Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

un sfat , o vorba va rog!!!


Recommended Posts

Buna - tot citesc acest formum pe la sectiunea "in unul sau doi...." cu speranta ca o sa gasesc o poveste asemanatoare cu a mea si sa ma inspir din sfaturile de acolo - dar se pare ca sunt un caz unicat oarecum....deci mi-am luat inima in dinti si o sa va povestesc un fragment din viata mea - poate reusiti voi sa ma luminati!!!! Deci am 34 de ani - o fetita de 8 ani si un sot...Problema din ecuatie este chiar sotul care de 1 an are o alta relatie cu o colega de serviciu - relatie pe care am descoperit-o intamplator...nu mai intru in detaliile de atunci..Ei dupa ce am descoperit aceasta relatie si el a recunoscut-o m-am dat cu capul de pereti, am plans sa mor si tot asa dupa care am discutat cu el - ce sa facem, ce sa facem???? l-am intrebat daca oiubeste - mi-a spus ca NU. ok - l-am intrebat daca ma mai iubeste - mi-a spus ca DA dar are nevoie de o pauza - bla, bla....si am hotarat atunci sa lasam relatia asa intr-o pauza de atunci. El a hotarat ca e mai bine sa plece de acasa la parintii lui - ca asa isi aduna mai bine gandurile! ok - am zis!!! Ulterior am aflat ca s-a mutat la ea - nici vorba de parinti, ca relatia lor continua bine mersi si bomba - e insarcinata si s-au decis sa pastreze copilul!!!! Iarasi am avut o discutie cu sotul care mi-a confirmat toate cele - a spus ca e hotararea ei si el n-are cum se opune, bla, bla, ca el nu a vrut dar ea a vrut, ma rog.... Si in concluzie - l-am intrebat - si noi incotro??? el din nou a spus ca nu vrea sa divorteze in nici un caz, si ca sa mai vedem....Mentionez ca noi n-am mai avut nici o relatie in tot acest timp dar de fetita nostra se ocupa temeinic - imi plateste toate cheltuielile legate de casa si de fata.....vine zilnic sa vada copilul - sta cu ea si pana la 11 noaptea pana adoarme dupa care pleaca pur si simplu - mai vine si dimineata cateodata sa o duca la scoala - weekend-urile le petrec impreuna de dimineta pana seara iar fata il iubeste de moare - stiti cum sunt fetele moarte dupa tati....iar el e topit dupa ea...Acum eu nu stiu ce sa mai fac...in treccut inte noi certuri n-au fost - pur si simplu relatia s-a racit fiind prinsi amandoi cu munca si uite unde am ajuns....eu il ubesc tare mult si el este un om foarte bun dar nu stiu cum sa fac sa il aduc inapoi....daca as sti ca o iubeste pe ea - l-as lasa - dar tot el zice ca n-o iubeste, ca sa nu divortam de dragul fetii si tot asa...simt ca nu mai pot - mai ales de cand am aflat si vestea cu copilul ei!!! va rog un sfat daca aveti..... Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cunosc pe cineva intr-o situatie similara. Ti-as dori sa ai puterea sa nu faci ca ea. In continuare casatorita si cu un copil, sotul ei mai are un copil cu o amanta. Au trecut cativa ani de atunci. El se imparte in mod echitabil intre cei doi copii. Desi dureros in continuare pentru ea, se pare ca el s-a resemnat cu situatia, considera ca isi duce crucea si cam atat, si cata vreme petrece timp egal cu amandoua femeile, amandoua ar trebui sa fie fericite. Nu au divortat inca. Imi pare foarte rau pentru ea. Probabil ca daca ar fi divortat acum cativa ani, chinul ar fi fost mai mic si ar fi avut sanse sa aiba parte si de fericire. Textele lui au fost cam aceleasi cu ce povestesti tu. Depinde ce-ti doresti TU. Nu te astepta de la el sa divorteze. Dar este alegerea ta ce fel de viata vrei sa duci: un chin permanent, multe lacrimi, nefericire, sau sa intelegi ca omul de langa tine nu-ti mai poate oferi ceea ce ai nevoie si sa actionezi cumva. Iti doresc multa putere sa iesi din situatia asta![flo] Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una sunt orgolioasa si oricat de mult m-ar durea nu as mai fi stat la taclale de genul" ce sa facem, ce sa nu facem"! si asta o zic dupa ce am vazut ca te-a mintit ca se duce la parinti si s-a oprit la ea!!!![haibat]E incredibil! Adica...stiu ca iti e f greu ca il iubesti si vezi cum e de atasata si fetita de el dar.... vede ca il lasi pe el sa ia decizia in legatura cu viitorul vostru...si domnului ii e bine cu fundul in 2 luntre, asa ca atat cat va tine, va ramane asa.Iar tu suferi.Lasi totul in mana lui.Poate