Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Neatza fetele! Da: eu vorbeam de laptele de la cutie gata facut: in ro este doar de la humana, dar la tipa din germania sunt de la mai multe firme gata preparat. Cred ca tot geanta izoterma si dozatorul de lapte praf sunt baza ca doar mi le-am achizitionat pe amindoua in caz de am nevoie. Miro rianna baga la stomacel si lapte mai rece.[:D] Koko cind povesteai de pascal cum urla instant parca imi urla rianna in creier[:-)))]; asa fac si eu fac orice numai sa nu mai urle. [bis]Saraca de mine sunt terorizata ca de cind s-a nascut are un tzicnal mama mia. Programul nostru e cam asa: eu am alaptatp pina la 10 luni dar din ce citisem pina atunci stiam ca se bea cam 500 ml lapte zi si le-am grupat in cite 2 ture: 250 ml dim si 250 seara(dim ii fac totusi 300 ml). Apropo pina acum papa toepfer 2 si vreau sa o trec pe milumil 3 de sapt. viitoare. Sper sa-mi accepte noul laptic praf. Prin urmare program: Intre6.30 si 9 (aici depinde de ea cit de agitata e noaptea ca daca o tine pina dim se trezeste mai greu) – 300 ml lapte Pe la 11 – un iaurt campina natural de 125g cu un borcan de fructe de 190g(caise, mere , piersici, suc de mere, de ananas , de portocale); nu renunt la fructele si iaurtul de dim nici sa ma bateti ca macar stiu ca papa cele 200 g fructe , asa ca traiasca tipa din germania si bugetul meu tare afectat. Pe la 14.30-15 – 200 g legume cu carne; aici traiasca iar borcanelele ori de la hipp ori nestle ; daca ar fi fost putin mai cuminte reuseam sa-i fac si eu papa, dar asa …; oricum de 2 luni am bona si m-am hotarit sa-i face eu papa de prinz si cina. Azi i-am dat pt. prima data ficatel cu piure de cartofi si smintina. A papat bine, s-a uitat ea la mine mai strimb prima data dar a bagat la stomacel.[bis] Pe la 19 – pina acum o luna borcane de la hipp de noapte buna; am inceput sa diversific cu cereale cu fructe de la milupa, iar de sapt trecuta am prestat la printesa si budinca de gris cu brinza de vaci; prima data a cam dat afara dar dupa citeva zile cand am mai incercat a papat destul de bine. Oricum i-am pregatit un meniu si pt. prinz si pt cina pe toata sapt. cu mincare gatita de mine; sper sa ma tina si sper sa o accepte. Bineinteles ca voi scrie meniul zilnic. Intre cereale si laptele de dupa baie ii dau 200 ml suc clementine natural facut in casa iar in cursul zilei mai maninca singurica bineinteles sub supravegherea noastra 2 biscuiti de la hipp. Seara dupa baita pe la 9.30 - 250ml lapte. Noaptea nu ii dau lapte desi se trezeste des. Uneori am mai incercat si ea bea oricum dar mi-e f greu noaptea dupa ce ma foieste f. des sa mai fac si lapte.La inceput cind incepusem sa-i dau lapte praf am fost ’’sfatuita’’ sa nu-i dau noaptea lapte ca noaptea e pt. somn sau cam asa ceva , ca ulterior sa citesc ca acea persoana da si de 2 ori lapte noaptea .’’Sfaturi ’’ binevoitoare. Roxana cum e ? Cu peruca sau fara? [8**] Eu zic asa: daca maninca pasat cu furculita poti lua diverse legume la pungi pe care le poti face la pensiune sau poti comanda la restaurant. Fructe se gasesc de cumparat, brinzica la fel, sunt pe la alimentare.Cina o pti rezolva cu cereale, sau cu borcanel din ala cu orez si banana, mai greu e la prinz daca nu accepta borcanele. Cred ca Ana a vazut clipul acela cu economisirea apei , energiei! Desiree sa stapiniti sanatosi dormitorul de baiat si mobila pt. hol! Koko ce dor imi era de povestile cu sandokanii. Salvez intr-un doc si mine noapte cind ajunge acasa abia astept sa- i citesc sotului. Eu m-am apucat de a doua facultate si acum sunt in sesiune. Dolores asa care va sa zica: pizza si placinta cu brinza!!! Eu de marti ma apuc de cura; ma