Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa atragi cuiva atentia fara sa jignesti??


Recommended Posts

Imi cer scuze ca deschid un subiect nou, n-as face-o probabil daca ar fi vorba de mine, dar e vorba de finii mei, la care tin foarte mult si chiar nu stiu cum pot sa-i ajut. Fina mea e tanara, are 25 de ani, nu e o frumusete, dar e o fata absolut remarcabila, sufletista si buna pana la Dumnezeu si inapoi. Sotul ei e ceea ce se numeste un barbat frumos, cu succes la femei, mai in varsta decat ea cu vreo 7 ani. Sunt casatoriti de 3 ani, au o dulceata de fetita de 1 an si un pic,au o relatie normala . Nu as putea spune ca sunt la curent cu viata lor sexuala, fiindca nu discutam lucrurile astea, dar nu mi s-a parut ca e ceva in neregula, pana acum cateva saptamani, mai exact pe la Craciun. Finul meu imi este coleg de serviciu si uneori il mai scapa gura si despre ce nu e cazul sa-mi spuna. Am observat eu ca e mai interesat decat inainte de alte colege sau pur si simplu de fetele de pe strada, dar am luat totul in gluma, m-am gandit ca se da el macho aiurea, fiindca stiam ca e foarte atent cu fina mea, gateste, are grija de copila, ce mai! La cheful organizat de seful nostru, la care nu avem voie sa ne aducem sotii/sotiile, s-a cam pilit si s-a "lipit" de o colega, dansuri lascive, tot tacamul...La un moment dat, l-am tras de maneca sa termine, si mi-a zis ca "Da' cutare vezi cum arata, e femeie, e buna, miroase bine, stie sa se imbrace, arata mai bine ca nevasta-mea desi are aproape 10 ani in plus!". Nu s-a intamplat nimic pana la urma, in sensul ca nu au ajuns in pat (l-am chemat pe barbatu-miu sa ma ia si am insistat sa-l ducem acasa si pe dragu' de finu-miu), dar mi-a dat de gandit chestia. Apoi, de Craciun, de Anul Nou, cand am mai fost impreuna, am stat si-am analizat relatia lor, cat de obiectivi am putut fi si eu, si sotu'.Ce am observat amandoi, o anume raceala, nepasare sau cum sa-i zic din partea lui, parca erau casatoriti de 100 de ani si nu mai aveau ce-si spune, si intr-adevar o delasare ciudata din partea finei mele, in sensul ca era nearanjata, haine aruncate aiurea pe ea, total nepotrivite, parea imbatranita si sotul meu, parere de barbat, a zis ca arata de 40 de ani. Asa ca acum nu stiu ce pot face. Sotul meu zice sa-mi vad de treaba si sa nu ma bag. Pe mine ma mananca undeva sa vorbesc cu ea, sa incerc sa o trag de maneca sa se mai aranjeze un pic, sa-si arate varsta, sa nu mai para o femeie trecuta din toate punctele de vedere...dar sunt complet lipsita de diplomatie si ma tem ca as face o gafa si mai mare. Nici cu el nu-mi vine sa discut treaba asta, ca n-as sti ce sa-i spun. Pe de alta parte, nu vreau nici sa ajunga el sa o insele cu colega noastra care i-a captat atentia la chef, fiindca m-as simti si mai vinovata. Chiar nu stiu cum sa procedez. Va rog mult, dati-mi idei, sfaturi, poate e mai bine sa-l ascult pe sotu' si sa nu ma bag, poate trebuie sa incerc sa vorbesc cu fina mea fara sa se simta jignita...nu stiu ce sa fac. Cu colega mea nu am nici o sansa sa discut nimic, ea a zis din prima zi de lucru ca "i-am stricat ploile" cu finu-miu si altadata sa nu ma bag...Nasol...Voi ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da,eu zic sa vorbesti cu fina ta.Nu e vorba ca te bagi,pur si simplu intrevezi o situatie nasoala,care inca poate fi evitata. Este clar ca delasarea unei femei atrage dupa sine nepasarea barbatului cu privire la ea.Chiar finul tau a spus ´´uite...e mai batrana cu 10 ani DAR ARATA MAI TANARA DECAT SOTIA MEA´´Plus de asta,a facut referiri nenumarate la cum se imbraca x,ce bine miroase,etc. Asa ca,draga mea,nu mai sta pe ganduri,du-te la finuta ta si cu bagare de seama ´´trzeste-o´´. Cum as face eu..i-as propune sa mergem in oras ca vreau sa-mi cumpar ceva...si sa am cu cine ma sfatui.Si asa,din magazin in magazin,din vorba in vorba,ajungeti si la EA,la stilul ei,la feminitate...poate ii trezesti interesul adormit . Sau..