Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni! (4)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Gio, Eu o iau putin inainte si iti doresc din toata inima sa faci gemeni! Numai daca ai intelegi despre ce e vorba!!!Nu e cu nimic mai greu decit sa ai un copil,ba e chiar mai usor de multe ori! Si fericirea e dubla! Eu sint ABSOLUT singura,nici macar o zi nu am avut ajutor,nici de la sot,care nu e priceput in asta,mai ales cind erau noi nascuti,acum mai se ocupa de ei! Si m-am descurcat de minune,copiii m-am invatat cum si m-au ajutat! In curind vor implini 3 ani si sint tare MANDRA SI FERICITA CA SINT MAMICA DE GEMENI! NU AS SCHIMBA ACEST LUCRU CU NIMIC IN LUME! POZELE NOASTRE:[foto] [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]aici[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33733"]GEMENII [dc][/url] [foto][url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mpapad_50/my_photos"][*]POZE NOI[*][/url] [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=34"]Articol DC despre gemeni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Theodora!!! Singura ai reusit sa-i cresti pana acum. In momentul de fata eu zic ca nu m-as descurca cu [copil]. dar cu [copil][copil].mai ales ca tu esti in strainatate si banuiesc ca parintii sunt in tara. Si noi am stat in Italia si ne gandeam cu groaza sa nu raman insarcinata, ca nu ne puteam descurca acolo. Acum suntem in tara, avem o situatie foarte buna, asa ca, ce o fi o fi. Frumosi baietii tai!!!! pupici. Gio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Giova, Si noi am fost ingroziti, dar nu prea mult, cind am aflat ca vom avea gemeni pentru ca sintem singuri in Londra, nu avem pe nimeni sa ne ajute. Si pina la urma ne-am descurcat, purceii mei au un an si 5 luni si chiar daca nu ne e usor, fiecare zi e o imensa bucurie si pe undeva e mai bine ca sintem doar noi doi cu ei, fara prea multe "interferente", parca sintem mai apropiati... Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003 http://community.webshots.com/user/petimiru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la mamici,la gemenei si gemenite si nu in ultimul rand la burtici, Pe aici e urat tare si ploua si toti suntem raciti bocna, cu temperaturi, tuse si nasuri curgatoare..Asteptam luna martie, ca atunci vine la noi primavara, cu copaci infloriti si soare. Giova, asa cum ti-au spus si fetele, cand sosesc gemeni in familie, vin cu tot "package-ul" adica cu rezerve duble de dragoste, rabdare, daruire si sanatate pentru parinti.Din afara pare "scarry" dar de fapt se instaleaza destul de repede un fel de ordine si rutina si in general bebelusii gemeni se asteapta unul pe altul cand vine vorba de plans sau cand reclama atentie deosebita.Fetele mele au 14 luni indata si poate a fost de 2-3 ori in tot acest interval cand au plans in acelasi timp..Daca din familia ta (a mamei deci) nu ai cazuri de gemeni, este o sansa in minus de a avea gemeni fraterni, ne-identici..ceea ce s-a intamplat in familia viitorului sot ( al tatalui) nu are cum sa influenteze.Cat despre gemenii monovitelini, identici, toate mamele au sanse egale (sau sa le spun ne-sanse??nu, nu le spun asa![huta] Mamici, voiam sa va intreb ceva in legatura cu mancatul.Pentru cele care inca hranesc ele copiii.Eu le fac cate un castronel din care le hranesc pe amandoua, inca nu se hranesc ele singure cu lingurita.Cum stiti daca nu este prea mult sau prea putin? Poate vi se pare comica intrebarea, dar fetele mele papa foarte bine, niciodata nu refuza nimic.Si nu stiu daca faptul ca mananca tot-tot este un indiciu ca le dau prea putin sau dimpotriva, incercand sa pun impreuna doua portii, le dau inconstient mai mult de doua ori cat portia unui singur copil.Sper sa intelegeti ce vreau sa spun.Mi-e frica sa nu devina supraponderale (au deja 12-13 kg la 13 luni jumate)dar si noi parintii suntem "big size" deci poate este normal si chiar ar trebui sa le dau mai mult, daca ele vor..?? Maria (Mariamunteanu) cum te mai simti? sper ca a fost totul o alarma falsa.Un lucru pe care mi-l amintesc ca ar fi f.important pentru reducerea activitatii uterine nedorite in timpul sarcinii, este consumul mare