Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la ELIAS zilele astea !


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna,

Am nascut saptamana trecuta, am ajuns gata de nastere, in stadiul final (contractii f dese, dilatatie completa, doar membranele erau intacte), noaptea spre dimineata si am avut noroc sa o prind pe tura de moase pe dna Mariana. A fost super ok, draguta si amabila... calma, stie cum sa te ia, te incurajeaza....ceea ce conteaza f mult dpdv psihic si nu numai... Cu totul altfel decat la prima nastere, dpdv al moasei.

Bine, nici nu am mai avut travaliu lung ca prima data, dar oricum, dureri specifice nasterii tot am avut, dar pe perioada mult mai scurta.

 

Monica cu [copil]Andreea Ioana - 11 iulie 2007 Poze

Povestea sarcinii si a nasterii

 

 

si [bibe] Ana Maria - 13 noiembrie 2008

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Buna,Am nascut saptamana trecuta, am ajuns gata de nastere, in stadiul final (contractii f dese, dilatatie completa, doar membranele erau intacte), noaptea spre dimineata si am avut noroc sa o prind pe tura de moase pe dna Mariana. A fost super ok, draguta si amabila... calma, stie cum sa te ia, te incurajeaza....ceea ce conteaza f mult dpdv psihic si nu numai... Cu totul altfel decat la prima nastere, dpdv al moasei.Bine, nici nu am mai avut travaliu lung ca prima data, dar oricum, dureri specifice nasterii tot am avut, dar pe perioada mult mai scurta.Monica cu [copil]Andreea Ioana - 11 iulie 2007 Poze Povestea sarcinii si a nasterii si [bibe] Ana Maria - 13 noiembrie 2008
align="right" id="quote2">Monicabo, buna [pup] si sa te bucuri de un bebe sanatos si baftos :)cum esti mami care a nascut cel mai recent la Elias, spune-mi te rog cum ai facut cu salonul, cu cine ai vorbit, cum au fost conditiile, cum e cu ora de vizita pentru tatic [:D], cum e cu sectia de neo-nato de care s-au plans multe mamici - cu cine trebuie vorbit indeosebi (si daca mai e dr cu coada ca de cal sefa pe acolo de care am auzit chestii naspa), ce trebuie sa aduc pt bebe si ce au ei deja...sau daca ce ai adus ti-au cam disparut si te-au obligat sa cumperi de la ei...te intreb pentru ca am auzti asa de multeeee...meri fain pentru impresiile tale[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

Sa stii ca nu am intampinat probleme deosebite.

Cu salonul - am stat in salon normal cu 4 paturi, a fost ok, adica, na, conditii de spital, dar rezonabil...Deci nu am rezervat nimic, pt salon u am vb cu nimeni. Am stat cateva ore in post nastere (ca nu se eliberase un salon normal) dupa care m-au mutat.

Cu vizitele e cam stricta treaba, nu prea te lasa. Dupa nastere s-a dus sotul la neonato, i-au adus fetita, i-au aratat-o, dar pe urma nu a mai putut intra in maternitate. Insa puteam eu iesi afara, adica dincolo de usa unde scrie maternitate, si nu au fost probleme.

 

Cu neonatologia...

Este program strict si fix de alaptat...din 3 in 3 ore... adica la 6-9-12-15-18-21-24-6

Daca nu te duci, le dau biberon... Le dau si biberon si intre mese ca si completare daca li se face foame.

Riscul e (am patit primele doua dati la alaptat) este ca bebe sa fie adormit si satul de la completare. Insa pe urma, cand ma duceam din 3 in 3 ore, mi-a mancat intotdeauna, s-a obisnuit si nu am mai intampinat probleme...Totul e sa-l pui la san...

Tot asa, nu am vb cu nimeni in mod deosebit, doar asa cu cine era atunci pe tura. Eu am mai nascut o data anul trecut in vara, si multe d-ne din cadrul personalului m-au recunoscut. Dar atat...de cotizat, am dat la asistenta care face gauri in urechi (cred ca au tarif fix pt asta, e 50 lei, asa a fost si anul trecut, si e singurul pret care ti se spune...restul, faci ce vrei, dai cat vrei, cui vrei, daca vrei... nu tise cere [:D])

D-na cu coada de cal...nu e sefa de sectie, e tot o dr neonatolog, a fost repartizata prima mea fetita la ea, si e un pic mai panicoasa, daca i se pare ceva, te tine mai mult, (cu 1 zi doua maxim, nu-ti inchipui ca cine stie cat), si pe mine m-a tinut 1 zi in plus, din cauza ca am avut eu un streptococ, si i-a ost frica ca s-a triamsnis si copilului, si i-a facut nste analize in plus. Dar nu a fost asa de naspa cum se aude...