(eu mai fac asta cu unele prietene care mi se par neingrijite) ne jucam de-a machiajul.De exemplu,a venit la mine o prietena,25 ani,nevopsita pe par de minimum 4 luni,nemachiata,cu cearcane... Si i-am zis: ´´te roog,lasa-ma sa te machiez,IMI place mult sa machiez,sa vezi ce dexteritate am´´ Dupa trei ori de refuzat cu jumatate de gura,m-a lasat sa ´´experimentez´´Iti dai seama ca am facut tot ce mi-a stat in putinta sa o machiez cat mai bine,cat mai potrivit pt fiuionomia ei.Si...i-a placut,mi-a mai cerut asta de cateva ori,pana la urma m-a chemat cu ea in oras sa o ajut sa-si aleaga cosmeticele potrivite.Si..vopsea de par,pentru ca m-am oferit eu sa o vopsesc ´´sa nu mai dai bani aiurea la coafor´´[;)] Sau..incearca sa-i spui ´´ce bine iti vine bluza asta verde...mult mai bine decat puloverul ala gri,imi da impresia ca ala te imbatraneste´´ Depinde mult si de felul finutei tale de a fi,de relatia dintre voi.Daca e o tipa pe care trebuie sa o iei mai din topor asa..spune-i pur si simplu ca ar avantaja-o aia sau ailalta,ca sotul ei sigur ar aprecia,ca nu e cazul sa fie asa de rezervata...ca are un corp care-i permite sa poarte..stiu eu..fuste creion.... Scuze ca m-am lungit asa, sper sa te ajute sfaturile mele.Sa ne spui cum evolueaza discutiile. ladyJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de tips-uri, LadyJ, chiar folositoare. Cu machiajul s-ar putea sa-mi mearga, am machiat-o inainte de nunta lor si stiu ce incantata era...I-am tot dat cadouri machiaje pana acum, dar nu stiu ce face cu ele, ca sigur nu le foloseste, si nu iau niciodata porcarii gen Ruby Rose, ca mi-ar fi rusine sa ii daruiesc ceva ce eu n-as folosi.Nu stie sa se machieze, intr-adevar, sa incerc sa o invat, atat cat stiu si eu. Despre vopsit, ...mai bine o duc la coafeza mea, eu nu-s in stare nici pe mine sa ma fac, am 2 maini stangi. Cu hainele va fi o problema, si inca una mare. Ea nu-si cumpara niciodata nimic, sotul ei ii cumpara, fiindca zice ca nu are gusturi (acum, tre' sa recunosc faptul ca are dreptate pe ici, pe colo...). Problema e ca desteptu' ii cumpara tot felul de chestii ultra-mulate si sclipicioase, si ea a ramas cu mai multe kile in plus dupa sarcina, deci nu ii vin bine bluzitele pana la buric si colantii, iar finu-miu e convins ca e al doilea Catalin Botezatu in materie de gusturi vestimentare, deci o sa am ceva meciuri cu el pana il dau pe brazda... Da, s-ar putea sa mearga...Si nici nu o sa se simta prost ca ii dau eu sfaturi, e foarte incantata cand ne vorbim ca intre noi, femeile...Pacat ca in ultimul timp am lucrat amandoua mult prea mult si am uitat de suetele noastre...Las-ca asta se poate rezolva!! Inca o data, multumesc!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai totusi incearca sa o iei la cumparaturi , ii spui ca esdinta intre fete. Ii arati cateva haine frumoas , adecvate varstei sale , daca le efuza ii spui si tu pe un ton mai lumet ca se imbraca prea trist si sobru , ca e tanara , frumoasa , sa incerce ceva nou , sa se uite la fetele din jur si s urmeze exemplul. Si finului i-as spune sa stea pe fundul lui , ca daca nu o sa-i ai cumpere nevestei haine imposibil de purtat probabil o sa arate si ea cu 10 ani mai tanara.[:D] http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fina tu esti bolnava?Nu?Vai ,pai in cazul asta e timpul pentru o schimbare ca fuge finul cu o artista![:D] Eu zic sa nu te amesteci mai mult decit sa o stimulezi sa se uite in oglinda si sa-i deschizi apetitul pentru un look nou. Eu am niste fini care desi se pling ca au numai necazuri si el face nu gluma[bang],sint bine merci impreuna si regret ca am intervenit chiar si cu un simplu si nevinovat sfat. Finul e adult,poti sa-i pui tu GPS ,daca are de gind sa....tot o sa o faca.Si daca insisti ,pina la urma o sa ajunga sa va evite .Desi nasii au rol de parinti spirituali ,citeodata e bine sa-si rezolve singuri problemele. dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg un lucru. Dumnealui frumosul nu a observat inainte de casatorie ca fata asta ("absolut remarcabila, sufletista si buna pana la Dumnezeu", cum scrii tu) nu este decupata din Cosmo si ca nu se ridica la standardele lui de "frumusete"???????? De ce il deranjeaza tocmai acum??? Nu mai scriu mai departe, ca mi se face sila.
