Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni! (4)


Veve

Recommended Posts

Maria , am stiut de la 8 saptamani ca este sarcina gemelara bivitelina. Lorelai, noi am avut carut unul dupa altul, a fost mai comod, ma puteam strecura peste tot, si ma salvat de lumea ,,curioasa,, Virsta nu este un impedient foarte mare cred ca doctorul are un mare aport pentru asta, monitorizarea este totul. Fii linistita, se transmite totul copiilor. Iti mai transmitem detalii data viitoare. Ne bucuram pentru voi. Ionela, Maria & Elena 26.05.2003 icraciun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
merci mult fetelor pt raspunsuri. sper ca nu e cu suparare ca mai intreb una-alta. maria, eu am stiut din sapt 7 de la UM. se vedeau clar 2 puncte pulsind, fiecare in casuta lui. daca ai vazut 2 umbre se poate sa fie bebe si "yolk sac" (nu stiu sa traduc). cordonul nu se poate vedea acum, nici nu cred ca s-a format pt ca placenta nu s-a format inca. angi_gemeni, merci mult mult de oferta de carucior, numai ca noi sintem peste ocean. ar fi foarte complicat de transportat. ione, carutul "trenulet" se poate plia? incape in masina? Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi, merci mult de oferta de carucior. Nu stiu din ce oras sunteti voi. Dar, daca poti sa dai caruciorul cuiva pentru care cumpararea unui carucior este un efort financiar foarte mare (ceea ce nu este cazul nostru) poate ar fi mai bine. Oricum am sa iti dau un PM. Nobody is perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lorelai
merci mult fetelor pt raspunsuri. sper ca nu e cu suparare ca mai intreb una-alta. maria, eu am stiut din sapt 7 de la UM. se vedeau clar 2 puncte pulsind, fiecare in casuta lui. daca ai vazut 2 umbre se poate sa fie bebe si "yolk sac" (nu stiu sa traduc). cordonul nu se poate vedea acum, nici nu cred ca s-a format pt ca placenta nu s-a format inca. angi_gemeni, merci mult mult de oferta de carucior, numai ca noi sintem peste ocean. ar fi foarte complicat de transportat. ione, carutul "trenulet" se poate plia? incape in masina? Lorelai
Lorelai, scuza-ma, nici nu am observat ca esti din Canada! Eu repede m-am oferit, bucuroasa ca pot sa va ajut. Te pup si ai grija de tine! Pe curand, Angi&Andrei&Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicilor si taticule(bun venit!!!),sint din nou on line! Nu pot scrie mult acum,dar revin cu multe amanunte!!! Vreau intaisa citesc totul!!! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE:[foto] [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]aici[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lorelai, in primul rand felicitari ptr bebei. Pot sa-ti spun ca si eu astept tot 2 bebei dupa lungi si multe incercari. Voiam sa-ti spun ca si eu am col incompetent si la fel prin saptamana 16 m-au pus in pat, in special dupa cerclaj. Am intrerupt serviciul si cu asta ma obisnuiesc cel mai greu. Daca doctorul ti-a spus sa-ti limitezi activitatile ar fi bine sa-l asculti. Eu am facut testul genetic, nu ptr ca as avrea varsta ci ptr ca asa am fost sfatuita si asa am ales cu sotul meu ca este mai bine sa-l facem. Am facut insa testul CVS, cel care se face inaintea amniocentesei si care este mai riscant. La inceputul acestui test o sa ai o sedinta genetica si apoi o sa stabilesti daca vrei sa-l faci. Daca vrei amanunte despre cum decurge testul spune-mi.Ti-l vor face ptr fiecare bebelus separat. Acum am 24 de saptamani si inca trebuie sa iau pastile impotriva starilor de voma. Mult curaj, ai mei au inceput sa miste, este un sentiment extraordinar. Am in abdomen o adevarata sala de sport. Sper din suflet sa-i pot duce macar pana la 32 de saptamani si sa-i vad ca respira. Mult noroc celor cu gemeni sau mai multi Toate cele bune Meli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei tare mi-a fost dor de voi!!! Dar a meritat ! Acum locuim intr-o casa mult mai frumoasa,in sudul Atenei,locuiam aproape de centru,intr-un cartier mai elegant,cu pomi in curte,am 3 lamai si 3 pomi cu rodii,am si ceva plante exotice,nu le stiu numele!!! Deschid dimineata usa si respir AER!!! Am plecat din traficul Atenei! Copii se joaca in curte si nu mi-e teama ca vor iesi in drum si vine vreo masina,sint tare linistiti,de altfel cum stiti mereu au fost copiii