Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

seara buna fetele! nu v-am abandonat,nu v-am uitat si va iubesc parca mai mult.nu numai ca am o groaza de facut,vremea e super numai buna de nu stat in casa....seara cad ca bobocul. planuiesc inca o vacanta in romania,dar numai eu si copchii......aviz celor care vin in bacau,ca eu mijloc de transport nu am...iuhuhu!!!!abia astept si jur,promit ca nu mai mananc ca o nebuna .ce colac???ca parca am doi colaci de alaltaieri si pana azi... eu maine ma duc sa mi iau alta viza,imi expira in 30 iunie...pana ma vad cu cetatenia(abia la anul...cred)....o sa merg din doi in doi ani sa-mi pun viza....nu-i bai,ca nu ma dau in vant dupa cetatenie.de luat trebuie sa mi-o iau pt ca e spre binele copiilor...ma rog,as putea insira cateva motive dar e plictisitor. in rest santem ok.copchii "vorbesc" si pe germana si pe romaneste.mai greu le-a venit sa spuna : multumesc decat danke si in loc de poftim : bitte.la multe lucruri stiu si pe germana si pe romaneste,dar cel mai bine(zic eu,sau imi place mie sa cred)ca inteleg pe romaneste.copchii amandoi intreaba continuu de mamaia si ticu din romania.daca vede unul cu ochelari la tv,pe strada,in reviste sau desenat chiar de mine pe tabla aceea a lor,zice ca e ticu.mai nou pascal spune ca e de la bacau,daca il intreb de unde este?el spune : bacau.de fapt nu spune deloc corect,e pe limba lui dar ca noi stim ca la bacau se refera ce scoate el acolo.cat cuvantul contine consonele b si c....sophia este o imbarligatoare,il atrage pe fracsu numai la prostii,pe ce pune mana tot strica si ma provoaca la exact ce stie ca mie nu-mi place.sa se urce pe un corp de mobila(de fapt mi-e teama sa nu traga alt corp suspendta peste ea,nu ca m-ar deranja unde se suie ea)....se da buna si este DEPENDENTA DE TACSU.n-am vazut asa ceva!!!!!pascal e cu mine,vrea gagicareala,vrea sa ma calareasca,sa ma simta,ma pupa,ma iubeste......si copchii se pupaintre ei,isi cer iertare cu un pupic si o imbratisare dupa vreo cearta.se mai impung ei asa,dar se iubesc mult!sant foarte mandra de ei.fac ei multe,spun ei multe,dar e greu sa le cuprind aici si sa le pove,ca sant situatii cand nu poti pove ce si cum au facut. le-am cumparat crocsi.sant atat de dulci cu ei incaltati,de-mi vine sa-i crantzanesc.le-am luat la amandoi portocalii si le-am mai adaugat si cate o "bijuterie".....o sa le fac poze.apropo's de poze.maine ma voi ocupa de asta,dupa ce vin de la politie.si sper sa intru sa mai scriu cate ceva. azi iar am facut orez cu carnita de pui si masline.sormea care e o bucatareasa perfecta,mi-a dat calificativul......super gustos!maine fac supa de legume cu carne.vreau sa fac linte saptamana viitoare.stiu ca DIANARUS scrisese o reteta faina cu linte.am sa ma duc sa o caut,daca nu o gasesc,o fac cum imi trece prin cap.iese sigur buna...abia astept sa o gatesc,ca eu nu am mai mancat linte de cand eram .... azi am avut liber si am haladuit si eu prin oras cu sormea.mi-am cumparat niste pantaloni scurti ca un fel de salopeta,pt mare mi-am luat-o ca sa o port asa mi se pare ca,m sexy.ma fotografiez cu ea,ca si asa vreau sa ma vad in poze cum arat,nu in oglinda.... va pup gagici!sophia si pascal pupa toti baieteii si fetitele.noapte buna! p.s.pascal spune la nopate buna : niom! niom! sophia doar face din mana. Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dbunny - gand la gand cu bucurie, na coincidenta azi am baut lapte si gaze la greu da nu ma plang si mai beau :)) apoi si eu ma gandeam sa te intreb la tine cum a fost cu sanul, de ce ati renuntat la mine e poveste lunga, deci dupa ce l.am nascut i.am dat doar san, n.a fost despartit de mine nici.o secunda, apoi acasa la fel, mergeam la pediatru in fiecare zi si dupa 4 zile continua sa scada in greutate de la iesirea din spital, bun l.am trecut pe mixt, adica piept si biberon, si am tinut.o asa pana la 5 luni, acum sa vezi prostia mea, ca recunosc ca asta e marea mea problema cu inecatul, si anume: pana si biberon mi.era frica sa.i dau cum trebuie ca se ineaca asa ca nu inclinam biberonul cum trebuie si tragea mai mult aer , ziceam eu ca daca e putin lapte in tetina nu se ineaca, am fost obsedata, pana m.a luat un doctor si mi.a zis pe intelesul meu ce am vrut sa aud : cu lichide e cea mai usoara forma de inec imediat isi revine daca.l intorci, ii curg din el, mi.a explicat frumos si ca la prosti, dar deja era prea tarziu, raul era facut la cat aer trasese saracu nu mai vroia sa bea decat 30 ml cat sa.i acopere setea iar de la mine sugea asa ca s.adoarma si toata noaptea cu sanul in gura ca nu accepta suzeta, eu nu mancam nimic sa slabesc , pt ca nici nu ma mai bazam pe laptele meu era pe post de suzeta, deci nu beam lapte totusi in noaptea cand m.am luat la palme a fost tot o greseala de alimentatie, seara am mancat la cina o fasole in care sotul a pus de la cili la toate mirodeniile si l.am terminat pe saracu ivan, avea 4 luni , si de pe la 3 tot cu tata in gura toata noaptea dar dormea si eu ma puteam odihni cat de cat, adica dormeam 3-4 ore legat dar in seara aia dupa fasole n.a fost chip, nu manca si gemea asa ca stateam cu el in brate exact pe locul unde stau acum i.am pus biberonul la gura pe la 2-3 noaptea n.a vrut si se tot zbatea urla, l.am pus in patul din dormitor sau i l.am dat sotului nu mai stiu si mi.am tras 2 pumni in cap de disperare :))) adica mi se umpluse paharul avand in vedere ca nu m.a ajutat nimeni, mama a stat aici o luna jumate dupa ce am nascut, dar nu am lasat.o sa ma ajute ca stiam ca dupa ce pleaca va fi mai greu, ea saraca facea ce.i ziceam eu atat (m.a luat pe mine la 2 luni deci nici n.ar prea fi stiut ce sa faca cu un copil pana in 2 luni) apoi sotul pana la 3 luni ale lui ivan , pleca in alte orase asa ca stateam cuc in casa eu cu ivan, si muream de oboseala si de frica, cand ivan dormea noaptea nu puteam de frica, eram atenta la cel mai mic zgomot, atipeam spre dimineata cand auzeam ca pleaca lumea la munca ma simteam mai in siguranta nu stiu de ce ma rog, ideea e ca de la mine cand sugea mai rau isi facea sugea culcat, tragea aer, il ardea pe gat refluxul, la 5 luni a trebuit intr.o seara sa.l intarc brusc, ca luam niste medicamente nasoale, a urlat o ora la mine in brate de nu mai stiam ce sa fac apoi a luat suzeta si de atunci a dormit ca lumea, si a si mancat cat de cat ca.mi trecuse si mie frica sa.i dau biberon ca lumea, dar tot nu.l accepta si nu.l accepta nici in ziua de azi decat in somn, iar cand are vreo problema si.l doare ceva nu.l accepta nici in somn deci el vrea sa bea lapte dar il asociaza cu ceva nasol, el in sine nu.i face rau nu are nici.o intoleranta, cu cat bea mai mult seara cand adoarme cu atat e mai linistit peste noapte [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am dat send ca iar scriu de 5 ori si inchid pagina din greseala,oricum imi ramasese sa zic ca nu am nimic cu laptele matern, sunt de acord e cel mai bun, cel putin in privinta asta sunt de acord toti medicii din lume, dar e alegerea mea si atata timp cat eu am de ales nu voi mai da piept niciodata, asta e piticul meu, cu ivan cat am fost gravida am pus 30 kg, eram ca o bila, n.ar fi trebuit sa mananc ca vaca dar asta e ma gandeam ca acolo inauntru nu are alternativa, afara nu, o sa bea lapte praf si al doilea, ca eu la fel voi face , 2 iaurturi pe zi, lichide si doar in weekend mancam ceva mai solid de simteam ca.mi cad pietre dupa atata cura, dar cel putin eram fericita cand slabeam si.mi treceau toate depresiile si eram vesela, il tineam non stop in brate sa nu planga, mergeam noaptea cu el in brate pe umar si.n timp