Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa obisnuim copiii sa participe la slujba


adelamatei

Recommended Posts

Eu ti-am spus parerea mea. [:)] Acum, despre slujba din biserica ortodoxa, daca ai cunoaste aspectele duhovnicesti ale fiecarui moment liturgic, ale fiecarei cantari, cu adevarat iti spun: L-ai simti pe Hristos acolo! Si 3 ore ti s-ar parea putine. Insa este normal sa nu cunosti nici tipicul slujbelor, nici obiceiurile pt ca nefiind ortodoxa, nu ai frecventat biserica ortodoxa. La noi, slujbele au o bogata incarcatura simbolica, nu sunt formale sau genul "ceremonie", contin multa spiritualitate, multe momente sunt dificil de inteles pentru cei neobisnuiti sau necunoscatori. Trebuie sa inveti sa traiesti rugaciunea fiecarei cantari sau pericope ca sa fii in comuniune cu Dumnezeu la Liturghie. Cam asta despre slujbele ortodoxe... Marilena [url="http://marilena-blog.blogspot.com/"] Blogul meu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ei bine, eu am de gand sa imi duc fata la biserica, dar nu cat am eu chef sa stea, ci cat poate ea. si tanand cont ca e inghesuiala, luand in calcul lipsa de aer si ca te tine si in picioare pana iti ies ochii din cap, nu o voi condamna daca nu poate sa stea mai mult de 10 minute. cu timpul va putea mai mult, dar nu am nici o intentie sa o fortez. imi pare rau, mi se pare o lipsa de civilizatie sa stai ca turma inchesuit unul in altul.in alte biserici se sta jos, sunt locuri macar pt batrani si copii si slujba dureaza ceva mai putin. plus ca nimic nu ma convinge ca dumnezeu nu stie exact cat il pretuiesc eu. stand acolo si gandindu-ma doar la cat de incet trece timpul sau la cat ma doare spatele, sau avand ganduri criminale la adresa lu` nu stiu ce tanti care vorbeste in acelasi timp cu preotul cu o alta surata, veterana in ale mersului la biserica, nu cred ca e o fapta foarte laudabila. asa ca mai bine mai putin si mai bun. chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am intrat la acest subiect caci ma intereseaza mult.Am o fetita de 11 ani care merge cu noi la biserica de cand era la mine in burtica.Am stat la slujbe si in intregime si mai putin in functie de posibilitati.Dar acum devine mai complicat caci pune intrebari ;,,de ce nu mai sunt alti copii in biserica ?'',,,de ce toate babele , in afara de una se uita urat cand intra tinerii in biserica?'',,,de ce nu pot sa stau pe scaun?(o data o babuta s-a asejat la propriu pe geanta fetitei mele fara sa zica nimic...)'',,,de ce lumea pare ca nu se simte bine si ca se chinuie?''etc.Sotul meu a incercat sa-i explice in diferite moduri si eu i-am subliniat ca este o problema personala participarea la liturghie si la celelalte slujbe si apoi uitandu-se la mine ma intreaba ,,bine am inteles asta, dar de ce nu este aer si nu se deschid geamurile, caci este logic la cat de multa lume este?''si cu asta m-a lamurit .Voi incerca in continuare sa mergem , dar daca aveti sugestii astept cu nerabdare.Maria.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SIngura sugestie e sa o inveti sa faca abstractie de ce e in jur si sa mearga strict pentru slujba. Altfel, la orice explicatii de-ale tale iti va pune multe alte intrebari logice (ca cea cu lipsa aaerului in biserica sau cu atitudinea batrinilor) si nu ai cum sa o scoti la capat. Copilul meu are doar 3 ani si pentru ca si-a "permis" sa puna o intrebare in biserica (nici soptita, dar nici urlata), trei babe (imi pare rau, dar batrini sau persoane in etate ii numesc pe cei care au educatie)si-au permis sa tipe efectiv la el sa taca din gura si sa se uite extrem de urit. Nu ma mai intreb ce cauta asemenea creaturi intr-un loc unde nu ar trebui sa fie decit dragoste si intelegere, dar nici nu o sa-mi leg copilul la gura pentru ca niste cucuvele nu vad in biserica decit un loc de intilnire cu altele ca ele. Cind o sa mai creasca o sa-i spun ca relatia lui cu DUmnezeu si cu biserica nu trebuie sa fie influentata de prea multele hibe ale organizarii bisericii ortodoxe si nici de asa-zisele credincioase!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marybehappy, ai putea si sa incerci sa mergi la o biserica unde sunt majoritatea tineri, sau una care nu e atat de aglomerata. Iar parintele meu duhovnic imi zice si de multa rugaciune de fiecare data cand am o problema, ca Dumnezeu ne lumineaza pe urma [:)] Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006) http://new.photos.yahoo.com/eugeniacroitoru/album/576460762390905087
