Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

buna fetelor, nici nu stiu cu ce sa incep - cu niste explicatii? pentru cine? ca oricum vad ca nu merita ... doar sa va spun "i told you so"? Pe cand discutam noi de deschiderea acestui topic v-am spus ceea ce cred eu si ceea ce va iesi - am avut dreptate. Daca era dupa mine - acest subiect era la evenimentel comunitatii - iar dupa mesajul lui Teutz - de azi noapte - s-ar fi inchis topicul. m-ati convins insa s-o facem lata - iar dupa ziua de ieri - in care am fost facuta in fel si chip - ba pe public - ba pe mess (unele duse pana la jigniri) am inceput sa-mi pun intrebarea: imi pare rau ca am deschis acst topic? Raspund cu mana pe inima - NU. imi pare doar rau ca nu m-am lasat convinsa mai de mult de a deschide acest topic - sau ca nu v-am lasat pe una din voi s-o faceti - poate asa aveam si noi sarbatori linistite (vorba uneia dintre voi). In fine - treaba e oablã si ca atare invatam din mers sa mai punem si la spate.[;)] asadar - sa fie intr-un ceas bun un nou inceput. Vreau sa multumesc tuturor celor care au intrat aici si i-au urat dragei nostre Kokorina ganduri bune si cate un pupic special pentru Liana30, daniela_b si Dodo-pui. [flo] Roxana si Kokorina cred ca va pot intelege si eu vis-a-vis de timpul petrecut pe forum - mai nou nu ne mai lasa sefa sa stam in fata calculatorului - maraie, plange, ne ciupeste - asa de mult s-a obisnuit cu noi pe jos, pe covor langa ea - incat face urat cand te asezi la calculator - astfel ca abia ajung sa mai citesc cate ceva peste zi - de scris nici nu mai vorbesc ... doar cand doarme ea sau e pe afara cu ta-su. Roxana si Lorym cred ca Lory vorbea de laptele [url="http://www.babypoint.ro/index.php?ct=prod_display&id_proddef=440"]asta[/url] adica ca si asta de la cutie. Eu nu stiu ce sa-ti raspund. Noi nu folosim asa ceva. Dar Rianna papa laptele asa rece? Adica temperatura camerei? Eu cred ca nu are ce sa fie rau - din moment ce tot lapte humana bea - asta e deja preparat gata - daca il accepta - de ce nu? Noi am folosit doar varianta scrisa de Roxana - adica apa luat intr-o sticla - si intr-o masura de lapte pusa cantitatea de lapte si pe drum - efectuam transferul in sticla. Eventual sticla o pastram intr-o geanta termo. cam atat - ca nu mai vad alte intrebari. de noi ce sa va povestesc? o chestie mica pentru inceput - pana ma reacomodez sa povestesc zilnic despre ceea ce facem. am primit un filmuletz pe mail de la vecina noastra - Laura - care o are pe fetita si prietena Karinei - Anamaria. In filmulet Anamaria era intrebata pe rand de catre mama ei - cum o cheama - e raspunde Ami; cati ani are - ea face semn cu degetul ca 1 si cat de mare creste fata - iar ea ridica mana deasupra capului si arata ca ea va creste mare mare ... intelegeti voi. Ii arat Karinei acest filmuletz - caci ea e in limba dupa Ami - si noaptea se trezeste si se ridica in fund si incepe - Ami, Ami, Ami ... si daca o lasi - continua pana dimineata. Dimineata incepe iar - aaauuuuaaaa (adica Laura) - Amiiii, Amiiii, Amiii, tata. Doar mama nu zice - pe asta il zice doa cat sunt eu la lucru si sta cu ta-su. In fine - inchid paranteza si va povesteam ca ii arat acest filmulet Karinei. Acum raspunde in rand cu ea la cele trei intrebari - dar cum? cum te cheama? - Ami cati ani ani? - doi (ea cand aude 1 - spune imediat in secunda urmatoare 2 - ca pana acum spunea DOOOO - mai nou e acest doiiii). cat de mare creste fata - atat - si intinde manuta deasupra capului.[:D] no - gata - fug si eu langa ai mei si va pup pe toate si ne mai vedem. v-am spus cat de dor mi-era de voi???? de fapt - stiti voi foarte bine. