Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Condica Salajencelor (38)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tot nu m-am lamurit...
quote:
Diamond Bijou iti dezvaluie astazi o serie de amanunte despre perle. Considerate cele mai apreciate geme de natura organica, perlele au o valoare extrem de mare, pretul lor fiind comparabil cu cel al pietrelor pretioase. Sunt folosite in bijuterie inca de pe vreamea Egiptului Antic, fiind amintite in Biblie si Talmud. Perlele folosite astazi sunt de doua feluri: perle naturale si perle naturale de cultura. Perlele iau nastere in corpul unor moluste (scoici, melci, nautili). Marea majoritate a acestor moluste traiesc in apele marine. Aceste animale au un corp moale, acoperit de un pliu al pielii denumit manta, ce secreta cochilia protectoare. Atunci cand intre cochilie si manta patrunde un corp strain (un graunte de nisip sau un parazit), acesta irita mantaua care incepe sa secrete sidef. Molusca depune in jurul acelui corp mii si mii de straturi concentrice de sidef, acest proces durand intre 10 si 20 de ani. In timpul procesului de formare al perlelor, lumina patrunde in stratele foarte subtiri de sidef, producand fenomenul de irizatie al perlei. Desi majoritatea molustelor marine produc perle, sunt estrem de putine cele care dau perle de foarte buna calitate. Cele mai importante scoici producatoare de perle sunt stridiile. Ele traiesc in Marea Rosie, apele Indo-Pacificului (Australia, Polinezia, Filipine, Japonia) in apele Oceanului Atlantic ( aproape de Mexic si Venezuela, dar mai ales in Pearls Islands, aproape de Nicaragua). Cele mai valoroase perle naturale provin din zona Bahrain si Golfului Persic. Culoarea perlelor naturale variaza foarte mult, in functie de specia care a produs perla, dar si de conditiile in care a trait scoica (compozitia apei, curenti maritimi, hrana). Astfel culoarea poate varia de la alb, galben, roz, bleu sau verde pana la brun si gri inchis. Exista si perle de apa dulce, produse de scoici care traiesc in Europa de Nord, Siberia, America de Nord, China sau Japonia. De ce perlele pot avea un pret foarte ridicat? La o mie de scoici pescuite, un procent foarte mic poarta perle, iar dintre acestea probabil doar una din zece mii este o perla cu calitati foarte bune. Exista si perle de cultura, Japonia fiind cea mai mare producatoare de astfel de perle. La sfarsitul secolului al XIX-lea are loc in Japonia o activitate serioasa de cercetare pentru producerea perlelor de cultura. Metodele au fost continuu perfectionate, iar in anii '20 apar pe piata primele perle de cultura. Acesta afacere este insa extrem de costisitoare, iar primele rezultate apar dupa 20 de ani. Scoicile au nevoie de o ingrijire speciala, rata mortalitatii putand ajunge si la 50%. Dupa patru ani, doar un sfert dintre scoici vor produce o perla, iar dintre aceste perle un procent mai mic de 25% se pot comercializa. Criteriile in functie de care se stabileste valoarea unei perle: diametru, greutate, orient, culoare, stralucire si forma. Greutatea perlelor se masoara in grani (nu este acelasi lucru cu gramul). 1 gran = 0.05 grame (1gram = 20 grani). Gradul de stralucire este dat de stralucirea unei pete de lumina care se reflecta pe suprafata perlei, cu cat acest contur este mai mare cu atat stralucirea e mai buna. Irizatiile sidefului din care este alcatuita perla poarta denumirea de orient. Asa cum s-a mentionat, perlele au mai multe culori, insa cele mai valoroase sunt roz, alb-argintiu, crem, auriu, bleu-gri si negru. Forma este un alt criteriu important de evaluare. Cele mai apreciate si, in consecinta, cele mai valoroase sunt perlele rotunde, sau in forma de picatura. Acestea sunt in general si mai rare, si de aceea si pretul lor este mai mare. Apreciate sunt si cele rotunde aplatizate, denumite buton. Cele care au o forma neregulata poarta denumirea de baroc, fiind mai des intalnite si cu o valoare mai mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prezenta la cafelutza ... ieri nici mancare , nici bautura nu aveau gust ... azi sunt un pik mai bine , nu ma mai doare asa de rau gatul , nu mai tusesc , nu ma mai doare capul ... totul inspre bine , zic yo ... Olim felicitari pentru botez ! Asa da nasi sa vina pana ditamai in Spania numai pentru o zi .... sa ne arati pozici cand vei avea un pik de timp . Sa creasca mare Alex si sa fie sanatos ! Mihaela , ce faine preocupari ai pe acolo . Mi se pare interesant . Am uitat hartia cu denumirea elixirului la servici , dar azi merg la control cu fetele si o sa intru pe la farmacie sa caut . Otilia , ce-ti spuneam de perla .... Giulis , sper ca e totul OK la voi , ca nu ai intrat saptamana asta pe al noi ! Calin e mai bine ??? Va tzuc pe toate si mai trec pe aici daca imi va permite timpul ! " Carpe diem ! "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, daca nu iti place perla, hai sa facem din amandoua o pereche de cercei [:D] Cum adica daca e Calin mai bine? Da ce a fost bolnav? Sper ca nu a luat ceva de la Andrei....[bang] Noa azi m-am dus pana acasa la 12 si fiul meu era in pat... Ia zis la socru ca el sta azi toata ziua in pat...[bang] Oare se simte rau? E in a 5-a zi de antibiotic... Parea ca isi revine. L-am intrebat daca il doare ceva si a zis ca gatul.[q] Of si eu azi sunt toata ziua la scoala! [q] Va tzuc, sanatate maxima bolnavilor si sa va faceti repede bine. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns si eu acasa...a fost destul de obositor dar a trecut. Am ajuns la timp in port, am mers pe jos cu Silvia la camin si de acolo tot pe jos, cam 30 min...frig, vant...asta e! Ne-am intalnit cu totii la terminal si am primit instructiunle. Am inteles eu gresit, a fost o simulare cum sa evacuam vasul pe care suntem in calatorie(feriboatul) in caz de incendiu. A fost interesant, dar finalul, fiindca nu a fost obligatoriu nu l-am facut. Trebuia sa sarim printr-un tub de pe vapor intr-o barca de salvare, nimic infricsator doar jump-ul acela de 200 m in jos pe verticala...n-am putut sa fac asta. In rest OK, am avut cabina, am fost la restaurant si am primit cafea si o prjiturica, am stat la povesti pana la semnalul de incendiu, apoi am asteptat in cabine pana comandantul ne-a dat semnalul ca trebuie sa evacuam vasul, ne-am pus vestele de salvare, am iesit pe punte si am asteptat pana au montat tubul si barcile pneumatice. Am vazut inauntru cum se procedeaza pe ecranele din vas, ne-au pus un film, dar mie mi-a fost frica sa sar prin tub. Nici colegii mei n-au sarit, dintre cei cu care era, si pe care am apucat sa-i intreb...voi afla maine la scoala daca a avut cineva curaj. Am intrebat-o si pe profa, nici ea nu sarise. Am fost vreo 400 de persoane, au fost si elevi, tineri, batrani...toate categoriile de varsta, localnici...nu stiu de unde si cum au facut propaganda asta. Per total a fost fain, sper sa nu fie nevoie niciodata sa trebuiasca sa pun in aplicare ce am invatat, e putin sinistru dar poate fi si real, asa ca...asta-i viata! Ok, va pup, multa sanatate sa aveti! [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca era sigur [:D], nu de asta imi era frica, ci de senzatia aceea de cadere in gol la verticala...macar daca era ca un tobogan, inclinat...cunosc senzatia si nu-mi place, desi iti lucreaza putin adrenalina [:D]. Uff si am primit si o veste proasta. Tocmai mi-a scris mama ca a murit un nepot de-al nasilor mei din Cj, il cunosteam si eu. A fost ieri sa-si viziteze tatal care locuieste in Cj(el statea in Tg. Mures) ramas singur de cateva luni dupa ce sotia lui a murit de cancer si el a fost pana in ultima clipa cu ea, a murit acasa, doar cu el [q]. Tatal inca nu si-a revenit dupa moartea sotiei, e singur. Si baiatul fusese ieri in vizita la el, iar la intoarcere spre Tg. Mures a derapat masina lui si a intrat pe contrasens, s-a ciocnit cu o alta masina si au murit toti...el si alti 3 din masina in care a intrat. Era drumul alunecos cica...iar tatal insistase sa mearga a doua zi(adica azi dimineata) acasa...[:(], foarte trist...era casatorit, dar nu avea copii, avea 48 de ani. Cel mai mare copil...mai are un frate si o sora care stau in Cj...tare rau imi pare pentru el, era un om deosebit...[:(]. [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...