apucam eu de azi dar nu am materia prima asa ca s-a amanat o zi. Dupa ce am intarcat-o pe rianna m-am ingrasat enorm cam 9 kg si de marti bag regimul meu disociat cu care am slabit 15 kg acum 2 ani in 2 luni; nu am mai pus deloc dupa ce am slabit dar mi-am schimbat stilul de viata. Sper sa reusesc din nou. Miine cind ajunge bona la 10 intru sa va mai scriu de rianna ce mai face ca acum sunt f obosita si la 6 pleaca taticul ei la service si ea nu stii cind se trezeste. Oricum puteti vedea poze cu ea craciunitza in pozele de mai jos. O sa mai bag si alte poze. [mamica]de Catrinel Rianna - 7 noiembrie 2006 [url="http://picasaweb.google.co.uk/lorisrianna/Rianna"]poze Rianna[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata! Credeam ca numai eu bantuiam la ora aia pe forum, dar vad ca si altii [:D] Acum sunt la servici si....bag forum[:D], dar am un calculator de cand era bunica fata si o tastatura....idem, asa ca sa stiti ca nu mai scriu cu rosu ca trebuie sa caut mai mult si m-apuca ora de plecare . Kokorina, ei acum sunt micuti si daca nici pe tine nu te deranjeaza....totul e ok. Am si eu o curiozitate: cand iesi cu ei prin parc, cum poti alerga dupa amandoi? La mine-i mai simplu ca cele 2 sunt mari, dar tot trebuie sa-mi arunc ochii dupa ele. E greu cu amandoi de-o varsta, dar sa vezi peste cativa ani ce frumos va fi. A trecut 1 an, mai trece unul, si va fi mai usor, cresc si altfel te vei intelege cu ei. Daca n-as fi locuit cu mama....nu stiu ce faceam .Te admir pe tine ca te descurci cu 2 deodata, singura, fara ajutor. Lorym, inca mai am par. Dar acolo scria violet profund, si era o culoare inchisa-inchisa cu tente violete, iar eu am iesit cam rosu- inchis ce-i drept, as fi vrut mai inchis, acum asta este, mi s-a luat de Palette, ca prea o laudau colegele mele. Bravo tie ca te-ai apucat de alta facultate, eu am inceput 2 si n-am terminat niciuna .[bang] Dolores, ma bucur ca ai aparut. Placinta cu branza si stafide spui? [pofta] Miercuri am programare la un medic nutritionist. Cand o incepe : fara pepsi, fara dulciuri....o sa doara tareeeeee Dar trebuie, ca nu ma-ncap multe din lucrurile de pana sa fiu gravida. Vreo 20 de kg daca dau jos....vrabia malai viseaza. Roxana,[mamica]de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dolores, azi Calin va manca la pranz piure de cartofi cu ficat de pui. Ii pun putin unt si lapte, ca sa alunece mai usor[:D] Ficat iau din cel de Agrisol, proaspat, stiu ca are toxine....bla bla, dar e maricel, fetelor am inceput sa le dau pana in an, ca nu stia nimeni de toxine atunci, si in plus ii si place. Am uitat sa scriu ca la pranz, cand il culc, ii dau ori 100 ml suc de fructe, ori apa, el adoarme doar cu biberonul in gura, altfel nu. Chiar i-am facut ieri o poza, cand ajung acasa sa vad daca pot s-o descarc sa v-o arat. Iar in cazul in care n-a mancat prea mult la pranz, ii dau lapte 100-150 ml maxim. Roxana,[mamica]de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, Noi abia ne-am intors de la recuperare si am intrat sa va salut si sa va doresc o zi cat mai buna.Bogdan tot infundat pe nas este dar e super incantat cand mergem sa faca treba caci primeste "ursuleti"(buline-de cooperare,si pt vointa lui).E tare mandru de ii primeste[:D]. [ruga]Doamne ajuta! [url="http://picasaweb.google.com/Gabi2072/OraselulCopiilor2007"]In oraselul copiilor[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245"]Si ingerii au nevoie de ajutor[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LORYM....te admir ca te-ai apucat si de a doua facultate.e mare lucru sa-ti mai stea capul la invatat cand ai si copil mic.eu ma gandeam sa fac si eu o scoala de asistente medicale.imi