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mirona si mie imi era dor de tine..pe forum! Fetelor bine v-am regasit si pe voi, pe unele va stiu "din umbra" ma bucur ca v-ati hotarat sa deveniti "vizibile".Mamici "noi" care nu ne cunoasteti si ne cititi, poftiti de impartasiti cu noi din viata voastra de mamica! Mirona, tu te stii cum esti si cine vrea sa te cunoasca cu adevarat isi poate da seama ca anumite actiuni ale tale nu sunt/nu au fost roade al frustrarilor,neimplinirilor, crizelor de personalitate, etc. AI pus bazele odiseei sarcinii atunci cand ati inceput 2 gravidute..ai pus bazele clubului fulguletilor dupa ce toate am nascut, un club unde unde toti eram prieteni, unde toate eram tratate la fel,iubite la fel,mangaiate la fel,nu stiu, era ceva frumos, reciproc,cu toate ca eram atat de diferite! Nu vad motivul ca acest subiect sa nu traiasca,deoarece l-ai deschis, ca si pe celelalte, cu sufletul curat, eu stiu asta! Sper ca orice mamica ce ni se alatura sa se simta binevenita sa se sfatuiasca, sa se informeze de tot ce tine de cresterea puiului ei! Eu as indrazni sa sper ca in afara de discutii legate de pampersi,meniul zilei,etc..sa ne gasim timp,macar din cand in cand si sa ne impartasim una alteia ceea ce simtim in fiecare zi langa de copilul nostru, bucuria primelor cuvinte, a primei poezii invatate, emotia de a-l tine in brate, sa invatam sa ne impartasim si sentimentele!Ce ziceti? Eu trag speranta chiar ( indrazneata) sa sper ca acest nou club sa devina (redevina) la un moment dat parte integranta a fulguletilor! [:D]
Alina,mami de Mihnea-Octavian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa incep... noi suntem in plina pregatire a camerei lui, azi am fost sa cautam mobila pentru camera lui, vreau set complet, pat, sifonier, rafturi, etc..dar nu am gasit nimic sa ne placa (la un pret moderat)...voiam ceva tineresc, vioi, colorat,amuzant si util in acelasi timp...dar nu am avut succes... octavian doarme cu noi.de mult..patutul este de mobila..de fapt acolo ii depozitez jucariile...dupa ce vom termina camera vreau sa incep sa dorm cu el acolo, si incet incet sa il obisnuiesc cu habitatul lui, cu locul lui,unde sa ii fie drag sa stea si sa faca nani! de la zis si pana la facut e cale lungaaa Octavian nu sta singur deloc!si cand se joaca trebuie sa ma aiba in raza lui vizuala, niciodata nu se joaca singur,daca dispar, isi ia jucaria cu care este ocupat si vine dupa mine! noaptea doarme cu mine! imi va fi extrem de greu sa-i insuflu putina indepedenta mai ales ca eu inca il alaptez! dar nu il voi forta deloc..daca se va simti pregatit sa o faca, atunci o va face! rolul meu e sa ii creez conditii si habitat ca sa o poata face! la voi cum e cu independenta?
Alina,mami de Mihnea-Octavian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!!! nu va invit la cafea,ca mai merge o tura de somn.eu acu m-am adunat de pe drumuri...am sarbatorit abia in seara asta ziua mea. afost draguta o iesire in doi....a venit socro si a stat cu copchii(care dormeau de latfel inca de cand am plecat)....ma bucur intr-un fel ca s-a teminat si cu ziua mea de nastere....stiti la ce ma refer,musafiri...o bomboana,o maslina....chiar anul asta nu aveam chef...dar nu am scpata.cel mai frumos a fost in seara asta,ca am fost numai noi doi si demuuuuuult nu mi-am mai permis luxul asta.plus ca am imbracat ciorapi fini de matase negri...iarasi ceva care mi-am dorit ca nu ma mai imbracasem de-un "secol" elegant. acu ma duc la nani....dar maine reviiiin,stati linistite... pup de somn usor! DESIREE....da-mi voie sa-ti spun,ca.... esti tare![floare3] acu chiar fug in pat ca maine copchii nu or sa stie ca macsa lor a fost pe coclauri... Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirona e un subect[:D] superrrr!!![cool] eu m'am bucurat multttt pentru ca te'am regasit aici..bineee io's cu ochii pe tine ..ca io citesc si pe la alte usi[:D]da doar atat citesc,,,aici am avut ocazia ssa'ti si scriu..aici am regasit'o si pe daniela b care imi e la fel de draga.. Aici v'am regasit!!!! Multumesc ca ai facut acest subect[bis] [url="http://ajutatilpedan.uv.ro/?page=main"]Putin cu putin se aduna marea...