Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ai facut sa supravietuiesti ?


Recommended Posts

Am primit pe mail acest mesaj. Mi-a placut si l-am postat aici. Daca a mai fost postat rog moderatorii sa-l stearga. Cum ai facut sã supravietuiesti ? 1.- Când eram copii mergeam cu masini care nu aveau centuri de sigurantã si nici airbag... 2.- Sã cãlãtoresti în partea din spate a unei masini era o plimbare specialã. Chiar si acum ne amintim. 3.- Pãtuturile noastre erau pictate cu culori tari, cu vopseluri ce aveau la bazã plumb ! 4.- Nu aveam închizãtori speciale pentru copii la flacoanele de medicamente, în bãi, la usi....... 5.- Când mergeam cu bicicleta nu purtam cãsti de protectie. 6.- Am bãut fiecare dintre noi apã de la furtunul de udat florile din grãdina bunicii, în loc de apã mineralã din sticlã... 7.- Stãteam ore în sir sã ne facem rotile. Cei norocosi care aveau si o stradã în pantã îsi dãdeau drumul de la capãtul strãzii, iar la jumãtatea drumului îsi aduceau aminte ca nu au frâne . Dupã cãteva "întâlniri" cu tufisurile verzi, am învãtat sã rezolvãm si aceastã problemã. Pai da,cã noi stricam tufisurile, nu ajungeam sub rotile masinilor !!! 8.- Ieseam sã ne jucãm , iar singura conditie era sã venim în casã la apusul soarelui. 9.- Scoala tinea pânã la 12 , ajungeam acasã sã mâncãm de prânz.Nu aveam telefoane mobile... asa cã nimeni nu putea sã ne gãseasã. Ce bine, nu ? 10.- Ne zgâriam, ne fãceam tot felul de zgaibe , ne fracturam o mânã, un picior , pierdeam un dinte , dar nu era nici o reclamatie pentru aceste incidente la politie. Vina era în totalitate a noastrã. 11.- Mâncam biscuiti , pâine cu unt , am bãut atâtea bãuturi cu zahãr si nu cu zaharinã sau alti îndulcitori si nu am avut niciodatã probleme cu greutatea, pentru cã ne jucam mereu... 12.- Am împãrtit o coca-cola la patru.bând din aceeasi sticlã si nimeni n-a murit din asta. 13.- Nu am avut Playstation, Nintendo 64, X box, jocuri video, televizor cu 99 canale , aparate video , dolby surround , telefoane celulare personale , calculatoare , chatroom pe Internet ... În schimb, AVEAM PRIETENI. 14.- Ieseam afarã cu biciclete sau mergeam pânã la casa unui prieten, sunam la usã sau pur si simplu intram fãrã sã batem la usã. El era acolo, nimeni nu se supãra si ieseam sã ne jucãm. 15.- Da! Sã iasã din joc!, Afarã, în lumea crudã, rea! Fãrã plângeri la politie ! Cum am facut ?. Ne jucam cu bete si mingi , alcãtuiam echipe pentru a juca o "partidã"; nu toti eram alesi si nimeni nu se supãra; nu se ajungea ca un prieten sã aibã traume psihologice. 16.- Unii dintre noi nu eram foarte buni la scoalã. In studentie, dacã pierdeam un an , îl repetam. Nimeni nu mergea la psiholog, la psihopedagog , nimeni nu suferea de dislexie, nici de probleme de lipsã de atentie.pur si simplu repeta anul si avea o a doua sansã. 17 .- Aveam libertate , stãri proaste , succese ,responsabilitãti ...si am reusit sã învãtãm sã le gestionãm. Marea întrebare e: CUM AM FÃCUT sã supravietuim? si, mai ales,sã fim persoanele care suntem acum ?. Apartii acestor generatii? Dacã da, atunci trimite acest mesaj tuturor cunoscutilor tãi din aceste generatii sau persoanelor maitinere. Sã stie si ei cum era pe acele timpuri.. În mod sigur vor spune cã eram plictisitori, dar am fost foarte fericiti !!!!!!!!! Aurora, mami lui Vladut (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi place!!!!!E muuult adevar.....ba chiara s face un banner urias cat un bloc si l-as afisa vreo luna...sunt sigura ca ar avea mare priza....la generatiile "mai vechi"....ca astea noi....ar trece pe langa el si l-ar ignora. Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apartinind generatiei in cauza tare as fi curioasa sa aflu si parerea unui reprezentant al "generatiei PRO"... .... si mai mincam si acadele facute de o tiganca turcoaica, cocosei si mere glazurate..... si ea era infecta, si am luat si bataie ca am mincat de acolo.... da ce bune erau... Dana & [url="http://community.webshots.com/user/indra_ro"] Anisia [/url][ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii sunt...dar la mine si fratele meu nascuti si crescuti in Epoca de aur in Capiatala noastra draga ..in fam de analisti programatori )mergea cam asa:
quote:
[1.- Când eram copii mergeam cu masini care nu aveau centuri de sigurantã si nici airbag.../quote] Pai care masini ca cine avea masina era deja bogat ...noi nu am avut masina si mergeam cu autobozul sau cu vreo ruda sau vreun prieten..
quote:
.2- Sã cãlãtoresti în partea din spate a unei masini era o plimbare specialã. Chiar si acum ne amintim.
da ne plimba un vecin pe strazi necirculate ..vreo 20 de copii pe bancheta din spate
quote:
3.- Pãtuturile noastre erau pictate cu culori tari, cu vopseluri ce aveau la bazã plumb !
cine le cumpara??? Ai mei de cand ii stiu aveau plapuma si paturici facute ori la plapumar sau la tara pe la vreo ruda indepartata (noi suntem din Buc si nu am avut pe nimeni apropiat la tara)
quote:
4.- Nu aveam închizãtori speciale pentru copii la flacoanele de medicamente, în bãi, la usi.......
e nu ...cand era fratele meu mic uram sa desfac la toate atele , cordoanele si sforile de la usi , doctorii nu am vazut pana pe la 13 ani ca le ascundeau de noi, ca sa nu amintesc de usa frigiderului legata de un cui din perete ,asta decand niste prieteni isi desoperisera copilul in frigieder ( slava Domanului ca la timp)
quote:
5.- Când mergeam cu bicicleta nu purtam cãsti de protectie.
auuuuuuu...si acum ma doare cand ma gandesc ca am cazut de pe bicicleta cu capul intr-o sticla in parc ...cred ca de la asta mi se trage [alcool][alcool] 6
quote:
.- Am bãut fiecare dintre noi apã de la furtunul de udat florile din grãdina bunicii, în loc de apã mineralã din sticlã...
da, si nu avea gustul de clor si nu era atata poluare ...
quote:
.- Stãteam ore în sir sã ne facem rotile. Cei norocosi care aveau si o stradã în pantã îsi dãdeau drumul de la capãtul strãzii, iar la jumãtatea drumului îsi aduceau aminte ca nu au frâne . Dupã cãteva "întâlniri" cu tufisurile verzi, am învãtat sã rezolvãm si aceastã problemã. Pai da,cã noi stricam tufisurile, nu ajungeam sub rotile masinilor !!!
nu erau atatea masini si atatia soferi teribilisti ....
quote:
8.- Ieseam sã ne jucãm , iar singura conditie era sã venim în casã la apusul soarelui.
asa e ...dar mie una mi se interzicea intr-un timp sa ma duc in parc ( la Moghioros) ptr ca era unul sau unii nu mai stiu care isi scoteau "rusinica" la aer cand vedeau niste fetite....asa era pe vremea mea.
quote:
9.- Scoala tinea pânã la 12 , ajungeam acasã sã mâncãm de prânz.Nu aveam telefoane mobile... asa cã nimeni nu putea sã ne gãseasã. Ce bine, nu ?
si de asta nu ma gasea mama ..ca ma uita D-zeu pe la colege si saraca umbla disperata prin tot cartierul ....saraca mama, ce fata avea[:D]
quote:
11.- Mâncam biscuiti , pâine cu unt , am bãut atâtea bãuturi cu zahãr si nu cu zaharinã sau alti îndulcitori si nu am avut niciodatã probleme cu greutatea, pentru cã ne jucam mereu...
