Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa atragi cuiva atentia fara sa jignesti??


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Cristina_A
quote:
Originally posted by bubic
Parerea mea este urmatoarea, la modul general: Femeia se "lupta" sa ajunga sotie...
[xx(][bang][alcool][vom][xx(] *********************** When you want something you never had, you have to do something you've never done. ************************
Da, se lupta, sa nu ramana, Doamne fereste, nemaritata. Si are mare noroc c-a "luat-o" si pe ea cineva, ca sa intre-n randul lumii. [alcool] Si, dupa ce si-a atins scopul, culmea, se culca pe-o ureche[:D] Mi-a sarit in ochi un articol despre fostul James Bond, se pare ca nevasta-sa n-are problema asta: http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/showbiz/showbiznews.html?in_article_id=509208&in_page_id=1773
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu nu reusesc deloc sa diger chestia <ii cumpara el haine pentru ca ea n-are gusturi>; n-o fi avind gusturile lui dar are personalitatea si gusturile proprii, e femeie nu manechin sau papusa; nu-mi imaginez cum ar fi sa-mi impuna barbatu'meu sa ma imbrac cu asta sau cealalta pentru ca el considera ca are gust la ce-mi vine mie bine si eu nu...isi da cu opinia cind i-o cer eu [:D] si cind e obiectiva, in rest.... cred ca uneori...se intimpla sa fii tinara, sa dai in saptamina orbului si faci prea multe compromisuri de dragul dragostei, si cind dai peste un berbec ce profita uita unde se ajunge; cind Pygmalion se plictiseste se intorc bumerang, ca in cazul de fatza; tipul trebuie sa se trezeasca si s-o ajute sa-si revina, daca tine la ea si la familie. http://www.floriinro.ro/ tongue in cheek
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puppe, in loc sa ii ceri finei sa se trezeasca cu 15 minute mai devreme dimineata (dupa hmmmm ... cite ore de somn si oboseala, din cauza copilasului???) mai bine ai vorbi cu finul, sa isi faca el sandwichurile dimineata sau seara si sa ii faca si biberonul copilului! Asa incit saraca fata sa mai prinda citeva minute de somn in plus. Probabil ca la petrecerile de sarbatori arata asa pentru ca, in timp ce finul isi facea toaleta in oglinda vreo ora si ceva, ea avea grija de copil, hranea fata, se asigura ca are tot ce-i trebuie in timp ce ei erau plecati, dadea ultimele instructiuni persoanei care raminea cu fetita ... Si gata! 5 minute inainte de a pleca de acasa, domnul iesea victorios, frumos si aranjat din baie, in timp ce ea tocmai atunci sarea in dus si isi punea pe ea prima rochie gasita in sifonier. Te-ai gindit ca din cind in cind sa te oferi sa ai grija de fetita lor, ca sa ii dai ei putin timp sa mearga la coafor sau prin magazine? Uite, cumpara-i un card (bon) cadou la o sauna, coafor, manichiura, masaj, ceva de genul asta (ca sa fii sigura ca merge acolo) si ofera-te sa ai grija de fetita cit timp este ea plecata. Sau o data/luna iesiti la restaurant/cofetarie, doar voi, fetele. Asa se va simti iar tinara, fara griji si probleme ... Iti spun astea, pentru ca si eu cam la fel am ajuns de cind stau acasa cu fetita, cu toate sa sotul ma ajuta foarte mult si avem multe activitati (cu fetita noastra). Dar mi-as dori din suflet sa am alte citeva prietene sau mamici pe aici si sa iesim din cind in cind, doar noi, fetele. Sau, la fel, mi-as dori sa imi dea sotul sau soacra sau oricine un gift card la un magazin special cu imbracaminte pentru femei, ca sa nu ma mai simt vinovata ca imi cumpar mie si nu ceva pentru fata (normal, am cardurile cu banii nostri cu mine tot timpul). Dar de fiecare data ma gindesc ca