Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

la ceas de seara -rapid va pupicesc din nou. vazut pozele lu Koko - iar m-am indragostit [il]- azi am invartito si eu in parc pe Kara - cum am vazut la Koko cu Sophia, m-am jucat si eu cucu bau dupa un stalp in parc - cum am vazut la sandokani dupa acel copac - si mi-a mai topit una inima - aia in care Pascal o tine pe Sophia de dupa gat [il]- la calculator - mama - mi-au dat lacrimile. Oricum - toate-s faine si-ti merg la suflet. super super super. [il] m-au sunat azi sa merg la un interviu sapt viitoare. urmeaza sa mai stabilim la telefon detaliile intalnirii. nu prea am sanse - dar ma duc ca n-am ce pierde - barem pot spune ca ma prezint - prima regulain a iesi invingator la un concurs este sa te prezinti, nu? am vb cu Danita la telefon - draga de ea - amortita toata mai facea si haz de necaz. spera ca pana duminica sa-i dea drumul acasa - mai greu cu recuperarea ... cere timp. Mi-a pove ceea ce v-a scris si Diana - idiotul -cred ca-l castram. Domne ajuta pentru ea - incerc s-o mai sun si maine. v-am pupat - noapte buna [pup]
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

apropo de rosii..ce credeti, ce minune a fost in seara asta?..facusem o salata de rosii (adunate de pe forum [:D]) , castraveti si ceapa pentru noi.,cu ulei si sare si tot tacamul..octavian isi mancase portia de papa....cat mancam eu cu tatsu, il vad pe domnul care suferea de lipsa de atentie[:D] ca isi trage un scaun (de adulti) langa masa noastra, se urca pe el si incepe nici mai mult nici mai putin sa se infrupte din salata noastra..a pus intai limba, si apoi a inceput sa pape de-a dreptul cu mana bucati mari de rosii...am zis ca nu e adevarat..el nu mananca rosii..si la cate mofturi la mancare mi-a facut saptamana asta nu ma asteptam sa isi bage in meniu cruditati...si a mancat destul de multe rosii,stateam amandoi cu castronul in fata lui, el cu ambele maini bagate in castron si mai luam si noi din cand in cand cate o furculita de salata..ca nu mai aveam loc de el...m-am bucurat enorm ca le-a dat de gust...asa, de unu singur! koko, e a nu stiu cata oara cand povestesti si de fiecare data s-a zbarlit parul pe mine ce frumos povestesti tu si cata emotie transpare din experienta ta de inceput! angi..asteptam povestea! merg si eu sa ma uit la pozele lui koko...
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu,nu am nascut la termen.am nascut la 34 saptamani cu cezariana.puteam duce pana la 38,ca oarecum imi mergea bine....sub observatie,ca deja eram internata.dar intr-o dimineata,respectiv ziua de nastere a sandokanilor,m-am trezit si m-am dus la toaleta iar cand m-am uitat in oglinda,m-am speriat de moarte.eram atata de umflata ca nu mai aveam gat.eram toata un cap u tot cu gat,buzele imi plesneau,picioarele si mainile nu mai spun....oricum aratam rau de desfigurata.cand au venit sa schimbe cearceafurile,asistentele m-au vazut si au adus medicul care a cerut urgent sa mi se ia sange.nu iesisera bine analizele,urina nici ea,dar au sperat ca mai duc asa....si au cerut sa stau pana pe la prnaz cand au reluat analizele.proste rau au iesit si au inceput alerta.medicul care m-a operat de cezariana,domnul dc ciocanitoare(asa il cheama)de care sant indragostita pana peste urechi chiar si dupa atata vreme.....stati calme,andi stie.....mi-a explicat ca exista o boala,frecventa la gravidele cu gemeni care se numeste scwangerschaftsvergiftung(nu am gasit traducere in romaneste,dar popular tradus e :moare mama sau fatul la nastere daca nu se intervine).de fapt lor,la sandokani le mergea bine in burtica,insa mie nu-mi era bine si medicii se ingrijorau de starea mea si nu a lor.ca ei era ok in urma ecografelor,a testelor si a jde mii de teste facute pana la ora cand m-au dus la sala de nasteri.....de aceea pe langa depresia de dupa nastere,ma mai si condamnam singura ca din cauza mea au venit pe lume copchii,si din cauza mea sant asa mici si din cauza mea....si din cauza mea.... Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desire da! le-am ascuns....glumeala...cauta intre mesajele vechi de la KOko ...in singurul link pe care l-a trimis... Ma intreb daca reactioneaza burtica lui Octavian la rosii...pediatrii spanioli nu recomanda rosii crude pana la 3 ani, si cand dani a papat salata combinata de la noi a avut deranjuri...nici nu i-am mai dat...ii bag in ciorbita, sos de rosii pe spaghette, in mancarea blenduita pun si rosie la fiert si-atat! Koko...mult ai mai tras si tu, dar uite, ai bucurie dubla, trasa la indigo. Au avut colici? am inteles ca i-ai trecut pe formula dupa 3-4 zile de la iesirea din clinica, nu? si ca sa rasucesc cutitu-n rana...va inteb: soacra cum v-a ajutat in primele saptamani? Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dayanara, citi povestea ta. Ia mai citeste-o si tu o data si vei vedea ca singura iti dai seama care au fost greselile tale. In primul rand ca ai mancat in timpul sarcinii foarte mult. Tu intr-adevar, te-ai ingrasat foarte mult - 30 de kg este prea mult. Daca la urmatorul bb vei tine cont de toate greselile de le-ai facut la primul, eu cred ca alaptatul va fi un lucru benefic si pentru tine si pentru bb. Pentru mine asa a fost. Si important este sa mananci sanatos cat alaptezi, fara sa tii cure de slabire. (hai ca poate fac si eu de-o salata de rosii in seara asta) Povestea mea: Iulia s-a nascut de 2.7 kg si avea ceva probleme de resiratie. Asa ca la o jumatate de zi dupa nastere au pus-o pe perfuzii si oxigen. Deci eu n-am putut sa o tin in brate sa o alaptez. Cand era ora de masa, ma duceam la ea sa o vad si sa vad cum se mai simte si atunci ii dadeau lapte praf (am adus eu de-acasa). Totodata, in spital nu mi-a spus nimeni ca trebuie sa ma mulg, in schimb imi spuneau toti ca dupa 3 zile imi vine laptele. Si am asteptat eu cuminte cele 3 zile. Intre timp sanii mei se facusera niste bombe cu ceas. Dupa 2 zile au scos-o pe Iulia de la perfuzii si oxigen. O mai tineau din camd in cand la oxigen, dar atat. Atunci am incercat sa o pun la san, insa sfarcurile mele erau mult prea mari pentru gurita ei atat de mica. N-am reusit nimic. Incercam in salon sa ma mulg sa ii duc laptele meu in biberon, insa cu greu reuseam sa mulg 10-20 ml. In a 4-a zi (seara) am inceput sa fac febra din cauza sanilor. A 5-a zi la pranz s-a sesizat si asistenta mea ca eu fac febra, si-a dat seama din ce cauza. A venit atunci si o infirmiera cu ea. Infirmiera cand m-a vazut, mi-a zis ca intr-un sfert de ora termina toata treaba si vine la mine sa ma ajute. Si m-a muls, fratzilor... si m-a muls... Ma durea pana in suflet... urlam de durere... a umplut un prosop de lapte... mi-a facut rani pe sani... insa mi-a desfundat o mare parte din canale. In total am beneficiat de 3 sedinte de muls. Mi s-a spus ca daca mai intarziam o zi, dadeam in mastita. Dupa prima sedinta de muls, a inceput sa creasca si productia mea de lapte. La fiecare masa a Iuliei, o puneam cateva minute la san (adica ii indeasam cat puteam de bine sfarcul in gurita), ea molfaia un pic acolo, apoi primea lapticul din biberon drept rasplata. Apoi completam cu lapte praf. Dupa 7 zile am plecat cu Iulia acasa. In continuare o puneam intai la san, apoi primea biberon. Treptat am observat ca Iulia bea din ce in ce mai putin lapte din biberon, pana nu a mai vrut sa bea deloc din biberon. Asa ca la varsta de 2 saptamani, Iulia era hranita numai la san. Pe la 3-4 luni am inceput sa o alaptez in pozitia culcat. Apoi am luat-o noaptea cu mine in pat. Era mult mai usor, ne odihneam amandoua mult mai bine asa. Si doar trebuia sa facem totul sa fie cat mai usor, ca doar urma sa merg la servici si trebuia sa ma odihnesc noaptea. Colici a avut de la 3 saptamani la 5-6 luni. Probabil pentru ca eu am baut lapte. Oricum, mi s-a parut mult mai usor (in special noaptea) sa ii dau sa manance de la san, decat sa ma trezesc de-a binelea si sa ma duc sa prepar lapte praf (timp in care copilul matzaie). Am avut vreo 2 perioade in care am racit forate tare, am facut febra si nu aveam voie sa o alaptez. In noptile alea a dormit Mircea cu Iulia, si cand se trezea sa manance ii faceam eu biberon de lapte praf si rezolvam problema. Iar eu ma mulgeam ca sa nu ma doara sanii si sa pot continua alaptarea dupa ce imi trecea raceala. Cam atat. Trebuie sa fac loc sotzului la calculator ca are niste batalii de pus la cale. Va pup pe toate [pup] Noapte buna [nani]
"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare" Angi [url="http://picasaweb.google.com/angighita2"]poze[/url] [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]"]Iulia[/url] [copil] - 3 noiembrie 2006 - [url="http://www.geocities.com/angighita"]Jurnal[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Koko...mult ai mai tras si tu, dar uite, ai bucurie dubla, trasa la indigo. Au avut colici? am inteles ca i-ai trecut pe formula dupa 3-4 zile de la iesirea din clinica, nu? si ca sa rasucesc cutitu-n rana...va inteb: soacra cum v-a ajutat in primele saptamani?