nu vrea sa te raneasca si de asta spune ca e nehotarat si ca nu o iubeste...dar uite-l cum se intorce seara la ea.As spune ca aici se aplica zicala" conteaza fapta, nu vorba". Eu zic uneori prietenului meu, cand ma supara :"mai bine imi e rau fara tine decat rau langa tine!"Asa cred ca as face si in cazul tau...mai bine as suferi un timp fara el, ca va trece si nu se compara cu durerea de a-l vedea zilnic plecand, de a mi-l imagina in bratele ei, etc [:(] Am fost si eu inselata, deci stiu cat de dureroasa e situatia.Si imi mai dau seama ca iti e si f greu, ca trebuie sa il vezi zilnic, cand vine la fetita.... Bafta multa si sa ne tii la curent![flo] There are 3 kinds of people in this world...those who want things to happen, those that make things happen, and those who just wonder what the hell happened!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare evident ca el a ales-o pe cealalta.Ce traducere mai e necesara?Am mai auzit sa stea cu nevasta ca e fortat,copii, casa,masa,masina,bla,bla,bla,texte pentru amante.....dar cu cealalta chiar nu-l forteaza nimic. Mi se pare ca nu doreste sa o perturbe si afecteze pe fetita voastra,ceea ce e dragut ,insa daca ar fi barbat adevarat cred ca ar trebui sa aiba bunul simt sa-ti spuna si textual ca vremurile de demult au apus.Practic asa cum si tu recunosti nu va mai leaga decit copilul.Stiu ca dinafara se vede mai bine si tu refuzi sa percepi realitatea pentru ca speri inca sa poti spune o vraja si sa dispara totul ca prin farmec. Cum e sotul tau innebunit dupa copii,nu-l vad abandonindu-l pe celalalt,asa incit Penelopa daca tii neaparat sa astepti!?!....A trecut deja un an din viata ta si cum tu refuzi sa inchei conturile ,pot sa mai treaca 7. dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria, imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla. El te-a mintit cand a zis ca se muta la o parinti, s-a dus de fapt la amanta si asta-i un lucru urat. Si ca te-a inselat este si mai urat. Pe fetita o deruteaza daca tot apare si dispare. E suficient de mare ca sa puna intrebari, sa ceara explicatii. Si da, se ocupa de ea acum, o sprijina financiar, dar gandeste-te ca va mai avea un copil fata de care are obligatii (presupunand ca-l recunoaste - cum s-ar cuveni s-o faca). Si inca ceva - pe amanta poate n-o iubeste, dar va iubi copilul facut cu ea si e si normal. Copilul acela e nevinovat, merita si el o familie asa cum merita si fetita voastra. Va fi fratele sau sora fetitei voastre. Inainte avea sotie si copil(pe voi), apoi sotie, copil dar si amanta, acum are sotie, copil si amanta gravida si in final va avea sotie, copil - amanta, copil. Practic 2 femei si un copil cu fiecare din ele - facand abstractie de acte. Dilema mare va fi atunci - pe cine alege, ca nu va putea la infinit sa aiba 2 familii, 2 case, o viata dubla. Ar fi anormal pentru toti, gandeste-te cum te-ai simti. Sigur ca nu se va indeparta de fetita voastra, ii va in continuare da bani, dar va mai fi un copil de care trebuie sa aiba grija, caruia sa-i acorde timpul lui liber, etc. Asa ca sfatul meu ar fi sa divortezi si, daca vrei si poti, sa-ti refaci viata. Nu se cheama renuntare, inseamna ca-ti acorzi inca o sansa de a fi, candva, iar fericita. Situatia de acum e tare incurcata. Iti doresc multa putere si liniste sufleteasca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mereu m-am gandit ca o femeie de o aventura este mai putin periculoasa pentru o casnicie decat o amanta. Amanta, mai ales daca are si un copil, devine o sotie nelegitima. Dar pe cine mai intereseaza ca e sau nu legitima devreme ce veti fi pe aceeasi pozitie in fata sotului? Incearca sa-ti imaginezi cum veti fi peste un an, doi, tu cunoscand mai multe date decat noi. Vei putea sta intr-o relatie cu frecventa redusa? Scutura-l zdravan, s-ar putea sa nu realizeze prea bine in ce s-a bagat si in ce te-a bagat si pe tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri - nmai credeam ca mai sunt si alte pers in situatia mea - si tocmai Adina Iulia povestea ca mai exista - deci nu sunt singura!!!! ma rog - nu ca ar fi o consolare - asa ceva nu e de dorit nici dusmanilor - sincer. si eu in momentele de luciditate ma gandesc ca de fapt o alege pe cealalta - ca doar nu-l forteaza nimeni sa se duca la ea!!! Eu am renuntat sa ma mai cert cu el - il accept asa cum e de dragul fetei - nu i-am mai reprosat nimic - si cu gandul ce-i drept ca poate si certurile mele il indeparteaaza.. dar daca a ales-o pe ea - de ce zice sa nu divortam??? eu in sinea mea ma leg ca innecatul de asta....ca poate poate - om gasi o cale. va rog sa ma credeti ca imi e tare greu sa renunt si ma gandesc ca daca as divorta poate nici n-ar mai veni la copil - iar fi-mea ar suferi mai rau ca mine de 1000 de ori. oricum o sa sufere bietul copil - ca deja intreaba de ce nu doarme tati cu mine - i-am zis ca lucreaza si mi-a zis ca de ce nu vine ziua atunci de la munca - ca ea are o colega si tatal ei lucreaza noapte dar vine dimineata acasa - incredibil ce mai discuta si copii astia intre ei!!! Nu stiu ce sa mai zic - cu toate ca situatia intr-adevar se complica pe zi ce trece - si mi-e ciuda sincer si pe femeia asta care nu si-a gasit si ea un barbat liber!!! cu toate ca poate daca nu era ea - era alta!!! totusi sa te apuci sa faci un copil in situatia asta?! dar parca stiu eu ce i-o fi promis ei??? multumesc de sprijinul moral - aveam nevoie!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria, gandeste-te bine ce vrei sa faci in viitor. Cunostinta de care-ti spuneam este la capatul puterilor. S-a agatat mereu de fiecare amanunt din spusele lui, gandindu-se ca va avea o scapare din situatia asta. Scaparea nu a venit, si pe fatza ei poti citi cu usurinta ca este un om terminat psihic. Recent ea si-a luat inima-n dinti si i-a spus ca vrea sa divorteze, iar el a intrebat-o: "Da? Ce-ti veni?", pentru ca dupa acesti ani, totul a intrat intr-o normalitate bolnava, el presupune ca nu e nici o problema pentru nimeni sa ai doua femei, doi copii. Vad ca te gandesti la fetita. Nu faptul ca sunteti in continuare casatoriti il determina sa vina sa aiba grija de ea. Eu cred ca o face pentru ca tine la ea. Cu divort sau fara, lucrul asta nu ar trebui sa se schimbe. Poate ca nu esti acum in masura sa iei o decizie, crezi ca vei suferi mai putin asa. Suferinta va exista orice vei decide. Doar ca intr-un caz este posibil sa-ti revii si sa-ti restabilesti echilibrul, in celalalt caz vei agoniza la nesfarsit, gandindu-te mereu ca in clipa asta sotul tau legal e la cealalta, oare ce i-o spune, oare unde se duc...eu cred ca este mult mai dureros sa nu te detasezi si sa continui cosmarul acesta. Sincer, iti urez sa ai puterea sa nu lasi ca viata sa iti fie distrusa in continuare, ci sa ai parte de dragoste adevarata si respect in scurt timp. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina - de acelasi raspuns am avut si eu parte - da de ce sa divortam??? si culmea - da nu te gandesti la fetita sa o taram prin tribunale acum??? - doamne tot el ma intreaba daca nu ma gandesc la fetita....de parca eu m-am incurcat cu secretara la birou si fac un copil....pe de alta parte de craciun si revelion am plecat la munte la Brasov cu fetita si cu el.....deci a preferat sa stea cu noi si pe ea a lasat-o singura si mai e si insarcinata!!! deci eu ce sa inteleg...e adev arat ca intre noi nu s-a intamplat nimic dar totusi ne-am comportat ca o familie normala alaturi de inca alte doua familli prietene...cu care ne faceam concediile de obicei - deci eu ce sa mai zic??? Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Daria,cine este in masura sa ia deciziile in aceasta ecuatie esti doar tu,deoarece tu esti ce care sufera,el are doi boi la caruta iar tu nu ai nici unul.el spune ca te iubeste pe tine si pe ea nu,si cu asta te dezarmeaza, te leaga,este o minciuna.un pic mai sincer ar fi sa spuna va iubesc pe amanadoua si nu pot si nu stiu la care sa renunt...sau: o iubesc pe cealalata ,iar de tine ma leaga amintirile,copilul. nu cred ca poti sa te arunci in bratele cuiva fara s-o iubesti,sa-ti iubesti sotia si sa-i ceri timp de gandire...sa se gandeasca la ce???daca ramane cu cea pe care o iubeste sau cu cea pe care nu o iubeste??..este ilogic. eu cred ca ar trebui sa pui tu punct acestei situatii inainte ca sa-ti faci prea mult rau singura,el nu o va face deoarece ptru el situatia nu este incomoda. monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...