Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 11-a)


Arhistefy

Recommended Posts

"Inima omului se gandeste pe ce cale sa mearga, dar Domnul ii indreapta pasii" (Proverbe 16:9) Trebuie sa existe un echilibru intre credinta si planificarea atenta. Totusi, daca discutam cu alti crestini vedem ca ei gandesc altfel. De pilda, daca discutam cu cei care nu au un serviciu poate iti vor spune: "Astept ca Domnul sa-mi dea un loc de munca". Nu e nimic rau in asta, dar ti-ai desavarsit pregatirea profesionala necesara? Si unde ti-ai depus CV-urile? Poate spui: "Nu merg in directia asta, eu Il astept pe Dumnezeu". Chiar asa? Atunci nu te vei supara daca vei suferi de foame pentru o vreme. In aceasta situatie se aplica vechiul motto al soldatilor din timpul razboaielor revolutionare: "increde-te in Dumnezeu, dar nu-ti uda praful de pusca!" Incredinteaza-ti viata in mana lui Dumnezeu, dar fii pregatit. Trebuie sa faci tot ce poti pentru a te pregati, intelegand ca favorul de care ai nevoie vine de la Domnul. A umbla prin credinta nu inseamna a inceta sa mai gandesti, sa-ti faci planuri, sa primesti sfaturi si sa te auto-corectezi. Si cu siguranta nu inseamna sa devenim lenesi sau apatici. Ce distorsionare a credintei biblice! Increde-te in Dumnezeu in privinta finantelor tale, dar "nu-ti fa praf bugetul", increde-te in Dumnezeu in privinta sigurantei tale in masina, dar nu lua curba cu ochii inchisi. Increde-te in Dumnezeu in privinta sanatatii tale, dar nu fuma ca o locomotiva, nu sta treaz toata noaptea si nu trai numai cu biscuiti si bauturi acidulate. A te purta ca un nebun asteptand ca Dumnezeu sa te scape cand dai de bucluc nu inseamna credinta, ci ingamfare. Intelepciunea spune sa faci tot ce poti, apoi sa te increzi in Dumnezeu sa faca ceea ce tu nu poti. Credinta si planificarea minutioasa merg mana in mana. ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Painea noastra cea de toate zilele, da-ne-o noua astazi Ce declaratie de credinta ! Orice vrei Tu ca eu sa am , este ceea ce imi doresc. In unele zile farfuria da pe deasupra. Dumnezeu tot ne da bucate, iar noi le savuram. O promovare. Un privilegiu. O prietenie. Un dar. O viata de har. O eternitate de bucurie. Sunt momente cand suntem uimiti de bunatatea Lui Dumnezeu : “Tu îmi întinzi masa în fa#355;a potrivnicilor mei; îmi ungi capul cu untdelemn, #351;i paharul meu este plin de d#259; peste el” Ps 23:5 Si apoi sunt acele zile cand, ei bine, cand trebuie sa mancam brocoli. Painea noastra cea de toate zilele poate fi reprezentata de lacrimi sau durere sau disciplina. Portia noastra poate include adversitate, la fel de bine ca si oportunitate. Acest verset l-am avut in minte si seara trecuta la timpul devotational de familie. Mi-am chemat fetele la masa si am pus in fata fiecareia cate o farfurie, iar in mijlocul mesei am pus un platou cu ceva fructe, legume crude si cateva prajituri. “In fiecare zi “ le-am explicat “ Dumnezeu prepara pentru noi o farfurie cu experiente. Ce v-ar place cel mai mult sa aveti pe farfurie ?” Raspunsul a fost simplu. Fata cea mare a pus pe farfuria ei trei prajituri. Unele zile chiar sunt asa. Unele zile sunt “zile de ciocolata”. Multe insa nu-s. Uneori pe farfuria noastra nu gasim nimic decat legume – o jumatate de ceapa, cateva bucati de telina si morcovi . In mod evident Dumnezeu stie ca avem nevoie de ceva putere si , este adevarat ca portia s-ar putea sa fie greu de inghitit, dar oare nu este pentru binele nostru ? In majoritarea zilelor avem cate putin din fiecare. Legume , care sunt sanatoase, dar nu tocmai gustoase. Fructe , care sunt mai bune la gust si ne plac. Si chiar prajituri care aduc foarte putin pentru nutritie, dar fac foarte mult pentru atitudine. Toate sunt importante si toate sunt de la Dumnezeu. Data viitoare cand pe farfuria ta va fi mai mult brocolii decat placinta cu mere, adu-ti aminte cine a preparat masa. Si data viitoare cand pe farfuria