ce mergeam vorbeam , gandindu.ma ca daca aude ceva ii e mai bine, vorbeam singura, citeam etichetele dupa sticle si conserve!!! [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bunana dimineata Am venit pt o pauza scurta de o [cafea] mare-daca vreti poftiti de luati desiree eu sunt in pozele cu Daria dayanara m-a inpresionat povestea inceputurilor tale in rolul de mamica poate si pt ca am o cumnata in Italia ,care mi-e f draga,si care a trecut cam prin aceleasi faze(acum nepotica are 5 luni).Cred ca tb sa mai recitesc mesajul- nu am priceput prea bine de ce la al 2 lea va tb sa-i dai tot lapte praf?Si cu o jumate de gura intreb(sper sa nu nimeresc ca nuca in perete)-de ce nu te-a crescut mama ta primele 2 luni? dastefa mami de DARIA -16 nov 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza , pfoai record m.am trezit inaintea lui ivan dastefa am vazut pozele , are niste ochi fetita de.ti vine s.o mananci, superbi la al doilea ii dau lapte praf pt ca am de gand sa slabesc repede dupa nastere si nu sunt dispusa sa mananc mai nimic asa ca nu ma mai chinui pe post de suzeta, plus ca si daca as manca e greu cel putin la inceput , suge mult....stiu eu cum e si nu aleg calea asta (incerc sa explic cat de cat sa nu scriu direct nu vreau ca suna mai urat :)) mama nu m.a crescut in primele 2 luni pt ca la 2 luni m.a adoptat [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandurile mele erau de a alapta pruncul, ca d'aia mi-am luat balansoar tapizat cu taburete pt picioare care se balanseaza si ala...(de la Corte Ingles, ca nah, gravida-mi faceam toate mofturile[alcool]), cel putin 4-5 luni ca doar asa-i la moda in Spania, si daca esti putin mai curajoasa ii dai pana la 9-10 luni san. Mi-am luat si crema homeopatica pt cand ti se fisureaza aureolele de atata supt [:D]Problema noastra a fost ca Dani s-a nascut flamand, nasterea a decurs cum nu se putea mai bine, dar eu lapte ioc. Am nascut seara la 7.15(era Joi)...noaptea copilul a inceput sa urle, a facut caca ala negru de vreo 2 ori si basta. O asistenta imi spune: nu-i bai daca n-ai lapte fiindca neonatii rezista 48 de hore fara papa ca mai au rezerve in stomacel. Buuun. venea alta si-mi spunea: pai de ce-l tii fara sa-i dai papa? de-atatea ore si nu i-ai dat nimic? pai n-am...ba ai calostru, da-i calostru ca-i bun...pai n-am nici calostru... La care asistentele ma priveau chiorash...asta nu vrea sa-si strice frumushatza de piept... sau ce? pai zic: nu am! uitati-va....si m-au strans ludele alea de tzatze pana m-au vinetit...si n-a iesit nici o picatura de calostru...Am cerut sa-mi aduca ceva orice numai sa-mi linistesc copilul...dupa vreo 2 ore mi-au adus un bibe d'ala mic cu 30 ml de ceva...nu stiu daca era lapte praf, sau glucoza sau ce mama naibii...Dani l-a lins dintr-o suflare...am mai cerut dar nu mi s-a mai adus pana peste 4 ore[xx(] Dupa nici 48 de ore am fost externati(sambata la pranz)...ne-am dus direct la socro la mancam la ei...la care eu mi-am trimis barbatul direct la farmacie dupa biberon, lapte praf si aparat de muls...I-am dat 60 ml l-a baut tot tot, a ragait si-a adormit 3 ore neintors...Dupa inca o zi jumate... Duminica seara mi-a urcat calostrul....era galben si gras...am pus copilul flamand la piept...urla de vai s-amar nu vroia sa se prinda...am uitat sa spun ca in spital l-am pus sa traga a tras si cum nu venea nimic nimic urla si mai tare... Mi-am scos 3 picaturi de calostru si m-am uns pe sfarc si i l-am bagat in gurita...a lins sfarcul dar de supt n-a supt...si da-i si urla...n-am insistat prea mult, n-am avut inima sa-l chinui ore si ore...precis ca intr-un final seprindea, dar pur si simplu eram terminata psihic ori de cate ori auzeam copilul meu urland... Ma mulgeam cand puteam dar mai mult de 30-40ml nu scoteam deodata si el papa 60ml tot