Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

*Dura lex sed lex (Clubul Juristilor)* (12)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by eva03 [Am o intrebare despre avocatura. Ce facem? Ne specializam. Pe ce?
bineinteles pe ceea ce iti place in primul rand si fiind din Bucuresti nu ar strica sa incerci dr.comercial/contracte,dr.afacerilor,proprietatea intelectuala, chiar constructii Mult succes [pup] Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by LoraG76 Luna, ce m-as face io fara cafeaua ta??? [:)] Adevarul ca azi mi-e cam somn...
mie la fel (azi noapte nu am dormit mai deloc)...dar mai am putin si nu am mai nimic de facut iar maine e week-end sper sa iesim pe undeva -fetita se simte mai bine exceptand tusea de noapte si nasul care nu vrea sa se opreasca eva,spor la treaba Lora,si tie o zi cu pauze cat mai dese si o mare ceasca de cafea kriss,la fel o zi fara stres cu fetita cat mai sanatoasa Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata dragelor! savurez si eu capucinno-ul meu[:)] Suntem mai bine, dar inca mai tusim din cand in cand si dim.avem nasul infundat. Luna, sper ca si Rana sa fie mai bine cat mai repede! eva, succes la alergaturi.sa iti iasa toate bine! ai primit decizia? treb.neaparat sa te specializezi acum? auzisem si eu asta, se zvonea ca odata cu intrarea in UE va treb asta..dar nu a mai fost nimic.. Lora, am vazut ca ai pus poze la clipe 2007.. Am trimis si eu acum vreo 5 zile cred..dar inca nu le-am vazut postate.. claudela, spor la invatat! Irina, pupici! mai treci pe la noi! mi-e dor de tine!
[url="http://community.webshots.com/album/562167406zeAacu"]Avem 3 luni!![/url] Cristina [mamica] fericita de [url="http://b1.lilypie.com/fEEYp2.png"]Alessia Stefana [/url] (16.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine!Va multumesc de urarea de "mult" spor la invatat...mai e putin...ce repede trece timpul...[hot] Eu nu am auzit de treaba cu specializatul care oricum se impune de la sine...nu poti acoperi o gama asa de larga de probleme...si oricum, ca stagiar te specializezi in primul rand pe penal...si apoi depinde si de maestru...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Vad ca nimeni nu se incumeta sa serveasca [cafea] azi, asa ca o voi face eu, chiar cu intarziere. Deci: cafeaua este gata! Poftiti la sporovaiala inainte de we!Proiecte, distractii, petreceri...? Si se apropie ziua indragostitilor! Ceva cereri? Poate se uita cineva si pe aici[:D] Mos Craciun nu se uita ca el si-a facut datoria[:D] Mai jos va voi arata la ce decizie UNBR ma refeream: I. Se aprob#259; principiile reorganiz#259;rii examenului pentru dobândirea titlului profesional de avocat definitiv, dup#259; cum urmeaz#259;: 1. Examenul se va sus#355;ine în raport de op#355;iunea candida#355;ilor, la urm#259;toarele materii obligatorii #351;i op#355;ionale: a) materii obligatorii: - drept civil; - drept penal. b) materii op#355;ionale: - drept constitu#355;ional #351;i contenciosul constitu#355;ional; - drept administrativ #351;i contenciosul administrativ #351;i contraven#355;ional; - drept fiscal, procedur#259; fiscal#259; #351;i contencios fiscal; - drept procesual civil; - drept procesual penal; - dreptul familiei; - drept comercial (teoria obliga#355;iilor; contracte comerciale); - drept comercial (insolven#355;#259;); - drept comercial (societ#259;#355;i comerciale); - drept bancar; - dreptul concuren#355;ei; - dreptul protec#355;iei consumatorului; - dreptul propriet#259;#355;ii intelectuale; - dreptul mediului; - drept comunitar european #351;i institu#355;ii europene; - drepturile omului #351;i contenciosul drepturilor omului; - dreptul muncii #351;i securit#259;#355;ii sociale. 2. Fiecare candidat va fi examinat la 4 (patru) materii de examen, în raport de specializ#259;rile în care s-a ini#355;iat, conform op#355;iunii manifestate expres în cererea de înscriere la examen. În mod obligatoriu, materiile op#355;ionale sunt astfel grupate încât s#259; se asigure verificarea preponderent practic#259; a candida#355;ilor cu respectarea regulii obligativit#259;#355;ii examin#259;rii la cel pu#355;in una din disciplinele obligatorii men#355;ionate mai sus. Va doresc o zi buna! mama lu' Claudiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! kriss si mie mi-e dor de voi da acu sunt intr-o pasa in care nu am chef de nimic. cred ca o fi astenia de primavara.[bang]ma bate gandul din ce in ce mai serios sa dau si eu la barou anul asta. asa ca eva ma ajuti cu cateva informatii? tu dupa ce carti ai invatat si cam cat? cum ai procedat ti-ai facut sinteze pe fiecare subiect? ma enerveaza ca m-am dezobisnuit sa tocesc si e si tare greu sa o mai fac seara la 8 cand ajung acasa de la munca. insa sotul meu ma tot bate la cap sa intru in barou. adevaru e ca am facut atatea acte gratis pentru multimea de cunostinte....ca daca i-as fi taxat as fi castigat cu mult mai mult decat salariul. si ce nu pre inteleg eu se pare ca la baroul din iasi daca esti jurist definitiv poti intra direct ca avocat definitiv, dar la bucuresti nu. asta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut Irina, bine ai revenit!imi pare rau ca treci printr-o pasa proasta..uite de la mine un pupic sa te mai binedispui putin.. nu stiu nimic de chestia cu juristul def..ca nu prea mai sunt la curent cu stirile de la noi din barou..Ma simt cateodata cam nasol, ca am intrerupt activitatea, nu mai am colegele mele, nu mai ocupatie samd..bine, imi revin imediat ce o privesc pe Alessia..oricum, vreau cat mai repede sa revin in activitate,dupa ce vom diversifica(de la 6 luni cred).. Eva, nu stiam de aceasta noua metoda..de a deveni av def..tu pe ce vrei sa mergi? Lora, Luna sunteti bine?
[url="http://community.webshots.com/album/562167406zeAacu"]Avem 3 luni!![/url] Cristina [mamica] fericita de [url="http://b1.lilypie.com/fEEYp2.png"]Alessia Stefana [/url] (16.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...