Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

eu vreau bebe, el nu


Recommended Posts

poate ca e cam "ciudat" sa spui ca un barbat la 34 de ani (sper ca am retinut bine) nu se simte pregatit pentru a avea copiii. Parerea mea este ca ar vrea sa aiba copii (asa cum ai spus si tu), insa nu simte foarte puternic asta, nu simte ca-i momentul. uite de exemplu, eu si prietnul meu avem de multe ori momente cand nu avem aceleasi dorinte ... si e normal sa fie asa! eu simt ca e ceva de genul: sufletul imi spune ca DA, insa mintea imi spune ca NU, sau invers... mi-e greu sa explic situatiile astea, mi-e greu sa-i explic si lui... la capitolul asta avem o... bila neagra... si ma rezum la ai spune stii tu... pur si simplu nu simt nevoia sa fac lucrul respectiv... si poate ca nu-i pica mereu bine... poate deloc... insa asta sut eu... si el e cel care ma intelege... sa vedem cat ma va mai intelege. [:D] de exemplu vorbim despre casatorie... sa fie peste un an, maxim 2... intr-un fel stiu ca asta e pasul urmator in relatia noastra, stiu ca avem varsta potrivita... insa toate astea vin de la ratiune, din capshor... insa, sufletul imi spune ca inca nu sunt pregatita sa fac pasul asta... si el ma tot sacaie... dar sigur pana peste un an mai e mult... o sa mai vedem pana atunci... poate ma convinge. ce sa zic despre tine si iubitul tau... aveti grija sa luati decizia impreuna, sa vorbiti serios... calm, si sa hotarati cum va este mai bine amandurora... si (dupa parerea mea unul dintre lucrurile importante intr-o relatie): aveti grija ca in final, niciunul dintre voi sa nu ramana cu senzatia ca a lasat prea mult de la el... ca a cedat mai mult decat celalalt. o seara placuta in continuare si numai bine! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e nici o problema daca nu isi doreste copii ACUM. Asigura-te insa ca si-i doreste, iar asta nu o poti face decat daca sunteti apropiati si comunicati real. Altfel iti va spune "da, sigur" numai ca sa scape de cicaleala ta. si ... se mai pune intrebarea pe care au ridicat-o fetele: vrea copii cu tine?? Se vede impreuna cu tine pana "la sfarsitul zilelor"? Vezi sa nu fie vreo problema aici. [gravi] 33S cu bb Vlad [baietel] http://bd.lilypie.com/STIcp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnele mele si eu gindeam tot ca voi,sintem liberi si libere sa ne alegem momentul de a deveni parinti fara presiuni de nici o parte,si....V-ati gindit vreodata ca viata v-ar putea juca o festa urita,v-ati gindit vreodata ca cineva acolo,,sus''s-ar putea sa va strice planurile,si sa va dea o palma atunci c#305;nd v-ati terminat,,,casa de facut si banii de pus in banca'' Am 38 de ani,sint implinita profesional,am si ceva bani in banca,dar va asigur ca nici unul din acestea nu inlocuiesc,golul care exista in viata mea,neputinta de a avea un copil. Am avut o relatie care a durat 10 ani,si niciodata fostul,si poate ca nu numai el,nu era pregatit.Scurt in 1999 dupa un chiuretaj(care m-a afectat psihic destul de mult)am hotarit ca sintem pregatiti si...ne-am pus pe facut copii.Numai ca acolo sus ,,cineva schimbase planurile si la numai 30 de ani am intrat in menopauza.Relatia?S-a terminat in timp,el s-a casatorit,si din primul an a si facut doi gemeni(ca de alaturi de mine se imlinise material si profesional). Eu....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca tot nu v-am dat de gindit(si ,,m-am rascolit de dimineata[q]'')am sa va mai povestesc inca ceva din ciclul ,,incurcate sint caile tale'' #304;n 2001 pe cind ma lupam cu bufeurile si depresia,sora mea care este mai mica cu noua ani decit mine a ramas insarcinata.Erau casatoriti de 4 ani si in acea periaoada pusi pe facut case,masini si bani in banca,deci nu aveau nevoie de o ,,creatura''care sa-i impiedice in maretele lor planuri,asa ca verdictul a fost chiretaj.Dupa zeci de telefoane,munca de lamurire,din partea mea si a mamei,toate asigurarile de genul,,noi il tinem ,noi il crestem,nu fa greseala asta,daca faci asa ceva nu voi mai vorbi cu tine niciodata,e.t.c am convins-o sa lase sarcina,si bine am facut,nepotelul meu si finutul in acelasi timp face 7 ani si este lumina ochilor nostri.Sora mea?Cu toate ca i-si doreste cu disperare al doilea copil,deocamdata nu a reusit.Motivul?Nimeni nu stie dec#305;t deocamdata tot cel de sus,medicii spun ca nu exista nici un motiv,ambii sint sanatosi,apti de procreere,dar...