Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Angajare banca


Recommended Posts

quote:
Originally posted by codrutza4
Buna fetelor! pentru ca nu am putut sa va citesc raspunsurile pana acum...cred ca am dat-o in bara! mai exact (sper sa nu plictisesc, asa ca incerc sa scriu concis), am fost la interviul final, m-am descurcat excelent (eu, care de obicei am super emotii), iar la ultima intrebare, cea referitor la salariu.....am raspuns ceva de genul "stiti, eu merg pe principiul ca acum la inceput, fara experienta in domeniul bancar (am experienta in vanzari - asistent vanzari - ), nu cred ca as putea sa cer foarte mult. eu merg pe principiul - poti cere in momentul in care si poti oferi foarte mult. CEVA GENUL! si tipa a insistat. iar eu..........[xx(] ii zic - "stiu ca salariul minimtr. studii superioare este 10 mil". tipa nu stia asta....si s-a divagat discutia. urmeaza sa ma sune luni, cred. HELP ME PLEASE!!!! Tipa mi-a zis ca o ricum aceasta intrebare e orientativa, deoarece salariul se negociaza la sediul unde voi lucra. va rog..............spuneti-mi CUM sa merg mai departe? cum sa procedez???? NU STIU DELOC! si inca ceva! cine lucreaza la BRD, sa-mi zica si mie programul REAL. ca am un bebe si nu-mi permit sa stau la job mai mult de ora 17. si ora asta mi se pare INFERNALA!!!!!!!!!!!! [xx(]
Of Codruzta ....din pacate pt tine nu vei primi salariu mai mare de 10 mil..... chiar daca ei erau pregatiti sa ti dea 15. Am o prietena care a zis asa si a mai adaugat 'banii nu sunt prima mea prioritete- e drept are o sit materiala buna ) si asa a ramas. Acum, ca ai 'scos porumbelul' las o cum a cazut dar vezi daca poti obtine de la ei ceva de genul 'career path' si o dinamica a salariului tau,,,Sa nu ramana cu ideea 'e din afara sistemului ' nu poate mai mult Apropos de ora de plecare din banca in 90% din cazuri iti spun. nimeni nu pleaca mai devreme de 6 pm.... ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ktrinel nu numai Romania este originala si aici front office sunt cei de la ghiseu si cei care intalnesc clientii , in timp ce back office-ul sunt cei fac fac toate hartiile si dosarele. As avea si eu o intrebare pentru cei care lucreaza in banci?Sunt targeturi de indeplinit la noi?Si in afara de credite si carti de credite, acces internet ce alte produse mai vand bancile in tara? Va intreb pentru ca aici am inceput sa vindem abonamente de telefon , asigurari, abonamente la gaze, etc si vroiam sa vad un pic. Merci Cait Home is where heart is...my heart is far away from here..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu lucrez in banca de 2 ani. am lucrat intr-o banca 1 an si 10 luni si din ian sunt la alta banca si din cate am vazut eu in astea 2 banci nu se angajeaza sau avanseaza pe pile. acum am program 8.30-16.30, in general se respecta programul dar daca mai e ceva treaba se sta peste program. in general creditele stau cel mai des peste program Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca denumirile astea sunt mai noi, ..am colega care a lucrat 10 ani in backoffice in bucuresti...si backoffice isi zicea ..in sensul a ceea ce v-am explicat eu mai sus...oare sa nu fii stiut fata ce face ?...buun, dar atunci barbatu-meu a lucrat in front office , tot in sensul explicat de mine, si tot asa isi ziceau...inca de pe vremea bancorexului...f ciudat ma mir ce spuneti de franta, ca eu am partener zilnic de tranzactii pe Societe Generale..si vorbim in aceeasi termeni .. Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ktrinel
