Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum sa obisnuim copiii sa participe la slujba


adelamatei

Recommended Posts

Denizel,paralela facuta de Ana Stroe intre parintele Arsenie Boca si Sfantul Ioan Botezatorul era la capitolul "asprimea infierararii pacatului". Ea a subliniat foarte bine,tu ai interpretat foarte tendentios. Cat de induiosator te solidarizezi si tu cu multimea frenetica ce se inghesuie,in delir,sa mai arunce cateva lopeti de noroi peste un sfant al neamului. Da,parintele Arsenie Boca nu a fost asemeni acelor sfinti care au fost ingaduitori. Unii credinciosi il numeau "biciul lui Dumnezeu" pentru ca tuna si fulgera impotriva pacatului. Parintele a luptat foarte mult pentru sfintenia familiei, dorind sa fie readusa casatoria la inaltimea de taina. Pentru unii de pe acest forum se pare insa ca e fier inrosit actul asta de smulgere a pacatului. E mult mai dulce sa-si caute preoti care sa surada ingaduitori la aflarea a nu stiu avorturi,sa mangaie pe crestet la cine stie cate grozavii-ca vorba aia,e libertatea individului,cine ne opeste sa ramanem cocotati pe locul I in Europa la avorturi?! "Eu,Domnul Dumnezeul tau, sunt Dumnezeu ravnitor,care pedepseste vina parintilor in copii pana la al treilea si al patrulea neam-pentru cei ce Ma urasc....Si Ma milostivesc pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele(Deuteronom 5, 9-10, p235-236". "....genele se mai combina in asa fel incat se nasc si bebelusi bolnavi"-Denizel,nu-ti fa Dumnezeu propriu, ca s-ar putea sa nu afli ca acel Dmnezeu"care a facut cerul si pamantul" combina si niscaiva gene. Dumnezeul iubirii nu transforma de-a valma copilasii in schilozi pentru a da cu barda in parinti, dar spunea parintele Arsenie Boca : "Dumnezeu iarta,dar nimic neispasit nu lasa" si "Dumnezeu asculta de oameni tot atat cat asculta si oamenii de Dumnezeu".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by cipicah Cat de induiosator te solidarizezi si tu cu multimea frenetica ce se inghesuie,in delir,sa mai arunce cateva lopeti de noroi peste un sfant al neamului.
Dupa ce ne'ai lasat sa intelegem ca i s'ar pregati o eternitate dezmembrat in cutiute si imprastiat prin tara eu cred ca o lopata de pamant peste ar fi o binecuvantare pentru Arsenie Boca.
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cipicah "....genele se mai combina in asa fel incat se nasc si bebelusi bolnavi"-Denizel,nu-ti fa Dumnezeu propriu, ca s-ar putea sa nu afli ca acel Dmnezeu"care a facut cerul si pamantul" combina si niscaiva gene. Dumnezeul iubirii nu transforma de-a valma copilasii in schilozi pentru a da cu barda in parinti, dar spunea parintele Arsenie Boca : "Dumnezeu iarta,dar nimic neispasit nu lasa" si "Dumnezeu asculta de oameni tot atat cat asculta si oamenii de Dumnezeu".
Ce sa mai zic? Cine isi face oare Dumnezeu propriu? [biz] Eu una sunt linistita, sa stii! Dumnezeul meu este Cel revelat de Isus si daca imi dau cu parerea pe-aici, indraznesc sa spun numai ceea ce se stie ca Isus Dumnezeul a spus. Se pare ca asta nu este suficient. E mult mai interesant ce spune Arsenie Boca [hot]. Dumnezeul tau, asadar, este cel revelat de un oarecare Arsenie Boca, care spune oamenilor, prin oameni ca tine, ca un oarecare dumnezeu schilodeste bebelusi in pantecele mamelor, pt. a nu lasa nimic nepedepsit [alcool]. OK, e dreptul tau sa iubesti si sa te prosternezi carui dumnezeu doresti.
quote:
Denizel,paralela facuta de Ana Stroe intre parintele Arsenie Boca si Sfantul Ioan Botezatorul era la capitolul "asprimea infierararii pacatului". Ea a subliniat foarte bine,tu ai interpretat foarte tendentios.