[/url] [url="http://community.webshots.com/user/lianadimi"][cool][/url] ...Lumea se ia dupa ceilalti, caci nu judeca lucrurile asa cum sunt intr-adevar....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza fetele, iaca mi-am trimis si eu copiii la joaca (este in oras o expozitie de iepurasi si gaini - numai buna pentru noi) si acum stau sa va citesc, sa scriu cateva cuvinte si tzusti inapoi in bucatarie sa-i fac papa Karinei. Ii fac de data asta pentru mai multe zile - deoarece plecam pe munte in 28 si ea va ramane acasa cu mama - deci tre sa aiba totul pregatit - totul scris pe foaie - la liniuta. Nu stiu daca voi rezista atatea zile fara ea - plecam pentru 5 zile - dar eu sunt curajoasa - mai ales ca am ales din nou momentul astfel incat - cu voia lui Dumnezeu - poate poate ii facem un fratior. Asadar plecam la OR pentru inceput - lasam fata si de luni .... la Straja!!!! Desiree spor la cumparaturi mami. Oare nu iesi tu mai bine daca iti faci mobila la comanda undeva? Exact ce-ti trebuie, exact culorile dorite si exact potrivita pe peretii camerei copilului? Daca te pot ajuta in acest sens - iti fac eu schita, cotari alea alea - numai buan de dat la facut. Succes iti doresc si in ceea ce ti-ai propus dupa terminarea camerei. Koko vreau poze cu tine imbracata cu "ciorapi fini de matase negri". [:D] Nu ne scutii de detalii plizzzzz. Sa ne pove cum te-ai distrat si sa-l pupi tare pe Andy de la mine - ca tare drag mi-a devenit. Pupa copiii cu cate un tzoc tzoc de la noi. Liana30 - bine ne-am regasit betoana. [pup] Hai si mai scrie-ne de tine. Ce-ai mai facut? Ce mai e nou? Cum te mai simti? - puteai sa-mi scrii si pana acum - oriunde ma vedeai - ti-as fi raspuns. [;)] Lory cum stai cu invatatul? Ce-a zis Rianna de laptele de la humana? Roxana mai da-o si tu de o parte pe Oana de la calc si mai scrie-ne si noua doua randuri. pupez fetele si fug la bucatarie. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor, Koko ma bucur sincer ca ai reusit sa-ti sarbatoresti ziua "eleganta" Mirona cui nu-i convine sa nu intre aici[pup] Liana30 Bogdan nu are camera lui caci asta-i situatia.La gradii e fericit ca-i singur fara mine in alte locuri de joaca ma cauta din priviri .Multa bafta sa gasiti ceea ce va doriti. Tuturor o duminica cat mai placuta. [ruga]Doamne ajuta! [url="http://picasaweb.google.com/Gabi2072/OraselulCopiilor2007"]In oraselul copiilor[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245"]Si ingerii au nevoie de ajutor[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Pe linga toate astea, cea mai frumoasa declaratie de iubire de sora a fost cind mi-a spus: as vrea sa fiu ca tine!"
si chiar as vrea.sora mea este cel mai deosebit si intelept om din lume.multe am invatat de la ea,intotdeauana mi-am dorit sa fiu ca sora mea.o iubesc foarte mult,mi-e dor de ea in fiecare secunda si tot in fiecare secunda imi doresc sa o imbratisez.te iubesc mult sor'mea! Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am apucta sa fac o mazare....noua ne place,sandokanior la fel...o gatesc cam fara chef,ca deh....azi noapte m-am culcat la 1 si pe la 3.30 m-am trezit pt biberoane,s-au trezit sandokanii unul dupa altul..i-am hranit apoi tzushti in pat,pana la 8....apropo's!se mai trezesc copii vostrii noaptea la biberon?in timpul zilei cat lapte beau si pe la ce ore.va spun sincer ca sant derutata complet cu biberoanele si cantitatea lor de lapte....de ora nu mai spun.ca nu mai stiu cand sa le dau biberon ca nici cu mancarea nu sant ei prieteni. la noi asa este: dimineata : fructe 11: biberon (cam 120 ml fiecare...deci clar,nu prea mare cantitatea) pranz: masa solida(nici de asta nu prea multa,mie mi se pare ca ei papa putin.nu stiu in gramaj,ca nu masor niciodata,mi