Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Avertizare pentru viitoarele mamici


Recommended Posts

Dana, nici un medic din lumea asta nu a scapat de greseli, prin urmare nu gasesti vreunul perfect. poate sa salveze 1 milion de vieti, ca daca la un pacient greseste tot vei vedea scris rau de el. Nu e asta problema, problema este cand este interpretat tratamentul ca fiind prost, si medicul primeste eticheta de medic slab pregatit. De-asta am avut atatea interventii hulite pe forumul asta, ca incercam sa atrag atentia asupra a ce inseamna greseala medicala si ce inseamna interpretare . In cazul acesta omul n-a avut vreo vina, dar nu a fost destul de aproape de pacient asa cum dorea Bebealex. Si aici e acelasi lucru scris mai sus: daca nu-ti place un medic, cauti altul. Adica fiecare medic este un om, deci este un alt temperament, o alta pesronalitate, alt comportament. Sunt medici care te tin in brate si te consoleaza si medici care iti spun sec vestea si "la revedere". ***Fur is for petting** http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1 http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi pare foarte rau de ceea ce ti s-a intamplat! Cuvintele nu cred ca te ajuta... Nu pot decat sa-ti doresc sa ramai insarcinata, sa ai un bebulus sanatos de care sa va bucurati tu si sotul tau! Cautand impresii despre renumitul Dr. Zaher Mahomed, am citit despre experienta ta care m-a marcat profund! Dr. Zaher Mahomed a fost ginecologul meu aproximativ 3 ani. Pana acum o luna, si o spun foarte deschis si sincer ca sunt foarte dezamagita de el. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut o sclipire si nu am revenit la el cand m-a rechemat. Asa mi-asi fi pierdut bebelusul! In luna martie mi-a intarziat menstruatia 2 saptamani. Am facut un test de sarcina care mi-a iesit negativ. Atunci am hotarat sa merg la el sa-mi fac un control ginecologic. Bineinteles, la renumita clinica Isis. Mi-a facut o ecografie, mi-a pus diagnosticul amenoree si mi-a prescris duphaston 2 pastile/zi timp de 5 zile. Am luat medicamentul timp de 5 zile si nu mi-a venit nicio menstruatie. Am zis sa mai astept... poate vine! Am mai stat o saptamana si tot nu mi-a venit. Pe 14 aprilie mi-am facut o alta programare. Iar mi-a facut ecogorafie. Pretul consultatiei a fost acelasi ca si cel initial. Mi-a spus ca endometrul este ingrosat si sa continui cu duphaston-ul, ca trebuie sa-mi vina in cateva zile. L-am ascultat! Pe 18 aprilie, seara, am facut o depresie. Reactia adversa este mentionata in prospect. L-am sunat a doua zi si i-am spus ce mi s-a intamplat. Era foarte mirat, chiar socat! I-am explicat ca scrie pe prospect. Mi-a recomandat sa-l opresc, si sa revin vineri la clinica Isis sa ma chiureteze si sa-mi provoace menstruatia. Nu m-am dus! Si am facut foarte bine! Vineri, era de fapt vinerea mare din postul Pastelui. Nu puteam sa fac asa ceva! Numai cuvantul ma sperie cand il aud. Pe 28 aprilie m-a bufnit o hemoragie. M-am simtit foarte rau… dar bucuroasa ca in sfarsit am menstruatie. Bucuria a fost scurta, doar o zi! Am hotarat sa ma duc la Bucuresti. Sotul meu pleca in Belgia pt 3 zile. In aceasta perioada puteam sa stau in Bucuresti sa-mi fac investigatiile necesare. Mi-am sunat o prietena care este dr. generalist la clinica Sanador din Bucuresti si i-am spus toata povestea. Am rugat-o sa ma consulte si sa-mi recomande ce trebuie sa fac. Starea pe care o aveam, era o stare generala proasta. Ma simteam obosita, sanii ma dureau, abdomenul era mereu umflat… Aceste stari nu-mi erau straine. Dar acum erau mult mai accentuate. Mentionez ca eu am avut foarte des dereglari hormonale (cel putin una pe an). Asa ca pe 11 mai am fost in Bucuresti si am inceput investigatiile. Am luat-o treptat pentru a identifica „cauza”. Se pare ca dr. Zaher nu cunoaste acest cuvant! Am facut analize de sange, ecografie mamara si transvaginala si consultatie la dr. ginecolog D-na Dr. Dascalu Alina. D-na Dr. Dascalu Alina, a asistat la efectuarea ecografiei