Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ultima bomba traita si azi


Recommended Posts

cand am inceput sa citesc relatarea Ramonei m-a luat cu frig.Am vazut ca f multe fete au incercat sa o ajute cu haine. Apoi am vazut emisiunea pe acasa si mi-am schimbat parerea. Nu aprob violenta in familie, nimeni n-o aproba,cand aud ca politia si alte autoritati nu fac nimic imi vine sa tip de durere, sttiind cum prin alte tari numai daca iti bati pisica ti- o ia si mai da si amenda sau faci inchisoare. violenta in familie e cel mai cumplit lucru. acum- de ce mi-am schimbat parerea. jurist de profesie, de fiecare data zic ca tb ascultate intotdeauna amandoua partile. pai cand am vazut-o pe Ramona la tv(cand am citit relatarea ei imi imaginam altceva, o femeie fara ajutorare, amarata si vai de ea)nu m mi s-a parut asa. adica fata nu-i saraca(din spusele ei, are bani de haine si alte cele, f eleganta, si nici decum o victima a vietii, retineti a vietii, nu a sotului) ramona- iti doresc sa treci cu bine, nici o femeie in lume nu merita sa fie batuta dar sunt cazuri mult mai grele, femei care stau cu barbatii pt ca n-au ce manca sau unde dormi. pai cazul tau nu e chiar atat de bomba. stii cate femei in lumea asta sunt batute si violate de barbati si nu apar la tv si nu au nici firme de impartit?da - dupa cum spui tu esti o victima a sotului tau dar nu esti o victima a vietii.imbracamintea si ajutorul cred ca tb oferite altor femei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ea nu a cerut ajutor material,a cerut sa fie sprijinita in lupta contra abuzului asupra femei...si o femeie frumoasa cocheta si cu venituri materiale poate fi abuzata.Ramona si-a povestit suferinta,nu are aceleasi drepturi ca oricare alta mama?sau drepturile sunt impartite dupa clase si criterii materiale? Ramona,viata ta te priveste doar pe tine,nu trebuie sa dai explicatii ce ai facut sau nu ai facut in japonia.SI dama de companie,dansatoare sau chiar dama de consum daca i fi fost, tot nu i-ar fi dat drept lui vrajescu sau altei persoane sa te abuzeze sau sa te chestioneze,esti singura proprietara a corpului tau ,tu esti singura care decizi compromisurile pe care esti dispusa sau nu sa le faci in viata. lupta in continuare ptru tine si fetita ta...vrajescu trebuie sa stea dupa gratii. monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andrath
quote:
Originally posted by Ancuta-Maria
"o mare ata alba"... hm... oare cineva care minte cere ajutorul televiziunilor?? Nu prea cred... Dar cred, da, ca este putin exagerata povestea. Oricum, Ramona, lupta sa scapi de animalul ala, violenta nu se justifica sub nici o forma. Curaj! [flo]
Parerile personale sunt admise? Daca da, io zic ca exagereaza si pe alocuri minte! Am dreptul, cred, sa am o parere personala. Povestea ei e alcatuita din straturi suprapuse fara continuitate intre ele. Da, cred ca a fost batuta fara dar sau poate.Dar restul mi se pare o reglare de conturi! Copilul are abia 4 luni si mama-sa are timp sa stea in fata calculatorului sa trimita 'enspe mesaje in 'enspe directii.Nenea Gugal poate sa va spuna! In plus, cand ai probleme cat casa, nu cred ca-ti arde de soarta " altor femei". In miezul evenimentelor fiind, am senzatia ca-ti pasa de plodu' si de pielea proprie, nu de soarta umanitatii. Dovada e si faptul ca noi ne agitam aici ca niste gaste, si madam nu a mai aparut.Asta e o carte de vizita! P-aci s-au mai vazut cazuri d-astea! Dealtfel faptul, ca subiectul are cateva MII de vizionari si un numar cu doua cifre de raspunsuri, spune ceva. Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://www.flickr.com/photos/andrath/1202034620/"]Stefan[/url][copil]