se pare aiurea) apoi ciuguleala,cate un iaurtel,o bananuta,o portocala,un biscuite....pana pe la 17 cand le dau celebrul brei(le place numai laptele cu biscuiti,cereale nu le place deloc).....apoi la 18 bibe ....dar in timpul noptii ei mai vo sa bea lapte.intrebarea mea este: oare ei mai cer lapte,pt ca in timpul zilei nu au destul?isi cer necesarul,cum ar veni?ca nu pot sa cred ca le e foame.precizez ca nu beau ceai nici unul.le-am mai dat pe timpul zilei,dar arunca sticla cat colo.apa beau si cateodata le mai dau suc de mere sau portocala...dar ceai,no way!! am incercat mai demult sa-i dau lui pascal ceai caldut,noaptea cand cerea bibe...vai,cum urlaaaa!!!nu doresc sa-l auziti.mie imi pune creerii pe moatze cand urla si mai bine ii dau bibe...asta e!ori ca ii dau ceai sau lapte,de trezit tot ma trezesc....nelamurita sant pt ca nu stiu de ce ei beau mai mult seara si noaptea lapte.dar pe timpul zilei nici nu stiu cand sa gasesc momentul sa le dau bibe,ca mai trebuie sa iesim si afara,ori e ora mesei si nu sar masa sa le dau bibe....de fapt poate chiar e gresit cum fac...ma lamureste si pe mine cineva?pliiiz!!! Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

v-ati prins, nu? -> doarme sefa. [:D] Dodo-pui ai dreptate. [pup] Am vazut pozele voastre. Dragut Bogdanul tau - sa-ti traiasca. Am citit si subiectul tau - o sa-mi fac timp sa merg pana la banca - pentru o suma cat de mica. Kokorina inteleg ca ai pus o tema a zilei: se mai trezesc copiii vostri noaptea la biberon? in timpul zilei cat lapte beau si pe la ce ore? la noi e asa: - trezirea la 6.00 si ii fac un bibe cu 140 ml lapte (milupa 3 - deci are si fructe si cereale) - somn de voie pana pe la 9.30-10 - pe la 10-10.30 - papam - iaurt cu biscuiti, iaurt cu banana, borcanel de iaurt cu fructe sau cu branza, rar - felie de paine cu unt/almete si fff rar ou moale/prajit. - functie de cat papa - masa de pranz e la 13 sau la 13.30 - in fiecare zi carne cu legume (mai nou ii fac doar la cuptor si neaparat sa contina usturoi - e fff gustos si sanatos) - somn de la 14-14.30 - intre 1 si 3 ore - la 18.30 papam cina - cereale simple sau in combinatii cu orice, brei de noapte buna, mamaliga cu unt si smantana sau ori cet preparat (budinci, sufleuri etc) - baita la 21.15 si apoi laptele - 180 - 210 ml. - somn la 22-22.30 Am incercat sa-i schimb ora de somn - mai repede s-o culc - esec total - se trezeste dupa o ora si are impresia ca era doar somnul numarul 2. Deci - inapoi la program. Imi aduc aminte ca tu spuneai ca-i culci pe la 7, nu? Ei bine - e cam ca la noi. Ultima masa la 10 - pe la 5-6 deja da semne ca ii este foame. La voi ultima masa pe la 18.30 - 19 - pe la 3 noaptea dau semne de trezire - de foame evident. Eu zic ca inca nu sunt pregatiti sa-si scoata aceasta masa -mai lasa-i. Stiu ca lapte peste zi ar trebui sa bea minim 300 ml si maxim 500 ml. Acum vezi si tu daca te incadrezi. De papa - cam 50 g carne pe zi plus 200+ de legume - aici pot varia cantitatile. Tu nu ai scris cand le dai masa de pranz - dar daca ei au papat ceva la 11 - normal ca pe la 1 nu le e foame - in colo pe la 15-16. Apoi le dai ceva de ciugulit - poate si aici e o greseala - stiu ei ca urmeaza ceva de ciugulit si se rezerva pentru asta. Si noi papam bibe inainte de culcarea de pranz si abia dupa trezire papam masa solida - pranzul. Dupa lupte seculare i-am schibat drastic programul - iar asta ce-l avem acum i se potriveste ca o manusa - cum zice Dani - asta DA program gandit. [;)] Nu stiu ce alte sfaturi sa-ti mai dau. Mai zii si tu cum se comporta ei la mese si exact orele - sa mai vedem, sa ne mai consultam. desiree azi n-ai servit mess - ti-au plecat musafirii? acum va las - ca scriu deja de o juma de ora la acest mesaj ... mi-e sa nu se trezesca si eu tot aici sunt. v-am pupat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...