Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietena-bebele ei-sotul/iubitul tau


Recommended Posts

Da nu eu m-am ofticat,ci o alta prietena la care i-am zis cine a fost in vizita la mine si povesteam cu ea. Iar la faza asta,ea a sarit ca arsa: Cum si tu nu i-ai zis nimic cand a alaptat in fata prietenului tau. Zic : Nu,de ce ? Doar nu vroia prietenu meu sa imparta masa cu ala micu[alcool] ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am alaptat de fata cu alte persoane in special in spital unde erau si alti tatici multi la numar ... copilului este foame trebuie hranit indiferent unde te afli. Din cate am vazut eu dintre toti barbatii care sunt de fata atunci cand o femeie alapteaza cam toti se fac ca ploua si isi fac de lucru.. ar fi si jenant(parerea mea) sa stea sa se uite la [mamica]. Alaptatul in public nu este un spectacol de strip tease tocmai deasta multi barbati se retrag sa-i ofere mamei respectiva intimitate sa-si poata hrani copilul linistita. Dahriana, se pare ca tu ai o problema cu faptul ca prietenul tau s-a simtit si a plecat (tocmai fiindca are un copil ...stie el ceva) , a procedat foarte bine [:)]. Iar daca prietena ta are o problema las-o o sa vina vremea cand o sa alapteze si ea [:D] Totusi tu la ce reactie te asteptai din partea lui? http://alina-vachim.magix.net AVoogt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am alaptat baiatul un an si doua luni,am fost in vizita la multe prietene care erau casatorite,dar sa intreb daca pot alapta copilul de fata cu sotul nu am intrebat[:I]dar nici nu m-am gandit pana acum,sa-mi fie rusine,ce nesimtita pot fi!!Am sa-i sun sa-i intreb daca am fost indecenta.[hopsieu] mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma ia ameteala ce probleme au unii[alcool] bine ca nu s-a dezbracat de tot cand ia dat sa suga bebeului!!! dahriana....nu te inteleg.[alcool] o chestie atat de simplista alaptarea face parte din normalitatea celei care are bebe, nu-i nimk de discutat in chestia asta. e ca si cum o prietena vine la tine, iti cere permisiunea sa mearga la baie, si de acolo se aud niste zgomote....caci respectiva are diaree... ce faci? te rusinezi? se simte prost prietenul? vi si ne intrebi pe noi ce parere avem??[alcool] Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am ramas socata cand am mers in vizita la un verisor de-al sotului, sotia lui cand vorbea cu noi nici macar nu zice nimic isi pune tricoul in cap si incepe sa-i de-a sa suga la copil am ramas masca si eu si sotul!Eu stiu ca e normal sa alaptezi dar in primul rand cand faci acest lucru trebuie facut in liniste iar bebicul trebuie sa aiba toata atentia mamei in timpul alaptatului de aceea se alege o camera separata , iar daca se intimpla sa o faci in public mi se pare corect sa acoperi sanul cu o batista ceva ! Bine fata asta era mai speciala, a venit cu pozele de la mare unde era topless si sotul meu sarea pozele alea iar ea insita pe astea le-ai vazut si incerca sa ii le puna in fatza numai pe cele cu sanii goi , acum sa fim seriosi nu sunt pudica dar eu una nu ma-si simti confortabila sa arat poze cu mine dezbracata verisorului a si alta chestie socanta am crezut ca mor mi-a adus poze cu barbasu in baie dezbracat sa imi arate ca are jacuzi!Acum nu sunt nici geloasa dar mi s-au parut fazele foarte deplasate. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da nu stiu,eu m-am gandit de ce a facut roata imprejur cand a vazut ca-si pune copilul la san [alcool] Pe urma ne vorbea cu spatele [cool] S-o fi gandit ca se simte ea prost,eu,sau cine oare? [dint] Eu cu siguranta nu as alapta in fata altui barbat decat sotul,pt ca sunt pudica [:D] ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In general ,in viata e bine sa nu spui niciodata "niciodata". Si eu aveam o impresie proasta despre femeile care alaptau in public....dar pe atunci priveam problema oarecum doar din puncul meu de vedere...aveam si eu copil mic ,dar cand mergeam la plimbare ii dadeam o suzeta in gura cand plangea ,sau foloseam biberonul cu lapte praf...si o alaptam doar acasa. Dar acum ca am al doilea copil...si bebe mic nu vrea nici suzeta si o scuipa si nici biberon si vrea doar tzatza....si atat ..eu ce pot face????!! Nu imi ramane decat sa ma simt vinovata pentru cum le priveam eu pe acele femei care alapteaza in public. Oricum....chiar daca plange rau de tot...eu nu ma apuc sa ii dau sa suga prin parc...chiar daca merg la plimbare sau la cumparaturi ...sau oriunde imi calculez si imi aleg timpul sa plec cu bebe atunci cand stiu ca deja e hranit de acasa si rezista si el vreo 3 ore fara san. Iar daca totusi plec prea departe ...iau masina cu noi ....si o parchez pe aproape si il alaptez in masina... Iar daca acasa imi vin mie musafiri ...incerc sa ma duc in alta camera sa ii dau sa manance...dar daca copilul inca plange si plange ...nu imi ramane altceva de facut decat sa ii dau tatza cu ei de fata.... Iar in vizita daca as merge....dar nu prea merg...nu am acelasi curaj ca acasa la mine...si oricum....imi programez in