Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

*Dura lex sed lex (Clubul Juristilor)* (12)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by kriss79 Lora, Luna sunteti bine?
eu sunt bine si Rana la fel -azi ne-am jucat toata dimineata in casa chiar daca intital vroiam sa iesim la malul marii insa dimineata ne-am trezit cu niste tunete/fulgere si un vant de care nu am mai vazut pana acum ea si-a revenit asa ca de duminica dimineata merge din nou la gradinita Alessia si-a revenit? de ex.aici in Emirate nici nu ai posibilitatea sa ti se faca dor de locul de munca deoarece concediul de maternitate platit este doar de [xx(] 45 de zile cu posibilitatea de prelungire fara plata cu inca 45 de la 6 luni o poti lasa pe Alessia cu o bona in care ai foarte m ulta incredere si pe care sa o instruiesti in jur de cateva zile practic cu tine de fata -sa stie exact ce vrei de la ea Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Irina iti stau la dispozitie cu tot ce ai nevoie. Intai sa raspund la intrebarea cu juristul definitiv: daca esti definitiv, dar ai mai putin de 10 ani in profesie trebuie sa dai examen, dar dupa aceea nu mai dai si examenul de definitivare. In privinta a cat si cum trebuie invatat...este subiectiv. Totusi, nu trebuie invatat stufos (cum am facut eu). Trebuie sa cunosti institutia si atat, scurt si la obiect! Dar, din nefericire trebuie sa acoperi cam toata materia: civil, proc civ, penal, proc pen. In plus sa nu uiti si de organizarea profesiei, care anul asta s-a dat oral si, cu toate ca dupa contestatii nu a picat nimeni, nu a fost usor. Eu cred ca daca te apuci de acum sa citesti si intensifici pe final, intri lejer. De fapt, asa am facut eu. Eu mai am inca in calculator cateva dintre subiecte. Daca doresti ti le trimit pe PM. Si inca ceva fooooaaaarte important: capul sus si privirea inainte! Eu te sustin din tot sufletul! Kriss mie imi place civil, familiei, comercial, muncii. Maestrul este pe penal[:D]. Din aceasta cauza voiam si sfaturile voastre, impresii... In alta ordine de idei si eu cred ca este bine, daca ai pe cineva de incredere care sa se ocupe de Alessia, sa reincepi lucrul, macar temporar. Si eu am trait sentimentele tale si inca acut! Luna ma bucur sa aud ca sunteti bine si asteptam noi relatari de la gradi[:D] Lora nici un semn? Pe Claudela o vedem mai tarziu cand scoate nasul din carti[:D] mama lu' Claudiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by LoraG76
Luna...si daca alaptezi..ce faci?
se da invoire pentru alaptare dar in conditiile in care faci o ora dus/intors spre casa de ex.chiar nu are rost + aici se lucreaza cu pauza lunga de dupa-masa de obicei mamele isi lasa laptele acasa cu bona ai avut noroc mare - noi am schimbat multe pana am gasit ceea ce imi doream -Slava domnului de doi ani avem aceeasi bona dar contractul ii expira peste putin timp si deja mi-e frica...de nou Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors de la gradinita, apoi parc... Kriss intentia mea era sa spun program redus, nu temporar, dar, scuze, graba strica treaba[:D]! Irina mi-am facut sinteze pentru fiecare subiect in parte. Practic, asa cum spuneam mai sus, conteaza numai esentialul. Carti: penal special: Alexandru Boroi pt licenta si pt penal special tot el, pentru Penal general am una de Dobrinoiu (care mi-a fost si profesor) si Wiliam Branza, dar e suficienta prima, cea pt licenta ca are absolut tot. pentru civil: Dr. civil - Beleiu, Dr. reale principale - Corneliu Barsan; Statescu, Barsan - Teoria generala a obligatiilor; F. Deak - Contracte si tot el succesoral. pt procedura penala - Ion Neagu, iar pt civila - Viorel Mihai Ciobanu si Gabriel Boroi sau Les (primii sunt mai la obiect, celalalt face si comparat, dar mie imi place mai mult, e mai "sfatos"[:D]) Pentru organizarea profesiei eu am luat din colectia LaZI Legislatia privind profesia de avocat care continea si legea si statutul si codul deontologic roman si codul deontologic UE. Am mai avut si o lucrare orientativa care nu stiu unde s-a vandut, mie mi-a dat-o o cunostinta sa ii fac o copie xerox cu subiectele pentru oraganizare tratate. Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie. mama lu' Claudiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by eva03 Intai sa raspund la intrebarea cu juristul definitiv: daca esti definitiv, dar ai mai putin de 10 ani in profesie trebuie sa dai examen, dar dupa aceea nu mai dai si examenul de definitivare.
ce inseamna jurist definitiv? Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...