Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Medlife (10)


Recommended Posts

quote:Originally posted by fondanta

luny..dar de ce nu ti-au facut antibiotic in travaliu? Ca am citit ca asa se procedeaza ..doctorita Popa nu a crezut ca ar avea vreun efect?Si inca ceva. Sa inteleg ca bebele facand tratamentul ala 3 zile a scapat de streptococ? Ca mie Mendez mi-a zis ca "impactul" poate fi pe viitor in sensul in care bebele poate deveni purtator sanatos (ca mine) sau poate avea in timpul anilor urmatori tot felul de probleme la nivelul aparatului respirator in general, raceli mai dese ..probleme cu amigdalele sau chiar probleme cardiace.:(Si as mai avea inca o intreabare la tine daca stii(banuiesc ca te-ai documentat la momentul respectic)..Daca fac acum tratament si ca prin minune ar dispare streptococul - nu este posibil ca pana in momentul nasterii el sa reapara? Adica cat e perioda in care are efect tratamentul(daca are)?


id="quote">id="quote">nu stiu de ce nu a vrut, ti-am spus, chiar am discutat cu ea despre varianata antibiotic in travaliu...cred ca asa a crezut..eu am luat antibiotic pana cu o zi, doua inainte de a naste, probabil ca a considerat suficient.Bebe a facut o doza de antib./zi, preventiv, el nu l-a luat, doar a intrat in contact cu el la nivelul pilelii, logic, cand a iesit, ca doar este localizat in secretie si col! mi-a explicat dr Ghinea, neonatologul din maternitate, ca daca i s-ar lua proba de pe piele, ar fi prezent streptococul la nivel cutanat, dar nu si in organism!..din cauza asta i-au iesit cateva analize usor modificate si i s-a facut antibiotic PREVENTIV! analizele au fosdt repetate in ultima zi si erau ff bine!ce ti-a zis tie Mendez, ma cam baga in ceata..cred ca e valabil doar in cazul in care ajunge clar in organismul copilului, iar daca se trateaza atunci, ar putea ramane in continuare purtator, asta inteleg, desi...[alcool]m-am documentat mult, asa e, si intr-adevar exista posibilitatea recidivarii in ultimul moment, DAR: parerea mea este sa nu te mai stresezio atat, nu are cum sa se intample nimic rau atata timp cat se stie ca esti purtatoare!! important e sa i se faca analiza copilului si sa fie tinut sub supraveghere cateva zile, iar daca ajunge la el, sa fie tratat din stadiu incipient! stiu ca e greu, ca tui-e teama, am fost si eu in locul tau...dar am avut incredere in dr Popa si a fost totul bine, sunt toti niste medici buni, mergi cu incredere inainte, nu vor lasa sa se intample nimic rau cu tine sau bebele tau![pup]mary streptococul nu se ia, este prezent in organism si se poate activa la gravide, d-aia trebuie facuta analiza secretiei din col, e fff important sa se stie de el...[pup] ma bucur ca esti bine!!LUNYid="limegreen">id="size3">[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)id="limegreen">[bebic] id="green">Life is to precious to worry about stupid Shit!id="teal">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetele, eu am fost ieri la dr popa la control si am intrebat-o daca mai este si in alta parte...din pacate este doar la medlife, iar daca ma apuca nasterea mai devreme de 36s implinite a zis ca o sa-mi recomande pe cineva de la municipal...so...nasol si sper sa nu ma apuce mai devreme nasterea. acum vreau sa va intreb pe cele care ati fost sau sunteti la dr popa mirela...este vreuna dintre voi careia dr popa i-a dat concediu medical ? daca da, as dori sa-mi spuneti cum ati procedat ca sa capatati medical, ati spus ca aveti nevoie de un concediu medical si s-a rezolvat ? maryb [gravi]21+ cu [baietel] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=maryb&year=2008&month=11&day=1&babycount=1"]marea mea iubire[/url] [url="http://bd.lilypie.com/rb8xp2.png"][ruga] sa fii sanatos puiul meu [/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/562583657TYzzQm?start=12"]pozele mele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryb, nu stiu cu este la dr. Popa, dar poti sa-ti iei concediu medical de la Medlife, doar ca trebuie sa duci adeverinta de salariat si copie dupa OP de plata a contributiei de sanatate. Eu am luat concediu medical de la ei, insa de la compartimentul de medicina materno-fetala. Sarcina usoara in continuare! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lulut