place mult,ma pasiona inca de cand eram mai scolarita,dar...pana la urma am ales contabilitatea.de cand am nascut parca iar m-a plesnit faza sa devin asistenta medicala,insa nu am nici o sansa de invatat.si ca sa cumpar acum carti,si sa nu invat din lipsa de timp,sa trebuiasca sa merg la cursuri iar eu sa nu am lectia invatata si banii sa platesc o caruta.....nu-mi convine.ori fac treaba treaba,ori daca nu o las pe mai tarziu.felicitarile mele!multa bafta! ROXANA....ies singura cu ei,dar numai cu sportul si nu dau unul jos de acolo.sa zic asa,ca o jumatate de ora sant cuminti,altfel plang ca vor pe jos si o zbughesc acasa.am noroc de parcul superb din spatele blocului.apoi mai iesim cu tati dupa amiaza si atunci ne permiem sa iesim fara sport.altfel nu as face fata.pascal merge bine,dar afara vrea numai de manuta. sophia mai mult de cca 4 m nu merge singura,ca se lasa in genunchi.ea e mai maruntica si imbracata gros,abia isi taraie geaca in spate si oboseste repede.pai unul o ia la stanga si unul vrea la dreapta....deocamdata pana nu merg ei bine bine nu ies cu amandoi fara sport.mai mare e chinul la imbracat doar pt o juma de ora cand iesim singuri,dar stiu ca tati ne mai scoate o tura si atunci e ok.fetele ti-s mari,ce-ti pasa....acum te ocupi numai de flacau,dar ma gandesc ca si tu cu 3...nu e usor.cum spuneai,sa vezi ce frumos va fi mai tarziu....te cred,vorbesti din experienta ta....asa ca am incredere.mereu admir afara in parc mamici cu copii care merg singuri si se joacda,inteleg....nu stii cat astept si eu momentul asta sa nu mai fie chiar asa dependenti sa fie tinuti de manuta.dar nici atunci cred nu-mi va fi mai usor...sigur voi alerga care incotro dupa fiecare bucata sandokan...haaaa!!!!o sa va povestesc. DOLORES....aoleu,ce m-ai lovit cu palcinta cu branza si stafide...asta e placinta mea preferata.aici se gaseste si de cumparat,e atata de buna de zici ca e facuta in casa.bine ca mi-ai reamintit.ma duc sa-mi fac pofta.il trimit mai tarziu pe al meu sa-mi cumpere o placinta...salivez deja.si pizzaaaaa!!!!! DODO....dragul de el cum vine el cu "ursuletii" in manuta de bucurie.v-am vazut pozele....sa-l pupi pe bogdanel tare si apasat din partea noastra...si tu primesti o pupa dulce si[flo][flo][flo]din partea mea. vad ca programul copiilor vostrii(dar hai sa-i numim pe toti la fel cumva....ne gandim cum sa le spunem?nu e tema,doar ca ne exprimam parerea)....e cam la fel cu al nostru.inseamna ca nu o sa-mi mai fac griji.am incercat dimineata sa le dau dupa ce s-au trezit bibe...sa zic sophia a baut cam 100,ea pe ultimul bibe la baut cam pe la ora 22 si a dormit toata noaptea.poate de aceea a baut dimineata cei 100 lapte.pascal alins vreo 20,ca el s-a trezit la 1-30 de a baut ultimul bibe....nu au vrut dimineata iaurt cu banana,decat cateva linguri.acum la pranz ma gandeam sa le dau niste carnita de pui cu piure...dar am o nelamurire.de ce nu se da ou si carne in aceeasi zi.nu ma refer la aceeasi masa,ca nu mananca ei doua feluri de mancare.dar de ce nu e bine sa pape ou dimineata spre exemplu si carnita la pranz.ca parca mie mi se pare ca oul nu ar fi potrivit ca si masa de pranz....nu ar fi prea putin numai ou la masa de pranz? puuup si revin,ma duc sa pregatesc masa de pranz pt sandokani Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetele, mama da ce-ati mai scris ... abia am terminat de citit si sper sa ajung sa scriu ceva inainte de a se trezi sefa. noi aseara am primit vizita inconfundabilei AMIIIIII si deci a fost din nou o seara reusita pentru Karina. S-au jucat, ne-au alergat, s-au ciondanit pe jucarii - o minunatie. Din nou am facut poze la greu. Le descarc si revin cu un link. Din