Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la ELIAS zilele astea !


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sandra, am avut eu epidurala...Braun. Anestezistului 150-200 RON Neonatologie 150 RON Infirmiere cate 5 ron Asistente cate 10 Ron (cand veneau, la fiecare tura) Daca iti place o asistenta si te ajuta-50 RON Altceva eu nu am dat. Dr meu nu ia bani si nici prima mana a lui (rezidentul lui). De la alte mamici scorurile la cezariana sunt intre 300 si 500 euro...Eu am nascut pe 27 august.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

andreea_23

Trimis la - 24/10/2008 : 11:20:32

--------------------------------------------------------------------------------

 

Buna fetelor!...felicitari tuturor care au nascut...sa fie bebeii sanatosi si sa va bucurati de ei!!!

Vreau sa va intreb daca este cineva care a nascut la Elias?...ce parere are de spital?...de personalul de acolo?

35+

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Micaela06
Eu am nascut la Elias, dar am nascut cu Vladareanu.Tariful 2000ron cezariana, 100 eur anestezie, 200ron mana 2, 200ron neonatolog, 400ron asistenta dr.(am stat in rezerva)plus maruntis in stanga si dreapta. Eu zic ca a meritat si doctorul isi merita fiecare leut. Oricum e un super doctor, inainte sa il gasesc fusesem la 5 doctorii care m-au bagat in sperieti.
align="right" id="quote2">scuze ca ma bag si eu! mamaaaaaaaa, ce preturi! am ramas masca!! asa ai vrut tu sa dai sau asa ai fost informata ca TREBUIE sa dai?/ asistenta 400 RON?? sau nu citesc eu bine? aproape 600 de euro cezariana?! [nervo][wow]Mami de fetita [bibe] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, eu am nascut la sf lui iunie in Elias, cu un doctor care face doar garzi acolo, mi-a urmarit sarcina in clinica privata, nu era o avere consultatia, dar nu i-am dat niciodata nimic in plus, nu accepta. La nastere a venit la mom epiduralei, a fost ok, zic eu, s-a ocupat moasa f bine, fiind si singura femeie care nastea natural in ziua aceea, am stat cam mult, cu membrane rupte, fara contractii naturale, am "beneficiat" de exitocina (calciu nu a fost suficient)si epidurala, trusa mi-a cumparat-o chiar in ziua aia sotul, ca se pare ca nu aveau decat substanta :). Ca sa revin la intrebarile puse pe aici eu am dat doctorului 1000 ron, moasei care s-a ocupat super 300 (nu a vrut sa primeasca nimic de la inceput - numele ei e Claudia), anestezista a primit 150 ron, moasa o chemase si imi spusese sa ii dau si ei 100 ron, dar eu am fost mai darnica,la neonato sotul s-a aruncat cu 300 ron, dar nu era cazul, doar nu il poleia cu ceva pe copil. Insa adevarat este ca am nascut la 17 seara si la 21cand am mers la alaptat sefa de la neonata Simona Constantinecu o cheama m-a si informat despre bebe, cum este, ce mai are pe ici pe colo. In rest la asistente le mai dadeam 10 ron sau 20 ron, cand ma duceam la alaptat, le mai ceream parerea sau ajutorul pt deprinderea cu copilul, insa oricum nu am facut vreo isprava, d emulte ori era deja hranit de ele cu biberoul si dormea bine mersi in brate, fara sa clipeasca. Doar il purtam pana la sala de alaptat si ne 'iubeam' cum o sa auziti expresia pe acolo, haioasa de altfel. Mda, la igiena efectuata de asistente-infirmiere la ora 5 dim si seara mai dadeam cate 5-10 ron, dar nu mereu, doar 2 zile si ceva am stat, ele sunt tratabile doar daca aveti si injectii de calmare de facut. Dc nasteti natural mai bine sa va luati de acasa sup cu diclofenac, imediat dupa ce ajungeti la salon s ale folositi, plus niste algocalmin fiola, poate aveti dureri mai mari. Deja am depasit ce vroiam sa spun. In perioada in care am nascut eu era extrem de cal, dar f liber in Elias, adevarata binecuvantare. Erau paturi libere multe. Scorurile, in afara fetelor care nascusera cu profesorii binecunoscuti, nu era asa mari, se dadea si mai putin de 10 mil. De ex, o fata fusese supravegheata de Tutunaru, dar nascuse cu rezidenta lui, fusese ok, o stiam si eu pe doctorita, si se gandea sa ii dea 5 mil. Dar o tipa care nascuse cu Filipescu de ex, cezariana daduse 500 euro lui, 100 pt cea de-a doau mana etc. M-am ingrozit un pic, ca noi am scapat usor, iar eu avusesem candva ganduri sa ma duc la medlife etc, dar nu merita, acum imi dau seama, pt c anu aveam o sarcina asa pretentioasa. Va salut pe toate, plange bebeul si mi-e mila de el :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristinel79
Buna, eu am nascut la sf lui iunie in Elias, cu un doctor care face doar garzi acolo, mi-a urmarit sarcina in clinica privata, nu era o avere consultatia, dar nu i-am dat niciodata nimic in plus, nu accepta. La nastere a venit la mom epiduralei, a fost ok, zic eu, s-a ocupat moasa f bine, fiind si singura femeie care nastea natural in ziua aceea, am stat cam mult, cu membrane rupte, fara contractii naturale, am "beneficiat" de exitocina (calciu nu a fost suficient)si epidurala, trusa mi-a cumparat-o chiar in ziua aia sotul, ca se pare ca nu aveau decat substanta :). Ca sa revin la intrebarile puse pe aici eu am dat doctorului 1000 ron, moasei care s-a ocupat super 300 (nu a vrut sa primeasca nimic de la inceput - numele ei e Claudia), anestezista a primit 150 ron, moasa o chemase si imi spusese sa ii dau si ei 100 ron, dar eu am fost mai darnica,la neonato sotul s-a aruncat cu 300 ron, dar nu era cazul, doar nu il poleia cu ceva pe copil. Insa adevarat este ca am nascut la 17 seara si la 21cand am mers la alaptat sefa de la neonata Simona Constantinecu o cheama m-a si informat despre bebe, cum este, ce mai are pe ici pe colo. In rest la asistente le mai dadeam 10 ron sau 20 ron, cand ma duceam la alaptat, le mai ceream parerea sau ajutorul pt deprinderea cu copilul, insa oricum nu am facut vreo isprava, d emulte ori era deja hranit de ele cu biberoul si dormea bine mersi in brate, fara sa clipeasca. Doar il purtam pana la sala de alaptat si ne 'iubeam' cum o sa auziti expresia pe acolo, haioasa de altfel. Mda, la igiena efectuata de asistente-infirmiere la ora 5 dim si seara mai dadeam cate 5-10 ron, dar nu mereu, doar 2 zile si ceva am stat, ele sunt tratabile doar daca aveti si injectii de calmare de facut. Dc nasteti natural mai bine sa va luati de acasa sup cu diclofenac, imediat dupa ce ajungeti la salon s ale folositi, plus niste algocalmin fiola, poate aveti dureri mai mari. Deja am depasit ce vroiam sa spun. In perioada in care am nascut eu era extrem de cal, dar f liber in Elias, adevarata binecuvantare. Erau paturi libere multe. Scorurile, in afara fetelor care nascusera cu profesorii binecunoscuti, nu era asa mari, se dadea si mai putin de 10 mil. De ex, o fata fusese supravegheata de Tutunaru, dar nascuse cu rezidenta lui, fusese ok, o stiam si eu pe doctorita, si se gandea sa ii dea 5 mil. Dar o tipa care nascuse cu Filipescu de ex, cezariana daduse 500 euro lui, 100 pt cea de-a doau mana etc. M-am ingrozit un pic, ca noi am scapat usor, iar eu avusesem candva ganduri sa ma duc la medlife etc, dar nu merita, acum imi dau seama, pt c anu aveam o sarcina asa pretentioasa. Va salut pe toate, plange bebeul si mi-e mila de el :))
align="right" id="quote2">cristina, nu ai mai dat niciun semn de viata!! cum sunteti?? cum e bebe? vreau si eu pozute, pls!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor!! Eu am nascut la Elias in august 2007 (acum un an si cateva luni), dar inteleg de la o prietena care a nascut acum ca nu s-au schimbat prea multe de atunci...adica nu s-a schimbat nimic. Nu voi vorbi despre scoruri si bani ca eu am nascut cu Vladareanu si la el tarifele sunt altele....Voi vorbi putin despre conditiile pentru mama si mai ales cele pentru copil! Fiind pacienta lui Vladareanu am beneficiat de toata atentia si grija...am avut rezerva mea, contra cost, singura, cu televizor cu toate alea...super ok, am nascut in 3 ore...el a fost un super doctor si este in continuare, la fel si Adina, asistenta sefa si asistenta lui si moasa Mariana (pe care v-o recomand s-o cereti la nastere- este absolut bestiala si super tipa...am nascut in trei ore)....