Ah, da, curat tendentios! [:D] Ce e tendentios in faptul ca sunt de parere ca le este permis sa infiereze pacatul doar celor neprihaniti? Atat de neprihaniti incat Dumnezeu Insusi spune despre ei ca sunt unici?
quote:
Pentru unii de pe acest forum se pare insa ca e fier inrosit actul asta de smulgere a pacatului. E mult mai dulce sa-si caute preoti care sa surada ingaduitori la aflarea a nu stiu avorturi,sa mangaie pe crestet la cine stie cate grozavii-ca vorba aia,e libertatea individului,cine ne opeste sa ramanem cocotati pe locul I in Europa la avorturi?!
Auzi? Da' tu cum iti permiti sa te pronunti in legatura cu niste oameni despre a caror viata nu stii nimic? De ce te ataci asa si ce tot ii dai cu infieratul pacatului si necesitatea infierarii pacatului cu orice pret si nu-conteaza-cum? Tot neprihanit, ca Ioan Botezatorul, nu? [:D]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denitzel, lumea ortodoxa l-a cunoscut bine pe "oarecarele" Parinte Arsenie, si fiecare credincios ortodox stia la ce sa se astepte dintr-o discutie cu Parintele, deci femeia respectiva era perfect constienta,de religie ortodoxa fiind, ca Parintele n-o va pupa pe frunte, cind s-a dus acolo; altfel, ar fi cautat un preot cu alte aptitudini/tactici...sau ar fi venit pe forum.... toata teravura/avocatura asta de pe topic, nu-si are rostul; un credincios respecta credinta celuilalt si se respecta pe sine, nu se tot amesteca of-topic mereu in discutiile tehnice din dogma altei religii, criticind si bacalind tot ce prinde;pentru un ateu fara nici un dumnezeu probabil e excitant rau sa bascalesti si sa provoci dispute pe un forum cind nu ai alte placeri in viata, dar pe cei care au ales sa creada, parol de-i inteleg cind se tot minuneaza si intreaba si tot rasucesc vorbele Parintelui; doar daca avem pretentia absurda sa creada toti in ce credem noi... http://www.floriinro.ro/ tongue in cheek
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnaStroe, probabil ca nu m-ai inteles. Eu nu am nimic impotriva parintelui respectiv. Asa cum am mai declarat, chiar il respect (asa cum respect orice om a carui biografie arata ca a dansului). Ideea nu era ca vorbesc impotriva lui Arsenie Boca. Ideea era ca vorbesc impotriva unora din ideile lui Arsenie Boca, idei care scot la iveala un dumnezeu hidos care se ocupa cu fel de fel de rele. Dumnezeul asta despre care vorbeste Arsenie Boca (strict in cazul femeii respective) e dumnezeul ala care, ar crede cipicah [:D], mi-ar varsa acum cana cu ceai pe birou, ca sa ma pedepseasca pentru indrazneala de a ma baga intr-o discutie in care nu aprob ce zice el [:D]. Si, nu in ultimul rand, cred ca in aceasta discutie ar trebui sa fii de acord cu mine. Eu sustin ca Isus nu zice ca Tatal se ocupa cu invartitul in oala cu gene pana cand e sigur ca rezulta un bebelus paralizat. Tu sustii ceea ce sustine Arsenie Boca, adica Dumnezeu se ocupa cu invartitul in oala cu gene, spre a oferi pedeapsa meritata unei mame care a facut dragoste cand nu trebuia (cand zice A.B. ca nu trebuia, mai exact!!). Deci, inca mai cred ca ar trebui sa fii de acord cu mine [:D]. Nu e vorba aici de dogma unei religii sau a alteia sau de "criticarea si bacaleala" altei religii, ci de dreptul de a-mi spune parerea atunci cand vad ca Dumnezeu este 'criticat si bacalit'.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
