Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa atragi cuiva atentia fara sa jignesti??


Recommended Posts

quote:
Originally posted by bubic
Parerea mea este urmatoarea, la modul general: Femeia se "lupta" sa ajunga sotie.
Asta imi aduce aminte de o amica de-a mea, careia i-a spus tatal ei in ziua cununiei: "Tine-l bine, nu uita niciodata ca barbatul asta e capitalul tau!" [vom]
quote:
Asta nu este un lucru rau, lucrul rau este ca dupa ce a ajuns, uita sa mai lupte. Considera ca ... gata, cursa ei s-a terminat. Este o mentalitate total gresita, parerea mea este ca toata viata este o lupta continua si mai ales casnicia.
Culmea: atat timp cat am luptat ca sa cuceresc si sa ma fac iubita si dorita ignorand adevaratele mele nevoi sufletesti, am avut parte numai de esecuri, de rebuturi de masculi... Abia sotul meu mi-a aratat la 33 de ani ca exact contrariul este adevarat: iubirea NU este o lupta. Ci dimpotriva. V-as dori la cat mai multe sa descoperiti asta si sa nu va mai consolati (halal consolare) cu clisee de genul "nu toti barbatii sunt la fel". ocebine, [asia] [flo]
Felicia [gravi] 16+ viitoare mami de [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MissPArker, iti dau dreptate, asa este si sotul meu... Ma iubeste pentru ceea ce sunt, acasa nu stau numai scoasa din cutie, imi spune ca ma iubeste asa cum sunt, "boita" (vorba lui) sau nu. Dar nu asta e problema... ca daca devii delasatoare in sensul ca... obisnuiai sa te vopsesti si acum ti se vad radacinile de 3 degete, oja sarita de pe unghii sau porti bluza sotului pana la genunchi... se schimba datele problemei... nu prea iti mai vine sa faci tare multe cu ea... parerea mea. Si citesc pe aici ca "a fi scoasa din cutie" pt multe inseamna un vopsit, un machiaj usor si niste haine adecvate... nimeni nu va trimite zilnic la coafor si cosmetica, dar sunt niste lucruri care orice femeie, oricand, TREBUIE sa isi faca timp sa le faca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine Dragostea nu sta in mascariciul de pe fata, da ajuta intr-o oarecare masura...dar sa nu uitam ca imbatrinim, ne imbolnavim, mai avem accidente, dureri, probleme. Nu este serviciul meu sa fiu la dispozitia "domnului" ca scoasa din cutie si sa imi neglijez copilul sau interesele personale in favoarea pieptantului in coarne al unui barbat. Indiferent de barbat. Anamaria
"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man#8217;s character, give him power."

Foarte important de tinut minte ce a scris Anamaria! Linga mine nu ar avea ce sa caute barbatul care nu intelege aceste lucruri si, la primul meu semn de oboseala insotita de lipsa de chef de "sclipici" , da bir cu fugitii in bratele colegei de serviciu. De fapt, ce spun eu primul semn...ideea e ca nu pot suporta ideea ca ne construim relatia ( casnicia) dupa aparente, dupa parfumuri, sclipiciuri si sulemeneli. Nu spun ca astea nu-s ...hm, atragatoare, interesante, binevenite dar ...daca asta e tot ce avem sau daca dupa asta sint eu judecata ca partenera de viata...atunci mai bine lipsa. Un barbat care alearga dupa "imagine" fara continut ma intristeaza si de ce sa nu zic adevarul, scirbeste. Puppe, am scris cam offtopic dar ...uite si parerea mea in legatura cu subiectul asta si intrebarea ta: Tu ai vrea sa-i atragi atentia finei tale, apropo de "delasarea" ei ce banuiesti ca a declansat "the saturday night fever" a sotului ei (finului tau)? Gresit. Nu finei tale trebuie sa-i atragi atentia ci lui, sotului. Lui trebuie sa-i reamintesti ca nu se comporta cum trebuie si nu-mi spune ca nu e adevarat...