alearga? se uita in ochii tai? zambeste si rade cand il gadili? Daca are o nevoie (lapte, papa, apa) cere? Si spun si eu cum au spus si fetele: fa ce iti spune sufletul. ioana, mama lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioanaalice, multumesc pentru raspuns.Evaluarea mamei s-a facut in conditiile in care era complet analfabeta, nu fusese nici o zi la scoala, la 15 ani.In rest, copilul merge, alearga ,maninca, ride, zimbeste, arata animalele din carticica si le numeste , deci are deja un vocabular , doar ca nu face propizitii si face ce ii spui, dovada ca intelege ceea ce ii zici.Sincer , mie mi s-a parut normal, asa a zis si dna psiholog , doar ca mai tre sa mai recupereze ca nu prea i s-a vorbit, nu i s-a explicat, etc.Cam asta este.Mai vorbim.O seara buna tuturor mamicilor si piticilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...