Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la ELIAS zilele astea !


Recommended Posts

Draga An, o cheama Popa Aurora (tocmai m-am uitat si eu pe actele de externare!!!) si da, cred ca despre ea vorbeau fetele si am vorbit si eu! Nu stiu ce ai facut tu de ai "intrat in gratiile ei"[:)]ca si eu fac parte de "clubul" anti-doamna doctor! Si eu am nascut anul trecut si ca si tine si eu am rh negativ! Sper insa ca tu ai fost mai norocoasa ca mine...pentru ca eu am rugat-o inainte sa scoata copilul din sala de nastere sa-i faca analizele ca sa stiu daca ma vaccinez sau nu si m-am ales cu...nimic! Adica sambata nu aveam analizele...i-au luat din nou sange, au invinetit-o, iar duminica iar i-au luat "pentru ca nu lucra laboratorul" si eu am facut scandal si i-au luat sanga si l-au trimis la urgente la reanimare jos in spital! Din pacate rezultatul a venit prea tarziu si eu nu sunt imunizata, iar fata mea are rh pozitiv. In afara de asta ce a mai facut madam doctor: 1. nu ma lasa sa-mi iau copilul in rezerva nici daca veneam cu presedintele statului...aveam rezerva platita langa cele de la CMU 2. nu mi s-a facut niciun instructaj nici dupa nastere nici la iesirea din spital 3. nu vroia sa-mi dea drumul din spital dupa trei zile (PENTRU CA DUMINICA NU SE FAC INTERNARI!!!) desi fetita mea nu avea probleme si s-a nascut cu scor apgar 9, in trei ore, natural.... 4. De fiecare data cand am incercat sa cer lamuriri privind anumite lucruri stramba din nas de parca era regina angliei 5. La externare (care s-a facut cu interventiii!!!! - ca de' era duminica si era greu sa facem hartogaraie duminica!) a gasit de cuviinta sa-mi spuna doar ca copilul are o problema cu piciorusul (diagnostic infirmat apoi de trei ortopezi- ca de'eu am intrat in panica!) si ca s-o duc la o fizioterapeuta (prietena de-a ei!!!- care probabil nu prea avea clientela!) 6. Da, nici de la mine nu avrut bani si da, i-a bagat sotul meu cu forta in buzunar...dar degeaba ca efect nu au avut! Dincolo de asta, revin cu aceste mentiuni pentru mamicile care urmeaza sa nasca acolo! Daca vreti sa faceti o treaba cu neonatologie.."discutati" cu asitentele sefe!!! Sincer..ele pot rezolva cam de toate! Pe mine in prima zi ma usuiau asistentele pe acolo de cate ori ma duceam "ca fi-mea e mancacioasa si nesatula si urla de trezeste toti copii!!!" Copilul meu ERA NEMANCAT! De abia se nascuse, eu nu aveam lapte...NORMAL CA URLA..DE FOAME!!!! Le-am zis ca am biberon si le-am intrebat daca sa-l duc acolo si mi-au zis ca nu este nevoie! Cateva ore mai tarziu am constatat ca copilului meu i se daduse sa suga cu biberonul...fara sa fiu intrebata ...cu un biberon strain!!! Am intrebat de ce i s-a dat cu alt biberon si mi s-a raspuns cu seninatate ca este sterilizat!!!! Din cauza ca indopau cu lapte copilul meu nu prea sugea si mie nu-mi "venea laptele" etc....ma rog, ideea este ca se pare ca esti unicat sau printre putinele care are cuvinte de lauda la adresa doctoritei Popa (pana si asistentele sunt de aceeasi parere, dar nu voi da amanunte ca sa nu le fac rau!!!) Mai zicea cineva intr-o postare anteriora ca nu i-a disparut nimic!!! Mie da: pampersi, bepantene, baneocinul si mameloanele de silicon pe care le-am lasat la sterilizat...a trebuit sa-mi "cumpar" altele de la asistentele de la neonatologie ca aveam deja rani!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa, Popa Aurora o cheama..na, ma lasa memoria din ce in ce mai rau[:D]. Eu nu te contrazic, nici nu pun la indoiala experienta ta..eu am povestit doar cum a fost la mine. Habar n-am de ce am fost eu mai "norocoasa" in ceea ce priveste atitudinea doctoritei...de asta am si spus de bani, ca sa nu credeti ca i-am dat cine stie cat si de asta am fost ......"privilegiata". Am stat in salon normal, n-am nascut cu nici unul dintre dr-ii VIP,...deci nu stiu care sunt criteriile.

 

E bine ca povestim fiecare experientele noastre, ca cele care urmeaza sa nasca sa stie la ce sa se astepte.

