Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regasiri (18)


Recommended Posts

Desiree si care-i problema daca face langa un copac?Noi eram odata in parc,fara masina si a facutkk>ne-am tras cat mai la dos sa o schimbam dar oricum parcul era full .am reusit sa o schimbam,am pus pempersul intr-o punga si a tinut mortis sa duca ea punga la cos.Si a mers asa o bucata buna cu punga pe care o tinea tantos in fata,pt ca cosurile nu stau chiar la orice colt dastefa mami de DARIA -16 nov 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salut va pup si va citesc . nu suntem prea bine dar ...incercam sa supravietuim . mama e din nou la spital sa o vada dr , nu e prea bine, sper sa nu tre sa ramana internata . pupici D [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061129_-8_P.png"]BeBelusca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dastefa
Desiree in cele mai multe cazuri soacrele noastre sunt mai tinere decat bunicile noastre.Deci dupa ce ne-ai prezentat-o pe bunica ta cred ca nu mai sta in picioare scuza la adresa bunicii lui Kara
....ca bunica-mea eu rar am vazut..dedicata,este felul ei de a fi sa se implice 100% intr-un lucru...sa-ti spun ceva: pe mama nu a iubit-o cum m-a iubit pe mine si cum il iubeste pe octavian...nu a fost asa cum e cu el sau cu mine..probabil incearca sa-si spele pacatele cumva sau sa-si directioneze afectiunea...cu mama mea a fost chiar o mama rece, egoista, nestiutoare, mama a plecat de acasa de la ea la 14 ani..erau si alte vremuri acum 50 de ani....pe mine m-a crescut de la 3 luni.mama m-a mai vazut la un an si nu m-a recunoscut..sunt oameni si oameni si modul cum reactioneaza fiecare depinde de felul lor de a fi...de ex cealalta bunica a mea (dd sa o ierte) nici pe departe nu o pot numi bunica..caci ii cerea bani si produse mamei ca sa stea o ora cu noi...
quote:
la capitolul olita eu is ofticata de numa-eu am pus-o pe Daria la oala de la 1 an si tot nu-mi spune candvrea sa faca iar voi ati inceput acu si ati rezolvat aproape problema>oricum felicitari si[pup]lui Octavian ,ca-i pe cale sa te scuteasca de o durere de cap
nu am inceput acu...a fost un drum destul de lung de la primul pus pe oala cand nu voia sa stea nici 5 secunde...pana la facutul pipi pe el,pe unde apuca, apoi imi arata ca a facut...am avut rabdare..cand s-a plictisit de oala l-am lasat in pace o saptamana doua, nu l-am fortat..am inceput iar, cand mi-a dat semnale ca stie ce se petrece in pampersul lui..totul se rezolva cu rabdare si comunicare eficienta cu copilul in acest sens..ceea ce implica si motivarea lui eficienta de a face acolo si nu in pampers..sunt convinsa ca toate mamele vor sti sa faca asta cand va fi momentul..vine instinctiv!
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dbunny
desire ...felicitari pt noaptea fara pampers...sunteti tari...am o intrebare de complect nestiutoate[alcool] cand il pui pe olita...nu radeti, va rog...cocoselul sta el singur in jos indreptat spre olita? sau? ca el cand face pipi se intareste putin inspre in sus...cel putin asa a facut de vreo 2 ori cand m-a pisulit patul...la schimbat... Cand o sa creasca trebe ajutati...cand o sa faca din picioare..si tinut cu mana...asa-i? Doamne cat mai am de invatat d'astea d'ale barbatilor...
cand ii vine pipi se intareste, da..dar pe olita chiar daca e tare cucul sta in jos (si daca nu sta, il ajuti tu sa stea), desi nu o data a dat pipi pe afara olitei, din cauza presiunii..l-am pus ocazional si pe wc, in picioare si i-am tinut cucul cu mana, da..l-am indemnat si a facut asa, ca oamenii mari..cred ca mai ncolo o sa-si tina singuri obiectul cand vor face...