buna la luiza dincaref am fost eu la un prim consult de sarcina. Mi s-a parut Ok, e tinerica... si-a dat interesul... adica o multime de sfaturi, a fost explicita... adica chiar mi-a acordat ceva timp. Tot asa, eu m-am dus la ea pt ca nu prindeam loc la Mendez prea repede (acum la el sunt)dar mi-a placut de ea. Am mai intrebat si eu despre ea... dar nu prea gasesti informatii, oricum impresia a fost buna. Mi-a dar si un tratament aprobat ulterior de Mendez si mai mi-a dat si o lista (... cam lunga)de analize de facut pt primul semestru de sarcina. Ulterior am aflat ca nu erau chiar toate necesare... probabil ca ea a dat "ca la carte". oricum... mi-a placut de ea. lulut +23
multumesc de raspuns
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor cu dr bolintineanu a facut cineva eco ? sau stiti pe cineva care a nascut cu ea? ca eu habar nu am cine e mana a doua sau daca ea e mana a doua a cuiva am facut eco si mi-a placut de ea, dar nuj dc face si nasteri [gravi] 30+ [baietel] AMR 68 zile [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=anna&year=2008&month=9&day=4&babycount=1"]puiutz[/url] [url="http://bd.lilypie.com/ilhNp2.png"]pui[/url] [url="http://www.kodakgallery.com/PhotoView.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Ux=0&UV=875906701053_115887768111&collid=17579189111.393587768111.1210411304871&photoid=193587768111&folderid=0&view=1&page=1&sort_order=0&albumsperpage=&navfolderid=2008"]burtik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen pe mn ma asteapta dr de fam sa il fac la 7 luni jumate si eu am uitat sa intreb ginecologul dc e cazul sau nu sa fac ce ma fac ? oare are ceva dc ma intzep mai tarziu de 7 luni jumate ???? [gravi] 30+ [baietel] AMR 68 zile [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=anna&year=2008&month=9&day=4&babycount=1"]puiutz[/url] [url="http://bd.lilypie.com/ilhNp2.png"]pui[/url] [url="http://www.kodakgallery.com/PhotoView.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Ux=0&UV=875906701053_115887768111&collid=17579189111.393587768111.1210411304871&photoid=193587768111&folderid=0&view=1&page=1&sort_order=0&albumsperpage=&navfolderid=2008"]burtik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele, Iata-ma si pe mine revenita acasa cu micuta, care e o scumpete! Ralucutza a avut la nastere 3890g si 54 cm (zicea neonatoloaga ca va fi balerina :) si nu am avut prea mari probleme in spital. nu am apucat sa scriu pana acum, pt ca ne tot chinuim cu un icter mai puternic. Pe scurt, ce mi se pare relevant de stiut pentru cele care nu au nascut inca la Medlife, este ca intr-adevar toata lumea se poarta extrem de frumos, si asta este f important pt o femeie care a nascut, mai are si ceva dureri si in plus nu e neaparat experta in cresterea unui bebe...eu personal am avut o experienta mai putin placuta in timpul operatiei. am avut anestezie locala, rahi-peridurala, asa ca am fost constienta, numai ca in momentul in care l-au scos pe bebe, am fost asa de curioasa si am intors capul spre dreapta dupa el, fara sa realizez ca pozitia de pe masa nu era foarte confortabila...ei, va spuneam eu mai demult ca am niste probleme cu coloana, inclusiv in zona cervicala, asa ca miscarea respectiva mi-a declansat o durere ingrozitoare in mana dreapta (partea de sus a corpului nu era anesteziata), atat de tare ca am inceput sa plang. doctorii credeau ca plang de emotie, dar eu plangeam de durere..ma rog, in momentul ala cea care m-a salvat a fost doctora anestezista, Mihaela Ganea, pentru care am numai si numai cuvinte de lauda, si care a inceput sa imi toarne in cateter tot felul de substante sa imi aline durerea (mentionez ca in prealabil am avut o lunga discutie cu ea despre toate problemele mele si am insistat ca ea sa vina si la nastere). Pentru ca durerile nu mi-au cedat dupa operatie, dimpotriva, in noaptea de la reanimare mi s-au extins in tot spatele, tot ea a fost cea care mi-a prescris un tratament special, cu antibiotic si antiinflamator, dar astfel incat laptele pt bebe sa nu fie afectat, si pana