Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

a doua cezariana...cand?


Recommended Posts

As vrea sa cer o parere, mai ales celor care s-au confruntat cu problema "progaramarii" unui bebe dupa o cezariana.Intrebarea mea este legata de intervalul de 2 ani...Acesti 2 ani incep de la ultima nastere(cezariana) si pana la urmatoarea cezariana sau pana la momentul conceperii? Alina, o mamica fericita!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

remalissEu zic 2 ani de la nastere si pana la urmatoarea cezariana.Prima cezariana am avut-o in septembrie 2005, sarcina gemelara, iar a doua cezariana in decembrie 2007. Ade cea mai fericita[mamica]si DARIUS, CAIUS si RARES[bonjovi][bonjovi][bonjovi][url="http://www.flickr.com/photos/14340770@N02"]GAZELE MELE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Mie drul mi-a zis sa treaca minim 9 luni de la nastere pana raman insarcinata iar. La mine culmea a fost, ca exact la 9 luni am ramas iar insarcinata. Desi cand am auzit raspunsul drului, mi se parea o utopie sa fac al doilea copil asa de repede. Acum sunt in S33 si totul decurge destul de bine. Nu ma doare operatia deloc, desi bb2 este mai mai mare decat fetita (cel putin dupa ultimele masuratori). Abia astept sa nasc, pt ca mi-e greu cu pitica ... care acum e in perioada explorarilor si trebuie sa alerg dupa ea prin tot parcul [alcool] Am citit pe forum de nasteri si la 1 an diferenta intre copii, deci se poate si mai repede (tot fara nici o problema). Eu zic ca daca iti doresti bb2, sa nu te gandesti prea mult! Iriss mami de [url="http://www.dropshots.com/iriss27"]Yvonne-Maria 05.02.2007[/url] BB2 - DPN 11.08.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor pentru raspuns! Iris, esti foarte curajoasa!Felicitari pentru bb2!!!Da, as vrea sa ma grabesc putin, anii nu-m ipermit sa stau mult pe ganduri... Si zici ca dupa 9 luni a intervenit a doua sarcina? Ma bucur ca nu ai avut probleme!! Nastere usoara iti doresc si un bb sanatos!! Alina, o mamica fericita!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Remaliss, depinde de la persoana la persoana, (adica de felul cum s-a vindecat uterul si de grosimea peretelui acestuia in dreptul inciziei) nu se poate fixa aceeasi perioada tuturor, desi in mod normal, aici se considera ca in 6 luni post cezariana se poate incerca o noua sarcina. Aveti o printesa frumusica foc, sa creasca mare si sanatoasa si sa va bucure mereu![flo] (eu am nascut vaginal fetita cea mica la doar 12 luni de la cezariana, dar asta nu inseamna ca la majoritatea persoanelor este okay). Mariana [gravi]37+ mami de Monica, Matei, Markus si Magda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana, multumesc mult pentru aprecierile facute fetitei mele si pentru urari!La tine vine al 5-lea copilas? Ai si gemeni sau tripleti?Sa iti traiasca copilasii!Sa fie sanatosi! Stii cumva care ar trebui sa fie grosimea uterului in dreptul inciziei pt a planifica o noua sarcina? Eu de acest lucru nu stiam. Asa este, nu suntem la fel.Stiu ca nu exista o "reteta", dar vreau sa stiu, orientativ! Alina, o mamica fericita!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Remaliss, [flo] si eu multumesc pentru urari! Nuuu, nu am nici gemeni nici tripleti.[:D] Daca doresti sa nasti vaginal dupa cezariana, in principiu grosimea ar trebui sa fie minimum 3, dar daca vei face din nou cezariana, grosimea ar fi bine sa se aprecieze ecografic doar pentru a da informatii cu privire la data viitoarei operatii.(daca peretele uterin este mai subtire, aici se programeaza a doua cezariana ceva mai devreme pentru a evita intrarea in travaliu). Succes la ..."planificare"![;)] Mariana [gravi]37+ mami de Monica, Matei, Markus si Magda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
daca te mai intereseaza cumva subiectul,m caci acum l-am vazut desi e deschis in iunie.. am ramas insarcinata dupa 7 luni si ceva de la cezariana, am dus sarcina foarte bine, iar cea de-a doua cezariana mi s-a parut chiar mai simpla si mai usoara k prima... asa k mult succes! Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+ Briana Amelia (08.05.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti pot spune ce mi s-a recomandat mie. Mi s-a spus ca cel mai bine sa treaca minim un an de la nastere pentru a ramane insarcinata. Acum ai vazut ca e diferit, de la caz la caz. Bafta multa[pup] ________________________ Felicia,[mamica] cea mai fericita al ursuletzului-pufarina [copil]Gabriel (23 Mai 2008) [url="http://good-times.webshots.com/album/563670138lHriHR?vhost=good-times"]Pozici cu noi in noua formula[/url] [url="http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/FecianUrsuletzulPufarina"]Ursuletzul-pufarina[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124614"]Povestea nasterii[/url] [url="http://b1.lilypie.com/xlPCp2.png"]M-am nascut de ziua mea[/url] ________________________ Simplicity is the key to excellency
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...