ta se gaseste ceva greu de inghitit, vorbeste despre asta cu Dumnezeu. Domnul Isus a facut-o. In gradina Ghetimani s-a rugat : "Tat#259;, dac#259; este cu putin#355;#259;, dep#259;rteaz#259; de la Mine paharul acesta! Totu#351;i nu cum voiesc Eu, ci cum voie#351;ti Tu." Matei 26:39 Pana si Domnul Isus a primit o portie care I s-a parut prea grea de inghitit. Dar cu ajutorul Lui Dumnezeu a reusit. Si cu ajutorul Lui Dumnezeu si tu vei reusi. ( dupa Max Lucado ) Alexxia [iepu] Ruty ( 25.07.2001 ) si [fetita] Thea ( 28.09.2006 ) ______________________________________________________ "This is your time. This is your dance. Live every moment. Leave nothing to chance. Swim in the sea. Drink of the deep. Embrace the mystery of all you can be." ______________________________________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=74861"] PERLELE RUTICAI[/url] [url="http://ruty-thea.cabanova.ro/"] RUTY SI THEA AU PAGINUTA [/url] [url="http://photos.yahoo.com/alexxia_oana_bunea "]POZE[/url] [url="http://materialeaba.wordpress.com/category/adrese-contact-terapeutiparinti/"]MATERIALE ABA[/url] [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=30"]Poza noastra:OCHI DE COPIL[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Aceasta este ziua pe care a facut-o Domnul" (Psalmul 118:24) Trei dintre cele mai mari greseli pe care le putem face sunt: 1) Sa tanjim dupa ziua de ieri. Trebuie sa invatam din trecut, dar nu sa il incununam cu o aura. Biblia spune: a) "Nu zice: "Cum se face ca zilele de mai inainte erau mai bune decat acestea?" Caci nu din intelepciune intrebi asa" (Eclesiastul 7:10); b) "Nu va mai ganditi la ce a fost mai inainte, si nu va mai uitati la cele vechi! Iata, voi face ceva nou, si-i gata sa se intample: sa nu-l cunoasteti voi oare?" (Isaia 43:18-19). 2) Sa tanjim dupa persoana potrivita. E mai bine sa doresti ceea ce nu ai decat sa ai ceea ce nu-ti doresti. Poti ajunge ca femeia care a spus: "Nu am stiut niciodata ce era fericirea adevarata pana cand nu m-am maritat cu sotul meu; acum este prea tarziu!" Doi oameni disfunctionali nu formeaza de regula un cuplu fericit. Cand esti de unul singur macar stii cu cine ai de-a face. Dumnezeu stie de ce ai nevoie mai bine decat tine si "Domnul.. nu lipseste de nici un bine pe cei ce duc o viata fara prihana" (Psalmul 84:11). In loc sa gasesti persoana potrivita, lupta-te sa devii un om mai bun! 3) Sa tanjim dupa o destinatie viitoare. Este o greseala sa crezi ca atunci cand ajungi intr-un anumit loc vei fi fericit; ca atunci cand ajungi la pensie vei face calatoria mult visata sau iti vei atinge un ideal. Nu, cele mai fericite clipe se gasesc pe parcurs, nu la sfarsitul calatoriei. Cand este vorba de traire nu poti modifica ce spune Scriptura; "Aceasta este ziua pe care a facut-o Domnul: sa ne bucuram si sa ne veselim in ea!" ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Arhistefy
"Aceasta este ziua pe care a facut-o Domnul" (Psalmul 118:24) Trei dintre cele mai mari greseli pe care le putem face sunt: 1) Sa tanjim dupa ziua de ieri. Trebuie sa invatam din trecut, dar nu sa il incununam cu o aura. Biblia spune: a) "Nu zice: "Cum se face ca zilele de mai inainte erau mai bune decat acestea?" Caci nu din intelepciune intrebi asa" (Eclesiastul 7:10); b) "Nu va mai ganditi la ce a fost mai inainte, si nu va mai uitati la cele vechi! Iata, voi face ceva nou, si-i gata sa se intample: sa nu-l cunoasteti voi oare?" (Isaia 43:18-19). 