lasa, tricoul pe care l-am cumparat acum 2 ani sau cele pe care le purtam cind eram insarcinata imi vin tocmai bine, ca si-asa s-au depus kilogramele pe mine. (in timp ce ma amagesc de una singura ca si alergatura dupa fata conteaza ca exercitii fizice) Deci asta este ideea, incearca sa o de-stresezi putin pe fina, sa o scoti din monotonia si oboseala de zi cu zi. Si, uite, chiar dupa-amiaza, cind poti, mergi la ea acasa, ca sa te joci cu fetita lor, sa o scoti pe fetita in parc, in timp ce ea recupereaza cu somnul sau face dus sau chiar se uita 15 minute la programul ei perferat la tv (eu ma simt in vacanta si ma relaxeaza foarte mult atunci cind sotul merge vreo 2-3 ore cu fetita acasa la socri si ma lasa sa fac ce am eu chef de una singura). Dupa ce vezi ca s-a odihnit putin si e mai vesela, atunci poti sa ii reamintesti de trusele de machiaje pe care i le-ai dat. Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by Oana C
Puppe, in loc sa ii ceri finei sa se trezeasca cu 15 minute mai devreme dimineata (dupa hmmmm ... cite ore de somn si oboseala, din cauza copilasului???) mai bine ai vorbi cu finul, sa isi faca el sandwichurile dimineata sau seara si sa ii faca si biberonul copilului! Asa incit saraca fata sa mai prinda citeva minute de somn in plus. Probabil ca la petrecerile de sarbatori arata asa pentru ca, in timp ce finul isi facea toaleta in oglinda vreo ora si ceva, ea avea grija de copil, hranea fata, se asigura ca are tot ce-i trebuie in timp ce ei erau plecati, dadea ultimele instructiuni persoanei care raminea cu fetita ... Si gata! 5 minute inainte de a pleca de acasa, domnul iesea victorios, frumos si aranjat din baie, in timp ce ea tocmai atunci sarea in dus si isi punea pe ea prima rochie gasita in sifonier. Te-ai gindit ca din cind in cind sa te oferi sa ai grija de fetita lor, ca sa ii dai ei putin timp sa mearga la coafor sau prin magazine? Uite, cumpara-i un card (bon) cadou la o sauna, coafor, manichiura, masaj, ceva de genul asta (ca sa fii sigura ca merge acolo) si ofera-te sa ai grija de fetita cit timp este ea plecata. Sau o data/luna iesiti la restaurant/cofetarie, doar voi, fetele. Asa se va simti iar tinara, fara griji si probleme ... Deci asta este ideea, incearca sa o de-stresezi putin pe fina, sa o scoti din monotonia si oboseala de zi cu zi. Si, uite, chiar dupa-amiaza, cind poti, mergi la ea acasa, ca sa te joci cu fetita lor, sa o scoti pe fetita in parc, in timp ce ea recupereaza cu somnul sau face dus sau chiar se uita 15 minute la programul ei perferat la tv (eu ma simt in vacanta si ma relaxeaza foarte mult atunci cind sotul merge vreo 2-3 ore cu fetita acasa la socri si ma lasa sa fac ce am eu chef de una singura). Dupa ce vezi ca s-a odihnit putin si e mai vesela, atunci poti sa ii reamintesti de trusele de machiaje pe care i le-ai dat. " Oana C, eu stau cu finuta mea ori de cate ori vor sa o lase la mine. Inainte, se intampla mai des; in ultimele 4-5 luni, bunicii fetitei (parintii finei mele) s-au oferit ei sa o tina aproape zilnic si uneori si peste noapte. O mai tineau si inainte peste noapte, pentru ca locuiesc aproape de ei si le era comod. Dar fina mea a zis (si eu ii dau dreptate aici) ca prefera sa stea fetita cat mai mult la ei acasa,mai ales ca acum nu mai e bebelus si deja are un program de somn bine stabilit, deci nu mai vrea sa apeleze la nimeni, decat daca e neaparata nevoie. Oferta mea a ramas intotdeauna deschisa. Am vorbit cu ea si de fapt se simte vinovata fiindca lucreaza prea mult, pana seara, vine acasa obosita si nervoasa, si ea a recunoscut ca de multe ori se rasteste si la barbat-su, si la