[quote] AnaStroe etc."bacaleala"
[:I] scuze ca intervin cu ceva pueril intr-o dezbatere atat de si de... insa ce inteles are termenul subliniat de mai sus? e cumva o varianta re{li}gionala a cuvantului "balacareala"?? (ca astuia ii stiu sensul [surf]) -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.formula-as.ro/2000/437/spiritualitate-39/spiritualitate-1823 Ana Stroe, ce parere ai,vezi in alianta asta vreun sfat privind participarea copiilor la slujba? Daca mergi si il intrebi pe parintele Iustin Parvu,pe parintele Fageteanu,pa alt mare duhovnic...de parintele Arsenie Boca,i se va lumina fata asemeni fagarasenilor ce l-au cunoscut pe "biciul lui Dumnezeu". Numai unora de pe forumul asta li se incetoseaza privirea si incep sa prezinte idei cu tenta ortodoxa si traire de ateu. Scumpa doamne Denizel,prezint CRIMA AVORTURILOR asa cum au facut-o marii nostri duhovnici! Pe care nu prea i-ati citit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel hai ca acu' intelesai ce vrusasi sa zici cu Formula As (sa fie oare din cauza ca fusasi demascata ca posedand trairi atee?). Formula As asta e o enciclopedie de raspunsuri la intrebari care n'au fost niciodata puse. Oare cum s'o simti Arsenie Boca vazandu'si viata expusa intre [url="http://www.formula-as.ro/2007/758/zodiac-43/2007-anul-porcului-7775"]Anul Porcului[/url] si [url="http://www.formula-as.ro/2003/583/medicina-naturista-25/reiki-shiatsu-si-alte-terapii-energetice-4381"]Clismele reiki[/url]. Imediat dupa faimosul tratament [url="http://www.formula-as.ro/2000/435/medicina-naturista-25/medicina-naturista-1786"]B.G.1 (boli grele 1)[/url] cu formula miraculoasa: m-a pus sa mai tin un post de 14 zile, numai cu apa distilata si urinoterapie . Pai sa fii ortodox si sa n'ai habar ce spune biserica ta despre practicile astea te face doar un fanatic gata sa cumpere si Cereale cu Moaste daca ar exista.
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid
Denizel hai ca acu' intelesai ce vrusasi sa zici cu Formula As (sa fie oare din cauza ca fusasi demascata ca posedand trairi atee?). Formula As asta e o enciclopedie de raspunsuri la intrebari care n'au fost niciodata puse. Oare cum s'o simti Arsenie Boca vazandu'si viata expusa intre [url="http://www.formula-as.ro/2007/758/zodiac-43/2007-anul-porcului-7775"]Anul Porcului[/url] si [url="http://www.formula-as.ro/2003/583/medicina-naturista-25/reiki-shiatsu-si-alte-terapii-energetice-4381"]Clismele reiki[/url]. Imediat dupa faimosul tratament [url="http://www.formula-as.ro/2000/435/medicina-naturista-25/medicina-naturista-1786"]B.G.1 (boli grele 1)[/url] cu formula miraculoasa: m-a pus sa mai tin un post de 14 zile, numai cu apa distilata si urinoterapie . Pai sa fii ortodox si sa n'ai habar ce spune biserica ta despre practicile astea te face doar un fanatic gata sa cumpere si Cereale cu Moaste daca ar exista.
Come to The Dark Side ... we have cookies!

cipicah, nu mai am nimic de adaugat, chiar nu e loc de o discutie despre Parintele Arsenie aici, cum nu mai e loc de discutii (decente) despre religia ortodoxa pe forumul numit (ce ironie) Sufletul Credintei, cind mai in ton cu continutl ar fi bascalirea credintei, sau...balcanismul din noi http://www.floriinro.ro/ tongue in cheek
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...