Ce ma doare pe mine si vreau sa va impartasesc este sectia de neonatologie care este la pamant. Exista acolo o doctora micuta cu coada de cal si par lung de tot care este o scorpie si o cidata. Asistentele sunt numai dupa spaga si nu fac nimic fara si nici cu!

Nu iti arata nimeni cumsa alaptezi, cum sa te mulgi ca sa nu faci febra laptelui,nu te cheama la alaptat etc. I-au dat copilului meu lapte praf fara sa ma cheme sa incerc sa-l alaptez si cu un biberon de la ele, desi le spusesem clar ca am biberonul meu si vreau sa i se dea cu ala. Mi s-au furat protectiile de silicon pentru san pe care le lasasem la sterilizat la asistente si am fost invitata sa-mi cumpar altele de la ele. Din patul copilului dispareau pampersii si bepantenul... i-au facut fetitei analize si au invinetit-o pe manuta...in loc sa-mi zica au pus un plasture peste si nu au stes-o de sange ca sa nu vad eu!!! La doua ore dupa nastere, pentru ca ma simteam ok, m-am dus sa-mi vad copilul si l-am gasit cu patutul langa geam si jaluzelele ridicate, direct in bataia soarelui (am nascut in august si erau 40 de grade afara)!!! Acolo nu te invata nimeni nimic....trebuie sa te duca pe tine capul sa ceri lamururi si alea ti se dau sau nu! Am cerut imediat ce am nascut...doctorei aleaia cu coada sa-i faca analizele pentru ca eu aveam rh negativ si vroiam sa stiu ce rh are fata. I le-au facut dupa 2 zile si asta pentru ca am insistat eu...Ce mai, sunt varza!!! Daca va recomand sa fugiti de Elias...numai din cauza neonatologiei o fac!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaaaaai, da tuta mai sunt! Daca scriai si tu acu un an jumate ca ne recomanzi s-o cerem pe Mariana la nastere, eheeeiii, altfel statea treaba si cu mine [alcool] Si mai exact cum s-o cerem, ca poate ma mai gaseste totusi o ultima nascare, facem o cerere in scris, ne inscriem in fanclubul lui vladareanu, sau cum? [:-/] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=123936"]Vacanta in Maroc cu POZE[/url] [url="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wpoT5OR/weight.png"]Andreea[/url] mama de [url="http://b4.lilypie.com/oAwcp3.png"]Filip[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/WqzAp3.png"]Georgia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...