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetele, am citit pi fuga - am pierdut o groaza ... imi amintesc putine.[alcool] n-am cum sa nu remarc aparitia Kikinetei [pup] ti pup fata draga si mi-era dor sa te citesc. pupa si gargareatza. [:D] Am mai obsca a revenit si Miki - bafta mami in sesiune. [pup]. M-am bucurat sa o citesc din nou pe Roxana.pupa mami cei trei muschetari de la noi. [pup] n-am inteles ce besici are Ivan ... dayanara [iartama] si mai explica o data pentru o baba surda. danita am citit de voi - imi pare tare rau ca mamanu tau e iar in spital - multa multa sanatate. tu cum esti? dar Paul? gata mini raceala? marani unde mergeti la mare? la noi? sau afara? unde voiam noi sa mergem (la greci undeva) au acum orasul in carantina - nu stiu ce virus bagaretz de care nu mai scapa - asa ca - norocul nostru ca nu aveam nika platit/rezervat - acum tre ne schimbam acum locatia ... pana plecam la finele lui iulie ... poate poate gasim ceva multumitor. Drum bun va doresc si insanatosire la bubamara. [pup] m-a distrat de numafaza cu cocoselul si pusul pe oala si cum sa stai si sa-l tii - pisulica cu presiune si fara ... he he he - am ras o gramada. [pup] DESIREE - toata stima mami - bravo voua si un pup gras lu Octaca e baiat mare de-acum. [pup] si fiindca tot ai cerut vesti din pgrada proprie ... - faza cu spalatul pe cap e o reusita la noi - nu a mai plans la spalat ... de cand am descoperit noua metoda- acum profit si o spal pe cap mai des - tot la 2-3 zile - functie de cat de cald e afara. Am hotarat sa nu o mai tundem - ii tot prindem usurel parul la spate - ba cu agrafe, ba cu clestisori - mai rar cu elastice (protejate cu material textil) si poate poate reusim sa trecem vara. Apropo - cu ce dati copiii pe ceafa daca fac bubite de caldura? Pana acum am folosit galbenele - cremele ei de piale - dar nika nu ajuta - transpirand noaptea ... bubitele alea se tot produc, unele trec - altele se fac si tot asa. -faza cu olita - inca sta rigida cand e vorba de olita - pune papusile pe oala si asteapta sa faca ele , apoi le ridica si constata; le duce oala la wc si arunca rezultatul acolo ... dar ea nu sta si BASTA. o mai las fara pampi si face pe ea - abia dupa ce a facut imi spune "pisi" si-mi arata locatia ... eu zic ... cu rabdare incet incet vom ajunge si noi pe drumul bun - deocamdata nu o stresez. Cateodata sta in putzi gol multa vreme - si tot intreb daca face si abia dupa ce-i pun pampersul constat ca se relaxeaza si face. Pun mana si intr-adevar simt ceva caldutz. Deci asteapta si se tine pana i-l pun. [:D] - despre fazele cu vorbitul - io deja m-am saturat sa tot notez cuvintele noi pe care le pronunta/repeta dupa noi. Daca o sa o tin tot asa ... in curand subliniez pe DEX si-s mai castigata. [alcool] Repeta tot dupa noi - nu mai poti vb nika in casa ... incearca sa zica toate cuvintele pe care le aude si ii suna ei fain in ureche. NUmara bine pana la 5 si in romana si in engleza - in germana nu vrea - nu insitam. - am incercat si eu faza cu literele M si T de la mama si tata. Nu a tinut la noi - a luat-o ca pe un joc, radea si le arunca pe jos. N-am mai insitat. Azi (dupa vre-o 3 zile) imi aduce de pe frigider litera T si-mi spune mama - mama. Dar clar nu ma striga - ca mai nou pe mine ma striga Moni sau mami. Asa ca am dedus ca-si aduce aminte de jocul nostru - insa a gresit literele. bun si asa. - imi place mult de ea cand se opreste din baut apa sa-mi spuna "bun", sau cand ii dau papa (prima gura) si o ia pe vf limbii s-o gustesi apoi cu un zambet larg imi spune "mai". - e din ce in ce mai smechera - cauta atentia tuturor - daca avem musafiri si vb intre noi - nu are pace pana nu intra ea din nou in centrul atentiei. La fel in parc sau oriunde am fi - dacavb cu altcineva sau la telefon - face ce face si-mi atrage atentia - si mi-o capteaza ... sa ma ocup strict de ea si NUMAI de ea. [bibe] - e sociabila si se adapteaza repede oriunde mergem - insa ma enerveaza la culme primele 5 minute pana o face - cu mare rabdare tre sa-i explici ce si cum sa nu inceapa sa planga si sa vrea "tai".Se agata febril de mine si nu ma lasa sa fac nika pana nu se simte ea in siguranta. Nu stiu unde gresesc - ca eu incerc sa o duc in cat mai multe locuri - diferite sa se obisnuiasca cu multa lume si cu multe locatii - dar ea tot asa reactioneaza la inceput. Asa ca ... rabdare rabdare si iarasi rabdare. avem [url="http://picasaweb.google.com/mironabeg/Mai2008/photo#5205033701953397202"]aici [/url] cateva poze (ultimele din luna trecuta) - de acum incepem luna noua - de fapt din 3 am inceput - dar na ... pana le incarc pe net - dureaza. v-am pupat pe toate [pup]
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirona - ivan s.a ars ieri cu masina de calcat, azi am fost i.au spart basicile i.au pus unguent cu antibitic maine iar la pansat, kara mai tine suzeta ? stiam ca vrei sa renunti la ea ma duc sa ma uit la pozele voastre da buna intrebare dbunny, nici eu habar nu aveam cum tre sa.i stea puta in oala...dar cand face pipi asa e, se ridica in sus, ce chestie :)) dbunny stii pe undeva cartoane tari cu litere mari pe ele ? [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