pacate spre seara am primit si o veste trista - bunica lui Dani (din partea mamei - singura dintre bunici care mai trai) s-a dus si ea dintre noi. [q] Din pacate - asta e viata. sa va raspund si eu: desiree cand vine mobila - pozeeee. Cu mesele lui Octa nu te stresa - e normal sa papa tz (cum ii spui tu) si sa refuze altceva - eu una i-as mai diversifica o masa si i-as da tz doar completare, pe langa mesele de dimi, seara si noapte. Lory sa ne dai si noua datele de examene - sa bagam ceva incantatii sa-ti pice ce-ai invatat. [pup] Roxana direct de pe [url="http://www.straja.ro/default.php"]site-ul[/url] ei: "Statiunea turistica Straja este localizata in judetul Hunedoara, la o altitudine de 1445 de metri, in inima Muntilor Valcan, in zona Valea Jiului, la aproximativ 8 km de municipiul Lupeni." Noi ne cazam anual la [url="http://www.turistinfo.ro/straja/cazare-straja/vila_mara-c349.html"]Vila Mara[/url]. Nu indraznesc s-o iau pe Kara cu noi - tocmai din considerentul ca nu papa decat papa gatita de mine, fara borcanele, nu o pot supune la stat in telescaun cca 45 minute - poate la anu - desi am o cunostiinta care si-a luat baiatul doar de una an la Straja si a fost totul ok. Eu nu indraznesc - inca. Ce browser folosesti? Incearca cu mozilla. kokorina bine ca te-ai calmat cu programul copiilor - deci e cam la fel cu al tuturor. pupa-i si nu te mai stresa. dolores [pup] ma bucur sa te vad printre noi. Noi aastazi am papat legume la cuptor (morcov, patrunjel pastarnac, cartof, brocoli, usturoi - in yena cu apa, lapte si ulei de masline) si cu carne de pui. Desert - budinca de la Nestle cu biscuiti. Acum am pus in cuptor pentru deseara: macaroane fierte in apa - puse in yena, taiat un mar (curatat) felii si peste am turnat o smantana. Cand cumpar o smantana - o tin doar pentru ea - in prima zi papam seara mamaliga cu unt si cu smantana, sau cartof copt in coaja in MW cca. 8 minute, despicat in doua si scos miezul - cu unt si smantana; iar a doua zi ii fac mar la cuptor cu brnza si smantana, sau macaroane cu mar si smantana ... etc. Mai mult de 2 zile nu ii dau dintr-o smantana. Dodo-pui cu ser mami si cu batista bebelusului. Repeti te rog faza cu ursuletii pentru un cap mai sec ... ce treaba face Bogdael pentru ei? Scoaterea mucisorilor sau treaba mare la WC/olita? hai ca v-am lasat - ma duc sa incarc pozele si mai revin cu un link spre ele. Sa va pun si ul filmuletz cu ea? hai ca va pun unul. pupam fetle apasat si copiii - de cate trei ori. [pup] Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am "regasit" dragele mele! Vreau sa felicit initiativa Mironei de a deschide acest capitol...si ma bucur mult ca te-ai razgandit...[pup] Noi suntem iar bolnaviori....Marius sta in pat de 3 zile...un virus gripal super urat...de abia mananca...l-am izolat de noi...Mark e si el bolnavior...ii curge nasul tare...sper sa nu-mi faca si febra ca o luam de la capat....si eu?alerg de la unul la altul...! Sper sa mai pot intra...va pup! alexandra [mamica] de [copil] Mark Andrei 23.11.2006 [url="http://s203.photobucket.com/albums/aa5/alexandrasendy/"]poze cu Mark [foto] [/url] [url="http://www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238"]slideshow Mark[/url] [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca sa primeasca "ursuleti" trebuie sa asculte de psiholog si sa participe executant corect diferite lucruri(colorat in spatiu,tesut albinuta,puzzel de 6 piese,etc) [pup] tuturor. [url="http://picasaweb.google.com/Gabi2072/OraselulCopiilor2007"]In oraselul copiilor[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245"]Si ingerii au nevoie de ajutor[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...