Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by desiree cred ca asta e pragul de depasit pt fiecare mamica ce vrea sa alapteze...momentul in care pruncul urla de foame si esti tentat sa-i dai orice numai sa taca si sa pape..daca reusesti sa-l stimulezi suficient si sa rabzi numai un pic..cred ca poti reusi..daca nu rezisti psihic..atunci cedezi si rezolvi problema in cel mai usor mod cu putinta...laptele praf...e doar parerea mea, din exsperienta traita de mine,,eu zic ca e pacat daca ai totusi ceva lapte sa nu insisti ca sa dai pruncului ce este mai bun! sper sa nu imi iau rosiile in cap dupa mesajele astea![haibat]
mai - nu vine nimacu rosile - asta e clar - si nici asta cu pragulnu e la toata lumea. eu am avut colostru din prima seara - pentru ca am bagat ca prostu tot felul de ceaiuri de stimularea lactatiei - insa la noi la spital - VACILE imi hraneau fata cu glucoza - ca cica le era mila de ea ca-i mica si ca eu nu aveam piept. A doua seara imi pocneau tzatele de tari ce erau - si io n-aveamcui sa dau sa suga - cand mi-o aduceau pe Kara- ea dormea satula fiind. Deci eu stateam cu ea si o priveam ... capiept - eventual lu Dani sa-i dau [;)] In acea seara plangeam labuda si ma gaseste o tanti de servici - cand mi-a pus mana pe tzate - am crezut ca o fac afis de durere. M-a intrebat in ce salon stau si m-a trimis acolo sa o astept. Doua fete stateau de 6 si asta ma mulgea - eu urlam si alta latinea de gura. Asa am reusit sa scap de tzate - de muls am muls doar 30 ml - dar asa fericita am zburat spre salonul copiilor si i-am dat unei asistente bibe sa i-l dea la Kara - ca e productie proprie. [il] Doar una singura din toate cele 4 ture de asistente de la copii a stiut sa-mi dea informatia care trebuie vis-a-vis de alaptarea corecta - abia cand am plecat din spital mi-am dat seama de asta - pana atunci a fost un haos - intrebamdin timp care e pe tura - ca sa stiu cum sa procedez - ca una spunea intr-un fel si sa nu mai ascult de restul - ca-s proaste si nu stiu - si eu trebuia sa fac asa - ca fata e mica si eu sunt nestiutoare si alte cele cate mi-am auzit. Deci - mai mult m-au bulversat decat sa ma ajute. stai sa revad ideea - de unde am plecat - ca deja am luat-o pe aratura si m-am ambalat prea tare. revin [:D]
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

asa ... ce voiam eu sa spun e cu PRAGU: noi l-am trecut se pare -insa la noi a fost cam invers- intai nema lapte - apoi ceva lapte - apoi stimulata fiind de galactogil aveam ceva mai mult lapte - sau asa speram eu - dar era asa de chior ... nu era gras - nu... eracao apa chioara - si am reusit totusi sa o alaptez exclusiv - dar cum ziceam - uneori plangea de foame. Nu maintrebati cate cutii am papat de galactogyl - insa la un moment dat mi-a ajuns. Cand am depasit cele 3 luni ... mi-am zis ca e o minune - am lasat-o mai moale cu galactogyl-ul si incet incet lactatia a scazut - apoi am inceput sa-i dau completare. Alaptarea la noidura o ora - stateam si cate juma deora cu Kara la un san - era un chin - plus zilele cu ragade - horor. Mai - unele sunt bune de lapte - altele NU - poti sa bei oricate ceaiuri si sa inghiti oricate cutii de stimulente. am uitat sa va spun ca am pus-o pe Kara in materninate la sanul unei colege de salon - asta era una din aia care "scria pe pereti cu lapte" - a tras de cateva ori si a adormit bustean. Ii ziceam "mama adoptiva" . inca pastram legatura. [il] La mine se chinuia de numa - dar marele meu noroc e ca ea s-a agatat de tzata din prima - ca venea sau ca nu venea ceva - ea sugea cu foc. [bibe] hai ca mai citesc.
