Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum sa obisnuim copiii sa participe la slujba


adelamatei

Recommended Posts

quote:
Originally posted by cipicah Esenta este urmatoarea : cand mama insarcinata a tinut aproape de biserica si de parintele duhovnic,va naste un copil cu aceleasi calitati,copil care se va deosebi foarte mult de copilul nascut de o mama care a preferat petrecerile si sexul in zilele de post si sarbatori,ajungand la biserica doar din snobism.
Amin! Statistici, ceva? Sau esenta este mai slaba, asa ca o parere?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cipicah, poti spune ce vrei. Am citit vietile a N sfinti, dar ca unul sa vorbeasca asa unei mame, si unei mame care deja sufera, nu am mai intalnit. Si Padre Pio era clarvazator, veneau oamenii la el la spovada si le amintea el pacate pe care le uitau, avea momente cand era mai dur, dar, ca sa spuna asa ceva " ce sa-ti fac daca....?" Sorry, nu ma poti convinge de asta. Chiar daca a avut si parti foarte bune, ce a spus acestei femei mie mi se pare cruzime, si da, repet, pentru mine nu este si nu va fi punct de referinta, deoarece la cei mai mari sfinti am vazut blandetia si smerenia, iar cand esti ghidat dupa asta nu ii spui cuiva asa ceva! Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, acum am citit mai cu atentie si am vazut ca am gresit, mea culpa, mea maxima culpa...era vorba despre conceperea copilului, nu despre nasterea lui, in fine, aceeasi parere am, este foarte urat sa-i vorbesti asa unei mame, oricum lovita in sufletul ei de boala micutului. Sincer, nu cred ca era treaba preotului sa-i faca observatii, ci s-o aline, nu? ea poate de aceea a mers la biserica pt o incurajare, nu sa primeasca "palme" verbale....daca asa stiu preotii "cu har" sa-i apropie pe oameni de Dumnezeu, mai bine te lipsesti. Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cipicah
Indreptarea spre Hristos incepe din burtica de la mami! Daca mami a tinut putintel post in timpil sarcinii (nu foarte riguros,hotaraste parintele duhovnic),daca s-a cuminecat mai des ca de obicei (impartasit), daca s-a rugat dupa putinta,daca a fost prin pelerinaj pe la locuri sfinte (la mormantul Mantuitorului,la moastele sfintilor) atunci va descoperi ca are un copilas care sta cu multa rabdare la Sfanta Liturghie,ca actul impartasaniei este unul simplu si linistit......Sa va povestesc despre bebici care dau preotului peste mana la Sfanta impartasanie?! Venise la parintele Arsenie Boca o mama cu copilul paralizat, iar parintele cand o vede o cheama si ii spune : "Ce vrei sa-ti fac daca ai zamislit copilul in noaptea de Inviere?!".
[:0] asa sa te mai duci cu copilul la biserica... Criss si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh well, rosiile de pe margine, nelipsite cind vorbim despre ortodoxie.... este o discutie oarecum similara cu valul femeii in islam, ne intrebam si ne minunam cum se poate...pentru ca suntem in afara islamului (asta e doar o paralela); Ortodoxia, pacatul si ispasirea lui in optica ortodoxa, ascetica si asprimea in locul blindetii rau intelese ce accepta si acopera pacatul...sunt nonsensuri daca nu stim despre ce e vorba; iar cind nu stim ceva, si nu-i intelegem ratiunea, de obicei ne abtinem; sau studiem fenomenul daca ne intereseaza; Ioan Botezatorul...l-am sarbatorit ieri, sa ne amintim de lipsa lui de toleranta la pacat si asprimea lui; apoi sa judecam...... http://www.floriinro.ro/ tongue in cheek
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ana Stroe Ioan Botezatorul...l-am sarbatorit ieri, sa ne amintim de lipsa lui de toleranta la pacat si asprimea lui; apoi sa judecam...... http://www.floriinro.ro/ tongue in cheek
