Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietena-bebele ei-sotul/iubitul tau


Recommended Posts

wow, dar de ce so rusina barbatii atat de tare cand vad o femeie alaptand? Frumos ah fii sa nu se holbeze si sasi imaginege ca este el bebelusul [alcool]..Bine si mamica ar trebui sa intrebe inainte sai dea papi la pui. daca e in vizita.mie una nu mia fost rusine sa alptez oriunde, daca af fi fost cazul, caci de cele mai multe ori a fost acasa si inainte sa plecam il puneam la piept. Singura persoana de care mia fost rusine a fost tatal meu. ah si mie asa de drag cand vad mamici alaptand. Nu exista dar mai frumos si mai bun pt bb decat lapticul de mama! ------------------------ Someone's pleasure is another's pain! Alergic at stupidity.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este nevoie de decenta din ambele parti; daca chiar nu ai incotro si trebuie sa alaptezi in mijocul drumului fara sa-ti poti acoperi sanul, atunci macar sa mizezi pe bunul simt al celorlalti (si femei, si barbati); n-o sa se holbeze la tine ca la un film bun. Oricine poate intelege o mama care nu are incotro cand bebelusul e flamand (in codnitiile in care a incercat sa-si gaseasca totusi un loc retras si nu l-a gasit). Insa eu nu pot sa-i inteleg pe cei ce stau sa savureze astfel de momente in loc sa ajute mama si copilasul sa-si desfasoare activitatea in liniste. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
am gasit aici o alta discutie despre aceasta problema si realizez ca nu sunt obinuita am citit ce scria Doina in canada sunt locuri speciale amenajate pt mama si copilul si nu o sa vezi niciodata o femeie alaptind pe strada , poate numai vre-o romanca nou venita!Dar nu am vazut in tot acest timp de cand sunt aici si pot sa spun ca sunt de multicel.
Ei, da, sunt locuri special amenajate, dar nu-ti imagina ca-s peste tot. Sunt in mall-uri, spitale chestii de genul asta, nu in parcuri sau pe strada la orice colt. As zice ca spatiile special amenajate pt alaptat bebelusii nu-s chiar multe, mai degraba ai toalete echipate pt schimbat bebelusi (probabil ca 70% din toate toalete sunt echipate cu masuta de schimbat bebelusul), dar de alaptat… hmmm. Si decat sa ma duc cu copilul la veceu sa-i dau sa suga stand cu el in brate sau pe-un capac de veceu, zau de nu mi se pare mai civilizat si uman sa-i dau pe-o banca-n parc. Inca o data, aici lumea nu se simte asa ofensata cand vede o mamica alaptand, mie din contra, imi zimbea lumea. Dar inca o data, nu expuneam nimic, doar iti dadeai seama ca acolo suge un copil, insa nu aveai ce sa vezi. Intr-o astfel de situatie nu vad ce poate fi asa ofensator pt unii, fie ei si barbati ahtiati dupa silicoane [:D][:D]. Mie sensul une iastfe lde discutii mi-ar parea plauzibil doar in cazul in care se vede ceva cand alaptezi, atunci, da, poti naste multe controverse, dar doar asa ca un ebbe mic e sub bluza, scutez si nu se vede nimic, ce naiba… Asa-i, bebicii stau acoperiti cat sunt mai mici, cum incep sa te pipaie pe fatza cand alaptezi sau sa-si miste mainile de colo colo, cum iti iei adio de la scutecel. Eu alegeam o pozitie retrasa sau chiar mascam cu mana daca nu mai suporta scutecul pe umar.
quote:
Frumos ah fii sa nu se holbeze si sasi imaginege ca este el bebelusul ..