copila, fiindca e prea stressata si uneori nu se mai poate controla. Am inteles-o perfect pentru ca si eu am trecut printr-o faza similara, pana m-am certat cu sefu' si am vrut sa plec din firma. De atunci, la mine lucrurile au intrat in normal, dar la ea nu. E un cerc vicios: vrea sa munceasca tot mai mult, ca sa castige bani mai multi, dar o termina psihic lucrul asta in nestire si nu mai are putere sa se bucure de aproape nimic. Am inteles , printre vorbe, ca si viata sexuala lasa deja mult de dorit, si se pare ca ea nu mai are nici un chef de amor, cand vine asa obosita. Si da, finu-miu, asa magar cum l-am catalogat, cica se poarta cu ea cu toate menajamentele posibile, ii pregateste mancarea cand vine de la serviciu,face curat, sta cu finutza mica, daca nu e la bunici, si asta mi se pare laudabil, adica nu cred ca un barbat care nu-si iubeste sotia ar face asta...parerea mea... Deci, probleme sunt, si sunt mai mari decat o neglijenta in aspectul fizic. Ea se teme sa vorbeasca cu seful ei si sa-l atentioneze ca munceste 10-11 ore pe zi, fiindca lucreaza "la negru " si ii e frica de consecinte. I-am propus sa ii cautam altceva de lucru, in alta parte, dar se teme si de schimbari, ceva de genul "better the devil you know".Nu stiu ce sa mai zic. Cred ca il iau pe finu-miu de o aripa si las orice jena la o parte si vorbesc cu el, desi cred ca mai bine l-as lasa pe sotu' sa faca treaba asta, intre ei, barbatii, se pot intelege altfel... Nu stiu. Inca ma gandesc. Sambata, cand au fost la noi la masa, pareau cuplul perfect, si tandri, si atenti....si dupa o ora, cand eu m-am retras cu ea in bucatarie, a inceput sa planga si mi-a povestit cele de mai sus. Sotu' zice ca finu-miu nu i-a spus absolut nimic, ei au facut doar planuri cum sa ne petrecem impreuna concediul de vara... Oricum, ma simt foarte vinovata ca nu am bagat de seama mai demult ca se intampla ceva. M-am luat dupa niste aparente si nu am cautat in profunzime. Sper ca, macar pe viitor, sa nu repet greseala. Si, in ceea ce-i priveste pe finii mei, am impresia ca macar ea a inteles ca vreau sa-i ajut cu tot ce pot si poate conta pe mine cand simte ca e la pamant. Pentru ca, asa cum a zis si ea, uneori sotul nu ii este suficient, iar mama ei e pe alta lungime de unda. Din martie mergem amandoua la sala de fitness. Mi-a promis. Sunt curioasa cum o rezolva cu nebunul ei de sef...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nimeni nu si-a pus problema unei depresii post natale. Este perfect posibil sa se lupte cu asa ceva. Se lucreaza in exterior, dar in interiorul ei ce este? Dupa un bebe, stat acasa, oboseala si un sot care face mofturi...nu-i de mirare. Decit o fandoseala prin magazine, incearca sa vezi ce sta la baza comportamentului ei. Iar el sa isi bage mintile in cap, si daca vrei cu adevarat sa ajuti, mai bine vorbesti cu EL, sa-l aduci pe calea dreapta decit tot ei sa ii creezi complexe si angoase. Stai de vorba cu ea, incearca sa il faci pe individ sa realizeze ca sotiei ii trebuie si timp pentru ea, trebuie sa o ajute...asta-i casnicia...nu sclipici si smacuri. Anamaria