asa fel incat sa fie satul bebe deja si daca plange stiu ca o face de plictiseala ...sau alte motive decat de foame ...si atunci il legan ...il iau in brate ....si incerc sa il potolesc prin alte metode. Dar daca situatia o impune si nu am de ales si e caz de "urgenta" atunci da i-as da sa suga oriunde...dar m-as feri cat as putea de prea multi "ochi". Cat despre intrebarea daca m-ar deranja ca o prietena de-a mea sa ii dea sa suga la bebe ...de fata cu sotul meu ...in nici un caz ....caci am incredere in sot ...si sotul e si el simtit si nu cred ca ar ramane asa ca traznitul si s-ar holba la sanii ei . Si apoi ,femeilor care alapteaza ...deja fac acest lucru automat..si nu li se mai pare asa rusinos...caci toata ziua sunt cu tzatzele pe afara ...de fapt in gura la bebe...si de obseala ca nu doar noaptea bine...mai ales ca mai au poate inca un copil acasa si mai trebuie sa faca si alte treburi casnice...ei bine,acele femei...printre care ma enumar si eu ...atunci cand aud ca plange bebe ...poate fara sa vrea incep sa alapteze ,fara sa isi dea seama ca deranjeaza pe cineva prin gestul lor...acele femei alapteaza oarecum din reflex.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris ca eu am alaptat peste tot. Si mi-am mai amintit ceva. Aveam bebe mic-mic si o prietena m-a invitat la o prezentare a unei firme, intr-o sala de teatru. Si eu i-am spus ca nu vreau sa-l bag pe bebe in multime ("Lasa ca se imunizeaza."), ca va plange si va deranja ("Lasa ca ies eu cu el afara.") Nu m-am gandit sa-i spun ca mi-e jena sa alaptez in public (dar poate zicea ca-l alapteaza ea....). Aveam si niste...obligatii fata de ea si a insistat, asa ca m-am dus. Bineinteles ca bebe s-a stresat de lume multa, caldura si cred ca l-am tinut toata prezentarea la san, l-am mai mutat de la un san la altul. (Clar, nu as fi putut sa ies de la prezentare, prietena mea insistase sa vad despre ce e vorba....)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, frumos ar fi sa intrebi invitati isau gazdele daca e ok sa-i dai bebelusului sa suga in prezenta lor. Amandoi baietii mei in primele 2 luni au fost o prelungire a mea, cel putin primului si la sfert de ora ii dadeam sa suga daca era nevoie. cand plangea nu stiam cum sa-l potolesc decat dandu-i sa suga. Cnad prieteni ivin in vizita si ai un copil cum a fost al meu, ar insemna sa stai mai mult izolata in alta camera decat cu ei acolo si cel putin in viziunea si cercul me ude prieteni ar parea mai ofensator sa stai acolo tot timpul, decat sa alaptezi copilu de fatza cu altii. Normal ca nu-i obligatoriu sa te dezbraci pana-n brau ca sa alaptezi copilul, poti s-o faci si intr-o pozitie mai mascata, daca intuiesti ca ai putea sa faci pe cineva sa roseasca. Eu n-am avut retineri de felul meu de nici un fel, si-n metrou am alaptat cand copilul imi urla ca din gura de sarpe, m-am bagat pe o banca mai in spate si m-am acoperit cu geaca, dar nu din pudoarea mea, ci pt ca m-am gandit la ceilalti ca nu toata lumea priveste confortabil o astfel de scena. In general aici alaptatul este foarte incurajat si n-am primit de la nimeni cii un fel de privire ciudata, dar nici nu am stat cu tzatzele-n vant (nu ca ar fi avut ce sa-mi fluture [:D][:D][:D]. Pt mine era o nevoie primordiala pt bb si apoi devenea o problema de eticheta pt ceilalti. nu intotdeauna mi-am intrebat prietenii daca e ok sa-mi alaptez copilul de fatza cu ei pt ca uneori mai si intuiesti cam in ce fel gandesc ei si stii daca poti leza sau nu pe cineva. Cand era ucopii mici sugeau fara probleme oriunde, dar si stateau si cate 40 de minute sa suga. Cand au mai crescut, trebuia sa ma retrag undeva unde era liniste pt ca sugeau rapid (10 minute) si erau foarte usor de distras si nu-si mancau masa cum trebuie. Dar nu e asa o mare problema, cred ca fac unii o problema mare din asta din nevoia de senzationalism (ma refer la prietena ta Dahriana careia i-ai povestit scena), si chiar si fara a cere permisiune, nu mi se pare un asa capat de tzara. Nu termini o prietenie cu cineva dintr-un astfel de motiv. Eu intotdeauna mi-am incurajat prietenele sa de-a bebicilor sa suga de fatza cu noi (ca sa n use mai duca sus in dormitor) si tocmai pt ca stiu ca nu e o problema pt noi si sa nu le fac sa se retraga pt ca s-ar gandi ca lezeaza vreun ochi. Sau daca mergeam noi in vizita la vreo proietena care alapta, la fel, i-am spus sa-i dea sa suga unde crede ca se simte ea mai bine. Daca era nevoei de intimitate. cel putin in primele 2 lun icnad bebelusii sunt pusi des la san mi se pare aiurea, incomod de fapt sa te tot trambalezi de colo-colo. Iar daca sotul mi-ar fi mai pudic sau prietena mai putin confortabila in fatza sotului meu e simplu, il trimit la o bere cu baietii 5 m mai incolo, ce asa mare filosofie. Pudic sau nu, nu trebuie sa intepretezi alaptatul ca pe-un atac la persoana. Daca stii ca esti mai pudic (privitor sau alaptator, depinde de pozitia in care te afli), atunci te retragi un pic mai incolo in astfel de situatii. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...