de fapt formula le-am dat inca din primele zile,pt ca nu aveam lapte deloc,mazgaleam sticlutele in care ma mulgeam,ca ei de supt,nu prea sugeau.pascal din lene si sophia ca era prea mica,desi ea sugea mai cu sarg decat pascal.sophiei nu i-am dat eu primul bibe,ca era la terapie intensiva si a fost hranita ca un pui de pisic...cu seringa prin sonda introdusa pana in stomac.o epuiza cumplit suptul....offf!offf!am eu niste ofuri in suflet si nu mi-o pot ierta....cat am stat cu pascal la clinica,pt ca el era aproape de un copil normal....ma duceam in fiecare zi la sophia dar putin timp,cand venea andi sa ma ia sa mergem sa o vedem.....el a fost primul care a tinut-o in brate,pe burta lui,amandoi la pielea goala...nu eu.... soacra cerea permisiunea de a ma vizita la clinica prin fiisu.eu ii transmiteam ca nu vreau sa o vad,ii mai venea si randul sa ma viziteze dar rar.....iar cand am ajuns acasa nu m-a ajutat delocx o buuuuuna si luuuuuunga perioada.pana cand a inceput sa se bage in seama,nu sa ma ajute propriu zis...pana in ziua de azi. Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O zi buna tuturor, poftiti la cafa [cafea] si o gustarica [papica]. Koko [pup] si [flo] ai trecut prin multe,dar acum e bine si esti mandra de sandokanii tai.Despre socra-ta parca-i sora cu a mea care-i [porc]. [pup] intregul [grup].
[ruga]Doamne ajuta! Acesta este blogul puiului meu [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Bogdan-Andrei [/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleabu20021029_-8_Bogdan-Andrei.png"] Varsta lui Bogdan[/url] [ruga]Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce bafta am!!!Cand ma uit din sfert in sfert pe forum mi se pare ca mesajele is prea putine si prea scurte iar cand lipsesc o zi gasesc cate 5 pagini Dayanara eu cand sunt mai sigura de un lucru si-l spun mai tare atunci se intampla exact pe dos ,deci poate da si la tine DD sa ai la al 2 lea bb lapte de sa-ti fie mila sa nu-i dai.Hai ca te-am stresat cu toatele destul ,hotararea ta oricare va fi nu ne va schimba atitudinea fata de tine.In plus tu ai fost prea greu incercata si ai asociat poate tot greul cu alaptatul.Eu am o prietena f buna in Canada care a avut-o pe maicasa cu ea cand a nascut si ea nu avea decat grija alaptatului in rest leganatul,curatenia,mancarea erau grijile mamei ei.Deci la bb 2 cand va fi ,daca se poate tine-o pe mama mai mult la tine si despovareaza-te de cat mai multe treburi danita multa multa sanatate si multi multi[pup] La capitolul alaptat povestea noastra sta cam asa:am nascut prin cezariana iar in primele 2 zile nu am avut strop de lapte-eram disperata .Puneam pompita de stors din 10 in 10 minute .Cu Daria am stat impreuna abia din ziua 4 dar pana atunci mergeam la ea inainte de a le da lor glucoza(programul lor de masa e relativ fix iar mie mi l-a spus o asistenta de prima oara cand am fost)O puneam la san nu curgea nimic dar cred ca suptul ei(putin ca se enerva ca nu curgea nimic) plus storsul au facut ca din ziua 3 sa inceapa un pic sa curga iar apoi lucrurile au intrat oarecum in normal. In legatura cu alaptatul eu am avut 2 idei fixe(bagate in cap ca la picatura chinezeasca de o prietena 1) daca nu ai lapte suficient la inceput completeaza cu lingurita,nu cu bibe pt ca il va prefera(ea a tb la bb 2 ,dupa cezariana si externare sa se interneze din nou -vreo 5 zile- iar bb a ramas acasa si a fost hranitdoar cu lingurita) 2)intre mese sa existe macar 1,5 ore pauza pt ca laptele partial digerat sa nu se amestece cu cel proaspat asa ca stateam cu Daria si cate 1 ora-la inceput-dar apoi pauza era obligatorie.La inceput a fost f greu dar pe la 3-4 sapt deja nu mai era o problema pauza dintre mese Nu stiu cum vi se par ac 2 "reguli" dar pe mine m-auajutat.Abia pe la 7 luni am alaptat-o mixt iar la 10 am intarcat-o P.S cum gasesc si eu pozele de pe mail-ul comun?Care e ala? dastefa mami de DARIA -16 nov 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...