de apa.Stiu ca asta inseamna mai multe drumuri la toaleta, dar pentru binele bebeilor si reducerea contractiilor, incearca sa bei cat mai multa apa, pana la 2 l pe zi daca poti.Cat despre carucior, singurul meu sfat este sa iei ceva care are rotile de buna calitate, un pic mai mari si eventual pneumatice, care sa faca impinsul msai usor.Din experienta mea, orice carucior este bun, cu conditia sa aiba roti durabile. Va pup, Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile noastre aici[/url] si [url="http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/patrigingell/album?.dir=e226"]aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a nins foarte frumos in Constanta. Si fetele noastre au crescut repede au 1.8 ani. Mai nou isi culca papusicile pe picioare le cinta nani nani. Ma bucur ca va merge si voua bine. La multi ani cu intirziere pentru Alexandres si Lukas. Ginduri bune de la noi. Ionela, Maria & Elena icraciun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patricia, nu stiu unde gresesc eu (pentru ca doar nu sunt ele de vina, nu?), dar mie mi se intapla pe dos. Daca una plange, se ia si cealata dupa ea. Si nu numai la plans, la orice. Mai ales la prostii, bineinteles. Au 1 an si 4 luni, se cearta si se bat (mai ales Crina pe Craita). Doar de vreo saptamana au inceput sa se ia in brate si sa se iubeasca. E adevarat ca (,) Craita este de mult iubitoare cu Crina, dar Crina pur si simplu este alta fire si nu voia de loc apropierea celeilalte. Nu stiu cum spuneti voi ca va descurcati asa usor, ca mie mi-a trebuit ceva timp, doar de pe la anul nou am inceput sa am sentimentul ca ma inteleg cat de cat cu ele si ma descurc. Probabil ca sunt si extrem de alintate, sau ca am avut ajutor tot timpul. Poate daca nu aveam alta solutie nu le-as mai fi rasfatat si s-ar fi comportat altfel. Cert este ca sunt invatate in brate, nu adorm decat leganate, sunt alintate, asta este. Dar sunt frumoase si foarte destepte. Sunt extrem de mandra de ele (atunci cand sunt suficient de treaza). Am inceput programul normal la servici, unde de altfel am o serie de probleme, ele nu prea ne lasa sa dormim noaptea (masele, canini, nu stim exact...), in rest treaba de acasa, am probleme si cu dadaca...Si-au schimbat de o luna si alimentatia si programul de somn din timpul zilei (o singura repriza de somn si sunt cam maraite pe chestia asta). Dar acum e cam tarziu si ar trebui sa vad ce mai am de pregatit pentru maine. Va pup si sper sa nu dispareti din nou si sa vorbesc singura. Mioara, mama Craitei si Crinei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mioara, nici eu nu pot sa zic ca este sau a fost foarte usor, asa cum se lauda fetele pe-aici [:)]. Bravo voua, fetelor care spuneti ca va este asa usor![cool] Si eu am avut ajutor de la inceput si am si acum si tot nu pot spune ca e usor. Si ai mei se iau unul dupa altul cu plansul si smiorcaitul si eu nu pot sa ii las, deci cum se smiorcaie ii luam in brate. Ca o fi rasfat, ca nu, mie asa imi place sa ii iau in brate si deci o fac si o voi face si de acum incolo, cat am ajutor si pot. Daca esti singura, este imposibil sa ii impaci pe amandoi tot timpul si deci se obisnuiesc sa se linisteasca singuri si prin urmare sunt mai cuminti. Nu conteaza, esentialul e sa fie sanatosi si noi la fel, sa ii putem ingriji! [:)] Restul trec toate, ca doar nu o sa se smiorcaie si n-o sa vrea in brate pana fac 18 ani! [:D] Pupici la toti si la toate! Simona si gemenii [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/svaidean/my_photos"]Mia & Lucas[/url] (25 Martie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mioara sunt momente cind fac nebunii, se iubesc si la noi, chiar isi schimba atitudiniile una fata de alta, deci iti impartasim si noi emotiile, chiar daca suntem mai mari 1.8 ani. Voi cum va descurcati cu zapada? Aseara am fost cu fetele afara si am facut un om de zapada mare. M-au ajutat niste copilasi si fetele mele mai ales, carau zapada si apoi puneau pe gramada, batatoreau zapada, a fost super, le-am dat cu saniuta. Voi ati facut om de zapada? Ionela, Maria & Elena 26 mai 2003 icraciun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...