Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cine locuieste in germania si a adoptat un bebe?


Recommended Posts

buna,ma numesc lucia!dupa 3 ani de chin si tratamente,ne-am decis sa adoptam un bebe.lucrul mai nasol este ca eu locuiec in germania si nu stiu de unde sa incep.a fost cineva in situatia mea?locuieste cineva in germania si a adoptat un bebe?eu stiu ca nu am sanse sa adopt din ro deoarece sunt stopate adoptiile internationale asa ca as dori o adoptie ,egal din ce tara.poate cineva sa imi dea cateva informatii pt inceput?va raman datoare.D-zeu sa ne ajute!PUPICI...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adreseaza-te serviciului protectia copilului din zona in care stai. Ei ar trebui sa aibe si un birou de adoptii. Nu stiu care e organizarea in Germania. Poate exista un serviciu de adoptii separat. Acolo vei primi indrumari. Dupa ce vei primi acceptul ca poti adopta vei putea lua legatura probabil cu agentiile de adoptii care sint acreditate tot de catre Serv Protectia Copilului sau Birou Adoptii. Succes !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lucia! Am citit destul de mul despre adoptie si concluzia mea persoala este ca cel mai simplu este sa faci adoptie in tara ta, dureaza si costa mult mai putin. Ce mai simplu intreaba la JUGENDAMT, care exista in fiecare comuna si in orasele mari in fiecare sector. Telefonul il gasesti la informatii, in cartea de telefon la STADTVERWALTUNG sau in internet la www.numeleorasului.de, si cauti apo pe search "Judendamt". Sau dai un telefon si rogi o asistenta sociala sa iti trimita un caiet informativ despre legislatia in materie de adoptii, care se schimba destul de des. Sau te duci direct si cred ca asta ar face si impresie mai buna. Si nu te costa nimic, fata de un avocat care te-ar costa 50100 Euro/ora. De obicei in Germania adoptiile nu se fac prin avocat. Stiu ca sunt niste conditii speciale de indeplinit, in legatura cu varsa, s-ar putea sa fie si o conditie legata de vorbirea perfecta a limbii germane, dar nu sunt sigura. Trebuie ca ambii parteneri sa doreasca sa adopte copilul, nu numai unul. Procesul de adoptie dureaza plus/minus 2 ani, peroada in care cei de la Jugentamt e supravegheaza daca ai intr-adevar grija de copilul adoptat. Daca nu esti hotarata, exista si varianta de Pfelegemutter sau Tagesmutter, sau ca asistenta maternala. Sper ca ti-am fost de ajutor si mult succes! Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...