Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

eu vreau bebe, el nu


Recommended Posts

am postat aici acest subiect (am studiat celelalte forumuri si am zis ca aici ar fi cel mai potrivit) cazul meu..este 1 la n... am o relatie de 4 ani, il iubesc, ma iubeste dar cand vine vb. de bebe....el se fofileaza sau mai rau....tace[bang] acum 1 an a decedat mama lui si am zis ca suntem in doliu si nu am mai insistat; intre timp , in jurul meu am tot mai multe cazuri cand colegele, prietenele raman gravide. eu am 28, el 34 de ani. Multi ar spune ca nu isi doreste pt. ca nu ar fi in masura sa-si asume responsabilitatea. El este divortat (cand avea 28 ani s-a insurat, "maritisul " a durat 3 luni, "rasposata", cum o "alintam" noi a plecat in cautarea comorii[xx(]), nu are copii si de vre 1 an a inceput groaznic de tot sa-mi ticaie ceasul biologic. Cand mentionez subiectul sau cand vorbeste cu prietenii nostri zice ca-si doreste obligatoriu 2 copii, dar ca nu acum...si nu stiu cand o sa-i ticaie si lui ..ceasul biologic[:D] Eu nu am folosit niciodata nimic pt. a ma proteja, doar el are grija, i-am explicat ca odata cu trecerea anilor imi va fi mai dificil.. Astept sugestii, sfaturi cum sa mai procedez...[mariaj]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca a face copii e o decizie in doi. Daca el nu este inca pregatit, mie imi pare rezonabil sa nu il fortezi ori sa il bati la cap toata ziua cu asta. Ai tot timpul sa faci cati copii vrei, esti tanara. Iti vorbesc din experienta proprie, sotul meu nu numai ca voia copii tarziu, ci parea sa nu vrea deloc, l-am lasat in pace exact atata vreme cat a avut el nevoie, chiar daca asta a insemnat ani de zile. La un moment dat, pur si simplu a simtit ca e pregatit. Acum avem doi copii si e cel mai bun tata din lume. Cred ca daca l-as fi stresat zi de zi cu ceasul meu biologic, nu as fi avut copii nici acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am avut problema asta, si cam aceasi varsta ca voi cand am facut copilul! Ideea e ca la noi bebe a venit greu (am avut eu niste probleme) iar cand a venit nuprea ne asteptam niciunul! Acum sotul este topit dupa fi-sa (dar nu mai vrea al doilea copil :) iara munca de lamurire )! Eu zic sa-l mai lasi o perioada si apoi sa mai pui problema! mama de 1 an si 5 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar v-ati gandit si la posibilitatea in care,el chiar nu vrea copii ?? Poate ea sa astepte pana la 40 si tot nu o sa vrea el ! Daca ea,simte ca vrea un copil,ca a venit momentul si el se opune vehement,cred ca ar trebui sa se discute serios,nu sa se lase de pe o zi pe alta! Pur si simplu e o decizie importanta,pe care nu poti sa o lasi sa se rezolve de la sine,cu trecerea timpului.Si totusi,el are o varsta...daca inca nu e pregatit...mie imi suna a iresponsabilitate. ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dahriana, nu poti sa acuzi un barbat ca e iresponsabil pentru ca nu vrea copii!!! Un copil iti schimba viata cu totul si nu cred ca cineva care nu se simte inca pregatit pentru momentul asta trebuie acuzat de iresponsabiltate si nici de altceva. Iresponsabili sint cei care fac copii in virtutea inertiei si pe urma nu se ocupa de ei sau isi bat joc de viata bietelor sufletele, cum vezi atitea cazuri, multe si aici pe forum. Andreuitasq, lasa la o parte presiunea celor din jur si nu-l mai bate la cap. Aveti o discutie in care sa-i explici ca un copil e mai usor de crescut de parinti tineri, dar nu-l innebuni cu ceasul tau biologic ca nu e bine. Daca vezi ca nu-si doreste cu niciun chip copii, atunci trebuie sa iei o decizie, dar cind o faci sa nu fie sub influenta prietenelor gravide!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e indicat sa-l bati la cap cu asta. Nici eu nu-mi doresc vreun copil, nici prietenul meu . Dar stim ca la un moment dat il vom face . Nu este vorba de vreo lipsa de responsabilitate , pur si simplu nu ne atrage ideea. Iar batutul asta la cap nu aduce nimic bun. 2 prieteni de-ai nostri mai aveau extrem de putin pana sa se desparta pt. ca el o stresa cu casatoria. Lasa lucrurile sa mearga de la sine, macar vreti amandoi un bebe[:D] Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi vorba de iresponsabilitate sau de prea multa responsabilitate! Sotul meu era disperat ca trebuie sa avem detoate cand vom face copilul! Apoi am avut o discutie cum ca el nu vroia fata (am crezut ca e dus cu pluta, initial) apoi, mi-a explicat ca fetele , dupa parerea lui , au mai multe de tras in viata, mi-a vorbit foarte frumos despre parerea lui si despre temerile lui! mama de 1 an si 6 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun subiect. Nici eu nu m-am gandit multa vreme serios la subiectul asta. Sunt maritata de 5 ani aproape, eu am 29 acus si el 32. Ne iubim foarte mult, avem joburi foarte bune dar nu tot timpul a fost asa si de aia am asteptat. Acuma insa am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai serios, cred ca asta se numeste ceasul biologic. Am luat in sfarsit hotararea sa ne cumparam casa impreuna, ceea ce este un pas financiar enorm pt amandoi. Sotul meu isi doreste copii bineinteles dar parca el ar mai astepta. Ce-i drept nici nu am discutat in detalii multe pt ca asa cum spunea cineva aici, ce bun a bate omu la cap. Barbatii, sa ma scuzati, nu toti pot face mai multe lucruri importante deodata, ci cate unul pe rand. Principala preocupare acum pt noi doi este sa cumparam casa, e prea mult pt sotul meu sa se concentreze pe doua chestii importante[bis]. Nu exista solutie la problema asta din pacate zic eu. Trebuie sa vezi desigur de ce nu vrea acuma si sa il sustii daca chiar nu este pregatit din motive foarte bune. Insa sunt cam in aceeasi oala cu tine...parca si eu incep sa imi simt ceasul biologic si e un sentiment foarte ciudat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar voi santeti casatoriti? daca nu santeti, poate are impresia ca vrei sa-i fortezi mana ca sa te ia.....te.ai gandit la asta? Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...