Te asigur ca nu ma simt deloc gasca,insa ar fi bine daca tu nu te-ai infoia asa de tare in pene si ti-ai revizui vocabularul.. p.s. apropos tu contabilizezi timpului Ramonei ...tu cand ai timp? insinuezi ca-si neglijeaza copilul ptru ca scrie pe forum??[8] monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mesajele dvs. Vreau sa spun ca este ora 23:35 fetita mea doarme pentru ca i-am facut baita si a papat, si sa nu credeti ca stau pe calc sa" trimit enspe mesaje" , am foarte mare grija de copil si nu-i lipseste nimic, are dragoste si liniste acum , dar vreau sa va citesc parerile pentru si voi ati avut timp sa-mi ascultati povestea. Nu vreua sa par o femeie amarata , jalnica, dar numai eu stiu ce este in sufletul meu, tot timpul am fost o femeie cocheta, aranjata si sa stiti ca hainele pe care le am ( adica un costum de haine) mi le-a dat sora mea pentru ca ea acum cateva zile a nascut si acel costum nu-i mai vine ca s-a ingrasat cam rau. Nu am cerut haine, nu am cerut bani, am vrut doar sa arat ca asa cum femeile din alte tari au avut un cuvant de spus si acum atat ele cat si copii lor sunt protejati poate putem sa facem si noi acest lucru. Eu stiu ca este greu si cateodata am impresia ca ma lupt cu morile de vant , dar poate cuiva care acum este copil si il iubim ca pe ochii din cap,i se va intampla fara sa vrea ce mi se imtampla mie acum , oare nu o sa ne simtim vinovati ca acum cand putem sa facem ceva , stam si ne uitam si criticam? Ok nu sunteti de acord cu mine, dar credeti-ma ca am primit tel si e-mailuri de la femei care sunt mai trecute prin viata decat mine si le pare rau ca nu pot sa spuna ceva, pentru ca le este rusine de lume sa afle durerea lor.Multe din ele sunt femei cu educatie, profesoare chiar si mi-au spus ca nu pot sa spuna ca traiesc si ele batai cumplite de la sot, dar apoi se intreaba oare ce va zice vecina sau copii ca ma stiu o doamna , nu o victima a lui? " Ma simt fata de voi datoare sa va raspund la o intrebare :am plecat in japonia acum 5 ani de zile, a fost cea mai mare greseala din viata mea. am ajuns acolo si la trei zile am vrut sa plec , nu mi s-a dat pasaportul si am chemat autoritatile de imigrari si asa am plecat. Nu m-a fortat nimeni sa fac nimic , numai ca nu era de mine. Mi-au rezervat un bilet de avion si am facut aproape 4 zile pe drum, am dormit prin aeroporturi am stat aprox 20 de ore pana sa schimb avionul. A fost o greseala stiu, dar ce mai puteam sa fac.Toti care ma cunosc stiu ca nu sunt o persoana ... am muncit putin cate putin ca sa fac ceva pentru copilul meu, am facut o firma care poarta numele copiluli meu, m-au ajutat parintii sa-mi fac o afacere si cand au vazut ca imi mergea bine au zis ca ma pot descurca si fara ei. Am cazut in plasa unei iubiri nebune si prostesti , nu vroiam sa ma casatoresc si uite ca am facuto, a venit atat de repede si un copil incat nu am stiut ce m-a plesnit. Il iubeam atat de mult incat imi dadeam si sufletul pentru el. Nu contau banii conta ca aveam o familie un copil , aveam o afacere a mea si am vrut sa o impart cu el ca sa fie si mai bine. Si bine nu a fost. Pentru ca imi dadeam seama ca vroia mai mult si mai mult in fiecare zi, ca vroia masini scumpe, ca vroia fala dar am tot zis ca poate atunci cand o sa-mi creasca burtica o sa vada care sunt mai importante in viata. Nu ma urati ca am iubit sau ca am gresit , urati-ma ca nu am stiut sa stau in banca mea sia m visat cu ochii deschisi si m-a luat valul , ca nu m-am gandit ca este mai mic decat mine, ca nu are minte , ca... Banii se fac, durerea ramane. Nu va cer decat sa incurajati pe acele persoane care sufera si sunt lovite sa spuna "nu" violentei. In momentul cand un barbat te loveste nu te doare pumnul, te doare sufletul si apoi si sufletele copiilor. Nu se stie niciodata cum vor evolua vietiile noastre dar de ce sa nu tratam acum deact sa vindecam mai tarziu. Voi lupta pentru ca stiu ce inseamna durere sufleteasca si fizica , si de ce sa-i nu-i ofer copilului meu un viitor mai linistit. De ce ca atunci cand i se va vorbi urat sau (doamne fereste) cineva o va agresa , politia sa o trateze ca pe un nimeni si sa rada de ea langa agresor, sa o umileasca si sa o jigneasca chiar oamenii care ar trebui sa ne protejeze. Au trecut patru luni decand am fugit cu copilul in miez de noapte si nimeni nu a luat nici o masura . Cum sa nu lupt? opriti violenta in familie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramona., crede-ma ca iti inteleg perfect suferinta si mai ales cunosc nepasarea autoritatilor. am auzit o data o intamplare cand o mama a fost batuta de fiu, fiu a primit 150 000 amenda si apoi a zis ceva de genul la politist- pt amenda asta o mai bat de 150 000.stiu ca politia si nici procuratura nu fac nimic. iti doresc mult sa treci peste asta si sa reusesti. gandeste-te ca sunt multe femei care poate nu au posibilitatea ta materiala si chiar nu pot face nimic.offf. cel m imp e sa ai grija de copilas si sa-ti