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce se vede ca dorm cupiii - YUPIIIII pe forum gagici - pe forum. Koko - vezi ca Angy apus poze de anu trecut maica - nu-s de acum. Nu ca acum ar fi mai grasa - auzi la ea - 3 kg in plus. [bang][bang][bang] he he he
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dbunny - pai eu am fost foare informata, spitaele de care apartin eu atata ne.a bagat in cap ca tre sa alaptam ca eu nici nu concepeam sa.i dau lapte praf nu.mi pusesem problema asta nu stiam cum se face laptele praf nu vazusem o cutie in viata mea si nici bibeon nu aveam, asta ca sa vezi ca pe noi aici ne.a informat foarte mult, si am fost ajutata din toate partile, dar in afara de faza cu slabitul a avut parte de urletele de care spui tu, nu tragea ca lumea, nu era bun ceva avea , ca stateam cu el la san 3 ore si urla si inainte si dupa si alta la mana, cand ma sugea intr.una simteam ca ma urc pe pereti, aveam nervi in picioare, sper sa nu se inteleaga ca nu suportam copilu, nu suportam sa fiu supta desiree - ai pus problema frumos cel putin nu ma simt deloc atacata sau mai stiu eu cum, dar crede.m ca eu niciodaa nu voi mai da lapte, ba mai mult as intra in sala de nasteri cu biberonul intr.o mana si suzeta in cealalta angi - da asa e cum zici tu, asa mi s.a spus si mie ca daca dam piept slabim,uterul isi revine mai repede perfect de acord, eu insa m.am ingrasat 30 de kg p care le.am dat jos in 5 luni cel mult, deci eu nu mananc fucte sau legume sau altele, la mine e un regim drastic si disperat cum zice mirona - unele sunt bune sa dea lapte si altele nu , eu nu suport sa stau cu copilul la piept ore in sir dbunny lui ivan i.au dat cu seringa un pic de lapte in spital si.mi pare rau ca n.am cerut biberon si apropo de rosii nici prin cap nu.mi trece sa ma cert cu careva pe chestia asta, eu nu.mi alaptez copii si pace, adica sunt in stare a zic ca da :))) si gata pace sa fie ma duc sa ma uit la poze cu koko si cu angi si sa vad ce pot sa citesc de azi offtopic http://www.agenda.ro/news/news/6864/culmea-parcarii-neregulamentare.html [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fac puncte - fac puncte [hop][hop][hop][hop][hop] crema de soare - avem si noi- una cu fcator 50 - o tin pentru almare si una tip spray cu factor 30 pentru acum in parc. Zilnic - ma uit pe net sa vad cate grade vor fi si in functie de - o dau sa nu -pe fata, maini picioare este deja bronzata - ca tractoristii - dar e. [:D] Dbunny de 1 iunie mergem la Zoo unde vor fi ceva activitati pentru copii - apoi seara - dupa somnic si papa tragem o tuta la un salon unde stam la o barfa, parintii iar copiii trag o tura de joaca. a mea da deja semnede trezire ... asaca in graba va tzuc pe toate. [pup] Diana dacane citesti - te pup si-mi pare tare rau ca iar ti-s baietii bolnavi. [pup] Lorym? Marani? dolores? P_onu? Bambo? Dastefa? Alex? Vio? mephala? Dodo? danita? mayaione vouanu va dorm copiii? haideti mami pe forum io acu va las si fug la poze - daca mai apuc pana se trezeste sefa casei. v-am pupacit [pup] P.S. Koko -mami - de ce nu faci tu albume pe luni? sau macar pozele recente sa le bagi in alt album? ai acolo optiune - in albumul existent sau unul nou - si pui de fiecare data cand incarci poze - optiunea album nou si ii dai nume - si gata. inteles ceva? facem un curs intr-o seara pe skype? te-am pupacit [pup]
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ca veni vorba de informare , aici pe toata perioada sarcinii atata am auzit ca tre sa dau piept, mai deci ca sa vedeti in ce stadiu eram, eu cand auzeam de lapte formula ma gandeam ca e vreo formula e preparat in farmacii, cum se prepara formulele chimice, mie cand mi.a zis sa.i du lapte praf am pus.o pe aia sa.mi noteze totul cum se face cum se numeste... stiu multe despre alaptat, de exemplu in afara ca te ajuta la slabit si la refacerea uterului si ca e perfect pt copil , ca putine sunt mamele care nu pot da piep , majoritatea au lapte , stiati ca si mamele adoptive daca tin copilul la piept mult timp provoaca lapte ? mi s.au dat pagini de internet care apartin spitalelor de aici, deci oficiale cu toate medicamentel posibile, si ce efect au cand alaptezi si multe se pot lua fara probleme, atata tot ca dupa ce l.ai luat sa nu alaptezi 2 ore sau 2 depinde e medicament, acolo ti se dau si alternative la medicamete care sa fie cat mai putin daunatoare laptelui eu neg sa mai da piept din experienta si din vointa mea nu din lipsa de info angi -erai f slaba, asa ca nici acum cu 3kg in plus nu cred ca.ti sta rau, ba cred ca.ti prind bine koko - aia unde se balacesc amandoie mortala, sunt frumosi foc intr.adevar ma duc sa vad daca te zaresc si pe tine [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am primit urmatorul mesaj de la Danita "Am iesit din operatie, inca amortita. sper sa fie ok. dani" Domane Danita - si sa nu spui tu nika. ai tacut chitic acolo - [pup] cu mare drah si te asteptam home. fug s-o sun. [pup]
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca ajuta pe cineva in viitor sau acum, o pagina al unui spital din alicant care vad ca merge si in engleza despre alptat si medicamente http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp la search by product cauti medicamentul si. da tot despre el gradul de risc , la cateore atinge efectul maxim in lapte si cu ce se poate inlocui daca e periculos [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dayanara tu precis esti in Spania? [:D] un lucru e clar: data viitoare merg sa nasc cu manualul sub bratz...si cand te gandesti ca noi la odisee vorbeam numai de epidurale, cezarienee si alte metode de scos cupiii... Am o pretena care inca alapteaza inca piticul ei de 8 luni, si era tare slabanoaga inainte de a se marita gen 48-50 kg, acum inca mai are vreo 74!! Am tot tras-o de limba sa vad daca pune kilele pe seama alaptarii, sau pe seama ca tre sa manance bine sa aibe lapte bun...ea zice ca-i asa grasa din cauza ca sta cu copilul agatat la san ore intregi si nu se misca din loc...mai ales cand era micut si manca cate 40 minute tot la o ora jumate... O alta problema urata foc prin care am trecut eu in perioada post-partum a fost constipatia!! am ajuns la medic cu kuru-n sus sa-i arat hemoroidul, supozitoarele nu-mi faceau nimic, nici cele 4 kiwi si punga de Nestle integrale mancate zilnic...urata faza...pur si simplu nu puteam dormi de durere!! Miro da definitiv! exista tzatze facute pt alaptat si exista mandarine seci ca ale mele...macar tu ai fructe mari si aratoase[;)] Poate si forma sfarcului zice mult...ca le mele nu-s foarte iesite. Koko tare frumosi mai sunteti, si sora-ta e frumusica tare...ce te plangi fah, ca eu nu vad nici un colac... aka[flo] Ma simt tentata cu cumparaturile online[neand] PD al meu de-abia acum pare ca adoarme cu tac'su pe canapea... Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...