Acum la a doua fetita am avut-o pe dna Constantinescu, sefa de sectie, care a fost ok...

Pe bebe iti trebuie pampersi, servetele umede, bepanthene si baneocin. Mie nu mi-a disparut nimic, ba chiar mi-au dat totul inapoi, tot ce a ramas. Si nici de la ei nu am cumparat nimic, nici macar nu mi s-a sugerat.

 

Sintetizand, partea cea mai naspa, ca sa zic asa mi s-a parut cea cu biberoanele. Adica daca intre mese i se mai facea foame, nu te mai chemau pe tine, ci ii dadeau ele completare si riscai sa doarma bebe la masa de program. Insa, cum am zis, m-am dus mereu, dua ce m-au mutat in salon, la alaptari, si in afara de primele 2 dati, bebe a supt mereu. Pe urma probabil ca-i mai dadeau ele comletare, dar la masa urmatoare iar mi-a supt si tot asa. Si acum, acasa, numai san papa. Am in casa si lapte praf in caz de, dar inca nu a fost cazul.

 

Nastere usoara![flo]

Cand ai termenul? Cu cine nasti?

 

 

 

 

 

 

Monica cu [copil]Andreea Ioana - 11 iulie 2007 Poze

Povestea sarcinii si a nasterii

 

 

si [bibe] Ana Maria - 13 noiembrie 2008

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut anul trecut la Elias...nu stiu la cine va referiti la "doamna cu coada de cal", daca e vorba de dr. Aura Popescu, mie mi s-a parut f grijulie, f constiincioasa, nu a vrut sa primeasca nimic, i-am bagat mai mult fortat 1 mil in buzunar, pt ca vroiam sa fiu sigura ca se ocupa ff bine de copil, in primul rand pt ca aveam RH negativ si vroiam sa fiu sigura ca ii face la timp analizele ca sa pot face vaccinul, apoi fetita mea a fost scoasa cu forcepsul si mi-a fost frica sa nu fi fost afectata. M-a vazut ingrijorata si mereu a fost rabdatoare sa-mi explice tot ca sa ma linistesc, la externare mi-a recomandat 2 medici ff buni daca vreau sa merg la evaluare cu fetita ca sa ma linistesc ca nu a fost afectata de forceps. Inainte de externare ne-a chemat pe toate mamicile care aveau copiii la ea si ne-a facut "instructaj" ref la igiena bebe, vigantol, picaturi de colici, baita, ...cam ce trebuie sa stii la inceput.

 

Eu ma bucur ca n-am nimerit la tzoapa de Constantineasca care mi s-a parut superficiala si in afara de a-si fatzai halatele mini si tocurile pe acolo, n-am vazut sa faca mare lucru. In plus ne cam repezea daca ne prindea in calea ei pe acolo. Chiar si dr, cand am vorbit inainte de nastere, mi-a sugerat discret ca ar fi bine sa picam la dr Popescu..daca picam la Constantinescu, asta e, zambim frumos si strangem din dinti..3 zile trec repede.

 

Nici mie nu mi-a placut ca ii indopau cu lapte praf intre orele de alaptat...si eu o gaseam de multe ori dormind satula...de cateva ori am avut noroc ca o colega de salon care mergea mai des la alaptat si oricand, imi spunea cand plange fata mea si ma duceam la ea. Bineinteles ca ma luau la rost ca de ce am venit si le spuneam ca plange copilul, am venit la alaptat. "Pai de unde stiti ca plange?". "Asa simt eu [:D]".

 

In concluzie, nu stiu de unde impresia proasta despre dr Popescu, daca despre ea e vorba, dar cu mine s-a purtat frumos inca de la inceput.

 

mami de Ana (22 mai 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...