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilayda [flo] Andreiuta, la 28 de ani nu e dracul asa de negru, mai ai timp pana la 35 de ani [:D], dar sfatul meu e sa discuti foarte serios cu prietenul/sotul tau. E bine ca macar tu esti pregatita pentru un bb, eu n-am fost niciodata, nici eu, nici sotul, ne-am distrat, plimbat in toata lumea, numai la copii nu ne gandeam, chiar imi faceam probleme ca eu n-am instincte materne, dar acum ca e pe drum (si multumesc unor probleme de sanatate care m-au fortat oarecum sa incerc sa fac un bb), vreau sa iti spun ca m-am schimbat total, si eu si sotul si abia il asteptam [il].Tocmai s-a intors dintr-o delegatie dintr-un loc unde in mod normal te distrezi mai mult (Amsterdam) si vreau sa iti spun ca am fost uimita ca s-a intors de acolo cu lucrusoare pentru bb, desi eu nu i-am spus sa ia ceva, oricum e prima data cand nu isi ia pentru el, deci vezi ca si barbatii se pot schimba. Ma gandesc ca daca noi nu avem instincte materne, barbatii nici atat, eu cel putin am vazut putini barbati care chiar si-au dorit copii cu ardoare si s-au rugat de prietenele/sotiile lor sa le faca, dar ideea e sa-i faci tu atat timp cat poti si tu, cand n-ai sa mai poti tu, sa vezi ce o sa vrea si el.....si crede-ma, ca e in stare sa-i faca cu altcineva daca tu nu o sa mai poti. Eu una daca as fi simtit ca tine, as fi fost in stare sa-l fac si sa-l cresc singura in caz ca el ar fi refuzat sa ne fie alaturi. Tu gandeste-te bine ce vrei si actioneaza. Multa bafta in discutiile cu partenerul tau![pup] [gravi] 27s cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Eu cred ca niciodata un barbat nu e pregatit sa aiba un copil..nu stiu,cred ca-i sperie responsabilitatea...sau li groaza de noptile nedormite...de plansete...de parca ei s-ar trezi noaptea si le-ar da sa suga... Si eu am avut problema asta...adica nu o pot numi problema mare...el zicea ca facem putin mai tarziu...noi eram si tineri...25...acum 26 de ani...dar i-am explicat sa in ziua dea zi,multe femei au probleme,nu pot face copii si daca ar fi sa avem probleme sa le rezolvam din timp,nu sa ne trezim peste cativa ani,ca nu putem...Asa ca am lasat pastilele si am incercat...in a 2-a luna am ramas si acum am o fetita scumpa de 7 luni.Nu mi-as putea inchipui viata fara ea.Eu zic ca e o varsta numai buna pentru a avea copii. Cumnata mea,are 29 de ani,a fost operata de endometrioza,acum sa speram ca va veni si la ei bebele. Nu sunt de acord cu cele care ajung pe la 35 de ani,care au asteptat sa-si faca cariera si acum vor copii.Parerea mea,fara suparare.Daca ai o casa si un servici nu vad de ce nu ai face un copil. Trebuie sa vezi care sunt adevaratele lui motive,daca intradevar isi doreste copii sau doar vorbeste...Pentru ca are deja o varsta....si tu mai ai vreme sa cauti pe altcineva,daca nu e serios... Ramonel,mami de [bibe] Bea(08.11.2007) [url="http://community.webshots.com/user/ramonella"]Poze[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large"]Montaj[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120153"]Asa s-a nascut Bea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreiutag.....te inteleg perfect....cu aceleasi probleme ma confrunt si eu ,doar ca sotul meu are 26...ce pot sa-i mai spun eu lui la varsta asta, cand al tau are 34 si nu stie ce vrea....sau cand vrea...eu cred ca in general barbatii sunt un pic mai egoisti. Depinde si de cat de mult iti doresti acest bebe; nu spun sa-l bati non-stop la cap, dar trebuie sa-i smulgi macar o promisiune....ca vrea cat de curand copii, CU TINE!!!! Si sa vezi daca perioada de asteptare iti convine..Cred k te consumi mult, dar copilul trebuie sa vina la timpul lui, iar 34 de ani nu sunt 24. Te puuuuup, Andreea![flo][flo][flo][flo] ~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca) ~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul nu e un bau-bau, nu e un distrugator de vieti, nu e o boala incurabila, asa ca nu inteleg de ce e sperietoare pentru unii. Este un dar, o bucurie, o responsabilitate, uneori o greutate - si ce daca ? Oare viata nu e plina de neprevazut ? Cu asemenea ganduri prea riscam sa ajungem copii batrani care nu suntem pregatiti niciodata. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...