Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

durerea unei mame


Recommended Posts

Numele meu este Banuta Ramona sunt din Pitesti ,judetul Arges, am 27 de ani si sunt mamica unei fetite de 3luni si jumatate. Va scriu cu durere in suflet deoarece sunt o femeie care a avut parte de violenta domestica si economica din partea celui pe care il consideram partenerul meu de viata, sotul meu si tatal micutei mele. Viata mea a luat o intorsatura foarte urata in momentul in care dumnezeu ne-a daruit o fetita , deoarece sotul meu isi dorea foarte mult un baietel si se pare ca eu nu am fost in stare sa-i ofer un baietel. Incepand cu luna a 6-a de sarcina am fost supusa unor batai crunte din partea sotului meu , batai cu cureaua, cu pumnii si picioarele motivand ca nu am fost in stare sa port in pantec un baietel. Batai crunte care au urmat pana in momentul cand am nascut si dupa aceea. Au fost nenumarate plangeri la politie dar nu au fost luate masuri, mai rau ,cei de la politie m-au sfatuit sa ma impac cu sotul , de dragul copilului cu toate ca stiau situatia mea, pentru ca de multe ori sotul meu ma lovea in fata lor si cand aveam copilul in brate , ma scuipa si eram nevoita sa-i sterg de pe fata copilului scuipatul lui. La vremea aceea , adica nu de mult, acum 3 luni de zile, eram o femeie de afaceri , conduceam doua firme de inchirieri masini, si fiind de acord ca sotul meu sa ma ajute sa fie langa mine i-am cedat 50% din actiunile societatilor mele in momentul cand ne-am casatorit adica acum aproape un an. In momentul de fata sunt o femeie batuta , cu scalpul luat ( nu mai am par pe partea stanga), fortata si amenintata cu cutitul la gat sa-i cedez toate firmele sotului meu si surorii lui lasandu-ma fara bani sa-i cumpar copilului lapte sau macar ceva, sunt cu un copil de 3 luni pe usile altora pentru ca ne-a alungat cand fetita avea 2 saptamani, din apartament pentru a sta cu concubina lui . La politie nu s-a luat nici o masura, am depus plangere dar l-au scos de sub urmarire penala, pentru ca a platit sa-si ia un certificat medico legal invatat de cei de la politie ca sa scape mai usor. In momentul de fata eu lupt pentru femeile agresate de catre soti , alungate cu copii in brate si care stau prin adaposturi , pentru copii care nu au posibilitatea sa se joace in camera lor deoarece taticii lor i-a aruncat ca pe niste carpe, lupt ca legea 217/2003 si 197/2000 sa fie cunoscuta si aplicata si de instantele de judecata si politie, ca sanctiunile impotriva agresorilor sa fie mult mai dure, nu doar o simpla amenda pe care mai toti nu o platesc si amenda care nu incalzeste inima unei mame sau al unui copil in adaposturi , lupt ca aceste bestii umane sa nu mai rada pe seama durerii unei femei. Sunt multe femei care nu isi reclama sotii de frica sau de teama pentru ca nu au unde se duce cu copii, de teama sa nu piarda tot si copii lor sa traiasca prin adaposturi sau chiar mai rau pe strada si indura batai cumplite si jigniri ,dar eu nu vreau ca sa-si reclame sotii sa ajunga la inchisoare , dar tind sa cred ca daca se vor inasprii sanctiunile impotriva persoanelor care isi maltrateaza sotia si copii, si vor stii ca daca lovesc o femeie sau un copil vor sta in inchisoare , cred ca se vor gandii de doua ori inainte sa mai ridice mana la o femeie sa o loveasca si va renunta , asa ca multe familii vor aplana situatii dureroase si va fi liniste si armonie in familie si poate asa vor scadea situatiile de