banuiesc ca denumirile astea sunt mai noi, ..am colega care a lucrat 10 ani in backoffice in bucuresti...si backoffice isi zicea ..in sensul a ceea ce v-am explicat eu mai sus...oare sa nu fii stiut fata ce face ?...buun, dar atunci barbatu-meu a lucrat in front office , tot in sensul explicat de mine, si tot asa isi ziceau...inca de pe vremea bancorexului...f ciudat ma mir ce spuneti de franta, ca eu am partener zilnic de tranzactii pe Societe Generale..si vorbim in aceeasi termeni .. Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)
Este o 'extindere ' a termenilor. Initial acesti termeni s au folosit exclusiv in trezorerie (front erau dealerii back cei ce prelucrau tranzactiile. Acum s a facut segregarea si pt operatiunile cu clientii pt ca cei de la ghiseu nu mai fac tot (adica preiau actele de la client, verifica, da viza pt casieri sau bun de plata pt op, introduc in sistem o/p urile, calseaza documente). Acum cel din front preia documentele, verifica contul, da viza si in rest prelucrarile le face b/o. Se pare ca asa se greseste mai putin si se prelucreaza documente in timp mai scurt. ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca va mai zic ca am facut o gafa, ca sa o "astup" pe prima? i-am trimis tipei un mail, in care i-am zis ca as fi MAI interesata de un post in back office sau ca ofiter de credite, avand in vedere experienta mea si ......studiile!!!!! insistand pe cele din urma! asta dupa ce i-am multumit in urma intrevederi avute, bla, bla, bla!!! OARE VOI MAI PRIMI UN RASPUNS?????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal cred ca ai gresit cel putin din doua puncte de vedere. 1. Nu se trimit mailuri post interviu, agaseaza un recruiter 2. Este o contradictie intre solicitarea ta afirmatia privind experienta teoretica si experienta practica. Tin sa precizez ca ai subliniat studiile ac si cum ar fi un punct forte insa te asigur ca studiile pentru back office sunt implicit necesare nu vad cum ar putea un angajat sa faca fata cerintelor minimale ale unei astfel de pozitii fara sa aiba cel putin studii de specialitate. Insa ce este relevant mai degraba este reprezentat de experienta in domeniul financiar contabil, de disponibilitate, de flexibilitate in rationament, de fler, de rigurozitate si disciplina, acestea sunt atuuri. Daca analizezi pozitia ta din care reiese faptul ca ora 17 deja ti se pare infernala mi-e teama ca ar fi rexcomandabil sa te orientezi pentru un job compatibil cu necesitatile tale. Desigur este opinia mea insa incerc sa gandesc "la rece". Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by codrutza4
si daca va mai zic ca am facut o gafa, ca sa o "astup" pe prima? i-am trimis tipei un mail, in care i-am zis ca as fi MAI interesata de un post in back office sau ca ofiter de credite, avand in vedere experienta mea si ......studiile!!!!! insistand pe cele din urma! asta dupa ce i-am multumit in urma intrevederi avute, bla, bla, bla!!! OARE VOI MAI PRIMI UN RASPUNS?????
Eu cred ca o sa primesti raspuns. Bancile au mare nevoie de personal pentru ca se extind mereu si nu platesc asa de mult cum se crede. Tu ai cerut bani putini si cred ca vor persoane pe care sa le plateasca cit mai putin si sa munceasca cit mai mult. Trebuia sa ceri mai mult ca sa ai de unde sa scazi la negocieri. Niciodata sa nu mai procedezi astfel. Nu cred ca e rau sa le trimiti mail dupa interviu pentru ca arata ca esti interesata de post, dar trebuie sa ai grija ce si cum ceri. Insa daca ai copil mic nu cred ca banca e cel mai bun loc unde sa lucrezi pentru ca mai devreme de 6 nu pleci de ac0lo si iti garantez eu ca la 6 fix o sa fii prima care te ridici sa pleci si o sa se uite toti la tine cam ciudat. Asa ca o sa faci ore suplimentare si fara sa vrei doar pentru ca altii stau peste program chiar daca tu esti eficienta si termini treaba la timp. Insa oricum se gaseste mereu sa ti se dea ceva de facut in ultimul moment. Mai gindeste-te la ce iti doresti. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...