Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Multumesc Mirona pt cuvintele frumoase si pt faptul ca te gandesti la noi[asia]. Tuturor o duminica frumoasa in continuare [pup],eu pazesc puiutzul care a racit si-i curge nasucul si doarme agitat normal [bang]. [ruga]Doamne ajuta! [url="http://picasaweb.google.com/Gabi2072/OraselulCopiilor2007"]In oraselul copiilor[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245"]Si ingerii au nevoie de ajutor[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bai fetelor m-ati bagat in ceata cu programul vostru de masa, pai la noi arata cam asa toata noaptea tz [:D] dimineata tz pe la 12 niste cereale junior sau altele cu lapte vaca + o banana maruntita pe la 17-18 niste legume cu carne la cuptor sau ciorbita de pui, sau orice altceva contine proteine ( pana la aceast ora refuza orice ii dau, mai putin tz) pe la 21 niste biscuiti cu fructe (mar ras), sau suc de fructe (ananas, portocala, mar), iaurt natural, etc oricum ceva usor oricum octavian are mult mai putine mese ca ai vostri, sa fie din cauza de tz? mirona, daca veneai si tu cu propunerea mai devreme, poate economiseam un ban, acu , too late, nu am servit mess am fost la cumparaturi iarasi si ne-am facut cu un dormitor de baiat si o canapea si fotolii pentru hol! super frumos pe albastru, trainic, cu pat dublu care se strange, cu corp suspendat, etc
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaaaa....sa o iau de la capat: Salutare tuturor! Am inceput sa scriu la un mesaj, si cand eram pe la jumate imi pica ochii pe ceas: 19:35, in conditiile in care ma vopsisem si vopseaua trebuia scoasa la 19:20[bang][bang] Mi s-a mai intamplat sa uit de vopsea, dar 5 minute, nu aproape un sfert de ora. Si e prima data cand ma vopsesc cu Palette. Acum....exista 2 posibilitati:sa raman fara par sau nu[:D]. Vom trai si vom vedea.... Kokorina, ma gandesc si eu - la fel ca Mirona- ca ultima masa e prea devreme si d-asta se trezesc peste noapte. Ai incercat sa ii culci mai tarziu putin? Pe alta parte....cunosc pe cineva caruia i se trezea copilul pana pe la 2-3 ani noaptea sa bea lapte, in timp vroia sa-i dea si paine cu unt la 2 noaptea[:D], pana s-a enervat maica-sa si cateva nopti la rand nu a vrut sa-i mai dea si s-a dezobisnuit si copchilul[:D] Ai tai sunt inca mici, dar totusi incearca sa le dai ultima masa mai tarziu putin[pup] Dodo, multa sanatate piciului, sa-i treaca repede! Lory, spor la invatat si bafta la examene! Apropo, cate ai? Si cum te-ai descurcat cu laptele, l-a acceptat? Desiree- cu independenta? Calin sta si fara mine, il mai las in camera cu fetele -ele se joaca iar el le priveste si le scandalizeaza in limba lui- dar cand vin de la servici e jale daca ma vede si stau intai sa ma dezbrac, descalt....etc. Intai incepe sa chiuie, si daca nu ma duc direct la el se pune pe urlaaaaaaaaaaaaat.....si urlaaaa.... De dormit doarme in patutul lui, in camera cu fetele. Programul de peste zi...ar fi cam asa: -in jur de ora 7 se trezeste si bea 200 ml lapte; uneori adoarme iar pana pe la 9 . Mai trebuie spus ca daca fetele dorm pana mai tarziu( in vacanta sau in weekend), doarme si el pana pe la 9 -pe la 10 o banana sau mar ras -la 13 pranzul: piure de legume cu carne sau ou, sau....in functie de mancarea celor mari( nu-i dau carne de porc, prajeli, fasole....etc) de ex ieri i-am dat mancare de rosii cu carnita si putina paine -dupa ce doarme, urmeaza ....in jur de ora 17 branza Fagaras, sau branzica de casa de la Covalact, sau borcanel cu orez , banane si piersici( din Carrefur), - la 20-21 -laptele cu 4 lingurite de cereale, cu totul cam 250 ml. Nu va ganditi ca intotdeauna mananca tot, sau ca sta linistit la masa[:D]....nuuuu, departe....il alerg toata casa, n-am cumparat scaunel de masa, iar acum ma gandesc ca va zbura din el daca-l iau. Are o energie in el....nu sta 2 minute in acelasi loc. Si intotdeauna prinde momentul cand nu esti atent si face o prostioara. Mirona, spuneai