AnaStroe, ai citit vreodata in Biblie despre Ioan Botezatorul? (daca vrei, gasesti in Evanghelia dupa Luca, cap.1). Venirea lui Ioan Botezatorul fusese vestita ha-hat, cu 700 de ani inainte, de catre proorocul Isaia. Ioan Botezatorul era considerat potrivit pt. a fi solul care pregatea calea Mantuitorului. Iti dai seama ce fel de om era Ioan Botezatorul??? Pai, crezi ca poti tu (sau oricine altcineva) sa faci o paralela reusita intre orice preot/pastor care mustra pe cineva (cu sau fara dreptate) si Ioan Botezatorul?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

binenteles ca se poate, denitzel; e vorba de o paralela intre un profet/un sfint, si un slujitor pamintean care lupta sa-i urmeze invataturile sa spunem; uite citeva detalii din viata Parintelui Arsenie Boca, 1929 Devine absolvent si sef de promotie al liceului "Avram Iancu" din Brad. 1929 - 1933 Urmeaza; cursurile Institutului Teologic din Sibiu, unde este remarcat de profesori ca un student de elita. Aici îi devin cunoscute talentele sale de pictor si de bun interpret la flaut. 1933 Este trimis la Bucuresti de catre Mitropolitul Nicolae Balan pentru a urma Institutul de Belle-Arte. Cu aceasta; ocazie participa si la cursurile de anatomie ale profesorului Francisc Rainer si la prelegerile de mistice ale lui Nichifor Crainic. Ajuta pe Parintele Dumitru Staniloae la traducerea Filocaliei, realizând grafica primelor patru volume, care au aparut la Sibiu. 1935 - septembrie Conform documentelor arhivei Arhiepiscopiei Sibiu este hirotonit întru citet si ipodiacon. Tot atunci este hirotonit diacon celib (cf. P[rintelui Veniamin Tohaneanu). 1939 Merge la Muntele Athos unde sta; trei luni. Experimenteaza; viata duhovniceasca de aici postind 40 de zile.[.......]. Se închinoviaza; la Manastirea Sâmbata de Sus. 1940 3 mai Are loc tunderea în monahism, când primeste numele de Arsenie. 1948 - mai Este arestat si torturat de Securitate, fiind acuzat ca e legionar, lucru pe care Parintele l-a negat, chiar daca în 1947, cu sprijinul sau, la Sâmbata, s-a tinut o consfatuire ce a dus la o unitate de lupta; a tuturor fortelor anticomuniste din tara;. 1948 - 25 noiembrie Este mutat la Manastirea Prislop de Mitropolitul Nicolae Balan. 1951 Parintele este ridicat din nou de Securitate. 1952 Parintele revine la Prislop, dupa ce a fost condamnat 9 luni (la Ocnele Mari si la Canal). 1959 Se desfiineaza Manastirea Prislop, maicile sunt alungate, la fel si Parintele Arsenie, caruia i se interzice sa mai slujeasca. 1961 Dupa o lunga pribegie prin Bucuresti este angajat ca pictor muncitor la Atelierele Patriarhiei de la Schitul Maicilor, participând la slujbe doar ca si cântaret;. 1968 Este pensionat (o pensie minora ); începe pictura bisericii de la Draganescu, la care va osteni timp de 15 ani, realizând astfel "Capela Sixtina " a Ortodoxiei românesti. Peste tot unde se afla Parintele, multimi de credinciosi îl cautau spre a-i solicita îndrumare si binecuvântare, punându-i libertatea, chiar si viata în pericol,stiut fiind faptul ca; Parintelui i se interzicea de catre Securitate sa stea de vorbacu oamenii. http://www.floriinro.ro/ tongue in cheek
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ana Stroe
binenteles ca se poate, denitzel; e vorba de o paralela intre un profet/un sfint, si un slujitor pamintean care lupta sa-i urmeze invataturile sa spunem; uite citeva detalii din viata Parintelui Arsenie Boca, 1929 Devine absolvent si sef de promotie al liceului "Avram Iancu" din Brad. 1929 - 1933 Urmeaza; cursurile Institutului Teologic din Sibiu, unde este remarcat de profesori ca un student de elita. Aici îi devin cunoscute talentele sale de pictor si de bun interpret la flaut. 1933 Este trimis la Bucuresti de catre Mitropolitul Nicolae Balan pentru a urma Institutul de Belle-Arte. Cu aceasta; ocazie participa si la cursurile de anatomie ale profesorului Francisc Rainer si la prelegerile de mistice ale lui Nichifor Crainic. Ajuta pe Parintele Dumitru Staniloae la traducerea Filocaliei, realizând grafica primelor patru volume, care au aparut la Sibiu. 