 

Intr-adevar, le dadeau lapte cu biberoane de la ele..nici mie nu-mi convenea, dar am vazut ca nu prea aveai ce face si cu cine discuta.

Si cand am fost eu i-au disparut unei fete mameloanele de silicon si saraca era disperata ca le imprumutase, nu erau ale ei. Tu erai?[:D]

 

mami de Ana (22 mai 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanamada, [:D] eu la primul copil m-am cerut insistent acasa duminica. Am nascut vineri si duminica eram buna de plecat acasa dar neonatologia nu facea externari duminica. M-am pus pe plans isteric, am urlat putin pe la neonatologie, le-am facut nesimtite ca le e lene sa scrie trei hartii ca sa ma lase sa plec. Eu aveam o problema foarte serioasa pentru mine: nu puteam sa dorm in paturile alea groaznice. Eram nedormita de joi seara si deja faceam cu nervii. Pana la urma cand m-au vazut asa isterica au sunat medica acasa si m-au pus pe mine sa vorbesc cu ea sa-i spun ca vreau sa plec. Pana la urma m-au lasat dar mi-au retinut buletinul si m-au pus sa revin a doua zi, luni pentru formalitatile de externare. Si am plecat si eu, la fel ca tine neinstructata, am ajuns acasa si seara am facut febra laptelui, copilul nu stia sa suga din cauza completarii la biberon, iar eu nu stiam sa-l alaptez pentru ca in spital nu-mi aratase nimeni nimic. Si mi-am dat cu pumnii in cap ca am plecat [:D] A doua zi deja uitasem tot si m-am intors pentru forme si am asistat si la instructajul de rigoare. Nu inteleg de ce asteapta pana la externare ca sa-l faca probabil ca sa vorbeasca o singura data la 10 mamici in loc sa vorbeasca de 10 ori.

A doua oara in schimb a fost mult mai misto. Eu mai relaxata, cu gura mai pregatita sa urle, mai cu tupeu. Da taman cand m-am pregatit si eu de rezbel n-am avut cu cine ca toata lumea s-a purtat frumos.

Plus ca a doua oara am avut parte de instructaj zilnic facut la salon de o doamna draguta, d-na Georgeta Musat, care e consultant in lactatie si care vine zilnic si vorbeste cu fiecare mamica in parte. O doamna de milioane! Imi pare rau ca eforturile ei sunt zadarnicite de aceleasi neschimbate practici de la neonatologie.

 

Edit: am corectat [:)]

 

Creatiile meleid="orange">

 

Andreeaid="green"> mama de Filipid="navy"> si Georgiaid="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dupa cum vedeti parerile sunt inpartite. Eu acum doi ani am stat in salon cu 2 paturi, prima seara cu o fata, a doua singura si a fost groaznic. Am avut tot timpul bebe cu mine in camera ziua si a doua noapte l-am luat la mine (mare greseala, nu am dormit deloc, eram obosita rupta, as de la neo s-au incuiat si nu mi-au deschis pana dimineata, bebe plangea si eu nu aveam lapte-ca dupa cezariana). Neonatolog a fost Constantinescu care nu ma pot plange, mi-a luat copilul si mi-a explicat multe (chit ca nu a vazut ca are doua degetele lipite la picior-nici noi nu am vazut decat acasa la vreo 2-3 zile), mi l-a consultat, mi-a explicat, asta in ziua externarii, apoi la 12 am avut reuniune cu toate cele care se externau atunci, am pus intrebari am vb cam vreo ora cu ea toate. Cu o zi inainte am avut parte si de Dr Popa Aura parca, cea de care vb voi, si ea mi l-a controlat, mi-a explicat cate ceva, dar parca superficial, vb mai mult ptr ea, nu auzeam mai nimic. Eu m-am dus peste ele intr-o dim si le-am spus ca vreau sa sist la baita si am vazut cum ii spalau si ii stergeau, adica ii bagau sub jet ca pe carpe si ii clabuceau putin apoi gata in scutecel, era murdar acasa mai mult de sapunul ala dupa urechiuse, dar faza e ca acasa mi-a dat curaj sa ma port cu el ca altfel l-as fi luat pe post de bibelou daca nu as fi vazut cum ii invarteau ele acolo fara nici un stres de parca erau din carpa.

Am avut patre si de consiliere si mi-a prins ff bine, doamna aia a fost o super draguta, chiar am sunat-o de vreo doua trei ori sa o mai intreb ce mi se parea mie, m-a invatat sa pun copilul la san, dar am avut avantajul ca puteam lua copilul in camera. Sotul meu a stat ore intregi cu noi in camera, a fost f bine. Acum vad ca s-au schimbat mult in rau lucrurile.