vezi de viata ta. mai bine divortezi acum decat dupa n ani de casatorie. mult mult mult curaj si rabdare. daca poate legile ar fi altfel in romania si institutiile ar proteja m mult mama si copii nici barbatii nu ar fi ata de violenti. ca vb lui prigoana la o emisiune despre nesimtire- ce aia din occident nu sunt nesimtiti-? ba sunt. dar nu arunca hartia pe jos pt ca stiu ca iau amenda , sau conduc prudent pt ca stiu ca sunt amendati- si asta-i doare cel m rau. P.S. sper sa nu-mi pun fetele in cap- nici nu stiti cat sunt de multumita ca nu m-am maritat cu 1 roman(pt ca 1 procent f mare dintre barbatii romani sunt niste brute)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by principe: ...apropos tu contabilizezi timpului Ramonei ...tu cand ai timp? insinuezi ca-si neglijeaza copilul ptru ca scrie pe forum??[8]
Madam, coboara, te rog, mainile din solduri! Asta e un forum public unde fiecare poate sa scrie ce-i trece prin cap, inclusiv minciuni. Este, evident, daca-mi dai voie[bang], dreptul meu sa NU o cred. Prea multe detalii nu se pupa intre ele. Nu stau acu' sa dau citate, dar recomand, cu caldura, recitirea, o data, de doua ori....de cate ori se poate a mesajelor kilometrice ( oare de cine imi aduce mie aminte asta?) si utilizarea cu incredere a neuronilor din dotare. In rest ce sa zic, sanatate multa iti doresc si relaxare, in masura in care poti evident. Edit: Uitasem ceva si anume: declar, sus si tare, ca sunt singura gasca in discutie si ca orice asemanare, cu persoanele reale, este neintentionata si pur intamplatoare! Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://www.flickr.com/photos/andrath/1202034620/"]Stefan[/url][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andrath
quote:
Originally posted by Ancuta-Maria
"o mare ata alba"... hm... oare cineva care minte cere ajutorul televiziunilor?? Nu prea cred... Dar cred, da, ca este putin exagerata povestea. Oricum, Ramona, lupta sa scapi de animalul ala, violenta nu se justifica sub nici o forma. Curaj! [flo]
Parerile personale sunt admise? Daca da, io zic ca exagereaza si pe alocuri minte! Am dreptul, cred, sa am o parere personala. Povestea ei e alcatuita din straturi suprapuse fara continuitate intre ele. Da, cred ca a fost batuta fara dar sau poate.Dar restul mi se pare o reglare de conturi! Copilul are abia 4 luni si mama-sa are timp sa stea in fata calculatorului sa trimita 'enspe mesaje in 'enspe directii.Nenea Gugal poate sa va spuna! In plus, cand ai probleme cat casa, nu cred ca-ti arde de soarta " altor femei". In miezul evenimentelor fiind, am senzatia ca-ti pasa de plodu' si de pielea proprie, nu de soarta umanitatii. Dovada e si faptul ca noi ne agitam aici ca niste gaste, si madam nu a mai aparut.Asta e o carte de vizita! P-aci s-au mai vazut cazuri d-astea! Dealtfel faptul, ca subiectul are cateva MII de vizionari si un numar cu doua cifre de raspunsuri, spune ceva. Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://www.flickr.com/photos/andrath/1202034620/"]Stefan[/url][copil]
madam Andrath(dami voie sa ma adresez cu aceasi formula politicoasa cu care mi te-ai adresat) uite ce ai scris mai sus....despre ce crezi matale ca discutam aici? ABUZUL ASUPRA MAMEI SI COPILULUI,iti spune ceva ,te misca sufleteste??...se pare ca nu...esti stancata in impartirea averii si "reglare de conturi".Nu despre asta discutam...ci despre drepturi umane. Madam Andrath,de ce crezi ca Romania are asa de multe femei abuzate care tac si inghit?..deoarece exista multe alte femei care in loc sa le sprijine,le fac sa se simta rusinate,nu sunt crezute,sunt chestionate si maltratae psihic de catre semenii lor,care,omeneste ar fi sa le protejeze. Mi-as dorii din tot sufletul ca povestea Ramonei sa fie doar o istorie care sa se termine,cum ai spus tu (far pic de umanitate si empatie fata de o persoana abuzata)cu"am incalecat pe o sa..." insa, cum bine a spus o forumista" viata bate filmul". Inca exista pe DC subiectul cu o mamica care a fost omorata in bataie de catre sot,a fost abuzata in multe randuri....a ramas orfana o fetita...cat o fi suferit si acea fiinta? In Romania nu or sa se faca legi de protectie a femeii,pana cand acestea nu cer sa fie protejate...insa este greu sa gasesti persoanele dispuse sa lupte... nu este usor sa fi si victima si