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natasa si Eugenia multumesc de sugestii.Voi incerca si varianta cu ,,a face abstractie '',desi ea este mai mult adepta unei reale si sincere comunicari si real o deranjeaza babele rele (nu cele bune cu care se intelege si pe care le respecta si admira).In ceea ce priveste schimbatul bisericii, momentan este cam greu, caci eu sunt insarcinata si cat de curand(11-13 martie)trebuie sa nasc si in afara de sotul meu nu mai merge nimeni cu ea ..si in aceste momente trebuie sa fie mai aproape de mine caci nu se stie cand vine clipa.Dar voi avea in vedere pentru dupa nastere.Oricum multumesc si daca stiti locatii in Bucuresti cu biserici unde vin tineri scrieti-mi cateva nume.Maria.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Biserica Sf Grigorie de Palama din Politehnica e plina de tineri. Mi se pare foarte frumos acolo. Dezavantajul ar fi ca e destul de aglomerat in timpul anului universitar, insa slujba se aude si de afara, iar copiii mici de obicei se mai joaca asteptand sa se impartaseasca [:)]. O alta biserica in care imi place, dar in care nu sunt f multi tineri si care nu e asa de plina fiind mai nou construita este Sf Mina. E o biserica militara si se afla pe Str Vasile Milea intre APACA si bulevardul Timisoara, in sectorul 6. Nastere usoara si un bebe frumos, cuminte si istet [:)] Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006) http://new.photos.yahoo.com/eugeniacroitoru/album/576460762390905087
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eugenia, merci de locatii (desi sunt un pic cam departe de noi) si multumesc mult de urari!Oricum am ajuns la concluzia ca una din variantele de a gasi o biserica (sau mai multe ),unde si fetita noastra sa asiste activ si fara ,,priviri'',ar fi sa mergem efectiv in fiecare duminica la alta biserica/manastire .Ar putea reprezenta chiar un mic pelerinaj pentru ea.Sper ca Dumnezeu o sa ne ajute sa gasim ceea ce cautam si avem nevoie. Sanatate lui Nicolae cel mic![:)] [flo] Maria[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru noi a fost relativ usor sa il invatam pe cel mare sa mearga la biserica, pentru ca fiind catolici mergem duminica de duminica la Liturghie. cu maria care are acum 9 luni am mers inca de cand era in burtica...si in afara de zilele geroase, mergem cu ea cu carutul (stam in fata bisericii pentru ca sunt boxe, care permit celor de afara sa auda slujba)... sunt foarte multi copii la biserica si toti stau cuminti si chiar nu mi s-a intamplat sa ne faca cineva observatie pana acum daca Rares era neastamparat... inca un lucru care conteaza in educatia religioasa a lui rares este ca merge la gradinita catolica....care apartine parohiei noastre. aici a invatat sa se inchine, sa spuna rugaciunea inainte de masa, sa isi spuna rugaciunea seara, sa respecte mersul la biserica si sa mearga pentru ca ii place nu pentru ca este obligat. alina bubulina rares(3 ani si 10 luni) si maria(9 luni) www.cumslabesc.eu (poate reusesc sa slabesc) www.lataifas.eu (ma mai delectez cu o barfa)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am probleme cu obisnuitul copilului la slijba ci cu babele din dotarea bisericii, ca doar are 4 ani si e energic si in plina miscare, daca e in spate vrea in fata ca sa vada si el evident si in fata se joaca pe scari, dar am multe credincioase binevoitoare care sa imi atraga atentia ca tine slujba preotul si il deranjeaza, cum nu stiu ca nu face galagie nu tipa doar sta pe scari sau isi face de lucru la icoane, adica le face mai mai! duminica de ex a gasit cosul unde era painea pentru impartasit si se tot duce si isi lua si venea la mine cu gura plina - dar s-a gasit cine va sa imi spuna ca nu e voie, si a trebuit sa ii spun ca e copil in cazul in care nu a observat....asa ca eu de multe ori renunt din cauza lor........ies afara si il las sa se joace in curte pana plecam. CE ma deranjeaja este ca preotul nu spune nika chiar te incurajeaza sa lasi copilul in pace sa se joace dar cum e plina biserica de babe............ [URL="http://s81.photobucket.com/albums/j201/vladut05112003/"]POZE VLADUT[/URL] "Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...