( ca el face si drege in casa dar ca ea ...) Unui barbat matur, implicat in familie si trup si suflet si inima, cu gindul permanent spre aceasta, nu-i vine sa danseze lasciv cu colega de serviciu. Crede-ma, pe cuvint de onoare! Poate ca nu e satisfacut de ce are acasa DAR tot lui ii revine responsabilitatea sa o spuna raspicat. Deci pe el sfatuieste-l, lui atrage-i atentia. Casnicia nu este o inchisoare. O femeie care nu-si pune sclipici permanent, fiindca nu se gaseste naturala astfel, nu are ce sa caute linga unul care cauta sclipiciul tot timpul. Si daca-ti pui sclipci, el zice ca da, da' esti grasa. Si daca nu esti grasa, el zice ca nu te coafezi cum ii place lui. Si daca nu esti grasa si te coafezi, lui nu-i place mincarea ta. Si daca esti slaba, te coafezi, gatesti minunat, iti pui sclipici, el spune ca esti pisaloaga. Si daca arati exceptional, esti chef in bucatarie si-ti tii si gura, el zice ca esti proasta. Si daca nu esti nici proasta, nici grasa, nici lenesa, nici urita...el zice ca nu esti naturala, nu esti buna la pat, nu-l intelegi, nu-l ajuti, nu-i citesti dorintele pe buze, nu-i respecti barbatia... Si tot asa. In concluzie... Cine naiba ar vrea sa traiasca o viata plina de stachete la tot pasul? Nu te supara, te rog dar... mie mi se pare absolut ...nedemn ( vorbind de demnitatea femeii in general si-ti jur ca nu-s feminista) ca sotul sa danseze lasciv cu colega si masurile luate sa fie cele de reimprospatare a sotiei acestuia prin mers la coafor, shopping ...( care btw nu-s rele dar nu asta e solutia, cred eu) ca vezi tu Doamne, altfel sotul sa nu cumva sa recidiveze... www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ancuta-Maria
MissPArker, iti dau dreptate, asa este si sotul meu... Ma iubeste pentru ceea ce sunt, acasa nu stau numai scoasa din cutie, imi spune ca ma iubeste asa cum sunt, "boita" (vorba lui) sau nu. Dar nu asta e problema... ca daca devii delasatoare in sensul ca... obisnuiai sa te vopsesti si acum ti se vad radacinile de 3 degete, oja sarita de pe unghii sau porti bluza sotului pana la genunchi... se schimba datele problemei... nu prea iti mai vine sa faci tare multe cu ea... parerea mea. Si citesc pe aici ca "a fi scoasa din cutie" pt multe inseamna un vopsit, un machiaj usor si niste haine adecvate... nimeni nu va trimite zilnic la coafor si cosmetica, dar sunt niste lucruri care orice femeie, oricand, TREBUIE sa isi faca timp sa le faca.
Bine punctat, Ancuta-Maria. Am totusi o banuiala ca "delasarea" finei lui Puppe este discutabila, nu cred ca despre par si unghii neingrijite este vorba. Cred ca problema reala este alta. *********************** When you want something you never had, you have to do something you've never done. ************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ancuta-Maria
Si citesc pe aici ca "a fi scoasa din cutie" pt multe inseamna un vopsit, un machiaj usor si niste haine adecvate... nimeni nu va trimite zilnic la coafor si cosmetica, dar sunt niste lucruri care orice femeie, oricand, TREBUIE sa isi faca timp sa le faca.