Pai cre’ ca asta-i doare rau de tot, ca-si imagineaza ei ca sunt in locul bebeluslui si ca raman doar cu imaginatia, nu si cu realizarea vizului. [:D][:D][:D] asa-i, adina, uneori ar fi asa de simplu daca cei din jur ar ajuta astfel de mamici sa faca situatia mai usoara pt mamica respectiva. Eu eram odata in mall pe-o banca si incercam sa-l alaptez pe fi-miu si aveam nu stiu cate dupa mine si geaca pe umeri ca sa pot sa maschez mai usor, si puneam si scutecul ca sa acopar si ala micu' nu-si gasea locul la tzitzi si tot trebuia sa ma ajustez, sa ma misc, nu puteam vedea cum se prinde la san si nu stiam daca se prinde bine si tot asa si in toata framantarea aia imi tot cadea amaratu' ala de scutec. Si o femeie care era cu mine pe banca, mi-a intuit stresul si m-a ajuta ea draguta de ea si-mi ridica scutecul inapoi pe umar cand dadea sa se lase in jos. Mi-a ridicat si de pe jos ce-m icazuse in tot timpul asta. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ntzz...ce mai istorie. Eu foloseam bluze speciale de alaptat. Si ce se vedea era asa o fasie cam ca aici http://www.motherhood.com/Nursinghome.asp?mastercategory_Id=997&Nursing=true Buza se desface ea la locul cu pricina. Cam asa: http://www.motherhood.com/Product.asp?ViewSource=&Product_Id=57442005&category_Name=Basics&Category_Id=2005&MasterCategory_Id=997 Mai sunt si alte modele, dar in acesta se vede principiul. Si trebuie sa recunosc ca am alaptat fara jena in parc, la mall,la cumparaturi in general, la serviciu in pauzele de pranz si cafea pe care le petreceam cu bebe. Ca doar nu era sa stau inchisa in casa. Cu al doilea copil, avand doi e chiar normal ca nu puteam pleca cu unul mancat neaparat. Si cum alt ajutor nu aveam... imi pasa mai mul de copii mei decat de jena altora. In vizita in general am alaptat intr-o camera separata pentru ca era perturbat bebe, dar altfel am avut prietene care aveau bebei mai putin sensibilicosi si care mai si vorbeau. La terase am mai alaptat si eu. Aici nu se poarta alaptatul la trei ore ci la cerere. Daca-i vara si cald poti alapta in patru ore mai tot timpul... Asa ca eu sunt pentu o imbracaminte care sa nu-ti descopere tot sanul si-n rest e perfect natural. -------------- "You know what despair is; then winter should have meaning for you."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dahriana
Fetelor,sa stiti ca asa e.Atata timp cat nu se vede nimic,nu vad care e problema. Acum sa iau in calcul ca amica mea si-a scos tzatzele afara si-l muta de la una la alta,neacoperita fiind cu absolut nimic...?! [alcool] ..Dahri...
Asa facea si la mine !Poate ea era confortabila dar noi? Apreciez femeile care au bun simt , normal este sa ti le acoperi putin . Sneeuwklokje bluza e dragutza si de folos. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noh,in sfarsit si-a dat barbatu drumu la gura[:D] L-am intrebat cum vede el alaptatul in public si mi-a zis ca-i ok atata timp cat nu faci expozitie de sani si nu stai fata in fata cu oamenii in timp ce copilul de trage de sfarc,tu fiind toata dezgolita. Credeti ca am putut sa-l contrazic ? Nu prea.Ca am stat si m-am gandit si cam asa e. Cat poate sa fie de normal ca o amica,sa-si scoata tzatzele pe afara,fara sa se astepte nimeni,fara sa spuna nimic si sa-si mute copilu de la o tzatza la alta in fata mea,prietenului meu si sotului ei. Mi-a amintit prietenu fata pe care a facut-o barbatu ei,cand a vazut-o ce face.Eu n-am prea luat in seama...eu ma uitam la copil. S-o fi simtit si ala prost ?! Oricum a fost jenanta situatia la un moment dat.Ca al meu ne vorbea cu spatele,daca se intoarcea avea ditamai privelistea si mi-a zis aseara ca nu intelege alaptatul in felul asta,ca tzatze a vazut destule,doar ca o mama se ocupa de copilul ei cand alapteaza,nu de intretinerea noastra si are o urma de pudoare. Noh,sa-l contrazic cumva ? Sau tac ? [bang] ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca trebuie facut o tragedie pe tema asta,mai ales ca nu e absolut nimic anormal,cred ca prietena ta sufera de ceva complex.Eu mi-am alaptat aproape 2 ani baietelul,il alaptam oriunde,chiar si in timp ce mergeam.Nu cred ca e ceva rau in faptul ca o mama alapteza copilul la san de fata cu alte persoane. Oana, mamica de baietel poznas[url="http://family.webshots.com/album/563688917vfPvHU"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dahriana
Fetelor,sa stiti ca asa e.Atata timp cat nu se vede nimic,nu vad care e problema. Acum sa iau in calcul ca amica mea si-a scos tzatzele afara si-l muta de la una la alta,neacoperita fiind cu absolut nimic...?! [alcool] ..Dahri...
poate erau sexi asa cu lapte[xx(] mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...