Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (66)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ralnied1
quote:
Originally posted by mariussimiuc
Ti se facu dor de soacra? [:D]
cui? mie???
Ziceam si eu...[amoras]
[url="http://good-times.webshots.com/photo/2612741780088512827xeTrHi"]Amira[/url], [url="http://good-times.webshots.com/photo/2185884720088512827LOTiIv"]Robert[/url] si mami Miha
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ghinetz
Buna Adi, esti sigura ca vrei waldorf? Nu ca as avea ceva impotriva, dar...stiu ca e problema adaptarii unui copil de la waldorf la invatamantul "de masa" (sa-i zic asa) - fie intr-a V-a, fie intr-a IX-a. Carmenp...nu stiu nimic de nici una din invatatoare? Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi]si Victor [bibe] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
PAi OAna,au acolo de la gradinita pana la clasa a 12-a,de ce sa-mi fac grija de problema adaptarii? Era o problema daca n-ar fi avut 12 clase. Pe mine altceva ma intereseaza,tare as vrea sa aflu rata absolvirii si a intrarii la facultate a celor ce au terminat la Waldorf 12 clase..daca are cineva cunoatinte pe la inspectorat..poate arunca o intrebare.. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata...ness-ul este gata, asa ca va servesc cu placere... Adi, despre Waldorf cred ca poti afla mai multe la "scoli gradinite, crese", creeaza un subiect si vezi ce parere au ceilalti parinti din toata tara. Eu raman la parerea ca step by step ar fi mult mai bun decat Waldorf...parerea mea proprie. O zi frumoasa si o saptamana la fel, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata ! Da GAbi..dar step by step unde? Eu tare as vrea sa fug de snobisme,copii cu fitze,parinti care arunca bani fara sa se uite..,invatatori care cer fonduri si contributii si mai stiu eu ce pretentii ,si cel mai important,nu vreau sa am copil chinuit cu km de teme ptr acasa si stresat de scoala(de sistem). Cam aste sant motivele pentru care inclin atat de mult spre Waldorf. Eu nu vreau copil olimpic,eu vreau copil fericit-care sa aiba si timp pentru joaca,vreau un copil care sa fie sociabil,sa poata purta o discutie despre aproape orice, liber,un copil care sa poata intra la facultatea dorita,dar nu neaparat cu 10,un copil care sa stie ce vrea de la viata si care sa-si poata urma visul..,care sa stie ca cante si sa danseze cu aceeasi usurinta cu care se apleaca asupra foii pe care va scrie un eseu despre Eminescu(daca tot fu ziua lui recent..) Eu vreau...:) Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Saptamana asta nu mai am o "black monday" pentru ca-s fara sef[bis]. Asa ca, citesc ziarele, imi beau cafeluta in tihna, bantui pe DC... Da' de maine incep sesiunea[xx(]. Am vazut ca pe Adi o intereseaza Waldorf-ul. Carcotasa din mine nu se poate abtine sa nu povesteasca despre intalnirea bulversanta cu o tanti, invatatoare la Waldorf. E prietena unei cunostinte. O femeie placuta, amabila, dar atat de putin "mobilata la mansarda", daca intelegeti ce vreau sa spun. Fara cultura generala, cu tare de educatie rurala, practicanta a unei religii (nu stiu care, insa nu ortodoxa, nici catolica) care o indeamna sa "invete de bine" (ce-o fi insemnand, numai ea stie) pe copilasii carora le preda... Personajul respectiv are undeva in jurul a 45-50 de ani si sper sincer ca e un caz izolat. So, Adi, multa grija! cristina d. [url="http://www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1"]Motaneii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi arunca [url="http://www.wurmbrand.ro/ro/mainro.htm"]aici[/url] o privire. Wow ce fata mare ai, de acum te gandesti la scoala... Sunt de acord cu ce spui tu referitor la invatamantul actual (parinti gata sa arunce cu banii, fitze la greu, etc). Sa va spun ce m-a socat acum inainte de vacanta de iarna...or fi cazuri izolate, insa...o colega cu fetita in cl I, la sc 11 au pus bani parintii si i-au luat cadou invatatorului un costum de la Alb si negru [wow] (asta era la oferta parintilor in balanta cu o camera video [xx(], pe care se pare ca d-l inv a refuzat-o...) si la o alta sc (V Alecsandri, parca) tot la cl I, d-na invatatoare intrebata ce cadou si-ar dori de Craciun, a sugerat diafan: plasma...asa ca, parintii, au pus cate 1 mil de copil si i-au satisfacut dorinta [;)].Mi se pare total deplasat, si inclin sa cred ca parintii exagereaza. Nu stiu cum va fi cand il voi avea pe Vlad la scoala, or fac opinie separata ori incerc si eu ca Adi sa gasesc un loc fara prea multe fitze. Nu va suparati pe mine, da asa m-a revolatat chestia asta...nu e drept.... aime si [:)] Vladimir
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci sistemul step by step se practica in invatamantul de masa...nu e particular...si in Iasi, din cate stiu parca scoala nr 11 din Podu Ros si Scoala 23(langa Cantemir) (sigur). Nu se dau teme pentru acasa, copiii dupa ore raman la scoala la cantina, sunt relaxati..nu-i streseaza nimeni...au dimineata o ora..in care povestesc cate ceva interesant de acasa: o exursie, sau prezinta o carte sau foto,, sau jocuri noi...ceva ce le-a placut in mod deosebit...citeste despre ea tot la scoli, gradi....si vezi pareri si compara... Din cunostintele mele...am inteles ca sist Waldorf a fost creat pentru copiii minerilor care se presupunea ca la vremea respectiva...erau mai putin dotati intelectual si se punea accent pe dezvoltarea abilitatilor practice mai mult. Din nou precizez ca e doar parerea mea proprie si personala...hotararea este a voastra, fiecare parinte stie ce e mai bine pt copilul lui. Gabriela si baietii [dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adi69 Pe mine altceva ma intereseaza,tare as vrea sa aflu rata absolvirii si a intrarii la facultate a celor ce au terminat la Waldorf 12 clase..daca are cineva cunoatinte pe la inspectorat..poate arunca o intrebare.. Adriana
Notele de la admitere (si clasamentul) din 2007 (si din anii trecuti) le poti vedea [url="http://admitere.edu.ro/2007/staticRepI/j/"]aici[/url], pe site-ul ministerului. Selectezi candidatii dupa nota de admitere, apoi cum vezi un candidat de la liceul dorit, click-ezi pe numele liceului si-ti apare clasamentul elevilor de la scoala respectiva. As fi dat direct link-ul, dar nu se poate. Bafta si salutari la iesence![hia] Alina [url="http://kkmedia-natafletz.blogspot.com/"]***[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...