transvaginale si mi-a spus „ca prin asta se justifica lipsa menstruatiei: sunt insarcinata”! Initial am crezut ca glumeste… dar era adevarat! Nu pot sa va descriu bucuria pe care am simtit-o. Am inceput sa plang! Eram insarcinata in 7 saptamani si 3 zile. Pe 14 aprilie cand am fost le dr. Zaher, eram insarcinata in 4 saptamani… Oare nu a putut sa vada la ecografie sarcina? Cata lipsa de profesionalism! Cat de superficial a putut sa fie… Sunt foarte dezamagita el! Datorita acestor dereglari hormonale am ramas foarte greu insarcinata. Intarzierea menstruatiei am asimilit-o cu dereglarea hormonala. Dupa cateva ore de la aflarea vestii l-am luat pe sotul meu de la aeroport si i-am dat „cea mai frumoasa veste”. A fost foarte bucuros! Drumul spre Constanta a fost foarte scurt. Nici nu ne-am dat seama cand am ajuns… amandoi eram fericiti! Inca nu m-am hotarat daca o sa apelez la un alt dr. din Constanta, dar cu siguranta la clinica Isis n-o sa mai calc niciodata! Deocamdata mi-am facut programare la toate ecografiile de trimestru la clinica Sanador din Bucuresti. Stiu ca o sa-mi fie greu, dar bebelusul meu este in siguranta! Va recomand sa fiti foarte atente ce medic consultanti! Numai bine va doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
dr zaher este un pericol ! feritiva de el! in iunie 2009 am nascut cu el la Isis in apa.dupa un travaliu greu care a inceput pe la ora 1 noaptea si in timpul caruia am fost " asistata" de o asistenta comunista care imi tot spunea sa nu ma mai duc la toaleta ca scap copilul acolo, sa stau intinsa si sa nu mai tip pentru ca deranjez celelalte paciente, abia pe la 6 dimineata, mai mult la insistentele mele domnul doctor si-a intrerupt somnul si a venit a ma vada caci eu nu mai puteam de atata durere si eram deja si f. obosita. desi spusesem initial ca nu doresc nici un fel de anestezie m-am gandit totusi ca-mi vor da macar ceva pentru accelerarea travaliului.nimic dupa atatea ore as fi acceptat orice aproape ca as fi facut si cezariana numai sa se termine , doar ca as fi regretat atatea ore de chin ca sa cedez la sfarsit. m-a mai lasat vreo ora si cand am ajuns la dilatatie 7 mi-a spus sa intru in cada si sa imping!! la dilatatie 7!! dupa ce ca eram extenuata si abia mai puteam impinge ma mai si certa ca trebuie sa imping...insa eu acum in apa era pt. prima data in 6 ore cand ma relaxam putin pt ca durerile eram mai atenuate.nu mai simteam contractiile...si-i spuneam dar el insista sa imping cand simt contractiile.....!!?? pt oricine cine stie cat de cat ce presupune o nastere in apa se ste ca beneficiul major este stresul mult diminuat pt copil care trece din mediul lui sigur , lichid in altul la fel...unde este lasat cateva secunde sa-si revina dupa ce a muncit si el cateva ore sa vina pe lume...acest doctor s-a repezit imediat sa o scoata si sa distruga singurul lucru bun din tot ce se intamplase in noaptea aceea, dand dovada de panica si nesiguranta. ei bine la cati nervi acumulasem l-am respins si nu l-al lasat sa o scoata...dupa 10-15 secunde am scos-o incet si am asezat-o pe pieptul meu unde a mai stat inca pe atat dupa care au luat-o. pe mine m-au scos din cada si m-au asezat pe patul ginecologic unde statusem tot travaliul pentru ca urma sa elimin placenta. a mai durat 20-30 min. in momentul in care am eliminat-o dr. zaher a luat-o fara sa se uite nici macar o clipa la ea si a pus-o deoparte.apoi eu am spus ca doresc sa o pastrez(nu stiam ce voi face cu ea insa stiam de nenumaratele efecte benefice pe care le poti obtine din utilizarea ei in diverse moduri).. si a cerut unei asistente sa o puna intr-o punga la congelator.....sfarsitul primei parti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dr. zaher de la isis constanta ...UN PERICOL! parte a doua. dupa nastere m-a cusut deoarece m-am rupt datorita faptului ca m-a pus sa imping la dilatatie 7!! -in apa riscul ruperii perineului este minim la dilatatie normala. cand m-au transferat in salon mi-au dat fasele pe care trebuia sa le folosesc