vinovat. monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PT PRINCIPE va multumesc ca dvs. ati inteles exact mesajul meu. Va fac cunoscut faptul ca in momentul de fata presedintele tarii D-l Traian Basescu si consilieri de stat au luat la cunostiinta cazul meu si motivul pentru care am facut cunoscut calvarul prin care trec eu si late femei . Protectia Copilului, agentia de protectie a familiei, politia judetului Arges si I.G.P fac toate demersurile necesare pentru aflarea adevarului . Este trist tot ce se intampla pentru ca viata mi-a scos in cale un hop atat de mare , dar lucrurile au inceput sa se miste in bine, s-au implicat si autoritatile acum, desii stateau cu mainile in san pana ce nu a fost mediatizat cazul meu si campania pentru inasprirea pedepselor. Va multumesc ca citindu-va mesajele dvs. imi da curajul sa merg mai departe si sa aducem toti un zambet .Nu mai bagati in seama toate flecurile scrise de "prietenii" fostului meu sot, chiar nu merita Sa va traiasca copilul sa fie sanatos, sa aiba parte de fericire, iubire si noroc. Cu stima doamna "principe" si imi pare bine ca sunteti langa toate femeile care vor un strop de liniste. opriti violenta in familie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt o persoana abuzata de catre sotul meu, nu am primit niciodata o palma de la el si ii multumesc lui D-zeu ca mi-a dat un om minunat, imi pare rau de femeile si copiii maltratati, asemenea cazuri exista, adevarat ca autoritatile cateodata nu fac nimic, asta este Romania, o tara frumoasa dar pacat ca este locuita, dar am o nelamurire, daca sotia vede ca sotul a batut-o o data de ce mai sta cu el? Cata iubire exista ca sa il poti ierta si sa inchizi ochii? Chiar daca au impreuna copii, cat de mult poti ierta si sa treci cu vederea aceste abuzuri? Atunci cand a dat o data in tine va da mereu, nu este noramal acest lucru, nu dai intr-un animal nu mai spun de omul cu care dormi in acelasi pat, iti poarta de grija, etc. Asta nu inteleg eu, de ce se accepta asemenea compromisuri, sa stai sa iei bataie, poate infuzi spitalul sau ramai cu cine stie ce urmari grave si Doamne Fereste in cel mai rau caz poti muri. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aura_m
Eu nu sunt o persoana abuzata de catre sotul meu, nu am primit niciodata o palma de la el si ii multumesc lui D-zeu ca mi-a dat un om minunat, imi pare rau de femeile si copiii maltratati, asemenea cazuri exista, adevarat ca autoritatile cateodata nu fac nimic, asta este Romania, o tara frumoasa dar pacat ca este locuita, dar am o nelamurire, daca sotia vede ca sotul a batut-o o data de ce mai sta cu el? Cata iubire exista ca sa il poti ierta si sa inchizi ochii? Chiar daca au impreuna copii, cat de mult poti ierta si sa treci cu vederea aceste abuzuri? Atunci cand a dat o data in tine va da mereu, nu este noramal acest lucru, nu dai intr-un animal nu mai spun de omul cu care dormi in acelasi pat, iti poarta de grija, etc. Asta nu inteleg eu, de ce se accepta asemenea compromisuri, sa stai sa iei bataie, poate infuzi spitalul sau ramai cu cine stie ce urmari grave si Doamne Fereste in cel mai rau caz poti muri. AURA
aura, Eu nu pot sa fac vinovata persoana care este abuzata,pot sa fac vinovat abuzatorul si sistemul legal care da mana libera acestuia. Nu toate persoanele au puterea sa-si infrunte abuzatorul,sau sa-si dea pe fata suferinta,tocmai fiindca nu sunt sustinute moral sa iasa de sub abuz..sau de multe ori chiar sunt ele invinuite.nu cred ca nu ai auzit fraze ca:" da'ce draga,tu nu l-ai vazut inainte,ce te plangi acum?","lasa ca si ea o merita","nu mai gasesti tata ptru copil". Lupta este cu abuzatorul,nu cu abuzatul, raul se taie de la radacina. Daca nu se denunta abuzul,ci abuzatul doar da biri cu fugitii,oare abuzatorul nu o sa-si gaseasca alta victima? Cu asta nu am vrut sa spun ca o femeie trebuie sa stea sa sufere,ci doar ca trebuie sa ia atitudine...dar,un rol important il avem si noi..trebuie sa sustinem persoanele abuzate,nu sa le acuzam,nu sa-i punem intrebari incomode...de ce ai suportat?sa-l facem sa se simta mai vinovat..important este ca a reusit sa iasa din acel mediu. Nici eu nu sunt o persoana abuzata,dar vad "buba"din ro.in cazul abuzurilor ....sper sa vada cat mai multe persoane. monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...