ca pleci la Straja. Unde-i asta, in Apuseni? Ne bate gandul si pe noi ptr la vara. Voi unde va cazati, aveti o pensiune anume? Si inca ceva: vrem sa plecam 3 zile la munte, ne gandim sa mergem prin zona Bicaz-Durau, dar avem de gand sa-l luam si pe Calin. Ce spuneti, ati fost plecati pe undeva in iarna asta cu copiii? Cum v-ati descurcat, tinand cont ca nu-i plac borcanelele cu mancare? Mai aveam de scris....dar nu mai pot...stiti voi de ce[;)] Roxana,[mamica]de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin ca am vrut sa editez si nu am putut. Ce poate avea calculatorul meu ca nu ma pot loga? Pot scrie mesaj, dar ma loghez in mesaj, altfel nu pot. De ce, ca ma enerveaza? [bang][bang] Mai sus vroiam sa scriu ca m-am dus sa ma spal- dupa ce scrisesem destul si a venit Ana si a inchis calculatorul" ca nu era nimeni la el", econoama lui mama![:D] Desiree, sa stapaniti sanatosi tot ce ati luat si sa ne pui poze sa vada si ochii nostri! Roxana,[mamica]de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DODO....esti o mamica puternica,dar copilul tau e mai puternic chiar si decat tine.ti-a demonstrat-o nu?o sa trimit si eu ceva pe langa gandurile bune,sanatate si de ce nu,felicitari piciului pt progresele facute! MIRONA....nu e chiar o tema,dar de ceva vreme ma tot framanta treaba asta cu laptele si cate biberoane pezi si cata cantitate,si...,si....,si....adevarat ca am scris cam ca o ciubota programul,ca nu se prea intelege.am sa reiau. ei de regula la ora 8-8.30 sant deja pe frontul de lupta,la joaca. la ora 9.30-10 le dau fructe(cateodata painita cu unt si miere,branzica,iaurt....deci difera dimineata meniul) pe la ora 11 fac nani.sophia niciodata nu doarme mai mult de o ora,iar pascal doarme o ora si jumatate. pe la ora 13-13.30 pranzul care consta in supa de legume(piure cu legume,piure cu carnita,peste,ficatei cu mamaliguta,paste...) pana la ora 17 ii tot incerc cu cate ceva...bananuta,iart,portocala,biscuite...poate la oar aia manca noi si le dam si lor... la ora 17-17.30 favoritul lor breai la ora 18 bibe si de cele mai multe ori ei adorm la ora 18.pana pe la ora 11-12 merg si le mai dau un bibe,ca o cer....cateodata dorm pana dimineata,nu stiu pana la ce ora ca eu din pat ii aud dar nu ma duc pana la 8 la ei in camera.cateodata mai cer si in jur de 2-3 iar un bibe.dar nu e regula,si nici regula nu e sa se trezeasca amandoi,sau sa vor amandoi bibe.au fost nopti cand a dormit sophia pana dimineata si pascal s-a trezit la bibe sau invers.e mai complicat cu doi odata..aaaa,si precizez ca noi nu le-am facut niciodata baie in fiecare seara,nici macar cand erau mici.aici aproape ca e "interzisa" baita seara de seara.doctorul sandokanilor mi-a spus ca e suficient de 2 ori pe saptamana.vara trecuta le-am facut in fiecare zi,dupa ce s-a racit afara,iar am rarit-o la de 2 ori pe saptamana. ROXANA....am incercat sa-i culc mai tarziu.dar tot mai tarziu de 8 nu am reusit si nu a tinut mai mult de trei zile,nici alea consecutive.asta pt ca ei nu dorm de doua ori pe zi.ei dorm o data/zi,iar de la 18 pana as putea spune dimineata e mare lucru.oricum eu nu ma culc pana la 12 noaptea,asa ca nu ma deranjeaza sa fac un bibe.si chiar daca ma trezesc noptea,nici asta nu ma deranjeaza.ca mai mult de 3 min cat beau ei un bibe apoi iar somnic.... eu intr-un fel sau altul gasesc bun programul asta.eu sant toata ziua cu ei,ma ocup de ei,si stii ca nu-i usor sa te ocupi de doi copii odata.nu sant firi la fel,cu unul lucrez ceva,cu altul lucrez altceva....am incercat sa fac sincron,n-am nici o sansa pt ca ce il intereseaza pe unul,nu-l intereseaza pe celalalt.hraneste-i,schimba-i,joacate cu ei,culca-i,iesi afara....nu e simplu.de multe ori am fost singura,pt ca sotul era plecat din oras si venea dupa 2 zile sau in cel mai fericit caz,a doua zi,dar tot cand copii erau deja adormiti.din alta parte ajutor nu am...calul de bataie eu sant...de aceea spun ca gasesc programul lor totusi ok pt mine.mai