david are 8 dinti, 4 sus si 4 jos..si acum ii ies primele masele, 4 la numar..toate odata
quote:
Originally posted by Dbunny
Dolores nu stiu cum mama naibii, dar si la Dani taman cand e vorba de iesit o masea se complica situatia de-ajungem la antibiotic...nopti nedormite, zile nemancate, etc ori face otita, ori gastroenterita, ori bronsita dar INTOTDEAUNA a coincis iesirea unei masele/cabele/dinte cu o problema d'asta... Ce masele ii ies? primele? sa inteleg ca David n-are numai cei 8 dinti? sau e al 2-lea rand de masele? desire sa intelegem ca zilele astea 'educi' bunica? te iertam... Angi cistita cum e? Koko who bist du? sau cum era? Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
dolores si [copil]David Cristian -22.11.2006-
Daca nu stii in ce port vrei sa ajungi, nici un vant nu este favorabil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sanatate muuulta va dorim si voua...nu-si inghite nici saliva de durere..asa ca...ce sa mai zic..asta e si de data asta
quote:
Originally posted by marani
Multumim pt raspunsuri si incurajari. Desiree nu-s asa nesi...chiar mi-ar fi placut sa fi activat mai mult, sotul de pe 26 mai are concediu, era planuita o iesire in Germania, apoi vazut olecutza de Austria...dar planuri nu s-au potrivit; asa ca ne-am multumit cu cateva zile petrecute in coltzul nostru de rai si la noapte plecam la mare. Si cu Anya bolnava...chiar nu avui timp de forum...nici de citit nici de scris...a plans zilele astea cum nu a facut-o in 18 luni, noapte cam 3 ore dormea...nu putea mai mult, scrashnea din dintzi si plangea cat o tinea gura.....Ziua vroia sa manance si nu putea, cand ii curatam guritza plangea de durere...plus ca nik nu vroia sa bea...chin mare pt ea, suferinta multa si pt noi. acu m-am justificat, vazui? ca sa nu crezi ca-s fata rea joi mi-a batut un nene in usa ca vrea sa cumpere apartamentul, incercase sa negocieze, vineri am fi semnat actele; fost-am batzoasa si n-am facut nik...nu lasai la pret si dus a fost nenea...medic ce vroia sa deschida un cabinet..... Dolores, sa ma crezi ca stiu ce e in sufletelul tau, a mea fata nici biberonul nu-l putea tine in gura, limba curata in mare parte doar varful buburuzat f putin...insa gingiile durere mare...Asadar iti doresc multa rabdare sa ai cu puiul de om, sa nu suferiti deloc daca-i posibil, sanatate multa si sa se faca bine cat mai repede. chiar simt ca tanti Desiree s-a suparat pe mine....daca pun niste poze cu o pisica pe mailul comun iti trece? asa....pt tine! va pup, azi program full, va imaginati...speram sa fie bine si sa va bucuram ochiul cu niste poze frumoase mamica de bubamara (02.12.2006)
dolores si [copil]David Cristian -22.11.2006-
Daca nu stii in ce port vrei sa ajungi, nici un vant nu este favorabil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa-i, asa-i[:D]
quote:
Originally posted by Dbunny cand il pui pe olita...nu radeti, va rog...cocoselul sta el singur in jos indreptat spre olita? sau? ca el cand face pipi se intareste putin inspre in sus...cel putin asa a facut de vreo 2 ori cand m-a pisulit patul...la schimbat... Cand o sa creasca trebe ajutati...cand o sa faca din picioare..si tinut cu mana...asa-i? Doamne cat mai am de invatat d'astea d'ale barbatilor... Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
dolores si [copil]David Cristian -22.11.2006-
Daca nu stii in ce port vrei sa ajungi, nici un vant nu este favorabil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirona, super kara cu progresele ei..la noi stagneaza..tot japoneza vorbim dar nu-i bai ne intelegem si fara..in schimb toate fructele care-i plac sunt..ceceshi..adica cirese..azi a mancat o gramada de struguri si el zicea intruna ceceshi..degeaba ii spuneam ca sunt struguri....baga un film cand numara si cand vorbeste ca mi dor sa o aud.. cu oala..eu cand il mai lasam la putzi gol ii spuneam : vezi ca nu ai pampers pe tine sa nu faci in casa...sa-i spui lu mami cand vine pipi..intelegea si nu imediat, dar pana la urma a percutat si ma anunta..la faza cu papusile spune-i: gata papusile aui facut pipi, ducem la wc, aruncam, acum e randul tau sa faci ca sa te vada si papusile cand faci pipi...sau e randul lui mami si apoi al tau,etc... sa-i spui dinainte sa o pui cu ceva timp sa te anunte...sunt convinsa ca va intelege, mai ales ca zici ca vorbeste si pricepe asa bine ce vorbiti....apoi o pui ocazional, nu vrea din prima, o mai pui peste juma de ora, daca se ridica, las-o...iar peste o ora, etc..pana face... sa stii ca si eu m-am pus pe oala de cateva ori si i-am aratat (nu am facut da ma faceam ca fac) daca nu e inca pregatita, nu-i bai...are timp..persevereaza...pune-o zilnic chiar daca nu sta ...si nu face...nu, nu o stresa daca incepe sa planga..reiei a doua zi...pana la urma se obisuieste... f important in treaba asta cu olita zic eu ca e sa stea dezbracata...cat mai mult...la baieti se vede imediat cand se intareste, la fete e mai greu un pic..da sunt sigura ca in timp ii vei intercepta semnalele...
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...