Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mucenita in vremurile noastre - maica Heruvima


larissa_79

Recommended Posts

cipicah, chiar te rog si astept de la tine mai multe detalii legat de maica Heruvima. Mie imi place mult de tot sa il ascult vorbind pe parintele Arsenie Papacioc. Nu am avut ocazia sa il cunosc personal dar ii ascult cu mare interese prelegerile gasite pe internet. http://www.ortodoxmedia.com/stire.php?n_id=28 Asta am citit ieri. Nu stiam! Liliana, de fapt eu nu ma adresasem tie ci lui ladyJ, acum am vazut. Doamne ajuta! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ladyJ Exact acum cateva zile am avut o conversatie cu cineva,despre Tutea.Defapt,acel cineva a avut cu mine.Habar nu aveam cine e Tutea asta,taceam si ascultam ´´despre cel mai mare filozof al neamului´´ ladyJ
Daca tu habar n-ai cine-i Tutea nu inseamna ca-i nime-n drum. In alta ordine de idei este un fapt ca multi intelectuali de valoare din acea vreme (Nae Ionescu, Nechifor Crainic, Constantin Noica, Petre Tutea, Mircea Eliade, Emil Cioran etc) fie au aderat fie au fost doar simpatizanti ai miscarii legionare. Cu totii au fost manipulati, ca nu sa zic "prostiti" de miscarea legionarea sau de capitan (CZC)?? Altele au fost cauzele, iar vremurile acelea au apus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ladyJ
Cipicah,esti si tu in pozele alea de pe site-ul dat de Xeno? Apropo de poze,cum stau aia asa..drepti,ca niste soldatei si vor ei sa para furiosi,hotarati,de neclintit!(asta a fost partea amuzanta)[:D] Exact acum cateva zile am avut o conversatie cu cineva,despre Tutea.Defapt,acel cineva a avut cu mine.Habar nu aveam cine e Tutea asta,taceam si ascultam ´´despre cel mai mare filozof al neamului´´ Ala de s-a bagat la dintr-astea conversatii cu mine o fi fost ´´soldatel´´ ale dreptii?[:0]Mi-e ciuda ca a scapat de mania mea[neand] Da ne mai intalnim noi.....si-i zic ca-s iudeo-masonica,sa vad,fuge de mine mancand pamantul sau o vrea sa ma otraveasca?[zz] ladyJ
deci nu a fost o conversatie...ci un monolog din partea celui ce stia cine e Tutea! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cipicah, da' nu te deprima, nu te oboseste starea asta de a trai in permanenta cu senzatia securii deasupra capului, cu a pericolului iminent ce te paste pe tine si credinta ta din partea: iudeo-masonilor, sectantilor, occidentalilor, teroristilor, intr-un cuvant, a celor care nu iti impartasesc conceptiile? Cred ca e tare trist sa duci o astfel de viata, intr-o stare de perpetua expectativa cu garda ridicata, gata sa ripostezi la atacurile dusmanilor de clasa, pardon, credintei tale. Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilianasoare, cand esti in Adevar viata e minunata si bucuria sufletului imensa! Trist e sa traiesti inafara adevarului si a credintei ortodoxe! cipicah, scuze ca am raspuns eu in locul tau...dar nu m-am putut abtine! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by larissa_79
lilianasoare, cand esti in Adevar viata e minunata si bucuria sufletului imensa! Trist e sa traiesti inafara adevarului si a credintei ortodoxe!
Cu prima afirmatie sunt de acord, la a doua, trebuie sa recunosc, m-ai lasat fara argumente[:D] Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lilianasoare Cred ca e tare trist sa duci o astfel de viata, intr-o stare de perpetua expectativa cu garda ridicata, gata sa ripostezi la atacurile dusmanilor de clasa, pardon, credintei tale. Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori
Cum sa fie trist, Liliana? N-ai citit colosa, la linku' cu noua dreapta [drac], care-i treaba cu spiritul de jertfa, bucuria de a fi "martir", moartea pentru "crestinism" si, mai ales, necesitatea mortii altora pt. asa zisul crestinism al unora? Tot ce imi doresc este sa incep odata sa ii dispretuiesc pe cei din jur si sa nu ma mai incred in inteligenta si bunul lor simt. Poate ca atunci cand voi reusi asta, n-o sa ma mai ia cu fiori reci cand oi vedea ca cei care permanent si temeinic "trag cu mitraliera in obrazul lui Hristos", sunt primii care ridica mitraliera in numele Lui.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oliv75
quote:
Originally posted by ladyJ Exact acum cateva zile am avut o conversatie cu cineva,despre Tutea.Defapt,acel cineva a avut cu mine.Habar nu aveam cine e Tutea asta,taceam si ascultam ´´despre cel mai mare filozof al neamului´´ ladyJ
Daca tu habar n-ai cine-i Tutea nu inseamna ca-i nime-n drum. In alta ordine de idei este un fapt ca multi intelectuali de valoare din acea vreme (Nae Ionescu, Nechifor Crainic, Constantin Noica, Petre Tutea, Mircea Eliade, Emil Cioran etc) fie au aderat fie au fost doar simpatizanti ai miscarii legionare. Cu totii au fost manipulati, ca nu sa zic "prostiti" de miscarea legionarea sau de capitan (CZC)?? Altele au fost cauzele, iar vremurile acelea au apus.
Oliv,nu am spus ca Tutea e nimeni in drum.Nu-mi bat joc de valorile altora.Asa m-a crescut pe mine mama. Pentru mine,Tutea nu reprezinta un idol,un erou.Nu reprezinta decat un destin care a trait asa cum a stiut. Mai mare erou este pentru mine bunicul,care a stat pe front si a intors armele impotriva nazistilor(e drept,nu din proprie initiativa ca n-avea el puterea aia.) Nu ma regasesc nici in caracterizarea lui Tutea,care spune ca ´´a fi nationalist inseamna a fi roman´´. Vazand si genul de oameni care-l dau ca exemplu pe acest om,(vezi miscarea noua dreapta) cu atat mai mult ma lasa rece teoriile lui. Larissa,daca tu stii sigur ca a fost monolog,atunci asa sa fie.Imigineaza-ti dom´le cum vorbea ala singur..asa si eu stateam muta,cu ochii mari,gura cascata si ma minunam de ce aud(in gand ma minunam). Bine ca nu aveam eu date despre Tutea,ca n-ar fi fost doar conversatie,ar fi fost polemica in toata regula. ladyJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Larissa 79, multumesc pentru gandul bun de sprijin,dar eu cred ca acum sufletul nostru trebuie sa se indrepte spre rugaciune. Ca abia au asteptat hulitorii de Hristos sa simta miros de sange dinspre arena, sa poata sa-si scuipe ura impotriva ortodoxiei. De ce hulitori? Pentru ca eu am vorbit despre sfintii parintii de la Sf.Munte Athos (printre care Sf.Porfirie,Sf.Paisie ),marii nostrii duhovnici care amintesc despre lupta impotriva ortodoxiei,iar binecuvantatii de mai sus se intrec in a-i ponegri, a se lepada de ei. Le-am aratat unora invataturile parintelui Arsenie Boca-invataturi in perfect acord cu Biblia si predaniile sfintilor parinti,precum au spus si alti mari duhovnici romani,ei s-au isterizat. Nu am venit cu judecati proprii,ci cu invataturile acestor mari traitori intru Hristos,aratand astfel gravitatea acestui cumplit pacat-care este avortul. Unii (unele!) au facut spume la gura si m-au categorisit foarte urat,folosind un limbaj de mahala..nu-i asa,Denizel? Larissa 79, pe acest subintitulat forum "Sufletul credintei" este o naivitate sa crezi ca poti posta informatii despre mucenici,duhovnici romani si straini,credinta crestin ortodoxa. Aici este un loc unde astfel de subiecte sunt terfelite. Imi voi tine promisiunea de a te tine la curent cu parerea parintelui Iustin privind-o pe maica Heruvima. Dumnezeu sa te binecuvanteze! Sa mergi la Aiud,la biserica "Inaltarea Sfintei Cruci",sa vezi sfintele moaste culese de preoti din groapa comuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://www.eduplace.com/kids/hme/6_8/brightideas/graphics/bored.jpg"]Oh my!!![/url], tot n-ai terminat? [soc]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...