fac si eu ceva dupa ora 18(acu ca-i iarna dorm la 18,dar la vara sigur vor dormi in jur de 19-20,care si asa e bine)...daca as sta cu ei pana pe la ora 20,apoi chiar ca nu as mai putea gandi normal,as fi mai mult decat terminata.in afara ca ma ajuta sotul,atunci cand vine de la servici,sau la sfarsit de saptamana... iar cantitatea lor de masa solida e putina,zic eu.mai citisem tot pe forum,ca copilul mananca la masa de pranz,cate 200-300 grame....la noi n-ai sa vezi asta...sandokanii astia ai mei traiesc din apa.dar nici eu nu am fost vreo grasuta....ci chiar o slabatura. DESIREE...pune ceva poze cu mobilierul ca sant curioasa sa vad.noi am mobilt camera sandokanilor inca de la inceput ca sa fie pana pe la vreo 5-6-7 ani....daca nu-i vine la macsa lor de-o schimbare mai devreme.ca mie asa imi tuna...dar astept poze. ma bucur ca ti-a placut in INNSBRUCk.de fapt,nu cred sa vina cineva aici si sa spuna ca nu i-a placut.eu mai scrisesem si peforum inainte ca e un oras care merita vazut cel putin o data in viata.am citit ce scrisesei referitor la vacanta voastra si iti admir curajul(cand te voi intalni iti voi strange mana) ca te-ai urcat in cabina aceea noua ....ce a inaugurat-o recent....de te-ai urcat pe munte...eu am mers o data,chiar cand am venit aici(deci nu cu asta noua,dar senzatia e aceeasi)....si am spus ca niciodata in viata mea nu ma mai urc in asa ceva.mi-e frica de mor.eu sant zodie de pamant si imi place sa simt pamantul sub picioare si la propriu si la figurat.....ai avut curaj de turist :):) LORYM....dar tu ce eaxmene dai.ori ai spus si eu am lipsit,ori vin de pe alta lume....daca ai timp sa intri,daca nu ma rezolva fetele cu informatia.si eu iti doresc succes si sa fie cu noroc! DOLORES....voi cum santeti?hai si ne povesteste cum v-ati petrecut sfarsitul de saptamana. ma duc sa scriu un mail si revin Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kokorina, daca programul lor iti convine, atunci lasa-l asa cum e..ei si l-au facut dupa nevoile mamei si mam dupa nevoile puilor! eu mereu te-am admirat cum te descurci cu piticii tai acum si mai mult te admir pentru ca acum trebuie sa te ocupi de fiecare in parte iar ei sunt atat de diferiti, trebuie sa le dai jucarii, sa le explici, sa le vorbesti, e munca de mama la patrat, ca sa spun asa, cred ca e greu dar vei reusi, sunt sigura! auleu, ce cabina noua? pai dac-ar sti omu! eu zisei ca e probata de sute de schiori si lasa ca nu patesc nimic ca doar in fiecare zi se urca sute de oameni, doar nu cade cabina cu mine, ! pai daca stiam ca e noua si in probe [:D] nu stiu daca ma mai urcam..a fost superb, superb, nu am cuvinte sa iti spun ce simteam cand urcam acolo sus si cum ne leganau pe deasupra copacilor! octavian statea numai cu nasul lipit de geam si cu gura deschisa, ii placea sa se uite in jos si nu misca in front, cu exceptia situatiilor cand lua la studiat si pipait ski-ul vreunui austriac![:D]..cum acolo e zona de ski, rar se intampla sa intre in cabina aia un pusti asa mititel, asa ca el facea de fiecare data deliciul spectatorilor! chiar acolo susla casierie la cabina am intalnit si un grup de romani din Bucuresti! poze cu mobila nu am inca ca e data la comanda, vine in 10 zile, dar eu una am sa va arat poze cand o fi camera gata cu totul! va pup si eu de noapte buna!
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin ca mai am ceva de zis mai fetelor, eu am piticii mei..de ce nu e normal sa se scoale (inca} un bebe de un an noaptea ca bea un bibe sau suga tz? ei poate nu sunt inca pregatiti sa doarma toata noaptea,obisnuinta si ritualul lor de somn inca nu poate fi schimbat asa cu una cu doua, sunt inca mici si au tabieturile lor.. si eu ma scol noaptea de multe ori sa beau apa..asa sunt eu...nu de sete..ci ca tre sa beau apa! am sticla langa pat![:D] lasati-i in ritmul lor va veni o vreme cand vor dormi toata noaptea! va pup pe toate! PS da numai atatea mamici? dolores?where are you? mess nu mai aveti?
