Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Paine de casa cu masina de paine (2)


Recommended Posts

salutare!

Am si eu o masina de paine, Moulinex 2000, si vin la voi cu o intrebare- cum e painea a doua zi?

mie mi se pare excelenta cand e calda, insa a doua zi e tare, sfaramicioasa si destul de greu de mancat!

ma gandeam ca ar putea fi de la drojdie. Eu folosesc drojdie la pliculet de la dr Oetker. In plus , pe plicul de drojdie se recomanda utilizarea lui pt 500g de faina, ori daca respect reteta cartii la 500 de g de faina se pune o lingurita mica, adik vreun sfert de plic!

Luminati-ma , plizzzzzzzzz!

va multumesc anticipat!

 

mamica de Ilinca id="red">(5.07.2005) si Sebastianid="navy">(30.01.2008)

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tuchita, eu pun exact cantitatea de drojdie uscata din reteta masinii de paine. intr-adevar, este mai mica decat cantitatea inscrisa pe pliculet, dar nu am avut niciodata probleme.

 

________________________________________________

La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

 

Cu drag,

Mihaela

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca adaugati la orice reteta de paine, o lingura de ulei, painea nu v-a mai fi sfaramicioasa a doua zi.

 

Faptul ca iese sfaramicioasa nu este neaparat din cauza drojdiei ci a fainii. In cartea mea de retete pentru masina de paine, recomandau ca faina sa fie cernuta inainte de masurare. Eu nu o cern dar o zbat un pic cu o furculita. In acest fel faina este mai afanata .

eu folosesc programul de 80 minute. Imi place mai mult cum iese painea.Intradevar trebuie mai multa drogdie dar este Ok.

 

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

buna

pt fetele care folosesc moulinex si mai au hartia cu centrele service.... va rog, ajutati-ma si pe mine cu cateva numere de telefon. mi-am pierdut paleta de amestecat si as vrea sa sun sa vad cum si de unde o pot face rost...

mi-e dor de-o paine calda, facuta in casa :)

multumesc frumos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cin
bunapt fetele care folosesc moulinex si mai au hartia cu centrele service.... va rog, ajutati-ma si pe mine cu cateva numere de telefon. mi-am pierdut paleta de amestecat si as vrea sa sun sa vad cum si de unde o pot face rost...mi-e dor de-o paine calda, facuta in casa :)multumesc frumos
align="right" id="quote2">bunauite agent autorizat de service pt RomaniaSAPEL (EUTRON) SRLstr. Ficusului nr.10C, sect.1tel 021.233.13.450722 741 742office@eutron.rooffice@sapel.roasta scrie pe certificatul de garantie de la masina measucces
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-au zis si mie si au adus-o intr-o luna, nu doua...macar atat. Oricum mai bine intr-o luna decat deloc [pup]

Si tot de la Sapel am comandat o cana de blender pt Philips (ei fac service-ul si la Philips). Tot asa mi-au zis - o luna-doua, dar m-au sunat dupa cateva zile. se pare ca renuntase cineva la o comanda si mi-au dat-o mie. Sper sa ai acelasi succes.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

[help] Vreau sa imi cumpar si eu o masina de facut paine. Am gasit asta: http://www.electrobazar.ro/masina-de-facut-paine/aparat-de-facut-paine-kenwood-knbm350_871.html.

Credeti ca e buna? Sau la ce trebuie sa ma uit cand o cumpar?

 

[mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008)

Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...