"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma e vorba de o casnicie in care au aparut probleme. Si intrebarea este: putem da sfaturi care sa amelioreze o casnicie? la noi nu sunt finii, sunt nasii de aceeasi varsta cu noi. S-au casatorit tarziu, din dragoste, dar la un moment dat nasul a incetat sa o mai iubeasca pe nasa. Nu f repede, dupa vre-o 3 ani de la nunta. Si acum vizitele la ei sunt toate la fel: nasa ma ia in bucatarie, camera copilului, si se plange ca nasu: nu face treba in casa, nu o ajuta cu bebe, nu merge cu ea la cumparaturi, nu iubeste copilul... Nasul nu-i spune nimic sotului. Vorbesc de catel, de casa de vacanta, etc. Inteleg cat de greu e sa-ti dai seama ca nu ai cum sa ajuti. Nasa e o tipa frumoasa, cocheta, gospodina. S-au chinuit mult sa aiba copilul, e obtinut prin vitro, si e un copil f dragalas. Au multi bani: casa la curte, isi construiesc casa de vacanta, etc... Da, stiu acu o sa spuneti ca nasu e un ticalos. Ei bine nu e! E un tip de treaba, muncitor, toti banii acasa, desi e afacerea lui si ea nu stie exact cat si cand castiga. nici nu se pune problema de amanta. Ne-am tot gandit daca si ce putem face pt ei. Nu mare lucru. Le-am cumaprat carti despre relatii fericite, carte cu femeile sunt de pe Venus si barbatii de pe Marte. Nici nu le-au citit! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Las la o parte convingerea mea, proprie si personala, ca atunci cand este vorba de iubire autentica, aceasta nu trece. Relatia se schimba, partenerii comunica, problemele se rezolva cu rabdare si intelegere, dar iubirea aia adevarata nu trece. Si in orice caz nu dupa 3 ani. Dar, sa zicem ca asa ar fi. Ei bine, atunci domnul sa fie responsabil si sa recunoasca chestia asta, sa-si asume raspunderea. Nu ca finul lui puppe, care da vina exclusiv pe sotia lui (colega "e femeie, e buna, miroase bine, stie sa se imbrace" - numai palme la adresa sotiei lui). Pe mine duplicitatea si lasitatea ma deranjeaza.
Felicia [gravi] 17+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fie ca isi asuma raspunderea, ca s-a terminat dragostea, fie nu tot o casatorie fara dragoste au. Fina macar e o femeie tanara, sa zicem ca-si reface viata. Nasii mei au spre 40 de ani. Ce pot sa mai faca? Au un copil f dorit impreuna, o casa construita impreuna. Eu am si intrebat-o pe nasa daca se gandeste la divort.Ei insa i se pare normal ca soti sa nu se inteleaga, asa a fost acasa la ea. Si o sa aiba relatia aia, foarte comuna in care sotii sunt impreuna, dar fiecare are alte preocupari, bucurii, fara sa impartaseasca mare lucru unul altuia. Ca stai si te intrebi, in afara de copii ce-i tine? cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca altele sunt problemele reale si nu look-ul finei. DAR look-ul este un semnal de alarma si este bine ca toata lumea l-a observat. In alta ordine de idei eu consider ca a fi ingrijita si cocheta este masura respectului fata de tine si de cei din jur si la fel - a increderii in tine. Si asta nu are nici o legatura cu faptul ca oricand va exista una mai tanara si mai frumoasa. Dupa cum cineva a spus si superfemeile de la Hollywood sunt inselate si parasite. Pe tema asta stiam io o vorba: "pana si pentru cea mai buna femeie exista un barbat care este satul pana in gat de ea" [:D]. Concluzie: restul se face dinlauntru. Dar asta nu e totuna cu a ajunge niste babe lalai si patate cu sos pe bluza si 10 kile in plus pen' ca barbatul trebuie sa ne iubeasca ... interiorul. Daca el trebuie sa ne iubeasca interiorul ... si noi am putea ca raspuns sa incercam un regim disociat [:D], un epilat. Deci adevarul e undeva la mijloc. Zic eu. Si ... frumusetea vine intr-adevar din interior. Dar asta se traduce si cum ca atunci cand te simti frumoasa in interior nu-ti vine sa vezi in oglinda radacini albe si 3 burti. Increderea in interior te va transforma in exterior. Iar ... asta nu exclude ca fiecare din noi avem perioade proaste in care nu suntem niste misse. Aceste perioade nu tb sa dureze o viata si nici barbatu' nu tb sa o ia la fuga a doua zi. Never say NEVER. http://bd.lilypie.com/STIcp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...