 

Mamica lui Rares (15 oct 2006) am 2 ani poze , [gravi] [fetita]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, [:-)))] am ras de-am murit..auzi, "isterica"...dar la stilul tau de a scrie...mai acid[:D], nu mi-e greu sa te cred. Auzi, dar pe tanti aia cu alaptatul, nu o chema Musat? sau "e" mai multe? si mie mi-a placut, ii luasem si nr de mobil, daca aveam probleme sa o sun sa vina acasa, dar n-a fost cazul. Intr-adevar, pacat ca nu e sustinuta mai mult se spital si nu face chestia asta cu instruirea pt alaptat mai... organizat. mami de Ana (22 mai 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, te referi la D-na Georgeta Musat? http://www.attct.ro/content/view/12/12/ Daca da, ai dreptate, si la noi a venit si ne-a vorbit f frumos! Jos palaria in fata ei!

 

Ioanaid="red"> si id="Script MT Bold">id="size4">Davidid="blue">id="Script MT Bold">id="size4">, cel mai scump martisor id="Script MT Bold">id="size4">(01.03.2008)

 

poze

 

 


Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanamada, cred ca ai fost putin ghinionista si probabil te-ai asteptat la prea multe. Din punctul de vedere al problemei externarii, dupa mine, daca nu se fac duminica, apoi nu se fac si basta. Nu inteleg de ce trebuie interventii, nervi si alte discutii. Sunt niste reguli si trebuie sa fie pentru toata lumea.

 

Apoi faza cu biberonul, normal ca daca le e foame si plang din cauza asta sunt nevoite sa le dea lapte praf, ca doar nu se duc sa cheme pe fiecare pe rand sa vina sa alapteze. Mi se pare normal, asa, cu program. Cred ca fac asta in special pentru mama, ca sa se odihneasca dupa nastere.Cu putina bunavointa se poate intelege si aspectul asta. daca copiii se tin la neonatologie de ce sa lase pe cineva sa ia copilul in rezerva. Asta e regula, cred ca si asta trebuie inteleasa. In urma cu 3 ani mamele isi puteau lua copiii in camera in timpul zilei, dar regula s-a schimbat intre timp.

 

Si baietelul meu a avut picior valg si multi copii se nasc asa, dar totul se rezolva la kinetoterapeut. Poate a fost o scapare la tine, dar in multe cazuri sunt probleme vizibile , care se trateaza.

 

Asistentele sunt, intr-adevar cam gretoase, dar atata timp cat le ignori cred ca e ok. Daca ai nevoie de ele se rezolva cu 5 Ron. Legat de instructaj, poate znu se facea cand ai nascut tu, nici cand am nascut eu nu era ceva organizat, dar asistenta trecea pe la fiecare si ii arata cum se tine copilul la san, plus ca dadea si alte explicatii. Si daca aveai ceva de intrebat, n-am vazut sa nu-ti raspunda.

 

Sincer, eu nu am avut multe asteptari de la spitalul asta, am nascut acolo pentru doctorita, am fost foarte multumita, conditiile nu sunt deloc bune, dar se poate supravietui[:D]. Salonul in care am stat ar necesita macar un varuit, dar se poate trece si peste asta...

 

La urmatoarea sarcina probabil nu voi mai naste in Bucuresti, daca ne ajuta Domnezeu si e totul in regula, in primul rand pentru ca mi-a fost extrem de greu sa merg singura lunar si apoi saptamanal in capitala la controale. Si nu pentru ca as avea ceva cu spitalul...

 

Ioanaid="red"> si id="Script MT Bold">id="size4">Davidid="blue">id="Script MT Bold">id="size4">, cel mai scump martisor id="Script MT Bold">id="size4">(01.03.2008)

 

poze

 

 


Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce as fi vrut sa am si eu pe cineva sa-mi explice ce si cum...am auzit si eu de doamna Musat, dar n-am avut parte. Ca urmare, am facut furia/febra laptelui sau cum s-o zice...da rau de tot si noroc ca unchiul meu avea o vecina, asistenta la Filantropia si a venit acasa si mi-a desfundat canalele manual...Doamne ce dureri (dar pompa nu dadea rezultate)...cat despre instructaj...mie chiar nu mi-a facut nimeni!!!!!

Androix ai vazut ca si eu sunt rea de gura...am facut super circ ca sa-mi dea drumul duminica...si pana la urma mi-a facut si actele de externare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate...unde era de gasit dna Musat? Am auzit de ea (citit pe forum) inainte de a naste, insa nu am vazut-o pe nicaieri in spital, nu a trecut prin saloane...

Am tot auzit vorbindu-se de ea, de aceea intreb.

 

Monica cu [copil]Andreea Ioana - 11 iulie 2007 Poze

Povestea sarcinii si a nasterii

 

 

si [bibe] Ana Maria - 13 noiembrie 2008

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...