Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietena-bebele ei-sotul/iubitul tau


Recommended Posts

ha ha...eterna poveste...barbatul isi savureaza cafeaua/berea intr-un local in care o femeie la masa alaturata incepe sa-si alapteze pruncul (ma refer strict la irlanda,bineinteles,ca doar aici femeile isi alapteaza pruncii prin baruri:)) ) barbatul isi exprima dezgustul fata de procedeul respectiv si cheama managerul in timp ce studiaza pagina a doua din "sun" (pagina dedicata modelelor topless)...e frustrat bineinteles ca obiectul dorintelor lui e transformat sub ochii lui in mic dejun...io il inteleg pe de o parte,ca doar e bombardat toata ziua buna ziua de silicoane si cine e femeia de linga el sa-l dezguste cu utilizarea sanilor in alt scop decit cu afisarea lor in chip ademenitor ))) astea fiind spuse,si eu am alaptat dar m-am ferit cit am putut de locurile publice doar fiindca nu as fi suportat privirile dezgustate ale audientei...eu cred ca daca mama e ok cu alaptatul in prezenta strainilor si nu-i pasa de reactia celor din jur,go girl,e dreptul ei...problema e de partea audientei...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La mine si la sot a fost un soc sa-ti spun sincer , in primul rand nu ne asteptam ca era copilul destul de marisor(un an si ceva), in al doilea rand abia o cunoscusem , era a doua oara cand o vedeam .Nu zic am alaptat si eu 2 copii, dar nu imi aduc aminte sa ii fi dat niciodata la vre-unul dintre ei sa manince afara sau in public.Normal le dadeam sa manince si apoi plecam stiam ca am 3 ore sigure in care nu o sa-mi ceara de mancare, iar atunci cand veneau musafiri sigur dispaream in dormitor, daca eram cu o prietena o luam cu mine si raminea sotul cu al ei sa-l intretina. Si astea tine de bunele maniere daca stau putin si ma gandesc.Dar fiecare poate sa faca ce vrea si normal ca parerea este diferita. http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1135 am gasit aici o alta discutie despre aceasta problema si realizez ca nu sunt obinuita am citit ce scria Doina in canada sunt locuri speciale amenajate pt mama si copilul si nu o sa vezi niciodata o femeie alaptind pe strada , poate numai vre-o romanca nou venita!Dar nu am vazut in tot acest timp de cand sunt aici si pot sa spun ca sunt de multicel. " "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am aflat ca sant insarcinata m-a cuprins o teama si am inceput sa plang. Nasterea a fost grea,mi-am vazut copilul apoi am fost dusa in salon ramanand singura iar am inceput sa plang. A intrat sotul fericit,apoi vazandu-ma plangand a iesit si a trimis-o pe prietene mea spunand ca nu stie ce s-a intamplat. Simteam ca vreau sa raman singura, sa plang, asa ca le-am cerut sa ma lase singura toti. Nici azi nu stiu de ce am plans.Probabil de teama. Venind acasa si ajungand timpul cand trebuia sa ies la plimbare, urmaream tot timpul ceasul sa nu cumva sa traca timpul si sa nu fiu in casa cand trebuie alaptat bebele.Nu zic ca, numai imprejurul locuintei ma plimbam. Cand am aflat ca sunt iar insarcinata am fost cea mai fericita mama de pe pamant. Nasterea a fost iar foarte grea,ca prima, tot prin cezariana si mai tarziu cu 10 zile de timpul scris. Diferenta era ca acum nu prea am ramas singura.Doar primele 8 ore nu a fost cu mine bb.Mi-au adus bb. intr-un patut cu rotile si l-au asezat langa patul meu. A inceput sa planga eu nici macar nu ma puteam cobara din pat. M-am enervat,m-am chinuit sa ma cobor,l-am luat in brate si strangandu-l am zis: -Lasa ca noi vom face totul impreuna fara nici un ajutor si fara parerile nimanui! Asa a ajuns si timpul de iesit din casa. De data asta nu mai aveam ceasul pe mana.Ieseam unde aveam chef. In hipermarket era usor acolo erau locuri pt. alaptat dar in magazinele de imbracaminte nu erau. Nici o problema,ceream un scaun ma asezam in cabina de proba si alaptam linistita.Apoi continuam sa-mi caut hainele potrivite. Datorita celui mare trebuia sa merg in parc, asa ca era necesar sa alaptez si acolo. Intr-o zi eram in autobus mai aveam cca.jumatate de ora sa ajung acasa bb. plangea in carucior.Stiam ca i-e foame. L-am luat in brate,m-am ajezat pe scaun si l-am alaptat.Am mai tras cu ochiul imprejur vedeam chipuri mirate dar eu eram linistita ca bb.nu plangea. De ce e asa urat si greu de suportat daca cineva alapteaza un copil mic? Oare nu este mai greu de suportat cand cineva in statie i-ti fumeaza in nas? Nu este mai greu de suportat cand un cuplu se linge si se pipaie in fata