Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

copii "din flori" nu pot fi botezati?


Recommended Posts

iaca si eu cu intrebarea: avem si noi puiut de 3 luni. O scumpete puteti sa fiti siguri!!! Am fi vrut sa-l botezam luna viitoare dar am auzit o "vorba" cum ca n-am putea sa-l botezam pt ca nu suntem casatoriti. Inca n-am vorbit cu un preot asa ca nu stim nimic sigur. Stiti ceva pe tema asta? Multumim Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Normal ar fi sa-l puteti boteza. Noi suntem catolici si casatoriti doar civil, dar cand am fost la biserica sa vorbim pentru botez, preotul s-a uitat cam ciudat la noi pentru ca nu eram casatoriti religios si ne-a sfatuit s-o facem, insa copilul ni l-a botezat fara probleme. Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, Asa ne-a spus si noua preotul acum doua luni cand ne-am interesat daca putem nasi fetita unor foarte buni prieteni. Motivul era acela ca nasii sunt parinti spirituali pentru micut si ca trebuie sa fie ei insisi o familie, intocmai precum parintii sai biologici. Sigur, probabil mai tine si de preot, sau poate ca o fi ceva scris prin cartile si canoanele bisericesti... Totusi, uite ce am gasit pe site-ul [url="http://www.crestinism-ortodox.ro/html/07/7d_viata_religioasa_in_parohii.html"]Crestinism Ortodox[/url] (la inceputul Capitolului 2): "Nasii, in calitate de parinti sufletesti, indeplinesc un rol activ, foarte important, la savarsirea ritualului. Prin raspunsurile date la intrebarile preotului si prin marturisirea de credinta pe care o fac, ei isi iau in fata lui Dumnezeu angajamentul solemn ca vor purta grija de cuvenita crestere, educatie si dezvoltare crestineasca a noului botezat". La multi ani pentru aniversarea de acum doua zile! Catalin
Think pink!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E normal ca parintii sa fie cununati la biserica, dar daca nu sunt cununati e foarte anormal sa nu boteze preotul copilul. Si chiar nu e adevarat ca, copii a caror parinti nu sunt cununati in biserica nu pot fi botezati. Noi am boteza-o pe Lisa de Craciun si nici noi nu suntem cununati in biserica. Abia pe 21 august avem cununia religioasa. lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Maria cred ca nu e nici o problema in a boteza copilul. Cumosc un caz real in care parintii (nu conteaza motivele) nu erau cununati religios ( ortodox) dar asta nu a fost o piedica ca cei patru copii rezultati din casatorie sa fie botezati. Asa ca mult succes si sa-ti traiasca puiutul. Carmen carmens
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Maria, daca sunteti ortodoxi, va puteti boteza copilul fara nici o problema, chiar daca nu sunteti cununati religios. Este bine insa sa va cununati si voi in biserica cat mai curand posibil, spre binele vostru si al copilului. Nu constituie o problema faptul ca ati mai fost casatoriti o data. Abia de la a patra casatorie, Biserica Ortodoxa refuza cununia religioasa. Unii parinti chiar fac botezul si cununia religioasa in acelasi timp, tot se face o cheltuiala... Sa fiti sanatosi si fericiti si voi si copilasul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...