Felicia [gravi] 16+ cu [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, stai ca mi-a sarit in ochi inca o contradictie flagranta: deci EL ii cumpara haine (sclipicioase, mulate pe corp) si apoi tot el constata ca un repros la adresa ei ca "ailalta se imbraca mai bine"????? Deci sa inteleg ca ailalta nu poarta chestii sclipicioase, nu?? Ce vrea de fapt baietelul asta cu tot cu frumusetea lui? La varsta lui inca nu a priceput ce e important in viata?
Felicia [gravi] 16+ cu [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc si eu f multe cazuri in care ele, sotiile, dupa casatorie... se tundeau sau isi tineau parul numai in coada, uitau de machiaj, puneau pe ele ce le venea la mana din dulap... si este o diferenta imensa. Nu inteleg de ce sa o jignesti?! Ca ii spui cum o percepeti voi din exterior? Si daca se enerveaza, ii trece, important e sa priceapa de ce ii spui asta, e spre binele ei/lor, la urma urmei esti parintele lor spiritual. Parerea mea e ca nu mai ai timp de atentionari pe dupa cires daca lui deja ii zboara ochii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baga frica in ea si inventeaza povesti de genu "draga, sa vezi ce a patit o cunostinta de-a noastra ...a parasit-o sotzu pentru una mai batrana, da' cocheta...acu e nashpa, sunt in divortz, bla, bla bla" Si o dai si pe barfa de genu, "da si ea draga se delasase in ultima vreme, desi era tanara arata imbatranita rau! E normal ca a lasat-o barbas-o si a plecat dupa alta daca ea tot timpu mirosea a snitele" Stiu suna a barfa de doi bani, da' cine stie...poate tine! ...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem oameni, prin definitie imperfecti, supusi simturilor si simtirilor care de multe ori sunt mai presus de noi. E firesc sa reactionam la un miros de parfum fin si la o imagina placuta si atragatoare. Poti sa fii o persoana absolut remarcabila, sufletista si buna pana la Dumnezeu si in acelasi timp sa nu-ti mai pese de lookul tau si de impresia pe care o lasi celor din jurul tau, inclusiv sotului. Bineinteles ca aspectul nu conteaza si daca si crezi cu adevarat in ideea ca sunt alte lucruri mult mai importante intr-o relatie / casnicie, se cheama ca esti o persoana profunda, matura, care stie ce vrea de la viata. Si acea persoana profunda, matura, care stie ce vrea de la viata nu inseamna ca e oarba. Cei mai multi barbati observa o femeie care arata bine, e ingrijita si poate de multe ori inconstient, fac comparatii cu nevestele de acasa care nu si-au mai pus de mult o rochie atragatoare pe ele si care lasa praful sa se aseze pe trusele de machiaj. In valtoarea vietii cotidiene uitam sa fim femei, uitam sa fim ... de ce nu cochete, uitam sa starnim si sa incitam barbatul de langa noi. Armele unei femei nu sunt cel mai tare job, cea mai sufletista inima sau o inteligenta remarcabila ci chiar charmul nostru si feminitatea. Un pantof cu toc, o haina potrivita care-ti pune corpul in valoare si un zambet pot face minuni cand vine vorba de barbatul de langa noi. Superficial? Poate. Revoltator? Cu siguranta pentru multe dintre femeile pentru care prioritare sunt casa, cumparaturile, perdelele si aparatele dentare ale copiilor. Dar trebuie sa admitem ca ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place si mai trebuie sa admitem ca dupa o femeie... nu frumoasa neaparat, dar ingrijita si atragatoare si noi, ca femei, uneori intoarcem capul, chiar si in gand. Ei de ce nu ar face-o? Dar ce-ar fi daca femeia pe langa care trece sotul intamplator pe strada si intoarce capul sa fie chiar... sotia lui? Fiti feminine si fiti atragatoare. Pentru ca forta unei femei sta in feminitatea ei si in modul cum si-o poate exploata. [;)] Puppe, ajut-o pe fina ta sa-si redescopere femeia din ea, pentru ea in primul rand si apoi pentru relatia lor. [flo] Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...