la 2 ore...la 5 saptamani am trecut la 90ml si laptele meu era tot mai putin...Imi aduc aminte ca eu mancam bine si-mi era tot una cele 7 kg ramase pe mine, bagam cascaval si lapte si mancare buna, linte[bang] sa am lapte bun si hranitor...ca dup-aia sa aflu ca toate astea ii provocau dureri de birtica din cauzaa lactozei... Am mai incercat...din cand in cand mai in joaca, mai in serios, doar doar se arunca pe tzatza...si as fi facut orice numai sa nu planga! Pe la 5 saptamani jumate m-am muls odata doar 15 ml am reusit sa scot si-atunci am renuntat...imi mai scoteam cate 20-30 seara dupa dusul cald...si-atata tot. Ceea ce mi-e foarte ciuda e ca intr-o tara ca si Spania nu exista profesionali in maternitate care sa te ajute cu alaptatul...adica sa-mi fi spus sa nu-i dau lapte in bibe, ci cu lingurita, sau siringa... Asta e povestea noastra...Daca voi mai face vreodata prunc..am sa incerc si daca.i ok ii dau...6, 8 10...maxim 12. dar in momentul in care-i provoaca o singura lacrima am terminat povestea! Mi se pare mie sau povestea nasterii sandokanilor, a karei n-am citit-o ? fetelor, dac-o aveti scrisa dati un link por favoooor, a Dariei sigur n-am citit-o... stiu ce Koko a tras mult si greu dupa nastere dar nu stiu cum fu nasterea....Mephala baga si tu Istoria vostra... Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dbunny Eu zic ca regulile aplicate acasa trebe aplicate si-n vecini...adeca nu poti sa-i permiti aici da si dincolo ba...ca-l zapacesti! ce e voie e voie si ce nu-i voie nu-i voie nici azi nici maine nini acasa nici la bunici...d'aia nu-mi las yo pruncu cu nime[:D] ca mi-l strica...[:D]
putinele reguli (mai mult facute de el decat de mine..vezi mancatul de nisip de care nu se mai atinge de cand i-am zis ca vomita de la el, bagatul mucurilor de tigara caci si-a dat seama ca nu sunt tocmai gustoase, etc) le aplicam in general si prin alte locuri..numai ca prin magazine gaseste noi distractii, pe care nu le are acasa, si tocmai de aceea i se pare interesant,,vrem nu vrem...pana cand va pricepe singurel ca se supara lumea pe noi daca umblam la biberoanele copiilor din parc sau rasturnam pliantele pe jos....tre sa fac ceva...adica nu vreau sa se ia nimeni de mine ca le face dezastru prin magazine, oricata libertate i-as da eu..unii pricep ca e doar un copil, altii nu..si nu vreau sa ma pun in posturi naspa...va creste si se va cuminti in sensul asta, sunt convinsa...dar pana atunci o mica crizuta cand chiar arde si rastoarna tot pe la altii..nu e bai..caci ii vorbesc de fiecare data chiar daca el nu accepta explicatiile mele..experienta mi-a demosntrat ca ..chiar daca e incapatanat si face pe nebunul orice as zice eu..a doua oara cand vrea sa repete figura..se uita la mine sa vada ce zic..deci ceva ceva percuteaza el pe moment da are nevoie de timp sa sedimenteze informatia...[:D] interzicerea unui lucru, la octavian, duce la repetarea acelui lucru...de un infinit de ori...ii este drag sa ma vada facand spume la gura si dand din cap ca NU...asa ca noi am renuntat la metoda asta...nu mere cu incapatzanatul asta mic al meu! kokorinaaaaa, mi-era dor de tine fata! bravo sandokanilor ca si-au dat drumul la gura..in curand o sa-ti spuna si ce nu vrei sa auzi! [:D][:D] la noi cu vorbitul...cred ca isi va da drumul in curand....cand ii place ceva, imediat percuteaza denumirea..de ex "ceceshi" sunt ciresele..dupa care vad ca e innebunit..si tot asa....dar incearca sa repete dupa mine cuvintele pe care i le spun clar si raspicat..uneori nu-i iese..dar e tare scump sa-l vad ca se chinuie sa spuna....ambitie are![:D]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dayanara, am citit povestea ta....cu alaptatul..eu sunt pro-alaptat 100% dar nu vreau sa judec..dar totusi am o intrebare: ce are alaptatul cu slabitul? caci o mare parte din ce mananci ajunge la bebe, clar! deci eu zic ca o alimentatie echilibrata te poate ajuta sa slabesti chiar daca alaptezi! te rog, mai gandeste-te cu bebe 2...sa-l alaptezi..si poti slabi si in acest fel...mananci fructe si legume multe (care nu ingrasa)...in acest fel ii asiguri si lui vitaminele si te ajuti si pe tine sa slabesti..plus ca in primele luni slabesti clar daca alaptezi des...caci organsimul filtreaza cam tot ce papi si trimite la bebe..asa ca te poti ajuta de alaptat sa slabesti! ce zici..te mai gandesti????