Io da...[:D]
quote:
12.- Am împãrtit o coca-cola la patru.bând din aceeasi sticlã si nimeni n-a murit din asta.
. Care cola? Era cico din cel galben cu gust de ...[xx(] aaa si Brifcor...mai beam si Pepsi acasa dar ala era un lux ....mmmmm si ce bun era[pepsi]
quote:
13.- Nu am avut Playstation, Nintendo 64, X box, jocuri video, televizor cu 99 canale , aparate video , dolby surround , telefoane celulare personale , calculatoare , chatroom pe Internet ... În schimb, AVEAM PRIETENI.
care daca altii aveau o jucarie mai buna sau mai luxoasa dadeau fuga acolo si hop si tu ca sa nu ramai coada
quote:
16.- Unii dintre noi nu eram foarte buni la scoalã. In studentie, dacã pierdeam un an , îl repetam. Nimeni nu mergea la psiholog, la psihopedagog , nimeni nu suferea de dislexie, nici de probleme de lipsã de atentie.pur si simplu repeta anul si avea o a doua sansã.
da ,dar daca asa era asa aveai o problema cu organizatia de pioneri ,apoi de utecisti ..te scoteau in fata la careu sa te de-a de exemplu negativ sau te puneau la gazeta de perete la "Asa Nu" [quote]CUM AM FÃCUT sã supravietuim?
Pai am tacut si am indurat alaturi de parinti cozile inteminabile la carne , lapte ,portocale etc etc , "caldura din case " ne-a intarit ...mitingurile de pe stadioane pregatite cu atentie si chiul de la scoala motivat de stat,ne-au hranit si incalzit discursurile mobilizatoare de a lui Nea' Nicu sau a directorului de scoala sau a dirigintelui , am supravietuit cu bancuri spuse pe la coltul blocului de frica sa nu ne auda x sau y cu cunostinte bune ai "baietilor in negru" Societatea se dezvolta la fel su conditiile in care se dezvolta acum copii nostrii... scuze dar trebuia sa comentez ca ma oftica la maxim faptul ca in Decembrie '89 au murit oameni nevinovati ca sa "regretam " noi acum cum era pe vremea noastra...asta e..mentalitate noua la vremuri noi ... Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE![bis][bis] Alessia[vampa], Benny [nl](02.03.05) si Sebi (16.01.98)[bonjovi] http://community.webshots.com/user/alessia1055
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]Dar totusi a fost o copilarie frumoasa la vremea ei sa speram ca peste ani asa vor vorbi si copii nostrii despre copilaria lor ...sa speram una frumoasa si lipsita de griji[pup] Mie imi e dor de "bomboanele cubaneze"[q] Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE![bis][bis] Alessia[vampa], Benny [nl](02.03.05) si Sebi (16.01.98)[bonjovi] http://community.webshots.com/user/alessia1055
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce vremuri!.......ce vremuri! Acum am ajuns sa zic "pe vremea mea" .....parca si cozile la toate erau frumoase.Ne jucam in parcul din spatele pietii si cu un ochi eram la masinile care aprovizionau magazinele.Cand aparea ceva dadeam alarma de stia tot cartierul ca au adus oua sau carne sau cine stie ce altceva. Poate si asta ne-a invatat sa fim oameni responsabili. Eu trebuia sa ma rog de mama sa ma lase afara,la gasca,iar pe fimea am ajuns sa o dau afara din casa, cu cearta, ca sa se mai joace si ea un pic. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...