tuturor? Oare lor nu le-ar fi mai simplu acasa? Eu ma acopeream mereu si nu din placere faceam ci din nevoie, recunosc eram linistita ca bebelusului i-i e bine. A a.. intr-o zi stateam pe o banca cu sotul,alaptam copilul, a venit un cuplu cu un copil mic,erau turisti,s-au asezat pe aceiasi banca,tanara mi-a zambit usurata si a inceput si i-a sa alapteze. Am privit fata multumita a sotului ei. Cine stie de cand stateau in stres si se gandeau ca ajunge timpul cand o sa-i fie foame copilului si trebuie sa plece la hotel sau unde erau cazati. Sa-ti zic si tie ce cred daca este in vizita la tine prietene ta. Din respect fata de voi sa mearga in alta camera. Daca nu este alta camera sa se acopere si sa alapteze linistita.Eventual sa se intoarca cu spatele daca copilul e mai mare si se descopera. Nu stiu.. eu la primul nu a-si fi facut dar acum nu mai tin cont de loc. Important este copilului sa-i fie bine si mi se pare mai usoara crestera copilului cand nu esti mereu in stres.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alaptat atunci cand cerea bebe[:D],dar daca eram in public,aveam grija sa acopar si pieptul si gurita.Dar eu am fost pudica mereu.Consider totusi ca nu e o rusine sa alaptezi in public...Nu sa o faci insa ostentativ. Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am alaptat 2 copii,uneori in public (parc,mall,restaurant,etc)dar niciodata nu mi-am descoperit sinii privirilor unor straini ! De fiecare data cind era necesar sa alaptez,ma acopeream cu un scutec (aveam citeva de rezerva in geanta bebelushului)de la umar pina la cot.In felul asta,copilul nu era stinjenit,putea minca linistit iar eu nu ma sinteam "incomod" . Personal,mi se pare lipsa de pudoare sa-ti expui sinii (chiar daca plini de lapte) unde-ti vine bine! Imi plac f mult si ma induioseaza lauzele care alapteaza ,dar cu conditia sa fie acoperite! Oricind se gaseste un scutec,un prosop curat... When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aprilie, foarte de acord cu acoperitul cu orice ai la indemina, dar ce te faci cind ai un bb care isi inlatura orice material de pe fatza si iti dezgoleste mereu sanii? Eu pe avion nu am avut ce face decit sa alaptez cit se poate de des cind era agitata ca sa se calmeze si ca sa nu deranjam pe cei din jur cu tipetele ei. Dar ea era maricica deja (un an), eu cu un jerseu pe mine ca sa o mai camuflez, plus cu o paturica care mi-o puneam pe umar si ea incontinuu se foia si nu se lasa pina nu mi-o tragea jos si imi indeparta jerseul de capusorul ei. Orice numai sa aiba aer si sa respire in voie :) In jurul meu erau multi barbati, dar asta a fost, s-or fi oripilat sau nu, treaba lor, eu nu am avut alta alternativa. Situatia cu acoperiul a tinut doar cind era micuta de tot si nu se misca f mult. Oricum de cind e mai mare nu o alaptez decit in casa, chestia cu alaptatul in avion a fost o situatie extrema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit ieri la subiectul asta... Verisoara mea, mama a doi copii, s-a gandit sa se marite[:p] A facut casatoria religioasa impreuna cu botezul lui bebe. Intai a fost botezul. Si bebe a plans si a plans si a plans tot timpul. Si cand s-a terminat botezul verisoara mea l-a luat in brate si el a inceput sa-i suga rochia spre disperarea tatalui lui care se teamea sa nu inghita copilul paietele de pe rochie...Dar preotul a zis: "Gata, incepem cununia..." Soacra verisoarei mele l-a luat pe bebe sa-l plimbe in carut. Dar bebe tot plangea. Asa ca m-am asezat cu el pe gardul bisericii si am inceput sa-l alaptez. Gandindu-ma la subiectul asta am tras landoul in fata noastra...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am alaptat 1 an si 2 luni dar nu in public. Bebe a mea insa primea si completare si imi era usor ca ii faceam un bibe mic daca ii era foame. Daca nu ar fi papat bibe sigur ca as fi alaptat si eu in parc etc. Insa, mi se pare de bun simt sa te acoperi cu atat mai mult cu cat in camera este un barbat. De foarte bun simt ar fi sa ii spui barbatului sa iasa sau sa mergi in alta camera. Se gasesc solutii doar sa vrei asta. Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti de rusine,posibilitati de acoperire a sanului,de parca mamele care alapteaza sau au alaptat,au avut sau intentia de a atrage priviri de la barbatii de pe strada sau a prietenei,sau nu mai stiu cui.[left]Care mamici au alapatat sau inca o mai fac nu se gandesc decat la bebelasi.[left][:(!][:( mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...