1935 - septembrie Conform documentelor arhivei Arhiepiscopiei Sibiu este hirotonit întru citet si ipodiacon. Tot atunci este hirotonit diacon celib (cf. P[rintelui Veniamin Tohaneanu). 1939 Merge la Muntele Athos unde sta; trei luni. Experimenteaza; viata duhovniceasca de aici postind 40 de zile.[.......]. Se închinoviaza; la Manastirea Sâmbata de Sus. 1940 3 mai Are loc tunderea în monahism, când primeste numele de Arsenie. 1948 - mai Este arestat si torturat de Securitate, fiind acuzat ca e legionar, lucru pe care Parintele l-a negat, chiar daca în 1947, cu sprijinul sau, la Sâmbata, s-a tinut o consfatuire ce a dus la o unitate de lupta; a tuturor fortelor anticomuniste din tara;. 1948 - 25 noiembrie Este mutat la Manastirea Prislop de Mitropolitul Nicolae Balan. 1951 Parintele este ridicat din nou de Securitate. 1952 Parintele revine la Prislop, dupa ce a fost condamnat 9 luni (la Ocnele Mari si la Canal). 1959 Se desfiineaza Manastirea Prislop, maicile sunt alungate, la fel si Parintele Arsenie, caruia i se interzice sa mai slujeasca. 1961 Dupa o lunga pribegie prin Bucuresti este angajat ca pictor muncitor la Atelierele Patriarhiei de la Schitul Maicilor, participând la slujbe doar ca si cântaret;. 1968 Este pensionat (o pensie minora ); începe pictura bisericii de la Draganescu, la care va osteni timp de 15 ani, realizând astfel "Capela Sixtina " a Ortodoxiei românesti. Peste tot unde se afla Parintele, multimi de credinciosi îl cautau spre a-i solicita îndrumare si binecuvântare, punându-i libertatea, chiar si viata în pericol,stiut fiind faptul ca; Parintelui i se interzicea de catre Securitate sa stea de vorbacu oamenii. http://www.floriinro.ro/ tongue in cheek
Pai atunci sa ofere indrumare si binecuvantare, si nu "palmi". Sau tie ti se pare perfect normala reactia unui slujitor al bisericii, care iti raspunde..."pai ce sa-ti fac daca..."? Criss si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnaStroe, toata stima mea pentru acest preot! [asia] Totusi, repet, putine sanse ca tocmai acesta sa fie atat de sfant si neprihanit, incat sa ne incumetam sa il comparam cu Sfantul Ioan Botezatorul. Tot in Evanghelia dupa Luca, la capitolul 7, versetul 28, Insusi Mantuitorul il caracterizeaza pe Ioan: "28. Va spun ca dintre cei nascuti din femei, nu este nici unul mai mare decat Ioan Botezatorul." El nu a fost nici un "student de elita", nu a tradus nici scrieri religioase, nici nu a pictat biserici. A fost doar un om neprihanit, atat de neprihanit incat i s-a potrivit extraordinara misiune de a pregati calea Mantuitorului :-). Daca pana la venirea Mantuitorului pe pamant, inca nu se nascuse un om asemenea lui Ioan, ma indoiesc sincer ca dupa aia s-a umplut pamantul de ioanibotezatori :-). In afara de asta, refuz sa cred intr-un Dumnezeu care schilodeste bebelusii in pantecele mamelor 'pacatoase' [V]. Stii ce a raspuns Isus ucenicilor care il intrebau de ce un orb din nastere, pe care Acesta tocmai il vindecase, s-a nascut asa? Gasesti in Ioan, capitolul 9: "1. Cand trecea, Isus a vazut pe un orb din nastere. 2. Ucenicii Lui L-au intrebat: 'Invatatorule, cine a pacatuit: omul acesta sau parintii lui, de s-a nascut orb?' 3. Isus a raspuns: 'N-a pacatuit nici omul acesta, nici parintii lui; ci s-a nascut asa, ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu'". Dumnezeu nu intervine intotdeauna miraculos pentru a indrepta mersul 'firesc' al lucrurilor (si, de altfel, nici nu am aprecia asa cum se cuvine aceste interventii miraculoase), genele se mai combina in asa fel incat se nasc si bebelusi bolnavi dar, sa spui ca Dumnezeu schilodeste un copilas ca sa pedepseasca parintii, mi se pare ceva monstruos.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...