Unde ai vazut tu scris asta? De ce parul nu poate fii frumoas si natural si unghiile sa fie ingrijite si fara oja (cu toate ca eu ma vopsesc, de exemplu)...pentru mine haine adecvate poate inseamna cu totul altceva decit pentru tine.... Hai sa nu ne mai credem asa, pe un piedestal puse: FEMEIA super sexy, casnica si mamica perfecta...ca doare al naibii cind te dai cu fundul de pamint. Si inca un secret: oriunde te vei afla, va exista o femeie mai pusa la punct, cu un fund mai bombat, cu sini mai frumosi, cu ochi mai langurosi, cu un par mai lucios...Ce te faci? Programari imediate la estetica? O sesiune de shopping in regim de urgenta? Anamaria
"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cam asta ar fi si comentariul meu, intotdeauna se va gasi cineva mai aranjat, mai rimelat si cu lenjerie mai sexy. ce ne facem atunci? cine garanteaza, desi finutza e aranjata si la 4 ace, cu sandiwch-ul in brate dimineata, si cu parul de la coafor, ca sotul la urmatoarea petrecea nu se duce cu respectiva direct in pat, fara vreun preludiu dansant in vazul lumii ? sau ....de unde stim noi ca sotul nu s-a dus deja cu respectiva la cateva zile dupa petrecere??? sunt de acord ca nu trebuie sa ne neglijam, dar nu cred in ruptul capului ca un sot isi inseala sotia ca nu e aranjata. problemele sunt mai adanci decat aspectul ei fizic. cel putin asa imi place sa cred despre acel sot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MissParker
M-as bucura ca eforturile tale sa dea roade. Sa-ti spun cum e sotul meu si de ce eu sunt sceptica in ce priveste profunzimea iubirii finului tau pentru sotia lui. Sotul meu ma iubeste si ma considera cea mai frumoasa femeie din lume pentru ca imi vede in suflet si pentru el asta e tot ce conteaza, nu trasaturile, nu machiajul, nu coafura, nu desuurile, ci substanta interioara. Ii place de mine mai mult nemachiata, pentru ca "atunci mirosi a Feli si nu a smacuri si in plus cand esti machiata iti pui o masca pentru societate dincolo de care adevaratul tau EU se estompeaza". Nu suporta tanga sau chilotii asa-zisi sexy, ii plac chilotii simpli, albi de bumbac. Mi-a aratat dorinta lui la fel de arzator si cand aveam 62 de kilograme, si cand aveam 77 de kilograme. Pentru ca ma iubeste asa cum sunt eu, cu totul. Acum, daca tu crezi ca finul tau o va iubi sau dori mai mult cand ea ii aduce sandwich-ul (!!) cu parul vopsit si rimelata/rujata decat datorita simplului fapt ca este sotia lui (aleasa de el) si mama copilului lor, bafta multa! Probabil ca eu traiesc pe alta planeta. Si acolo o sa raman, ca mi-e bine asa.
Felicia [gravi] 16+ viitoare mami de [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

subscriu in totalitate[flo]
[cit][url="http://dragos.roua.ro/"]Ce mai citim noi[/url] [url="http://community.webshots.com/album/561770986TVcbvW"]pe ulitza noastra magica[/url] The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daniela, o [flo] si pentru tine; Nu vreau sa imi amintesc cat de sexy aratam dupa ce am nascut[:D] si cat de "mult" timp aveam sa ma coafez, sa ma dau cu lac de unghii si cu make-up; parca ma si imaginez alaptand Bia in chiloti tanga si cu sutien dantelat..ofcors, cu gauri pentru sfarcuri[:D], eventual si cu un jet de parfum intre tzi, ca sa ii adie domnului bine.. si uite ca nu s-a dat dus si nici n-a chemat 911 (112?) sa ma "salveze" din """"degradare"""; nu spun sa te neglijezi. Insa un machiaj reusit nu salveaza niciodata un parteneriat ...nereusit... Problema e cu totul altundeva...
[cit][url="http://dragos.roua.ro/"]Ce mai citim noi[/url] [url="http://community.webshots.com/album/561770986TVcbvW"]pe ulitza noastra magica[/url] The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca, fara sa vreau, am dat nastere la controverse legate de relatia generala sot-sotie. Ce cred eu : pentru 90% din barbati (proportie "din burta', subiectiva)e important felul in care arata sotiile lor atunci cand ies cu ele "in lume", probabil dintr-un sentiment de mandrie: uite, ma, ce nevasta am eu, si e a mea!! Nu stau acum sa comentez daca ideile astea sunt bune sau gresite, am observat insa la multi barbati pe care-i cunosc acelasi comportament. Nimeni nu spune sa porti toalete Valentino cand te dai jos din pat sau cand