pt toaleta ranii insa nu erau sterile si nici cand am fost externata nu au spus nimic desi am intrebat tot ce trbuie sa fac.mi-au dar ergomed 2-3 zile m-au externat. mentionez ca am venit la aceasta clinica special ca sa pot naste in apa de la 300km . la nici 2 zile dupa ce am ajuns acasa m-am trezit noaptea cu o hemoragie masiva cu cheaguri mari cat oul de gaina care efectiv tasneau din mine. fiind prima nastere nu stiam daca e anormal intrucat imi dr. zaher imi spusese ca voi mai elimina resturi in urmatoarele zile. insa hemoragia nu s-a oprit si stateam de cateva ore pe toaleta cand intr-un tarziu am indraznit sa-l sun si sa-i deranjez somnul si cand i-am spus ca de 5 ore am hemoragie masiva cu cheaguri mari de sange el mi-a spus doar" ia ergomed si daca nu se opreste suna-ma din nou" la doar cateva minute dupa convorbire mi-am pierdut cunostinta si au chemat salvarea. am ajuns la spital pe ultima 100 cum mi-au spus medicii care m-au chiuretat si au curatat dupa renumitul "doctor" ZAHER. mi-au facut transfuzie cu 1,5 l sange desi eu cred ca pierdusem dublu- cand ajunsesem la urgente aveam o cul. greu de descris...gri maro vanat. acesta opera a minunatului dosctor mi-a dezechilibrat iremediabil organismul si ca urmare a acestui soc atat glanda tiroida cat si hipofiza . asadar voi face tratatment tot restul vietii si va vi destul de greu sa mai am copii. ca si cum nu ar fi fost suficient placenta a disparut ca prin magie..a fost trimisa la crematoriu...dovada ca medicul nu a verificat-o sa vada daca e intreaga! la cusatura perineului am facut infectie datorita feselor nesterile! si lista poate continua... experienta mea cu acest doctor a fost de cosmar! tot ce pot face e sa va atentionez! dr.zaher mohamed este un pericol !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO SI DANA ALEX adica voi sunteti de parere ca acest doctor nu a gresit cu nimic si de vina suntem noi care scoatem la lumina incompetentele sale? ei bine cand o femeie sau un copil moare nu e doar ghinion... daca si voi ati fi fost la un pas de moarte din cauza unui asa zis medic poate nu mai erati asa deranjate.imi pare rau ca in tara asta nu pot fi pedepsiti corespunzator medicii care distrug familii, caci acest dr. Zaher a fost foarte aproape sa-mi lase copilul fara mama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
nu am sa comentez cele citite mai sus, pe mine nu m-au convins absolut deloc plus ca am intalnit cateva astfel de mesaje scrise de angajatii maternitatii concurente...administratorii forumurilor respective au depistat acest lucru si l-au facut public totodata. pentru cine doreste lamuriri suplimentare sa ma contacteze in privat si-l voi trimite exact la sursa pentru a se convinge. mesajul meu vine tot ca un avertisment. Nu credeti tot ce se scrie pe forumuri, multe dintre ele sunt false si au ca scop denigrarea anumitor medici sau clinici. Nu vreau ca nimeni sa se simta lezat, insa atunci cand faci astfel de acuzatii corect ar fi sa vii cu eva dovezi pentru a convinge. Sfatul meu pentru cele care cauta detalii despre doctorul Zaher, despre maternitatea isis este sa mergeti la fata locului, vorbiti cu personalul clinicii,cu asistenta sefa, vorbiti cu medicul, vizitati clinica. Isis permite acest lucru,VORBITI CU ADEVARATELE PACIENTE ISIS pentru a va face o idee. Abia apoi, luati o decizie. am nascut si eu 2 copii cu Dr zaher, am nascut in apa si da, la dilatatie 7 se intra in apa. de la 7 la 10 trecerea se face rapid dupa care trebuie sa impingi. Nu te duci acolo la piscina, te duci sa nasti. iar ca lucrurile sa decurga cu trebuie pentru tine si copilul tau trebuie sa cooperezi si sa-ti dai sufletul daca trebuie oricat de obosita ai fi. Atunci cand copilul este angajat in expulzie fiecare minut conteaza. Dr Zaher a gestionat nasterea foarte bine. Cheagurile catitatea de sange pierdute dupa, nu au legatura cu el. Si eu am pierdut mult sange si toate femeile care nasc pierd mult sange.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...