violenta in familie „ Fac apel catre dvs. doamna si catre toate institutiile statului care sunt in masura sa ne ajute pe noi femeile, ascultati-ne durerea din suflet si lacrimile copiilor nostrii si ajuati-ne sa avem linistea si libertatea sa ne crestem copii in casele noastre fara sa ne mai fie frica ca poate murim in urma loviturilor poate chiar in fata copiilor nostrii. Toti meritam sa fim fericiti , acum va rugam pe dvs. sa ne ajutati sa zambim din nou si sa ne strangem copii la piept fara sa plangem ca nu avem un acoperis deasupra capului si suntem singure in lume , deoarece am fost batute , alungate, fara sprijin material si asta datorita barbatilor nostrii „. Am nevoie de sprijinul dvs. pentru a promova si a face cunoscut faptul ca femeile au aceleasi drepturi ca si barbatii , ca nu trebuie sa le fie rusine sa spuna ca sunt batute , alungate, ca nu ele sunt de vina pentru comportamentul abuziv al partenerului, ca trebuie sa aiba grija de siguranta lor si al copiilor, ca sunt persoane care le pot ajuta si consilia, sa aiba incredere in deciziile lor si in propriile experiente. Parerea mea este ca daca nu facem ceva acum aceasta situatia va lua o amploare mult mai mare, deoarece cu totii stim ca viitorul nostru sunt copii iar ei invata din comportamentul parintilor si vor avea repercursiuni in viitor. Momentam am demarat o campanie impotriva vioentei in familie si am aplelat si la postul de televiziune OTV si la mai multe ziare, reviste si cotidiene de presa, dar fara ajutorul dvs. nu pot face mai nimic. Cu durere in suflet va implor sa-mi asculati durerea din suflet, pentru ca lupt pentru fetita mea ca sa nu pateasca si ea mai tarziu aceeasi situatie., va implor in ajun de an nou faceti ceva sa fie inasprite sanctiunile . Va multumesc pentru ca m-ati ascultat si va doresc toata fericirea si linistea din lume. Cu stima Ramona Banuta opriti violenta in familie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de ramonabanuta ... Viata mea a luat o intorsatura foarte urata in momentul in care dumnezeu ne-a daruit o fetita , deoarece sotul meu isi dorea foarte mult un baietel si se pare ca eu nu am fost in stare sa-i ofer un baietel. Incepand cu luna a 6-a de sarcina am fost supusa unor batai crunte din partea sotului meu , batai cu cureaua, cu pumnii si picioarele motivand ca nu am fost in stare sa port in pantec un baietel... Cu stima Ramona Banuta opriti violenta in familie!
Ramona, in primul rand, barbatii ar trebui educati, in sensul ca NU depind ede femeie, ci de barbat daca (,) copilul ce se va naste va fi fetita sau baiat. Astfel, femeia concepe numai fetite si in functie de ce spemratozoid fecundeaza ovulul, acesta (ovulul fecundat) se va dezvolta in fetita sau baiat. Cred ca cu asta ar trebui inceput. Un picut de educatie sexuala pentru barbati! _____________________________________________ [gravi] http://bd.lilypie.com/klQFm4.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Desiree2002
quote:
Initial creeata de ramonabanuta ... Viata mea a luat o intorsatura foarte urata in momentul in care dumnezeu ne-a daruit o fetita , deoarece sotul meu isi dorea foarte mult un baietel si se pare ca eu nu am fost in stare sa-i ofer un baietel. Incepand cu luna a 6-a de sarcina am fost supusa unor batai crunte din partea sotului meu , batai cu cureaua, cu pumnii si picioarele motivand ca nu am fost in stare sa port in pantec un baietel... Cu stima Ramona Banuta opriti violenta in familie!
