Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Portretul "inselatului"


Recommended Posts

Am discutat de multe ori despre comportamentul , de obicei schimbat al celui care inseala. Cine? Cel in care ai avut incredere, cel de langa tine pentru care ai fi facut orice. Exista oare un portret al "inselatului"? Este intr-un fel prea credul, sau uneori gresim ca dam TOTUL? Poate trebuie sa fi mai "nesimtit". Nu am luat pentru mine aproape nimic, am dat tot ce am crezut (ceea ce poate nu era ceea ce trebuia, adevarat, dar fara comunicare...nu ai de unde sa stii) dar observ ca putina indiferenta, nesimtire si rautate aduce si lucruri bune. Voi ce credeti? "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In momentul in care pui pe tava totul fara a cantari raportul, da, te expui. Da, il impingi pe cel caruia ii oferi totul - s-o faca gratuit, fara a considera prea mult reciprocitatea. Sunt de parere ca uneori e bine sa fii mai rezervat in a-ti manifesta sentimentele. De obicei ce ti se ofera fara a face tu la randul tau prea multe eforturi pentru a-l obtine, tinzi sa te cam stergi pe galosi cu el, nu apreciezi indeajuns si uite asa ajungem sa ne punem intrebari de genul: "De ce? Doar i-am oferit totul!" Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic ca e gresit sa te expui sufleteste cu totul partenerului, dar mai cred ca asta se poate intampla o singura data; esti tanar, esti credul, crezi ca viata e alb sau negru, dar, o data fript dupa aia sufli si in iaurt, cum zice vorba! Mi s-a intamplat si mie; asa cum spuneam eram tanara, fara experienta de cuplu, prima mare dragoste, oarba in toate celelalte privinte! M-a inselat. Cu o "prietena", bineinteles! I-am spus adio! dar atunci, ceva s-a rupt in mine, si anume increderea! S-a facut zob! nici in ziua de azi nu e intreaga. nici nu ar avea cum, ceva rupt chiar daca il lipesti, rupt ramane! Acum sunt casatorita de 10 ani cu cel mai bun sot si tata din lume; dar nu m-am culcat niciodata pe o ureche in privinta inselatului. Nu l-am banuit niciodata, nu am simtit ceva niciodata, dar nu as baga mana in foc! Nu stiu, o fi bine, o fi rau?!!! Laura, mama lui Andrei [url="http://community.webshots.com/user/tcatlaura"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa fii tu insati, cred eu. Problema nu e la tine, ci la partener. Daca te inseala, n-o face neaparat pentru ca te comporti intr-un anumit fel fata de el. El are o problema, nu tu. In aceleasi conditii, chiar daca tu te-ai comporta identic, un altul in locul lui n-ar face-o. Cheia e comunicarea, trebuie sa incercam sa stim mereu ce e in mintea si in sufletul barbatului de langa noi, trebuie sa ne cunoastem foarte bine unul pe altul. Si tine si de norocul... in dragoste. Oricum, inselatul in sine e un lucru urat. Inseamna tradate, minciuna eventual in ciuda unei promisiuni initiale ca nu se va intampla niciodata. Corect mi se pare nu sa insele, ci sa-ti spuna "nu mai vreau sa fiu cu tine, prefer pe alta, hai sa ne despartim". Sau macar ca "temporar" vrea sa fie cu alta, dar ca si-ar dori sa ramana cu tine (desi sa spuna asta ar fi prea de tot!) E jenant sa te insele, sa vrea sa-ti ascunda asta, tu sa afli, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de zepellina [dar observ ca putina indiferenta, nesimtire si rautate aduce si lucruri bune. Voi ce credeti?
pe principiul asta in 99% din cazuri dai cu mucii in fasole...[:D]...e o arta sa fii magar..nu oricine poate. esti nesimtita..ala iti da 1 sut in dos..si apoi tu iti reprosezi ca "vai ce proasta am fost" ..dar mortu de la groapa nu-l mai aduci. deci e o strategie prosta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca exista un profil pentru barbatii care inseala, pentru ca aproape toti o fac. Am zis "aproape", pentru ca mai exista si exceptii de la regula (prea putine, din pacate). Dar nu cred ca o fac din cauza ca le oferi TOTUL, pentru ca la fel de bine te pot insela si pentru ca nu le oferi totul... Nu stii cum s-o dai ca sa fie bine. Eu cred ca ei inseala ... fara nici un motiv! Sau pentru simplul motiv ca sunt barbati! Intotdeauna prajitura celuilalt e mai buna, stim asta...[bang] Si este bine, intr-adevar, sa existe comunicare, dar nici prea multa si cu multe detalii, iar nu e bine. Cu cat iti deschizi mai mult sufletul in fata lui, cu atat stie mai bine sa se foloseasca de ceea ce tu ii povestesti (la un anumit moment dat).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bubic Si este bine, intr-adevar, sa existe comunicare, dar nici prea multa si cu multe detalii, iar nu e bine. Cu cat iti deschizi mai mult sufletul in fata lui, cu atat stie mai bine sa se foloseasca de ceea ce tu ii povestesti (la un anumit moment dat).
pai cum...stai 1 viata sa te controlezi sau cum? de ce nu mergeti pe principiul "asa sint yo...si daca cu asta nu merge o sa apara altul" ..ca doar nu au intrat in sac barbatii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus pai cum...stai 1 viata sa te controlezi sau cum? de ce nu mergeti pe principiul "asa sint yo...si daca cu asta nu merge o sa apara altul" ..ca doar nu au intrat in sac barbatii.
[flo] asa ma gandeam dar imi puneam in balanta acest "defect" al sinceritatii "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus pai cum...stai 1 viata sa te controlezi sau cum? de ce nu mergeti pe principiul "asa sint yo...si daca cu asta nu merge o sa apara altul" ..ca doar nu au intrat in sac barbatii.
[flo] asa ma gandeam dar imi puneam in balanta acest "defect" al sinceritatii "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...