la urma m-am simtit mult mai bine. a costat mai mult cu toate tratamentele extra, dar nu a mai contat. Pe scurt, s-au purtat excelent cu totii. Aveam 2 interioare unde puteam sa sun pentru orice aveam nevoie, unul la gineco unde ceream tampoane, etc inclusiv iaurt (ca mi-era foarte foame, si meniul de dupa operatie nu e foarte diversificat), si unul la neonatologie, unde intrebam de bebe, sau il ceream la alaptat. cu sanii am avut ceva probleme, care au persistat si acasa, si anume ca mi s-au inflamat tare mameloanele, ca bebe sugea ca disperata, iar eu nu aveam lapte destul si nici canalele foarte desfundate si apoi am facut si noduri din cauza asta, pe care m-am chinuit cateva zile sa le sparg cu masaj (daca le lasi, exista risc de mastita). ca un sfat pt fetele mamici prima data: cand simititi prima data ca vi se umfla sanii tare si va vine laptele, nu stati nici macar o ora, puneti bebele la san sa traga, si eventual ajutati-va de o pompa ca sa va desfundati, ca nodulii aia se fac f repede, si apoi patiti ca mine... un alt detaliu pe care as vrea sa vi-l spun este ca maternitatea din medlife devine din ce in ce mai aglomerata - am vb despre asta personal cu medicul meu, dr. predoi, care este si el director administrativ sau nu stiu de care - si ma intreb cum va fi pe viitor. forumul asta este o reclama in sine care le va aduce din ce in ce mai multi clienti, si sper sa pastreze standardele, fara sa arunce in aer preturile. o alta chestie, nu stiu cum va fi cu rezervele de aici incolo, ca acum nu e nevoie de nici o programare, dar, spre exemplu, in perioada in care am fost eu, era super plin, si venise cineva si se tot gandeau unde sa o mai cazeze...pe de alta parte e destul de greu sa programezi o nastere, mai ales cele naturale. cam atat deocamdata, sper ca informatiile mele va sunt de folos si nu v-am plictisit prea mult, pup fetele, MikyM, fericita maimica a Ralucai Maria de 10 zile! PS. Pierrine, eu nu te-am identificat, ca nu iti stiam numele real nici pe al tau nici pe al lui bebe, dar ma bucur mult ca sunteti si voi bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va mai spun ceva: din toata experienta mea mi-am dat seama ca daca inainte de nastere m-am focusat f mult pe aspectele legate de nasterea propriu zisa, de fapt, dupa ce nasti si treci de prima zi, care e mai grea intr-adevar, dar cu calmante si celelalte treci usor de ea, toata atentia si interesul se muta direct pe copil, mai exact catre sectia de neonatologie. Din punctul asta de vedere, as avea un mic repros sa fac, cel putin din punctul meu de vedere ca mamica de primul copil: as fi apreciat mai multa consecventa si suport pe partea asta, adica ok, ti-l aduc pe copil, te ajuta sa il pui la san, dar spre exemplu de cat de grava era situatia mea cu nodulii si la cat de aproape eram de mastita nu am aflat decat acasa, de la medicul pediatru, desi le-am spus si celor din spital, dar nu au dat prea multa atentie. Adica ei sunt bine intentionati, dar parca usor superficiali. O alta chestie, fiecare asistenta sau medic de la neonato are cate o parere diferita, nu sunt foarte consecventi, desi per total toata lumea e draguta. Plus ca bebele meu a facut acel icter de care va spuneam (normal altfel, fac mai toti copiii), dar din spital mi-au spus ca nu e nici o problema, sa stau linistita, iar ajunsa acasa, pediatra pe care mi-am gasit-o dupa cateva zile mi-a zis ca nu e chiar asa, ca trebuie sa o tin la soare, sa ii dau sa manance mai des, chiar daca o scol din somn pentru asta, mai ales ca nu prea a luat in greutate. Deci pe partea de neonato cred ca s-ar putea mai mult in medlife. apropos, pediatra mea nu e din medlife, ca acolo practic ai inclus in costul operatiei 1 consultatie in prima luna la dr Marcu (sau georgescu parca), dar nu vine acasa, trebuie sa te programezi si sa mergi tu cu bebele la spital...ori eu una n-am nici timp nici stare, plus ca cine stie cand gasesti programare. oricum incerc sa vad daca gasesc si va spun dupa impresii. sper sa fie utile si informatiile astea si sa nu ma fi departat prea mult de la subiect. MikyM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...