alaptezi ori schimbi pampersul copilului, dar nu mi se pare potrivit nici sa uiti ca esti femeie si deci cea mai frumoasa creatie a lui Dumnezeu. Eu recunosc faptul ca n-as avea curaj sa apar neepilata, fara sa ma spal pe dinti, cu parul valvoi si plin de fire albe in fata sotului meu, numai fiindca stiu ca ma iubeste si vede si dincolo de aparente. E adevarat, dar si aparentele astea ma pot ajuta sau ma pot sabota. Si ma tem ca daca as face un obicei din ignorarea lor, treptat nu l-as mai interesa sexual, si apoi alte probleme ar aparea. Unele ma vor cataloga frivola si superficiala. Nu sunt, dar n-aveti de unde sti. Mie mi se pare normal sa ma si machiez, sa-mi vopsesc si parul, sa merg si la cosmetica, sa dau bani pe haine care-mi plac, dar in acelasi timp sa stiu sa fac cele mai bune sarmale , sa-i tin de urat sotului cand repara el te-miri-ce si ma plictisesc, sa o invat pe fiica mea povesti si sa pictam impreuna...Nu cred ca se exclud una pe alta, si nu am simtit pana acum ca am sacrificat din timpul alocat familiei pentru o ora la cosmetica, o data pe luna, sau pentru cele 5 minute zilnice pe care le folosesc pentru a ma machia. Revenind la ceea ce povesteam: fina mea nu a fost de la bun inceput asa cum e acum. Inainte de a se marita, era proaspat-absolventa de facultate, avea preocuparile de la 22 de ani, era cocheta, ii placea sa poarte haine la moda, abia la vreo jumatate de an de la casatorie a inceput sa devina nepasatoare la aspectul fizic si pur si simplu s-a schimbat. Nu ma refer la cele cateva kile acumulate, care nu-i stau rau, dimpotriva, inainte era prea slaba. Vorbesc de atitudine. A devenit stearsa din toate punctele de vedere, a imbatranit, literalmente. Nu stiu cat am reusit sa ma fac inteleasa. Mie de-asta mi-e si ciuda, daca era asa de la inceput, nu sesizam nici o schimbare si deci nu consideram ca e cazul sa faca ceva. Asa insa... Finul meu o iubeste, dar am ajuns sa-i inteleg si "refularea" de la chef; probabil, daca nu era baut, nu se intampla nimic. Asa insa, a procedat ca un copil mic scapat in magazinul de jucarii: toate sunt mai frumoase decat cele de acasa.Nu incerc sa-l scuz, spun doar ca am ajuns sa-l inteleg. ca-l dezaprob, e alta poveste. Am reusit ieri cu greu sa gasim si ceva haine dragute prin magazine , cel mai mult m-am bucurat ca am redescoperit-o pe fina mea dinainte de nunta: radia de placere ca o bluzita ii venea bine, era incantata cum ii scoate in evidenta ochii albastri...Atat de mult m-am bucurat, nu va pot spune. Pana la urma, cine a zis ca o prapadita de haina iti poate da incredere in tine, nu a vorbit prostii.. Azi ii am invitati la masa pe finii mei, si ma bucur ca o sa petrecem cateva ore impreuna, mai vad cum se aseaza lucrurile si cum percepe el schimbarea ei. Din cate am vazut ieri seara, e de bine!! Ne mai citim! Imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu parerile mele referitoare la necesitatea de a fi femeie si dupa maritis + nastere, dar astea sunt parerile mele. Nu am pretentia ca detin adevarul absolut. Va pup pe toate si va multumesc![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puppe felicitari pt subiect si pt grija [flo], fina ta este norocoasa sa te aiva. .. nu ma bag in discutie, cred ca fiecare "tabara" are dreptatea ei, vreau doar sa subliniez ca nu pt toti barbatii a fi aranjata si atragatoare = mereu machiata, mereu parfumata si cocotata pe tocuri cui.
quote:
Originally posted by MissParker Ii place de mine mai mult nemachiata, pentru ca "atunci mirosi a Feli si nu a smacuri si in plus cand esti machiata iti pui o masca pentru societate dincolo de care adevaratul tau EU se estompeaza". Nu suporta tanga sau chilotii asa-zisi sexy, ii plac chilotii simpli, albi de bumbac. Mi-a aratat dorinta lui la fel de arzator si cand aveam 62 de kilograme, si cand aveam 77 de kilograme. Pentru ca ma iubeste asa cum sunt eu, cu totul.
Si la noi cam la fel.. mai ales cu mirosul.. maraie si cand simte mirosul/gustul lasat de crema. Adevarul este ca si eu ii prefer mirosul natural, si nu cel de after-shave sau deodorant. Cvasi-idem si cu desuurile.. si cu kilele.. Are mama doi flacai.. [bat] Matei (6) si [amoras] Grigore (1)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...