[pup]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu slabitul...eu am pus 18kg pe mine... cand Dani avea 5 zile mai aveam de dat jos 7! eeeeeei dar intrebati-ma de cate ori era 11.30 noaptea si-l intrebam pe sot, oare am cinat? mai cinam? hai la nani ca mi se inchid okii Desire recunosc ca nu prea-l dau jos pe Dani prin carrefour...il dau jos cand tre sa cumpar foarte foarte putin si iau cos d'ala cu roti in loc de carut...si-l las pe Dani sa traga de el Adevaru-i ca daca acasa arunca cu jucariile in toate colturile treaca mearga...dar prin magazine parca-i de 5 ori mai grava problema.... Koko...copilasii tai se pupa se iubesc se dragalesc[il] Maritata fiind cu austriac nu primesti cartela pe 5 ani? dayanara....mamici incepatoare...las ca pana ajungem la al 5-lea copil totul o sa fie perfect[:D], auzi la ea..i se ineaca cupilu cu bibironu[:D] Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dayanara, dbunny..sa va spun povestea mea..si octavian s-a nascut flamand..da flamand rau..si nici eu nu am avut lapte in primele 2 zile..si urla de foame...zi si noapte...il puneam la san mereu, sugea..dar nu pre avea ce...asa ca peste o ora urla iar..de foame...i-au dat la un moment dat glucoza ca sa pot dormi si eu si el..deci 48 de ore a mancat doar o seringa cu glucoza..a treia zi dimineata a venit colostrul...m-am chinuit cu el cateva saptamani..toti imi spuneau ca laptele meu nu e suficient, caci copilul plange de foame..asa era..nu era suficient..dupa ce sugea..ma mulgeam si mai scoteam cate ceva si ii dadeam la trezire...si tot asa..a fost chin..am vrut sa alaptez cu orice pret..chiar daca l-am chinuit vreo 2 saptamani.....adica el sugea..dar nu lua in gbreutate..dupa 2 sapt avea aceeasi greutate de la scoaterea din spital..adica mai slab cu 350 gr decat se nascuse..am insistat..il puneam noaptea langa mine, cu sanul in gura...si tragea din el non-stop...noaptea molfaia non-stop... cred ca unii copii sufera un pic de foame la inceput pana cand se regleaza productia ca lumea..eu am preferat varianta sa-l tin non-stop la san..desi aveam si lapte praf in casa...si s-a rezolvat..cu chin, nopti nedormite, uneori stat si cate 2 ore la san..daca sugea, indiferent daca avea sau nu ce sa suga..nu plangea, caci sanul il linistea..nu stiu, am avut eu ambitia asta... in spital ne-au pus filmuletz cu alaptat...mi l-au pus odata asistentele la san sa suga caci aveam sanii foarte tari si m-au amenintat cu operatia daca nu suge..nu a supt decat foarte putin, caci nu avea putere multa si eu m-am muls in chiuveta spitalului ca sa scap de tensiune..asta a 3-a zi dimineata cand m-au si externat.. cred ca asta e pragul de depasit pt fiecare mamica ce vrea sa alapteze...momentul in care pruncul urla de foame si esti tentat sa-i dai orice numai sa taca si sa pape..daca reusesti sa-l stimulezi suficient si sa rabzi numai un pic..cred ca poti reusi..daca nu rezisti psihic..atunci cedezi si rezolvi problema in cel mai usor mod cu putinta...laptele praf...e doar parerea mea, din exsperienta traita de mine,,eu zic ca e pacat daca ai totusi ceva lapte sa nu insisti ca sa dai pruncului ce este mai bun! sper sa nu imi iau rosiile in cap dupa mesajele astea![haibat]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...