Ramona, in primul rand, barbatii ar trebui educati, in sensul ca NU depind ede femeie, ci de barbat daca (,) copilul ce se va naste va fi fetita sau baiat. Astfel, femeia concepe numai fetite si in functie de ce spemratozoid fecundeaza ovulul, acesta (ovulul fecundat) se va dezvolta in fetita sau baiat. Cred ca cu asta ar trebui inceput. Un picut de educatie sexuala pentru barbati! _____________________________________________ [gravi] http://bd.lilypie.com/klQFm4.png
Desiree,ai dreptate!!Eu ma umplu de nervi cind aud asa ceva de la cite un "bolovan".Este inadmisibil ceea ce citesc,ceea ce povesteste Ramona.Din nefericire se intimpla. Mi-e lehamite numai cind ma gindesc,cind au baieti is mindri cocosi cu ce au rezolvat ei,cind au fete e vina sotiei ca n-a fost in stare sa faca baiat![bruta]E inacceptabil!! N-am cuvinte sa-mi exprim indignarea[poc][poc][poc] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oauuuuuuuu....am ramas fara cuvinte...cum am ajuns in secolul 21 sa se intample asa ceva iar autoritatile sa stea cu mainile in sold? Ramona ai toata compasiunea mea(desi stiu ca nu de asta ai tu nevoie acum),si toata sustinerea noastra morala.Oricum afacerea e ...deja pe apa sambetei,in conditiile in care el detine 50% din actiuni,dar nu ar fi rau sa consulti un avocat bun sa te indrume.nu ezita sa bagi divort,dar inainte anunta la politie ca ai parasit domiciliul conjugal fortata de imprejurari(tb sa ai hartii la mana).Mai dane cate o veste (speram noi buna) ca sa stim ca esti ok arinaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramona, [flo] avem o colega de forum care lucreaza la [url="http://www.fundatiasensiblu.ro/"]Fundatia Sensiblu[/url] -ei se ocupa fix de ceea ce incerci tu sa promovezi, poti sa o contactezi si pe ea prin mesaje private - Catrinutza este usernameul ei- sau cauta la Sensiblu datele de contact.. imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva, insa incearca sa fii puternica pentru fetita ta scumpa[pup] numai bine voua!
[cit][url="http://dragos.roua.ro/"]Ce mai citim noi[/url] [url="http://community.webshots.com/album/561770986TVcbvW"]pe ulitza noastra magica[/url] The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia-l de mana pe "desteptul" ala al tau de sot si pune-l sa citeasca pe internet ca de el dpinde sexul copilului , si nu de femeie. Eu iti propun sa mergi la televiziune , chiar daca pare ceva dramatic si exagerat , dar daca spui ca politia nu face nimic , ba chiar te incurajeaza sa te impaci cu el , asta este. Te duci la televziune , de cate ori da in tine te duci si-ti faci certificat medico-legal , iei copilul si pleci din casa , intentezi divortul. Ia o prietena sau un prieten sa stea tot timpul cu tine , daca vine idiotul ala (scuze , dar chiar este) sa-l filmeze in timp ce se desfasoara , va scuipa si mai stiu eu ce . Cea mai putin "eleganta" optiune ar fi sa angajezi 3 batausi care sa-l bata sistematic , dupa fiecare jignire , palma pe car ti-o administreaza. Dar asta e deja sadism , tu mai bine ia in considerare cateva dintre optiunile de mai sus. http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Cea mai putin "eleganta" optiune ar fi sa angajezi 3 batausi care sa-l bata sistematic , dupa fiecare jignire , palma pe car ti-o administreaza. Dar asta e deja sadism , tu mai bine ia in considerare cateva dintre optiunile de mai sus.
Asta as fi vrut sa zic si eu, dar mi-ai luat-o inainte. Bataie cat cuprinde si amenintat sa cedeze actiunile. II urasc de moarte pe nenorocitii astia, si politaii care te sfatuiesc sa te intorci acasa. Am avut o viata de cosmar alaturi de tata, si singura pe care o gasesc vinovata pt tot ce am trait este MAMA, pt ca nu a plecat, si pt ca a lasat sa se intample asa ceva. Daca eram eu, muream cu el de gat Femei treziti-va, pe voi va vor uri copii, ca nu ati fost in stare sa le oferiti o viata mai buna si ati plecat capul. Mamele tre sa le ia apararea nu sa stea sa se uite cum copii iau bataie pana la sangerare. Sunt inversunata si plina de ura la adresa parintilor mei si sunt sigura ca nu sunt singura, nu vreti ca si copii vostri sa traiasca ce povestim unele dintre noi aici. [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=42340066e8c55f0c49ed82&source=category&category_id=12"]Tony[/url],[url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23"]Nunta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, Ma doare sufletul ptru tine.Nu te oprii din lupta ta,politistii ar trebui sa fie dupa gratii alaturi de sotul tau. Este adevarat ca barbatul este purtatorul cromozomului care determina sexul copilului,dar este gresit sa spui ca el este raspunzator,nu este raspunzator,cum nici mama nu este...Nu,raspunzator este Dumnezeu,sau hazardul (ptru atei).omul in mod natural nu controleaza viteza de deplasare a cromozomilor ,viabilitatea lor ,pehasul intravaginal al femeii...ca sa-i putem face responsabil pe unul sau pe celalalt de sexul copilului. monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...