Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Paine de casa cu masina de paine (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Kenwood BM250 Chec cu fructe confiate Caribbean Tea Bread Unt topit - 50g Lapte - 170ml Oua, usor batute - 2buc. Faina - 280g Praf de copt - 15ml (eu personal folosesc praf de copt de la Dr. Oetker) Sare - un pic - un varf de lingurita, sau cat se prinde cu doua degete Zahar pudra - 115g Nuca de cocos (din comert uscata si rasa) - 25g Fructe tropicale uscate si taiate - 75g (Eu am cumparat din comert fructe uscate sau confiate, nu neaparat tropicale si le-am taiat in cubulete mici) 1. Se pun untul topit, laptele si ouale usor batute in cuva de paine a masinii. 2. Intr-un vas se pun faina, praful de copt si sarea. Se adauga apoi zaharul pudra, nuca de cocos si fructele tropicale. Se amesteca ingredientele si apoi se pun si ele in cuva de paine a masinii. 3. Se foloseste programul 7 "cake" al masinii. Pt masina Kenwood BM350 se foloseste programul 8. Este un chec usor si nu foarte dulce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Balbina
Mindy, cred ca poti pune si masline, la semnalul sonor. ------------------ Numai bine, Natalia, [url="http://b4.lilypie.com/CIzqp3.png"]Vlad[/url] si [url="http://b1.lilypie.com/9KLep3.png"]Vanda[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
am pus masline, am pus si seminte de chimen si o lingura de verdeturi italiene uscate.. dar a trebuit sa framant cu mana la final ca nu mai incorpora maslinele. A iesit o bunatate de paine!!! Eu de regula scot aluatul si il formez tip franzela si il coc in tava mare in cuptor, mi se pare ca arata mai bine decit in forma aceea inalta. Dar e mai mult de lucru asa. :( Cred ca o sa fac vreo 3-4 la o tura in cuptor sa am pe o intreaga saptamina, asa e mai economic si la curent (cuptorul e pe curent).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare apelez la profesioniste si sper sa nu raman fara raspuns . mama facea paine in casa , acum este in convalescenta dupa o operatie f complicata si nu poate sa mai faca paine si tare sufera . m-am gandit sa ii fac cadou o masina de paine , spre ce marca sa ma uit ? ce imi recomandati ? va tzuc si va multumesc mult !!!!!!! danita [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061129_-8_P.png"]BeBelusca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am si eu masina de sapt trecuta- moulinex, luata de la media galaxy si am facut un fel de prajitura, o reteta din cartea ei de folosire.Din pacate a iesit cam arsa dar f pufoasa, ma gandesc ca ar trebui sa o scot inainte sa se termine programul.Ce parere aveti, vi s-a intamplat?

 

Si dulceata a facut cineva in ea?sau compot?

 

acum vreau sa fac o negresa, abia astept s avd cum iese!va spun si voua

 

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenuza, ai facut negresa? cum a iesit?

 

Am o MARE rugaminte la voi; de obicei cumparam faina de secara dar acuma nu mai gasesc, iar sotul meu nu are rabdare sa caute, iar eu nu mai am disponibilitatea de deplasare (eh......stau mai mult in casa)asa ca va rog sa imi spuneti unde sa trimit sotul la fix ca sa imi cumpere faina de secara?id="size3">

 

Kita[gravi]cu fulgulet +21-22s [baietel] si Andrei (10.02.2005)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza
[
Si dulceata a facut cineva in ea?sau compot?

acum vreau sa fac o negresa, abia astept s avd cum iese!va spun si voua

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)

Eu am facut dulceata de capsuni . a iesit f. buna, si capsunile intregi . Am pastrat-o la rigider si aceasta dulceata este pentru folosinta imediata.Probabil ca daca este pus borcanul la sterilizat tine si mai mult 1



align="right" id="quote2">

La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...