2) Sa tanjim dupa persoana potrivita. E mai bine sa doresti ceea ce nu ai decat sa ai ceea ce nu-ti doresti. Poti ajunge ca femeia care a spus: "Nu am stiut niciodata ce era fericirea adevarata pana cand nu m-am maritat cu sotul meu; acum este prea tarziu!" Doi oameni disfunctionali nu formeaza de regula un cuplu fericit. Cand esti de unul singur macar stii cu cine ai de-a face. Dumnezeu stie de ce ai nevoie mai bine decat tine si "Domnul.. nu lipseste de nici un bine pe cei ce duc o viata fara prihana" (Psalmul 84:11). In loc sa gasesti persoana potrivita, lupta-te sa devii un om mai bun! 3) Sa tanjim dupa o destinatie viitoare. Este o greseala sa crezi ca atunci cand ajungi intr-un anumit loc vei fi fericit; ca atunci cand ajungi la pensie vei face calatoria mult visata sau iti vei atinge un ideal. Nu, cele mai fericite clipe se gasesc pe parcurs, nu la sfarsitul calatoriei. Cand este vorba de traire nu poti modifica ce spune Scriptura; "Aceasta este ziua pe care a facut-o Domnul: sa ne bucuram si sa ne veselim in ea!" ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela
[flo][flo][flo] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
"Toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, si anume, spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau" (Romani 8:28) Cand ne aflam in postura de a avea mai multe intrebari decat raspunsuri, este nevoie de credinta pentru a accepta ca "toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu". Ceea ce noi consideram experiente irosite ne pot zidi increderea si pot constitui resurse nepretuite de cunoastere cand ne hotaram sa invatam din ele. In caz contrar, acestea vor continua sa se intample pana cand o vom face. Iudeii au mers in cerc timp de 40 de ani pana sa se hotarasca in acest sens. Sa nu lasam ca acest lucru sa ni se intample si noua. Cand devenim prea comozi, Dumnezeu misca lucrurile. Mama vultur isi invata puisorii sa zboare facandu-le cuibul atat de incomod incat sunt obligati sa zboare. Apoi sunt impinsi de pe marginea unei stanci. Iti poti imagina ce e in inima lor: "Mama mea sa faca una ca asta?" Cine esti si unde te afli in acest moment a fost stabilit de divinitate. In intelepciunea Sa, Dumnezeu stie ca ai nevoie de provocarea anumitor situatii pentru a te maturiza si a te pune la incercare. Munca pe care urasti sa o faci in fiecare zi iti dezvolta capacitatile si simtul responsabilitatii. Oamenii care te exploateaza de fapt te fac sa te asemeni mai mult cu Hristos. Pavel spune: "in El avem rascumpararea, prin sangele Lui, iertarea pacatelor, dupa bogatiile harului Sau, pe care l-a raspandit din belsug peste noi, prin orice fel de intelepciune si de pricepere" (Efeseni 1:7-8). Asa ca in loc sa-L rogi sa schimbe lucrurile, multumeste-I pentru aceasta experienta si pentru lectiile pe care le inveti. Si daca nu-ti dai seama care sunt acele lectii, roaga-te. Iacov a spus: "Daca vreunuia dintre voi ii lipseste intelepciunea, s-o ceara de la Dumnezeu" (Iacov 1:5). Cand vei face lucrul acesta, vei descoperi ca totul face parte din planul lui Dumnezeu... ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
"Sa pastrezi credinta si un cuget curat.." (1 Timotei 1:19) Pavel ii scrie lui Timotei: "Porunca pe care ti-o dau, fiule Timotei, dupa proorociile facute mai inainte despre tine, este ca, prin ele sa te lupti lupta cea buna, si sa pastrezi credinta si un cuget curat pe care unii l-au pierdut, si au cazut din credinta. Din numarul lor sunt Imeneu si Alexandru" (1 Timotei 1:18-20). Ce stim noi despre Imeneu si Alexandru? Nu mare lucru. Dar ceea ce stim ne trezeste. Pentru ca nu au reusit sa dezvolte, sa pastreze si sa traiasca cu o constiinta bazata pe Cuvantul lui Dumnezeu, ei au ajuns sa cada de la credinta. Ce imagine: un vas ce navigheaza pe mare este zdrobit de stanci pentru ca s-a abatut de la traseu. Zicala: "Lasa constiinta sa te ghideze" mai are nevoie de o adaugire: "Atata timp cat constiinta ta este bazata pe Cuvantul lui Dumnezeu". Cand dorim sa facem voia noastra proprie si sa mergem pe calea noastra, avem tendinta sa ne justificam spunand: "Daca ma simt bine, cum poate fi ceva gresit?" Trebuie sa intelegi un lucru: daca Cuvantul lui Dumnezeu spune ca ceva este gresit, este gresit; indiferent cat de bine te simti! Constiinta ta trebuie sa se alinieze la adevarul neschimbator al Scripturii. Cand ultimul arbitru al alegerilor si faptelor tale este "sentimentul", valurile ispitei, compromisul si confortul te vor face sa te abati de pe cale si vei ajunge sa cazi. Apostolul Ioan ne da un motiv important pentru a ne pastra constiinta curata: "daca nu ne osandeste inima noastra, avem indrazneala la Dumnezeu. Si orice vom cere, vom capata de la El, fiindca pazim poruncile Lui, si facem ce este placut inaintea Lui" (1 Ioan 3:21-22). ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Te rog, Tata, Te rog, inveleste-mi sufletul cu iubire. Iarta-mi rautatea si ura si-ntareste-ma cu turte de uitare a greselilor gresitilor mei. Striveste Tu orice rautate inainte de a fi rostita, da putere picioarelor sa alerge la cel bolnav, da mainii alinare si limbii dulceata. Doamne, stau ca o cana goala gata sa fie zdrobita de armata raului marsaluinda spre mine. Umple-o cu diamantul rabdarii intareste-o cu platosa neprihanirii, fa-o mai tare ca moartea si pune-n ea uleiul iubirii. Doamne, roaga-Te Tu si implineste-Te-n mine. Alexandru, tati de 3 copii perfecti (un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer) _____________________________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Astazi Domnul te va da in mainile mele, te voi dobori" (1 Samuel 17:46) Nu este vorba despre marimea armatei in lupta, ci despre calibrul luptei din armata. David nu avea gradul militar necesar, pregatirea sau echipamentul, dar avea atitudinea de invingator. Nivelul asteptarilor sale a fost atat de mare incat "a alergat pe campul de bataie inaintea Filisteanului" (1 Samuel 17:48). In timp ce Saul si soldatii sai se ascundeau, David alerga in intampinarea provocarii. Care este legatura cu marile sperante? Nu discutam de credinta in propria noastra capacitate, ci in Cel ce "poate sa faca nespus mai mult decat cerem sau gandim noi" (Efeseni 3:20). Martin Seligman, profesor de psihologie la Universitatea din Pennsylvania, in decursul cercetarilor sale a descoperit ca agentii de vanzari care s-au asteptat la succes au vandut de doua ori mai mult decat cei care nu se asteptau. Cercetatorii au descoperit ca exista o mai mare corelatie intre increderea in sine si realizari decat intre inteligenta si realizari. Dumnezeul care locuieste in tine este limitat doar de un lucru: de incapacitatea sau lipsa disponibilitatii tale de a crede in tine insuti. Cu cat crezi mai mult in tine insuti, cu atat mai multe vei realiza. Iar daca crezi si ai in continuare asteptari, intr-o zi vei ajunge sa faci ceea ce odata ai considerat imposibil. De ce? Fiindca "la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta" (Matei 19:26). Se spune ca daca Michelangelo si-ar fi consultat indoielile sau criticii sai, ar fi pictat podeaua Capelei Sixtine, nu tavanul, iar lucrarea sa nu ar mai fi admirata. Adevarul este ca marile rezultate incep cu mari sperante... ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Alex2
Te rog, Tata, Te rog, inveleste-mi sufletul cu iubire. Iarta-mi rautatea si ura si-ntareste-ma cu turte de uitare a greselilor gresitilor mei. Striveste Tu orice rautate inainte de a fi rostita, da putere picioarelor sa alerge la cel bolnav, da mainii alinare si limbii dulceata. Doamne, stau ca o cana goala gata sa fie zdrobita de armata raului marsaluinda spre mine. Umple-o cu diamantul rabdarii intareste-o cu platosa neprihanirii, fa-o mai tare ca moartea si pune-n ea uleiul iubirii. Doamne, roaga-Te Tu si implineste-Te-n mine. Alexandru, tati de 3 copii perfecti (un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer) _____________________________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Alexandru... e minunata rugaciunea aceasta, multumim ca ai vrut sa ne-o impartasesti![flo] Ionela [9cer] si Alex[bonjovi] (DN 21.09.2004) [URL="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542"]Cu drag, MAMA[/URL] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134380"]Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...