Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat e aj. de somaj?


Recommended Posts

Va rog sa-mi spuneti si mie care situatia care ma paste. M-am apucat ieri sa ma duc la seful s acer o marire de salariu si am aflat ca oricum vroia sa-mi desfiinteze postul ca nu e rentabil [bang]. Nici un post administrativ nu e rentabil, asta e, ce sa fac, pozitie ingrata in firma... M-a pus sa ma mai gandesc daca pot sa contribui la bunastarea firme participand la vanzari si vreau sa stiu care e alternativa, cat e somajul? [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu cat este ajutorul de somaj, dar as vrea sa pun o intrebare, daca nu te superi. Daca iti dai demisia nu beneficiezi de ajutor somaj, corect? Eu ma vad pusa in situatia de a-mi da demisia sau de a astepta sa ma concedieze ei, curand. Din cauza ca nu pot semna niste acte, cand stiu ce nereguli sunt in spatele lor si la un control eu as raspunde direct. Asa ca mai bine ma las lipsita. Depinde si cu ce litera iti desfac contractul de munca, daca ei sau nu somaj sau cand vei gasi un nou loc de munca, afecteaza litera asta am inteles. Cine ma lamureste si pe mine. Luni trebuie sa iau o decizie. Multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor de somaj primesti numai daca ti se desfiinteaza postul, nu stiu ce litera e asta dar e chiar situatia mea. Pana la urma se pare ca nu mi-l desfiinteaza inca, sa vedem cum mai evolueaza lucrurile, totul depinde de ce vanzari vom avea si luna urmatoare, luna asta se pare ca ne-am scos. [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Persoanele care solicita indemniza#355;ie de #351;omaj dup#259; ce au lucrat vor primi 375 de lei pe lun#259; (fa#355;#259; de 293 de lei în 2007). La aceast#259; sum#259; se adaug#259;, potrivit legisla#355;iei în vigoare, 3, 5, 7, respectiv 10% din media pe ultimele 12 luni a salariului de încadrare. Propor#355;ia aplicat#259; variaz#259; în func#355;ie de stagiul de cotizare (3% se aplic#259; pentru cei care au un stagiu de cotizare intre 3 si 5 ani, 5% - pentru persoanele cu un stagiu de cotizare intre 5 si 10 ani, 7% - pentru cei intre 10 si 20 ani de cotizare, iar 10% pentru aceia cu stagiu de cotizare peste 20 de ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Daniela! Deci as primi 375 + 7%din care salariu, net sau brut? Ce inseamna salariu de incadrare? Oricum e putin, in jur de 500.E bine de stiut desi deocamdata se pare ca postul nu-mi mai e in pericol, ba chiar o sa primesc si marirea ceruta. Cred ca s-iau dat seama ca trebuie sa faca cineva si contabilitatea primara si toate treburile administrative. [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...