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rezolv si eu cu un cover letter(scrisoare de intentie) ca tb sa trimit un cv si cam intr-o ora abia astept sa va scriu si eu. Va pup! Revin cam intr-o ora. [mamica]de Catrinel Rianna - 7 noiembrie 2006 [url="http://picasaweb.google.co.uk/lorisrianna/Rianna"]poze Rianna[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DESIREE....corect!ei au programul lor,tabieturile lor,mai ales pascal...pe mine nu ma deranjeaza,ca ma scol noaptea,am mai scris in mesaje,insa eu eram curioasa daca se mai trezesc si alti bebei noaptea.si daca nu cumva le dau eu gresit mesele sau stiu eu ce mai fac. da intr-adevar de ceva vreme,simt ca am munca la patrat cu ei.spre exemplu i-am invatat sa faca pa(stiau demult cu manuta)dar acum,sa duca mana la gurita,sa dea pupa si apoi sa fac din manuta pa.intelegeti voi asta.explicam si aratam la amandoi,pascal se uita la mine ca si cum..."oare cine mi-a facut rost de asta..." a tulit-o si am ramas cu sophia care ea a invatat si acum face pa cu degetelul la gurita si apoi flutura manuta....i-am invatat sa arate cati ani au....sophia se uita la mine ca si cum "mai bine mi-ai da o juma de banana sa mai rod la ea"...dupa care a tulit-o,pascal a ramas si i-a placut si a invatat rapid.si exemplele ar putea continua.acum lucrez cu ea sa invete sa arate cati ani are si pe pascal sa dea gurita cand face pa....si tot asa ma ocup de fiecare in parte.schimb fac la unison si o cer cateodata singuri(asta nu pot explica,cum o cer)....sa-i intrebe tacsu,cat sant ei de mari?si ei ridica mainile sus-sus si ii vad ca ar vrea sa ajunga si mai sus decat pot.amuzant e la faza asta,ca tacsu ii intreaba separat,si pt ca ea este langa tacsu arata cat e ea de mare,dar daca pascal e pe masa de infasata arata si el cat e de mare,desi tacsu o intreaba numai pe sophia.acum numai daca aud inceputul intrebarii,ei sant deja cu mainile pana in tavan(impropriu spus) azi toata ziua pascal a caftit-o pe sorsa.demult sant in lucru cu el,dar fara rezultat.degeaba ii explic,dar ii explic dupa ce trage o partida de smiorcaiala ca atata e de sensibil(barbatii astia)....ca eu daca incep sa-i spun ca nu e frumos sa loveasca pe cei din jur,bla,bla....el se smiorcaie sa scape,crede ca scapa asa....dar eu continui dojeneala dupa ce se calmeaza.ca eu vreau sa ma auda cand ii vorbesc,nu sa vorbesc si el sa planga peste mine,ca nu ne mai intelegem...chiar si dupa o juma de ora ii explic...apoi face mai-mai la sophia,o pupa si si-a spalat pacatele....apoi iar o cafteste....azi a fost de groaza,insa am aflat motivul.e luna plina si asta eu o simt in comportamentul sandokanilor....in schimb spre dupa amiaza atata s-au imbratisat si dat gurita unul la altul.sophia se topeste in bratele lui pascal,il adora chiar daca o incaseaza de la el.ei ii e atat de drag fracsu,cateodata nu zice nika cand o fura de la el....dar eu nu ma fac ca nu vad,eu nu astept sa planga ea sa-l dojenesc pe fracsu...iau atitudine....e grele,lucram intens la treaba asta,sa vedem ce rezultate da mai tarziu cand chiar o sa inteleaga ca nu e frumos sa o cafteasca pe sorsa... stiti ce ma oftic cel mai tareßca nu stiu sa fac budinci,nici macar cu reteta in fata.... sa aveti o noapte linistita Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara / buna dimineatza, la noi este in felul urmator, dar nu batut in cuie nici ora si nici cantitatile..buuun, intre 5 si 8 dim bibe cu lapte, dupre vreo 3 ore jum chiar 4 maxim masa de fructe cu cereale si iaurt sau cu biscuiti in loc de cereale, urmatoarea masa consta in ciorbitza sau ce este pregatit (mazare, pilaf, paste etc)..intre mese bea ceai sau suc la greu, umrmatoarea masa avem iar alt fruct cu biscuiti sau cereale/ iaurt cu branza / depinde ce vrea....seara inainte de culcare daca masa de seara nu se duce spre o ora prea tarzie..lapte ...daca ultima masa de exemplu i-am dat-o la 9..lapticul i-l dau maxim la 1..posibil peste noapte sa mai bea inca un bibe de lapte daca nu sigur ceai cel putin 300 ml... noi ne-am petrecut sfarsitul de saptamana la mama mancand pizza si placinta cu branza si stafide sa stapaniti mobila cu bine desiree asteptam poze si cu mobila si cu ciorapii fini si cu restul.. sa fie intr-un ceas bun acest subiect dolores si [copil]David Cristian -22.11.2006-
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...