model,vecinii desi inca nu ma cunosc,imi ureaza bun venit zi de zi,imi zimbesc si ma saluta de parca ma stie de cind lumea! Sint foarte linistita sufleteste! Am muncit putin,dar,din nou,a meritat! In putin timp gemenii vor merge la gradinita,am gasit locuri la o gradinita care e la doi pasi de casa si apoi pot cauta si eu un job pentru citeva ore pe zi. Alexandros si Yannis au crescut si ma mir si eu insami zi de zi de ei! Vorbesc toata ziua,fac pipi la toaleta singuri(trebuie sa-i vedeti!!!),Yannis e "fratele cel mare",desi a venit pe lume al doilea,are grija de Alexandros,ii ia apararea cind il cert,tipa la copiii cind il imbrincesc si ii zice"nu plige,Alexandre,Yannis e aici,are grija de tine!" Azi am fost la plimbare pe strazile din imprejurul casei si ear un caine care se tinea dupa noi si Alexandros a inceput sa plinga de frica...Yannis a inceput sa tipe la caine sa plece,desi si lui ii era frica,dar facea pe bravul...ERA BRAV! Il apara pe fratele lui si trebuia sa fie brav!!! Il tinea de mana si il imbratisa si la fel ii spunea sa nu plinga caa re el grija sa nu ii faca cainele nimic! Sint tare iubitori si au inceput sa imi dea iubire...vrea sa spun ca pina la o varsta copiii doar iau iubire,apoi invata sa daruiasca...ma iau in brate toata ziua si vin sa-mi dea pupicuri cel putin o data la 10 minute!!! Sant tare mandra de copiii mei,dar ce mama nu e???!!! Lui Yannis ii place sa se joace cu mingia,fotbal,nu aveti idee ce suturi are!!! Alexandros se joaca,dar nu e innebunit dupa mingie,le place sa deseneze,se deseneaza unul pe altul,va dati seama ce fete fac!!! Vrem sa aruncam incet incet si scutecul de noapte,am facut o incercare,dar de doua ori din cauza oboselii,nu m-am trezit noaptea sa-i pun la olita si au facut in pat...am renuntat pt putin timp,sau pentru cit va fi nevoie,de multe ori dimineata scutecul e uscat! Ei mai revin,mai intrebati-ma si voi despre lucruri care vreti si pina atunci va pup pe toti cu drag! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE:[foto] [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]aici[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai si Melifelicitari pentru sarcini si bine ati venit in club! Meli astepti baieti? Lorelai stiu ca e inca mica sarcina,dar abia astept sa ne spui despre evolutia ei! Ma bucur ca se largeste lista...am rugat administratia sa ne faca un forum pt multiplii,dar se pare ca ne-a uitat! Ce ziceti,mai dam o data peste el? O sa caut mesajul cu rugamintea si ii voi readuce aminte! Din pacate inca nu am citit totul,dar o sa recuperez! Ma duc sa completez si listuta cu mamici! P.S. Meli in greceste inseamna MIERE!!! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE:[foto] [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]aici[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Theodora
Lorelai si Melifelicitari pentru sarcini si bine ati venit in club! Meli astepti baieti? Lorelai stiu ca e inca mica sarcina,dar abia astept sa ne spui despre evolutia ei! Ma bucur ca se largeste lista...am rugat administratia sa ne faca un forum pt multiplii,dar se pare ca ne-a uitat! Ce ziceti,mai dam o data peste el? O sa caut mesajul cu rugamintea si ii voi readuce aminte! Din pacate inca nu am citit totul,dar o sa recuperez! Ma duc sa completez si listuta cu mamici! P.S. Meli in greceste inseamna MIERE!!! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE:[foto] [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]aici[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Buna Theodora, da, intr-adevar, amandoi sunt baietei. Ne luptam foarte tare sa depasim 32 de saptamani de sarcina, deocamdata acum am 24. Nu stiam ce inseamna Meli in greceste dar imi place, tot asa se scrie? Ti-am vazut pozele cu baietii, sunt niste dulci. Toate cele bune si pe curand Meli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, am tot intrebat in stanga si in dreapta pe toata lumea daca mai este cineva care pe perioada sarcinii a folosit pastile impotriva vomatului puternic. Pastilele pe care mie mi le dau aici se numesc Zofran. Sunt in 6 luni si inca trebuie sa le iau. Sunt foarte stresata de problema asta. Este cineva care ma poate ajuta? Toate cele bune Meli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...